ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua
Код ЄДРПОУ 02892528
490/9335/25
нп 1-кс/490/4454/2025
07 листопада 2025 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши клопотання слідчого СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025230000000473 від 03.11.2025 року щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Херсон, раніше не судимої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , -
03.11.2025 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстроване кримінальне провадження №22025230000000473 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
24.10.2025 року ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно вказаного повідомлення, що у громадянки України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше червня 2022 року, виник умисел, направлений на добровільне зайняття у незаконному органі влади, створеному рф на тимчасово окупованій території, посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій.
З цією метою ОСОБА_6 , фактично знаходячись на території м. Херсон, будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення м. Херсон зс рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а її територія в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що Херсонська область є невід'ємною складовою частиною України, що порядок утворення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування регулюється виключно Конституцією України та законами України, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше червня 2022 року, перебуваючи у приміщенні незаконно утвореного «Пенсионного фонда Херсонской области» (мовою оригіналу - російською), діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, реалізуючи свій злочинний умисел та передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, допомагаючи державі-агресору створити вертикаль незаконних органів управління на тимчасово окупованій території України, добровільно надала згоду невстановленим під час досудового розслідування представникам РФ та окупаційної адміністрації держави-агресора та зайняла посаду так званого «заместителя начальника Управления пенсионного обеспечения - начальника отдела методологии и организации работы по применению пенсионного законодательства Пенсионного фонда Херсонской области» (мовою оригіналу - російською), яке здійснювало свою діяльність на тимчасово окупованій території міста Херсон та Херсонської області.
Так ОСОБА_6 , добровільно зайнявши за вказаних вище обставин керівну посаду так званого «заместителя начальника Управления пенсионного обеспечения - начальника отдела методологии и организации работы по применению пенсионного законодательства Пенсионного фонда Херсонской области» (мовою оригіналу - російською) у незаконному органі влади, з червня 2022 року виконувала організаційно-розпорядчі функції, спрямовані на організацію роботи з впровадження російського пенсійного законодавства на окупованій території Херсонської області, у тому числі видачу пенсій та інших виплат у грошовій одиниці держави-агресора.
Слідчий звернувся до слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва з погодженим із прокурором відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_8 клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025230000000473 від 03.11.2025 року стосовно оголошеної у розшук підозрюваної ОСОБА_6 .
У зв'язку із не встановленням місця перебування ОСОБА_6 , 24.10.2025 року у відповідності до вимог статей 111, 112, ч. 8 ст. 135, 278 КПК України повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваної ОСОБА_6 на 29 жовтня 2025 року, 30 жовтня 2025 року та 31 жовтня 2025 року опубліковані в газеті КМУ «Урядовий кур'єр» випуск від 24 жовтня 2025 року та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора, за посиланням: https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-sobolyevu-t-s.
03.11.2025 року постановою слідчого, останню оголошено у розшук.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити.
Захисник заперечував проти задоволення клопотання.
Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та додані до нього матеріали, вважаю необхідним клопотання задовольнити, виходячи з наступного.
ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,яке відносяться до категорії тяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Підозра є обґрунтованою, підтверджується наступними зібраними матеріалами кримінального провадження:
- Допитами свідків:
ОСОБА_9 , пояснив, що ОСОБА_6 маючи досвід роботи у сфері реалізації державної політики з питань пенсійного забезпечення зайняла посаду пов'язану з пенсійним забезпеченням у окупаційному органі Пенсійного фонду Херсонської області;
ОСОБА_10 , пояснила, що ОСОБА_6 , під час тимчасової окупації м. Херсон, зайняла посаду у незаконно створеному органі т.зв. «Управлінні Пенсійного фонду Херсонської області»;
ОСОБА_11 , пояснила, що орієнтовно з кінця серпня 2022 року ОСОБА_6 , маючи досвід роботи у сфері реалізації державної політики з питань пенсійного забезпечення, добровільно зайняла посаду у незаконно створеному окупаційною владою органі т.зв. «Управлінні Пенсійного фонду Херсонської області» на тимчасово окупованій території м. Херсон;
ОСОБА_12 , пояснив, що працював в період тимчасової окупації у окупаційному пенсійному фонді м. Херсон, в цей час ОСОБА_6 також працювала у вказаному органі, вона займала керівну посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, зокрема вона надавала вказівки підлеглим та проводила з ними наради;
ОСОБА_13 , пояснила, що під час тимчасової окупації працювала в т.зв. «пенсійному фонді м. Херсон», у цей час ОСОБА_6 також працювала у вказаному окупаційному органі.
2. Протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками, проведеними за участі свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 . Під час проведення слідчих дій свідки упізнали ОСОБА_6 як особу, про яку давали показання.
3. Протоколами оглядів:
- протоколом огляду службового кабінету №301 ГУ ПФУ в Херсонській області, за адресою м. Херсон, вул. Комкова, буд. 76А від 21.10.2025, який проведено за згодою начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, у ході огляду виявлено та вилучено копії документів, які підтверджують діяльність незаконно створеного органу окупаційної влади т.зв. «Пенсійного фонду Херсонської області», а також зайняття керівних посад громадянами України у вищевказаному органі, у тому числі ОСОБА_6
- протоколом огляду документів від 21.10.2025, виявлених під час огляду приміщення Головного Управління Пенсійного фонду Херсоснької області, у ході якого були вилучені документи, які підтверджують зайняття ОСОБА_6 посади т.зв. «Заместителя начальника Управления пенсионного обеспечения - начальник отдела методологии и организации работы по применения пенсионного законодательства Пенсионный фонд Херсонской области» (мовою оригіналу - російською), зокрема у табелях обліку робочого часу окупаційного Управління Пенсійного фонду Херсонської області за вересень 2022 року у графі «Исполнитель зам. нач. упр - нач. отд» (мовою оригіналу - російською) ОСОБА_6 проставлено підпис біля вищевказаної посади та позначено як виконавця, також ОСОБА_6 вказана у списках працівників т.зв. «Пенсионного фонда Херсонской области» (мовою оригіналу - російською) у виявлених документах.
- протоколом огляду від 14.10.2025 Інтернет-сторінки «Губернатор Херсонской области», на якому виявлено указ т.зв. «Голови ВЦА Херсонської області» від 12.05.2022 № 018-р «Про структуру органів виконавчої влади», де зазначено про створення т.зв. «Пенсионный фонд Херсонской области» (мовою оригіналу - російською), який входить у структуру органів виконавчої влади окупаційної адміністрації м. Херсон;
- протоколом огляду від 14.10.2025 Інтернет-сторінки «Губернатор Херсонской области», на якому виявлено указ т.зв. «Т.в.о. голови ВЦА Херсонської області» від 05.08.2022 №313-р, яким затверджено порядок виплати пенсій структурними підрозділами т.зв. «Пенсійного фонду Херсонської області», що свідчить про виконання вищевказаним органом функцій у якості виконавчого органу влади, делегованих незаконно створеною окупаційною адміністрацією держави-агресора рф - «Військово-цивільною адміністрацією Херсонської області»;
- протоколом огляду від 14.10.2025 Інтернет-сторінки «Губернатор Херсонской области», на якому виявлено документ «указ временно исполняющего обязанности главы военно-гражданской администрации Херсонской области» (мовою оригіналу - російською) №13-у від 18.08.2022 «О порядке назначения и выплаты пенсий и социальных выплат на территории Херсонской области» (мовою оригіналу - російською), яким затверджено порядок виплати пенсій т.зв. «Пенсійним фондом Херсонської області»;
- протоколом огляду від 14.10.2025 Інтернет-сторінки «Губернатор Херсонской области», на якому виявлено документ «указ главы военно-гражданской администрации Херсонской области» (мовою оригіналу - російською) №243-р від 22.07.2022 «Об организации назначения и выплаты социальных пособий на территории Херсонской области» (мовою оригіналу - російською), яким затверджено порядок виплати пособій т.зв. «Пенсійним фондом Херсонської області».
- повідомленням оперативного підрозділу, що ОСОБА_6 , перебуває на тимчасово окупованій території м. Генічеськ Херсонської області, де переховується від органу досудового розслідування;
- іншими матеріалами, здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що 03.11.2025 року у зв'язку з невстановленим місцезнаходженням підозрюваної ОСОБА_6 її оголошено в розшук.
29.10.2025, 30.10.2025, 31.10.2025 року ОСОБА_6 викликалася шляхом розміщення повідомлення про виклик на сайті видання «Урядовий кур'єр» та офісу Генерального прокурора України, але за викликами остання не з'явилася.
Зібрані у кримінальному провадженні докази беззаперечно вказують на те, що підозрювана ОСОБА_6 належним чином повідомлена про проведення стосовно неї досудового розслідування, набуття нею статусу підозрюваної у цьому кримінальному провадженні відповідно до повідомлення про підозру від 24.10.2025 року про необхідність її явки до слідчого для проведення процесуальних дій, а також на те, що підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, існують достатні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), перебуває на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до ч. 5 ст. 139, п. 20-1 розділу ХІ КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваними, та оголошення їх у міждержавний та/або міжнародний розшук, або які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Згідно з ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченим цим Кодексом, з урахуванням положень глави «Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень».
Ч. 2 ст. 297-1, п. 20-1 розділу ХІ КПК України, передбачають, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого зокрема статтею 258 - 3 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, або який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності або оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у ч. 2 ст. 297 - 1 КПК України, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Вимогами ст. 5 «Здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження стосовно осіб, які перебувають в районі проведення антитерористичної операції» Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» № 1632-VІІ від 12.08.2014р., передбачено, що ухилення від явки на виклик до слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш ніж два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває в районі проведення антитерористичної операції, та оголошення його в розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження, передбаченому КПК України, з особливостями, встановленими цим Законом.
Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, на виклики слідчого не з'являється, оголошена у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, вважаю необхідним клопотання задовольнити.
Керуючись ст.ст. 297-1, 297-2, 297-4, п. 20-1 розділу ХІ "Перехідні положення", 309 КПК України, -
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні №22025230000000473 від 03.11.2025 року спеціального досудового розслідування стосовно оголошеної у розшук ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні внести відомості про здійснення спеціального досудового розслідування до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено 11 листопада 2025 року о 11 год. 00 хв.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_14