Справа №676/8461/25
Номер провадження 2-о/676/341/25
12 листопада 2025 року
Кам'янець- Подільський міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючої судді - Пилипенко І.О.,
за участю секретаря судового засідання - Райтаровського В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам'янець- Подільський, Хмельницької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Головне управління Пенсійного фонду України, Кам'янець-Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м.Київ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, вказавшизаінтересованими особами по справі: Головне управління Пенсійного фонду України, Кам'янець-Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м.Київ).
В обгрунтування заяви вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 с. Привільне, Волноваського району, Донецької області. Причиною смерті є гостре малокрів'я внутрішніх органів, варикозне розширення осі стравоходу з кровотечою, алкогольна жирова дистрофія печінки, що підтверджується довідкою про смерть № С- 01165 від 05.08.2025 року, виданої Волноваським районним відділом запису актів цивільного стану Управління РАЦС Донецької Народної Республіки та свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 05.08.2025 року. Від спільного проживання у них з відповідачем є син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . З 24 лютого 2022 року територія Волноваського району, Донецької області окупована російською федерацією, що підтверджується наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі ДРАЦС вона не може, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом ДРАЦС для здійснення реєстрації смерті, відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Встановлення данного факту їй необхідно для призначення пенсії по втраті годувальника, а тому з метою захисту своїх прав заявниця змушена звернутися до суду.
Ухвалою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 06.11.2025 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Заявниця ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, через канцелярію суду направила заяву про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Начальник відділу Ольга Гуменна через систему «Електронний суд» подала заяву про розгляд справи без участі представника заінтересованої особи відділу ДРАЦС, у вирішенні заявлених вимог ОСОБА_1 покладаються на думку суду.
Заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України у судове засідання не з'явилася, хоча про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Суд розглядає справу у відсутності учасників справи на підставі наявних у справі матеріалів. Відповідно до вимог ч. 2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги заявниці підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами( якщо встановлення встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України. Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік заявниці ОСОБА_1 - ОСОБА_2 у с. Привільне, Волноваського району, Донецької області. Причиною смерті є гостре малокрів'я внутрішніх органів R58.0, варикозне розширення осі стравоходу з кровотечою 185.0, алкогольна жирова дистрофія печінки R70.0, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 19.06.2012 року, довідкою про смерть № С- 01165 від 05.08.2025 року, виданої Волноваським районним відділом запису актів цивільного стану Управління РАЦС Донецької Народної Республіки та свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 05.08.2025 року.
Від спільного проживання у них є син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 03.04.2024 року.
Встановлення факту смерті заявниці необхідно для призначення пенсії по втраті годувальника.
Як вбачається з копії свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , серії НОМЕР_1 , виданого 05.08.2025 року Волноваським районним відділом запису актів цивільного стану Управління РАЦС Донецької Народної Республіки, актовий запис № 170259930001600579006, його місце смерті с. Привільне, Волноваський район, Донецька область.
Документом, що підтверджує факт смерті є медичне свідоцтво про смерть серія -21, № НОМЕР_4 , видане 28.07.2025 року державною бюджетною установою "Республіканське бюро судово-медичних експертиз", в якому зазначено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Привільне, Волноваського району, Донецької області.
Як встановлено судом, заявниця позбавлена можливості у встановленому законом порядку здійснити реєстрацію факту смерті, оскільки документи на підтвердження цих обставин видані на тимчасово окупованій території України, що унеможливлює отримати заявницею свідоцтва про смерть в оргагах державної реєстрації актів цивільного стану України.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно з ч. 1,2 ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Частиною 1 ст. 17 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
На сьогоднішній час свідоцтво про смерть видане органом, який діє поза межами Конституції та законодавства України та не визнається на території України, не є підставою для реєстрації смерті на території України.
Згідно зі ст. 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа, встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою.
Розділом 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000 року, із змінами, передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є зокрема: лікарське свідоцтво про смерть (форма № 1 Об/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024, фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства юстиції України наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024.
На підтвердження факту смерті заявниця надала до суду копію медичного свідоцтва про смерть серія -21, № НОМЕР_4 , видане 28.07.2025 року ДБУ "РБСМЕ" та копію довідки про смерть № С-01165 від 05.08.2025 року.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 10, 12, 76-77, 258, 259, 263-265, 319 ЦПК України, на підставі Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території", Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Головне управління Пенсійного фонду України, Кам'янець-Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м.Київ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця села Привільне, Волноваського району, Донецької області, який проживав за адресою: село Привільне, Волноваського району, Донецької області та помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Привільне, Волноваського району, Донецької області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складання повного тексту рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя І.О.Пилипенко