Рішення від 13.11.2025 по справі 120/15775/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

13 листопада 2025 р. Справа № 120/15775/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Томчука А.В., розглянувши письмово в порядку визначеному статтею 283 КАС України адміністративну справу за заявою Головного управління ДПС у Вінницькій області до ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом

ВСТАНОВИВ:

10.11.2025 Головне управління ДПС у Вінницькій області звернулось в суд із заявою, в порядку статті 283 КАС України про стягнення коштів за податковим боргом з ОСОБА_1 .

Обґрунтовуючи заявлені вимоги суб'єкт владних повноважень зазначив, що станом на дату звернення до суду за відповідачем рахується заборгованість зі сплати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки (нежитлове) у загальній сумі 211066,70 грн. Вказана сума податкового боргу не сплачена у добровільному порядку, що слугувало підставою для звернення з цією заявою до суду.

Ухвалою від 10.11.2025 заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено її розгляд здійснювати за правилами, визначеними статтею 283 КАС України. Призначено заяву до судового розгляду на 13.11.2025 об 12:00 год. Цією ж ухвалою, відповідачеві встановлено строк для подання відзиву на заяву.

13.11.2025 від представника Головного управління ДПС у Вінницькій області надійшла заява про розгляд справи без його участі.

Відповідач у судове засідання не з'явилась, будь-яких заперечень щодо розгляду заяви ГУ ДПС у Вінницькій області не направила. Повідомлення останньої здійснювалось судом із врахуванням положень статті 130 КАС України у зв'язку із скороченими строками розгляду заяви та відсутністю відомих суду номеру телефону, факсу, електронної пошти чи інших технічних засобів зв'язку сторони відповідача.

Як передбачено абзацом другим частини 7 статті 283 КАС України розгляд заяви за зверненням податкових та митних органів відбувається за участю податкового органу, митного органу, що її вніс, та платника податків, стосовно якого її внесено.

Частиною 1 статті 205 КАС України визначено, що неявка учасників справи у судове засідання за умови що їх належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає його проведенню.

За приписами частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Зважаючи на приписи статей 205, 229, 283 КАС України суд дійшов висновку про розгляд заяви за зверненням ГУ ДПС у Вінницькій області в порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи у їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є платником податків і зборів, передбачених ПК України та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС України у Вінницькій області.

Згідно з карткою особового рахунку платника податків за відповідачем станом на 10.11.2025 рахується податкова заборгованість в сумі 211066,70 грн зі сплати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки.

Зазначена заборгованість підтверджується довідкою про суму податкового боргу платника податків станом на 10.11.2025 та карткою особового рахунку платника податків.

Податкова заборгованість виникла на підставі податкових повідомлень-рішень від 26.06.2025 № 0906316-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906362-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906361-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906317-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906363-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906364-2411-0222-UA05100030000051497, які відповідачем отримано 17.07.2025, що підтверджується квитанцією про доставку документів в електронний кабінет платника.

Докази оскарження податкових повідомлень-рішень від 26.06.2025 № 0906316-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906362-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906361-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906317-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906363-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906364-2411-0222-UA05100030000051497 у матеріалах справи відсутні, а судом зворотного не встановлено.

З метою погашення податкового боргу податковим органом було направлено ОСОБА_1 податкову вимогу від 10.10.2025 № 0012100-1309-0232 на суму 211533,56 грн. Вказана вимога доставлена до електронного кабінету платника 10.10.2025 о 15 год 35 хв.

У зв'язку з самостійною несплатою податкового боргу фізичною особою, Головне управління ДПС у Вінницькій області звернулося до суду із заявою про стягнення податкового боргу.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, та визначаючись щодо вимог заяви, поданої в порядку визначеному статтею 283 КАС України, суд керується таким.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Обов'язок сплати податків платником передбачений п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України), відповідно до якого, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податкового кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, згідно п. 1.1 ст.1 ПК України.

Положеннями п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПК України встановлено, що контролюючими органами є - податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених п.п. 41.1.2 п. 41.1), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Згідно п.п. 19.1.1.2 п. 19.1.1 ст. 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій ст. 193 ПК України, зокрема: контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Головними завданнями контролюючих органів є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильність обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових встановлених законодавством доходів (далі - податки, інші платежі).

Так, стаття 15 ПК України встановлено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з ПК України або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з ІІК України.

Згідно з п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 ПК України).

Відповідно до пункту 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Положеннями пункту 31.1 статті 31 ПК України передбачено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Так, згідно картки особового рахунку платника податків станом на 10.11.2025 за відповідачем рахується заборгованість в сумі 211066,70 грн, яка складається із заборгованості з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, що сплачується власниками об'єктів нежитлової нерухомості та підтверджується податковими повідомленнями-рішеннями від 26.06.2025 № 0906316-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906362-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906361-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906317-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906363-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906364-2411-0222-UA05100030000051497, податковою вимогою від 10.10.2025 № 0012100-1309-0232.

Згідно з пунктом 42.1 статті 42 ПК України, податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкової о контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.

Згадані вище рішення контролюючого органу направлялись відповідачу через його електронний кабінет та були доставлені до такого кабінету 17.07.2025 і 10.10.2025, про що свідчать надані ГУ ДПС у Вінницькій області квитанції від 17.07.2025 та від 10.10.2025.

За приписами пункту 42.4 Податкового Кодексу України платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Для осіб, які є фінансовими агентами, листування з контролюючим органом в електронній формі є обов'язковим у випадках, визначених цим Кодексом.

Листування контролюючих органів з платниками податків, зазначеними в абзаці першому цього пункту, які подали заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, а також з фінансовими агентами у випадках, визначених цим Кодексом, здійснюється засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" шляхом надіслання документа в електронний кабінет з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в електронний кабінет.

Документ, надісланий контролюючим органом в електронний кабінет, вважається врученим платнику податків або фінансовому агенту, якщо він сформований з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та є доступним в електронному кабінеті.

Датою вручення платнику податків або фінансовому агенту документа є дата, зазначена у квитанції про доставку у текстовому форматі, що відправляється з електронного кабінету автоматично та свідчить про дату та час доставки документа платнику податків/фінансовому агенту. У разі якщо доставка документа відбулася після 18 години, датою вручення документа платнику податків/фінансовому агенту вважається наступний робочий день. Якщо доставка відбулася у вихідний чи святковий день, датою вручення документа платнику податків/фінансовому агенту вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.

Матеріали справи містять заяву ОСОБА_1 від 07.07.2025 про бажання отримувати документи через Електронний кабінет (том 1 а.с. 6), відповідно суд дійшов висновку про належне направлення відповідачу податкових повідомлень-рішень від 26.06.2025 № 0906316-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906362-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906361-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906317-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906363-2411-0222-UA05100030000051497, № 0906364-2411-0222-UA05100030000051497, податкової вимоги від 10.10.2025 № 0012100-1309-0232.

Пунктом 57.3 ст. 57 ПК України передбачено, що у разі визначення зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Податкова вимога від 10.10.2025 № 0012100-1309-0232 не оскаржувалась ні в адміністративному, ні в судовому порядку, докази зворотного суду не надані.

Таким чином, визначена у вказаних рішеннях сума боргу є узгодженою сумою грошового зобов'язання.

Приписами п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України передбачено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

З огляду на викладене, відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України несплачена заборгованість у сумі 211066,70 грн вважається податковим боргом.

Відповідно до статті 59.1, статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Судом встановлено, що у зв'язку з несплатою відповідачем у встановлені строки узгодженої суми грошового зобов'язання, контролюючим органом було сформовано та направлено до електронного кабінету платника податкову вимогу від 10.10.2025 № 0012100-1309-0232, яка була доставлена до кабінету ОСОБА_2 10.10.2025.

При цьому, станом на день розгляду справи, суду не надано доказів погашення відповідачем в добровільному порядку вказаної суми заборгованості. Крім цього, інформація щодо оскарження вимоги в адміністративному та (або) у судовому порядку у суду відсутня.

Станом на день звернення податкового органу до суду відповідачем податкова вимога №0011094-1305-0232 від 12.09.2025 не оскаржувалась, не скасована та не відкликана, а відтак податкова вимога є дійсною. Доказів протилежного відповідачем не надано.

Не надано суду доказів сплати вказаного податкового боргу і станом на дату розгляду справи.

Пунктом 87.11 ст. 87 ПК України визначено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Норми п.п.14.1.137 п.14.1 ст.14 ПК України встановлюють, що орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 95.1 ст.95 ПК України визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з п. 95.2 ст.95 ПК стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

В свою чергу, згідно з п. 5 ч. 1 ст. 283 КАС України провадження у справах за зверненням податкових та митних органів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо стягнення коштів за податковим боргом.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 283 КАС України заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі.

В даному випадку обставиною, що зумовлює звернення до суду є сплив 30 календарних днів з дня надіслання платнику податкової вимоги ( 10.10.2025 ).

Враховуючи встановлені обставини та наявні у справі матеріали, вбачається, що з огляду на надіслання відповідачу вимоги 10.10.2025, то саме з цієї дати обраховується 30 - денний строк, передбачений п. 95.2 ст. 95 ПК України, після спливу якого (10.11.2025 ) протягом 24 годин заявник мав право звернутися до суду із заявою, передбаченою приписами ст. 283 КАС України.

Як встановлено частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відтак, з урахування того, що ОСОБА_2 у встановлені законодавством строки не сплачено податковий борг, наявність якого підтверджується матеріалами справи та не спростована відповідачем, суд приходить до висновку, що заява Головного управління ДПС у Вінницькій області є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

В силу положень частини 2 статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити заяву Головного управління ДПС у Вінницькій області, подану в порядку статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України, до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.

Стягнути з ОСОБА_1 кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 211066,70 грн (двісті одинадцять тисяч шістдесят шість грн 70 коп.).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до частини 8 статті 283 КАС України, апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані сторонами протягом десяти днів з дня їх проголошення.

З огляду на положення статті 297 КАС України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028, код ЄДРПОУ ВП 4409150).

Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Повний текст рішення складено та підписано суддею 13.11.2025.

Суддя Томчук Андрій Валерійович