Рішення від 13.11.2025 по справі 160/15501/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2025 року Справа № 160/15501/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

27 травня 2025 року ОСОБА_1 в особі представника Захарової Марини Володимирівни звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийняте протоколом № 63 від 27.11.2024 року, про відмову в наданні ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі Комісії, оформити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" згідно із заявою від 07.11.2024 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що є особою, яка здійснює догляд за своєю бабусею ОСОБА_2 , так як він є єдиним її родичем, який мешкає в Україні та може надавати їй допомогу та догляд. Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року за № 3543-ХІІ, у зв'язку з викладеним, позивач має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Проте, комісією при ІНФОРМАЦІЯ_1 було ухвалене рішення про відмову в надані відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Вважає таке рішення протиправним та таким, що підлягають скасуванню.

Ухвалою суду від 30.05.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_1 10.06.2025 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що Комісією було прийнято рішення про відмову у наданні відстрочки від призову військовозобов?язаному ОСОБА_1 з тих підстав, що особа з інвалідністю, яка потребує догляду - ОСОБА_2 , 1960 року народження має члена сім'ї першого ступеня спорідненості - доньку, ОСОБА_3 , 1979 року народження, яка є також матір'ю Позивача. Відповідно, перебування особи першого ступеня споріднення за кордоном не є визначеною підставою/умовою, яка передбачена п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.07.2025 зупинено провадження у справі №160/15501/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії до набрання законної сили рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/13017/25. Відповідно ухвалою суду від 11.11.2025 поновлено провадження у справі.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З матеріалів справи вбачається, що Позивач має бабусю - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , інваліда 1 групи Б довічно, що підтверджується паспортом, електронним військово-обліковим документом, довідкою РНОКПП, довідкою МСЕК № 082519 на ім'я ОСОБА_2 та документами, що підтверджують їх родинні стосунки.

Також, Позивач має матір - ОСОБА_1 , 1979 року народження, яка на теперешній час змінила прізвище на ОСОБА_4 .

ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , 1960 року народження.

Згідно договору № 07/2023 -DC - ОСОБА_5 , 1979 року народження мешкає та працює у Словенії з 01.11.2023 до 31.10.2024 року та за трудовим договором на невизначений строк №07/2024-DC від 30.10.2024 також мешкає та працює у Словенії з 01.11.2024 року.

Згідно Акту № 38 про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 15.10.2024 року ОСОБА_1 , здійснює догляд за ОСОБА_6 .

Засобом поштового переказу на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачем було направлено заяву 07.11.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до вимог п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Дана заява була зареєстрована за вх. Г-985/4№ від 09.11.2025 року до якої були надані наступні додатки: Копія паспорту ОСОБА_1 , серія НОМЕР_2 ; Копія картки платника податків ОСОБА_1 ; Копія посвідчення про приписку до призовної дільниці № 7/120Г-97/2 (військово-обліковий документ призовника); Роздруківка з ІНФОРМАЦІЯ_7; Копія паспорту ОСОБА_2 , серія НОМЕР_3 ; Копія картки фізичної особи - платника податків ОСОБА_2 ; Копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААД № 082519 на ім?я ОСОБА_2 ; Копія на російській мові - свідоцтво про укладення шлюбу НОМЕР_4 ; Копія свідоцтва про смерть серія НОМЕР_5 ; Копія свідоцтва про народження серія НОМЕР_6 ; Копія свідоцтва про одруження серія НОМЕР_7 ; Копія свідоцтва про розірвання шлюбу серія НОМЕР_8 ; Копія свідоцтва про народження серія НОМЕР_9 ; Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу № 00047731467; Копія свідоцтва про смерть серія НОМЕР_10 ; Нотаріально завірений переклад посвідчення особи, які надано тимчасовий захист на ім?я - ОСОБА_7 , 1979 року народження; Нотаріально завірений переклад трудового договору на ім?я - ОСОБА_7 , 1979 року народження Повідомлення № 105 від 03.09.2024 року; Копія Акту № 38 про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 15.10.2024 року.

За результатами розгляду вказаної заяви Комісією при ІНФОРМАЦІЯ_1 було прийнято рішення оформлене протоколом № 63 від 27.11.2024 року про відмову у наданні відстрочки від призову військовозобов'язаному ОСОБА_1 .

Вказане рішення направлено на адресу позивача повідомленням від 28.11.2024 року, в якому зазначено, що - «… Пунктом 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено - не підлягають призову на військову службу під час мобілізації особи: члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю і або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього підпункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю І або II групи. З аналізу наданих Вами документів, вбачається наявність особи першого ступеня споріднення відносно особи яка потребує здійснення постійного стороннього догляду. При цьому не підтверджено факт, як передбачає положення даної норми «за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я»».

Вважаючі рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації протиправним та таким, що підлягають скасуванню позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Згідно з частинами 1, 2 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

У силу вимог статті 65 Основного Закону України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Поряд з цим, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи воєнний стан в Україні триває.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

На момент розгляду вказаної адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.

Абзацом 3 статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" №3543-ХІІ (далі - Закон №3543-ХІІ, в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій. (абзац 5 статті 1 Закону №3543-ХІІ).

Статтею 1 Закону України "Про оборону України" від 06.12.1991 № 1932-XII передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 22 Закону №3543-XII визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, а статтею 23 Закону №3543-XII передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно із положеннями пункту 14 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II груп.

Перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється ІНФОРМАЦІЯ_8. (частина 7 статті 23 Закону №3543-ХІІ)

Відповідно до пункту 1 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_8, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі Положення №154), органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації є ІНФОРМАЦІЯ_8.

Згідно з пунктом 11 Положення №154 районні ІНФОРМАЦІЯ_8, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення також організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів та оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, яка набрала чинності 18.05.2024, затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок № 560).

