Рішення від 13.11.2025 по справі 160/23663/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2025 рокуСправа №160/23663/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

18.08.2025 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування при обчисленні пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області обчислити пенсію по інвалідності ОСОБА_1 із застосуванням нового показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022-2024 роки.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначила, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності з 10.02.2025. Призначену 10.02.2025 пенсію по інвалідності розраховано позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки. Вказаний показник застосовувався при призначенні пенсії за вислугу років у 2013 році, після призначення пенсії за вислугу років позивач продовжувала працювати, а отже при нарахуванні пенсії по інвалідності мав бути застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022-2024 роки.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 відкрито провадження у адміністративній справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

04.09.2025 представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший до страхового стажу позивача зараховано період роботи по 31.01.2025 включно. Під час розгляду заяви від 10.02.2025 Головним управлінням встановлено, що ОСОБА_1 автоматизованим способом проведено індексацію пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058 та згідно з Порядком №124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати на відповідні коефіцієнти, а саме: з 01.05.2020 збільшено на 1,11, тобто 4404,35 х 1,11 = 4888,83, з 01.03.2021 збільшено на 1,11, тобто 4888,83 х 1,11 = 5426,60, з 01.03.2022 збільшено на 1,14, тобто 5426,60 х 1,14 = 6186,32, з 01.03.2023 збільшено на 1,197, тобто 6186,32 х 1,197 = 7405,03, з 01.03.2024 збільшено на 1,0796, тобто 7405,03 х 1,0796 = 7994,47, Окрім того, в подальшому з 01.03.2025 показник середньої заробітної плати збільшено на 1,115, тобто, 7994,47 х 1,115 = 8913,83. З огляду на наведене, відсутні підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2022-2024), що передують року призначення пенсії за віком позивачу (2025 рік). Підсумовуючи вищевикладене, слід зазначити, що основним нормативно-правовим актом, який регламентує загальні положення та особливості призначення пенсій в Україні є Закон №1058. Пенсія за вислугу років призначається окремим категоріям осіб, перелік яких визначений у ст. 55 Закону №1788. Особа, яка отримує пенсію за вислугу років, після досягнення віку, встановленого ст. 26 Закону №1058, має право перейти на пенсію за віком. Переведення з одного виду пенсії за інший врегульовано нормами ст. 45 Закону №1058 та положеннями Порядку №22-1. Абзац 2 ч. 3 ст. 45 Закону №1058 чітко визначає, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, визначені в ч. 1 ст. 40 Закону №1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Якщо пенсіонер після призначення пенсії за вислугу років не працював, розрахунок пенсії за віком здійснюється за матеріалами пенсійної справи, тобто, фактично розмір пенсії не зміниться - зміниться лише її вид. Якщо ж пенсіонер після призначення пенсії за вислугу років працював, при переведенні на пенсію за віком, за його бажанням, можуть бути враховані стаж і заробіток, набуті після призначення пенсії за вислугу років, тобто змініться коефіцієнт страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати. Однак, і в цьому випадку розрахунок заробітної плати здійснюватиметься з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії за вислугу років. Відповідач вказує, що пенсія ОСОБА_1 призначена та обчислена відповідно до норм чинного законодавства.

10.09.2025 позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій вказано про недотримання форми подання відповіді на відзив та відсутності заперечень стосовно наведених у позовній заяві правових підстав позову.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .

Відповідно до довідки від 19.02.2022 №1205-5001201939 позивач є внутрішньо переміщеною особою з м. Курахове Донецької області, з визначеним фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 .

З 03.09.2013 позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, з урахуванням п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788.

Відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при призначенні пенсії було застосовано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016, яка складала 3764,40 грн.

У зв'язку зі встановленням позивачу 3 групи інвалідності до електронної пенсійної справи 11.12.2024 внесено дані про інвалідність.

10.02.2025 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший (з пенсії по вислузі років на пенсію по інвалідності).

При переведенні з одного виду пенсії на інший до страхового стажу позивача зараховано період роботи по 31.01.2025 включно.

Під час розгляду заяви від 10.02.2025 Головним управлінням встановлено, що ОСОБА_1 автоматизованим способом проведено індексацію пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058 та згідно з Порядком №124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати на відповідні коефіцієнти, а саме: з 01.05.2020 збільшено на 1,11, тобто 4404,35 х 1,11 = 4888,83, з 01.03.2021 збільшено на 1,11, тобто 4888,83 х 1,11 = 5426,60, з 01.03.2022 збільшено на 1,14, тобто 5426,60 х 1,14 = 6186,32, з 01.03.2023 збільшено на 1,197, тобто 6186,32 х 1,197 = 7405,03, з 01.03.2024 збільшено на 1,0796, тобто 7405,03 х 1,0796 = 7994,47, Окрім того, в подальшому з 01.03.2025 показник середньої заробітної плати збільшено на 1,115, тобто, 7994,47 х 1,115 = 8913,83.

24.02.2025 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою щодо обчислення пенсії.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18.03.2025 №6119-4291/Я-02/8-0500/25 повідомлено позивача, що при розрахунку пенсії по інвалідності застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки.

Не погоджуючись з розрахунком пенсії, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Положеннями ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, який включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення».

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За положеннями ст. 10 Закону №1058-IV особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за її вибором.

За приписами ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Тобто при визначенні розміру пенсії за віком враховується показник Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

За ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відтак, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії, передбачений саме Законом №1058-ІV, має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої саме Законом №1058-ІV.

Як вказано вище, позивачу первинно у 2013 році призначена пенсія за вислугу років на підставі п. «е» ст. 55 Закону №1788-ХІІ.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII, який набрав чинності 11.10.2017, розділ XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV доповнено пунктом 2-1 наступного змісту: «Особам, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Розмір пенсії за вислугу років визначається відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. Пенсії за вислугу років фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.».

Частиною 1 ст. 27 Закону №1058-ІV передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відтак, при визначенні розміру пенсії за вислугу років з 11.10.2017 для обчислення заробітної плати враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Отже, на час первинного призначення позивачу пенсії за вислугу років у 2013 році у законодавстві була відсутня норма, яка передбачала, що обчислення розміру пенсії за вислугу років здійснюється за правилами статті 27 Закону № 1058-ІV.

Тобто під час первинного призначення пенсії не враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Приписами ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV чітко встановлено, що саме при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Отже, ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV установлено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший, при цьому при такому переведенні показник середньої заробітної плати має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.

У спірному випадку мало місце призначення іншого виду пенсії за іншим законом (вперше призначена пенсія за вислугу років за Законом №1788-ХІІ, а у 2025 році позивачу призначена пенсія по інвалідності за Законом №1058-ІV), тобто в цьому випадку не йде мова про переведення позивача на інший вид пенсії за Законом №1058-ІV, позивачу призначено новий вид пенсії за іншим законом, тому при призначенні іншого виду пенсії має враховуватись показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2022-2024 роки.

З огляду на викладене, суд визнає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування при обчисленні пенсії по інвалідності, призначеної 10.02.2025, показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки.

Як наслідок підлягає задоволенню вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області обчислити пенсію по інвалідності ОСОБА_1 , призначену 10.02.2025, із застосуванням нового показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022-2024 роки.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).

Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд робить висновок про задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи встановлено, що за подання позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 18.08.2025, наявною в матеріалах справи.

Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 1211,20 грн підлягає стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84121, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування при обчисленні пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , призначеної 10.02.2025, показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки.

Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області обчислити пенсію по інвалідності ОСОБА_1 , призначену 10.02.2025, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022-2024 роки.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський