10 листопада 2025 рокуСправа №160/23822/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
19 серпня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради у видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) акту встановлення факту здійснення ним догляду за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (посвідка № НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 );
- зобов'язати Лівобережну адміністрацію Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 44378972) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про видачу акту встановлення факту здійснення догляду з урахуванням висновків суду.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач посилається на те, що він звернувся до Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради для видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду). Лівобережна адміністрація Дніпровської міської ради листом від 11.06.2025 року № 6/25-146 повідомила про відмову у складанні та видачі акту. Підставою відмови є те, що відповідно до поданих до заяви документів, дружина заявника ОСОБА_3 , донька ОСОБА_4 , є особою, яка сама не потребує постійного догляду, не померла (не загинула), не визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, не оголошена померлою. Позивач не погоджується з вказаною відмовою, вважає її протиправною та просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 року відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
09.09.2025 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити в задоволенні позову. Вказав, що позивач через свого представника - адвоката Кулика І.Я. 02.06.2025 подав до Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради заяву (вх.№9/174) з додатками про складання і видачу акту про встановлення факту здійснення догляду за своєю тещею (матір'ю дружини позивача) - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Протоколом від 09.06.2025 №6 засідання Комісії із встановлення факту здійснення особами постійного догляду (далі - Комісія) позивачу відмовлено у складанні та видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) в зв'язку з тим, що позивачем разом із заявою подано документи не в повному обсязі, а саме: не подані передбачені чинними нормативно-правовими актами документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною позивача ( ОСОБА_3 ) за своєю матір'ю ( ОСОБА_4 ), а також документи щодо наявних рішень органів соціального захисту населення про надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі за особою, за якою здійснюється догляд військовозобов'язаним за її задекларованим/зареєстрованим місцем проживання.
Витяг з протоколу додано до матеріалів справи
Листом від 11.06.2025 №6/25-146 позивачу повідомлено про вищевказану відмову з викладенням підстав для такої відмови.
Механізм та умови обстеження комісіями із встановлення факту здійснення особами догляду (постійного догляду) при адміністраціях районів Дніпровської міської ради, за результатами яких складається відповідний акт про встановлення факту здійснення особою догляду, передбачено Порядком складання та видачі акта про встановлення факту здійснення особами догляду (постійного догляду), затвердженим Рішенням виконкому міської ради від 25.06.2024 № 5-25/6 (у редакції рішення виконкому міської ради від 01.10.2024 № 30-1/10), (далі - Порядок складання та видачі акта), копію якого додано до матеріалів справи.
Вимоги Порядку складання та видачі акта в повному обсязі узгоджуються з вимогами Порядку №560.
Відповідно до приписів пункту 2.3. Порядку складання та видачі акта:
"До заяви додаються документи, визначені у пунктах 9, 14 додатка 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, зі змінами... Для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім'ї (висновок медико- соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про вигнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.
Додатково подаються документи щодо наявних рішень органів соціального захисту населення про надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі за особою, за якою здійснюється догляд військовозобов'язаним за її задекларованим/зареєстрованим місцем проживання."
Пунктами 9 та 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" встановлено:
"Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
- п.9 - зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/ або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько- консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду;
- п.14 - члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю І або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюються на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю І або II групи.
Оскільки позивач мав намір отримати акт про встановлення факту здійснення догляду за матір'ю дружини (тещею, яка не має ступені кровного споріднення з позивачем в розумінні частини 4 статті 3 Сімейного кодексу України та абзацу 2 частини 1 статті 1265 Цивільного кодексу України), то Комісією в межах повноважень розглянуто подані позивачем заяву і документи на підставі пункту 9 частини першої статті 23 України "Про мобілізаційну підготов мобілізацію", який передбачає наявність певних умов для військовозобов'язаних доглядають за матір'ю дружини (тещею).
Як зазначено вище, до заяви додаються документи, визначені у підпункті 9 додатка 5 до Порядку №560, в тому числі:
- для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, шо підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або інши працездатним членом сім'ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони зоров'я про потребe іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді або свідоцтво прі смерть такого члена сім'ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісті за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отриманні компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.
З поданих позивачем матеріалів та зі змісту позовної заяви вбачається, що дружина останнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 перебуває за кордоном у місті Стерлінг (Шотландія), що відповідно до зазначених вище нормативних вимог не є підтвердженням неможливості здійснення догляду донькою за своєю матір'ю.
До заяви про складання і видачу акту про встановлення факту здійснення догляду за матір'ю дружини позивачем не додано документ, що підтверджує неможливість здійснення постійного догляду дружиною позивача за своєю матір'ю, а саме: висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді; або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї; або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; або рішення суду про визнання безвісно відсутнім; або рішення суду про оголошення його померлим.
Також, всупереч встановленим вимогам до заяви про складання і видачу акту про встановлення факту здійснення догляду за матір'ю дружини позивачем не додано документ щодо наявних рішень органів соціального захисту населення про надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі: про відмову в призначенні позивачу компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За таких обставин, керуючись пунктом 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", пунктом 61 Порядку №560 та главою 5 Порядку складання та видачі акта, Комісією відмовлено ОСОБА_1 в складанні та видачі акта про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), оскільки документи подані не в повному обсязі.
Ухвалою від 05.11.2025 року продовжено процесуальний строк розгляду справи на тридцять днів.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_5 , виданого відділом РАЦС виконкому Бабушкінської районної ради народних депутатів м. Дніпропетровська 10.08.1996 року, є чоловіком ОСОБА_3 (дівоче прізвище - ОСОБА_5 ).
Його дружина, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є донькою ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_6 .
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією №576565 від 30.04.2024 року, ОСОБА_4 визнано інвалідом першої групи (підгрупи Б) з 26.02.2023 року із зазначенням необхідності у постійній сторонній допомозі, що підтверджується також висновком про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) №303.
Згідно з довідкою садівничого товариства "Металург" №20 від 15.06.2024 року, підтверджується той факт, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки АДРЕСА_1 , і на зазначеній земельній ділянці проживають разом ОСОБА_1 та ОСОБА_6 .
Як вбачається з акту проведення обстеження сім'ї №227 від 18.04.2025 року Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , разом з ОСОБА_2 , якій надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Як вбачається з матеріалів справи, донька ОСОБА_4 - ОСОБА_3 - не перебуває на території України, а проживає за адресою: АДРЕСА_3 . Дана обставина підтверджується нотаріально засвідченим перекладом з англійської на українську листа керівника групи з питань переселення біженців у Раді Стірлінга.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про розгляд питання щодо здійснення догляду за ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , посвідка на тимчасове проживання № НОМЕР_3 , дата видачі 14.06.2019, орган, що видав - 1203, дата закінчення строку - 13.06.2029) та з проханням видати йому акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за формою, встановленою законодавством.
Листом Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради від 11.06.2025 року № 6/25-146 позивача повідомлено, що згідно з приписами частин першої пункту 61 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, зі змінами (далі - Порядок № 560), військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім'я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи, за якою здійснюється догляд.
ОСОБА_1 , відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_5 , виданого відділом РАЦС виконкому Бабушкінської районної ради народних депутатів м. Дніпропетровська, 10.08.1996 року, є чоловіком доньки ОСОБА_4 , 1957 року народження.
Керуючись вимогами пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїм батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.
Отже, відповідно до наданих до заяви документів, дружина заявника, ОСОБА_3 , донька ОСОБА_4 , є особою, яка сама не потребує постійного догляду, не померла (не загинула), не визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, не оголошена померлою.
Вимогами пунктів 2.3., 4.1. Порядку складання та видачі акта про встановлення факту здійснення особами догляду (постійного догляду), затвердженого Рішенням виконкому міської ради від 25.06.2024 № 5-25/6 (у редакції рішення виконкому міської ради від 01.10.2024 № 30-1/10) (далі - Порядок), встановлено: "Заявником додатково подаються документи щодо наявних рішень органів соціального захисту населення про надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі за особою, за якою здійснюється догляд військовозобов'язаним за її задекларованим/зареєстрованим місце проживання".
До заяви ОСОБА_1 вищевказаних документів не додано.
Ураховуючи вищевикладене, керуючись пунктом 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", пунктом 61 Порядку № 560 та главою 5 Порядку складання та видачі акта про встановлення факту здійснення особами догляду (постійного догляду), Комісією прийнято рішення відмовити у складанні та видачі акта про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду).
Позивач, не погодившись з відмовою Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради у видачі ОСОБА_1 акта про встановлення факту здійснення ним догляду за ОСОБА_2 , звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Суд зазначає, що є загальновідомим та не потребує доказуванню, що на момент виникнення спірних правовідносин в Україні запроваджено загальну мобілізацію, у зв'язку із збройною агресією російської федерації про України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно з ч.5 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Суд зазначає, що Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодоздійсненнямобілізаційних заходів.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Суд зазначає, що статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" врегульовано питання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі Порядок № 560) визначає процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до п.57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у складі голови та членів комісії.
Згідно з пунктами 58 та 60 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно здодатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Додатком 5 до Порядку №560 визначено Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону №3543-ХІІ.
Так, згідно пункту 9 додатку 5 до Порядку №560 для особи, яка потребує постійного догляду відповідними документами є:
- довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю,
- документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);
для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка),
- документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім'ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8)
Згідно з пунктом 58-1 абзацами 1-4 Порядку військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворим батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), у випадках, передбачених пунктом 9 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), про відсутність інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд за хворим батьком чи матір'ю дружини (чоловіка). Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, не зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку, інформацію про інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд.
Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.
Згідно з пунктом 61 Порядку військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім'я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", за якою здійснюється догляд. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов'язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
Військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", до заяви, зазначеної в абзаці першому цього пункту, додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 додатка 5 (крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Районні, міські держадміністрації (військові адміністрації), виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад для розгляду документів щодо встановлення факту здійснення військовозобов'язаним постійного догляду за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", утворюють постійно діючу комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду здійснює розгляд заяви протягом десяти календарних днів з дати її подання.