Цей Порядок визначає, зокрема, процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення. (абзаци 5 пункту 1 Порядку № 560)

Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". (пункт 56 Порядку 560).

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_8 (відокремлених відділах) утворюються комісії (абзац 1 пункту 57 Порядку № 560).

За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_8 або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації. (пункт 58 Порядку № 560)

Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. (абзац 1 пункту 60 Порядку № 560)

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. (абзац 2 пункту 60 Порядку № 560)

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. (абзац 3 пункту 60 Порядку № 560)

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. (абзац 4 пункту 60 Порядку № 560).

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. (абзац 5 пункту 60 Порядку № 560).

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку. (абзац 6 пункту 60 Порядку № 560).

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. (абзац 7 пункту 60 Порядку № 560).

Військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім'я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", за якою здійснюється догляд. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов'язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

Військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", до заяви, зазначеної в абзаці першому цього пункту, додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 додатка 5 (крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

Районні, міські держадміністрації (військові адміністрації), виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад для розгляду документів щодо встановлення факту здійснення військовозобов'язаним постійного догляду за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", утворюють постійно діючу комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду.

Комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду здійснює розгляд заяви протягом десяти календарних днів з дати її подання.

До складу комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше ніж п'ять осіб.

Під час своєї роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду:

відвідує місце проживання особи, за якою здійснюється постійний догляд, зазначене у заяві військовозобов'язаного, для встановлення факту здійснення постійного догляду;

перевіряє відомості щодо наявності/відсутності інших осіб, які здійснюють постійний догляд за особою, зазначеною в заяві, зокрема інформацію щодо наявних прийнятих структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад рішень про надання соціальних послуг з догляду за особою, за якою здійснює догляд військовозобов'язаний, за її задекларованим/зареєстрованим місцем проживання.

За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду складає та надає військовозобов'язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8). (пункт 61 Порядку № 560).

У підпункті 14 пункту 1 додатком 5 Порядку № 560 наведений перелік документів, що подають військовозобов'язані, які є членами сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього підпункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, а саме:

- для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю І чи ІІ групи, документи, що підтверджують родинні зв'язки другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю І чи ІІ групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);

- для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї третього ступеня споріднення, який с особою з інвалідністю 1 чи ІІ групи, документи, що підтверджують родинні зв'язки третього ступеня споріднення (дядьки, тітки, племінники та племінниці), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю І чи ІІ групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого або другого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);

- для особи, за якою здійснюється догляд, один із таких документів, що підтверджує інвалідність особи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам 3 інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача зі заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону 3543-ХІІ у зв'язку з тим, що він здійснює постійний догляд за бабусею, що є особою з інвалідністю 1 групи.

З аналізу вказаних вище приписів норм законодавства можна дійти висновку, що для отримання відстрочки від призову на військову службу необхідна сукупність документи, які підтверджують:

(1) родинні зв'язки другого або третього ступеня споріднення,

(2) неможливість членів сім'ї першого та/ або другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи,

(3) отримання компенсації на догляд (або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду).

(4) для особи, за якою здійснюється догляд передбачено документ, що підтверджує інвалідність особи (один із таких): довідка до акта огляду МСЕК за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", ";Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Законодавцем чітко визначено перелік осіб, які є членами сім'ї другого та третього ступеня споріднення, а саме:

рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки - другого ступеня споріднення;

дядьки, тітки, племінники та племінниці - третього ступеня споріднення.

Як уже було зазначено, ОСОБА_1 має бабусю - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , інваліда 1 групи Б довічно, що підтверджується паспортом, електронним військово-обліковим документом, довідкою РНОКПП, довідкою МСЕК № 082519 на ім'я ОСОБА_2 та документами, що підтверджують їх родинні стосунки.

Також, Позивач має матір - ОСОБА_1 , 1979 року народження, яка на теперешній час змінила прізвище на ОСОБА_4 .

ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , 1960 року народження.

Згідно договору № 07/2023 - DC - ОСОБА_1 , 1979 року народження мешкає та працює у Словенії з 01.11.2023 до 31.10.2024 року та за трудовим договором на невизначений строк №07/2024-DC від 30.10.2024 також мешкає та працює у Словенії з 01.11.2024 року.

Згідно Акту № 38 про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 15.10.2024 року ОСОБА_1 , здійснює догляд за ОСОБА_6 .

Тому, ОСОБА_1 здійснює догляд за своєю бабусею ОСОБА_2 , так як він є єдиним її родичем, який мешкає в Україні та може надавати їй допомогу та догляд.

З урахуванням вищезазначеного суду вважає, що Комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 протиправно відмовлено ОСОБА_1 у відстрочці від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" згідно із заявою від 07.11.2024 року, а тому рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийняте протоколом № 63 від 27.11.2024 року, підлягає скасуванню та з метою захисту порушених прав позивача є підстави для зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" згідно із заявою від 07.11.2024 року.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази на підтвердження правомірності дій та докази, долучені в обґрунтування позову, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову відповідно до вищенаведених мотивів.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в загальному розмірі 1211,20 грн., що документально підтверджується квитанцією від 26.05.2025.

За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому підлягає стягненню з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь позивача судовий збір у сумі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; ІК в ЄДРПОУ НОМЕР_12 ) про визнання протиправним та скасування рішення, наказу - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийняте протоколом № 63 від 27.11.2024 року, про відмову в наданні ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі Комісії, оформити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" згідно із заявою від 07.11.2024 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; ІК в ЄДРПОУ НОМЕР_12 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_1 ) понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 13 листопада 2025 року.

Суддя Е.О. Юрков