До складу комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше ніж п'ять осіб.
Під час своєї роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду:
відвідує місце проживання особи, за якою здійснюється постійний догляд, зазначене у заяві військовозобов'язаного, для встановлення факту здійснення постійного догляду;
перевіряє відомості щодо наявності/відсутності інших осіб, які здійснюють постійний догляд за особою, зазначеною в заяві.
За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду складає та надає військовозобов'язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Рішенням виконкому Дніпровської міської ради від 25.06.2024 № 5-25/6 затверджено Порядок складання та видачі акта про встановлення факту здійснення особами догляду (постійного догляду) (далі Порядок № 5-25/6).
Відповідно до п. 1.2. Порядку № 5-25/6 - Порядок визначає механізм та умови обстеження комісіями і: встановлення факту здійснення особами догляду (постійного догляду) прг. адміністраціях районів Дніпровської міської ради (далі - Комісії), за результатами яких складається відповідний акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (далі - Акт).
Згідно з п. 2.3 Порядку № 5-25/6 - До заяви додаються документи, визначені у пунктах 9, 14 додатка 5 де Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів Україні - від 16.05.2024 № 560, зі змінами.
Пунктом 3.7. Порядку № 5-25/6 визначено, що за результатами засідання Комісії складається протокол, який підписується головою та секретарем Комісії.
За приписами пункту 4.1. Порядку № 5-25/6 - За результатами роботи Комісія складає Акт (згідно з додатком 8 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, зі змінами).
У разі виявлення факту подання неповного пакета документів, заява не розглядається Комісією.
Відповідно до п. 5 Порядку № 5-25/6 - Підставами для відмови заявнику щодо складання та видачі Акта є:
неможливість, перешкоджання або відмова від проведення обстеження особи, за якою здійснюється догляд (постійний догляд), за місцем реєстрації / проживання;
подання заявником недостовірної, фіктивної або неповної інформації
щодо себе чи особи, за якою здійснюється догляд (постійний догляд);
подання документів не в повному обсязі;
у разі призначення та виплати компенсацій (допомоги, надбавки) на догляд за особою, яка потребує догляду (постійного догляду).
Позивач звернувся до відповідача із заявою про розгляд питання щодо здійснення догляду за ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , посвідка на тимчасове проживання № НОМЕР_3 , дата видачі 14.06.2019, орган, що видав - 1203, дата закінчення строку - 13.06.2029) та з проханням видати йому акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за формою, встановленою законодавством.
Як вже зазначено судом вище, Додатком 5 до Порядку №560 визначено Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону №3543-ХІІ.
Так, згідно пункту 9 додатку 5 до Порядку №560 для особи, яка потребує постійного догляду відповідними документами є:
- довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю,
- документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);
для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка),
- документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім'ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8)
Ключовим питанням, яке потребує дослідження у межах розгляду даної справи є те чи наявні у ОСОБА_4 особи першого ступеня споріднення, які відповідно до Закону зобов'язані та мають можливість здійснювати постійний догляд.
Як вже встановлено судом, підставою для відмови ОСОБА_1 у встановленні факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за ОСОБА_2 , яка являється матір'ю дружини ОСОБА_1 , слугувало не надання позивачем до заяви документу, який підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення (в даному випадку доньки ОСОБА_4 ) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I групи.
Згідно з свідоцтвом про народження серії НОМЕР_6 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є донькою ОСОБА_4 .
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією №576565 від 30.04.2024 року, ОСОБА_4 визнано інвалідом першої групи (підгрупи Б) з 26.02.2023 року із зазначенням необхідності у постійній сторонній допомозі, що підтверджується також висновком про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) №303.
З аналізу викладеного, вбачається, що ОСОБА_4 є особою з інвалідністю І групи, потребує постійної сторонньої допомоги.
Водночас, встановлено та не заперечується позивачем факт наявності іншого члена сім'ї першого ступеня споріднення - її доньки, ОСОБА_3 .
Встановивши, що ОСОБА_4 має члена сім'ї першого ступеня споріднення, суд констатує неможливість застосування у спірних правовідносинах п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону №3543-ХІІ без надання належних і допустимих доказів про відсутність можливості у здійсненні постійного догляду донькою за матір'ю, тобто членом сім'ї першого ступеня споріднення.
З 18.05.2024 діє новий Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, яким врегульовано та деталізовано процедуру надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення.
Додатком 5 вказаного Порядку вказано, що особі, яка зайнята доглядом та бажає отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації за п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону №3543-ХІІ, необхідно надати документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім'ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8)
Однак, відповідних доказів неможливості особи першого ступеня споріднення здійснювати догляд до заяви та матеріалів справи позивачем не долучено.
На переконання суду, позивачем до заяви про встановлення факту здійснення догляду не надано належних доказів того, що він є єдиною особою, яка може здійснювати догляд за матір'ю дружини, зокрема, не виконано вимог Додатка 5 Порядку щодо надання документів, які б підтверджували неможливість здійснення постійного догляду іншим працездатним членом сім'ї, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі с, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність своїх дій, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 139, 243, 243-246 КАС України, суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник