Справа №498/1774/25
Провадження по справі№3/498/1141/25
13 листопада 2025 року с-ще Велика Михайлівка
Суддя Великомихайлівського районного суду Одеської області Чернецька Н.С., розглянувши матеріали, які надійшли від Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працевлаштованого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП
05 вересня 2025 року о 22 годині 15 хвилин по вул. Мечникова в с-щі Велика Михайлівка Роздільнянського району Одеської області водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом «опель вектора» д.н.з НОМЕР_1 з явники ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, протяжна мова. Огляд на стан сп'яніння проводився на місці зупинки у встановленому законом порядку зі згоди водія із застосуванням газоаналізатора «Алкотест» 6820 під відеофіксацію на нагрудну бодікамеру поліцейського. Відповідно до результатів огляду №191, проведеному 05 вересня 2025 року водій дійсно керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, результат огляду позитивний та становить 1,62 ‰, чим порушив вимоги п. 2.9а ПДР України.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце проведення судового засідання; через канцелярію суду надав заяву про розгляд у відсутність та просив врахувати подані ним заперечення.
До Великомихайлівського районного суду Одеської області через канцелярію суду надійшло заперечення по складеному адміністративному матеріалу у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 , в якому він просить закрити провадження за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку із наступними причинами: поліцейський не запитує згоди на проведення тесту; зібраними матеріалами підтверджуєьтся, що правопорушнику було запропоновано проходження огляду лише на місці зупинки з використаннями спеціальних технічних засобів, водночас не доводиться, що поліцейським також було забезпечено проведення огляду водія в закладі охорони здоров'я, відповідно до порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України; після проведення тесту на алкотестері полісмен не питає чи згодний він з результатом огляду, не роз'яснює, що водій може бути незгодним з результатом огляду на місці та пройти огляд у медичному закладі; є незрозумілим з яких саме підстав водій був зупинений, в рапорті поліцейського не вказані посилання на об?єктивні докази жодної з причин, що зазначені в ст. 35 Закону України «Про національну поліцію», якими передбачено вичерпний перелік підстав зупинки транспортного засобу, а тому з огляду на вказане у суду не може залишатися сумнівів в суб?єктивності дій поліцейських, які використовуючи нікчемний привід, завуалювавши його під законний привід, зупинили його і пропонували йому пройти огляд на стан сп?яніння, що в своїй сукупності підтверджує обставини його безпідставного зупинення поліцейськими; в матеріалах адміністративної справи відсутні документи, що підтверджують належний стан технічного засобу «Alcotest 6820», зокрема співробітниками поліції не було долучено його сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. За таких обставин можна зробити висновок, що огляд водія на стан сп?яніння було проведено сертифікованим приладом, який відповідно до закону пройшов необхідну повірку; відсутність доказів відсторонення водія від керування транспортним засобом свідчить про наявність обґрунтованих підстав вважати, що навіть попри складений стосовно нього протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, останній міг продовжити свій рух. Дані обставини не залишають у суду сумнівів в упередженості дій співробітників поліції.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданням провадження в справі про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.1 КУпАП, завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення згідно ст.251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Так, основним для вирішення справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення складу правопорушення.
За диспозицією за ч.1 ст.130 КУпАП передбачена відповідальність за: керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції; передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів; відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Тобто об'єктивну сторону правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП утворює одне із вищевказаних діянь.
Згідно з п.2.9а Правил дорожнього руху України встановлено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до п.6 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 року, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Згідно з п.5 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду на стан сп'яніння за результатами такого огляду, проведеного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається в поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення стану сп'яніння. Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності.
Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Долучений до матеріалів справи відеозапис містить фіксування факту керування транспортного засобу ОСОБА_1 , що сталося 05 вересня 2025 року о 22 годині 15 хвилин по вул. Мечникова в с-щі Велика Михайлівка Роздільнянського району Одеської області, містить інформацію про те, що під час розмови з інспектором поліції, ОСОБА_1 жодним чином не заперечував факт керування транспортним засобом «опель вектора» д.н.з НОМЕР_1 , за обставин, викладених у протоколі ЕПР1 № 444843. Окрім того, під час розмови з працівниками поліції ОСОБА_1 на зауваження на його ознаки алкогольного сп'яніння та на запитання скільки останній випив (урив. 01:04) відповідає що вжив стакан пива (урив. 01:39 - 01:41).
Відеозапис підтверджує те, що поліцейський у чіткій зрозумілій словесній формі повідомив водію про виявлені ознаки сп'яніння і в також у чіткій зрозумілій словесній формі неодноразово заявляв водію вимогу пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою спеціального технічного засобу «Drager» або роз'яснив можливість проїхати до медичного закладу для проходження огляду там. З вказаного відеозапису є очевидним, що водій роз'яснення поліцейського, які заявлялись до нього, чув, розумів їх сенс (урив. 05:49 - 06:27).
Також, з відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 погодився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою спеціального технічного засобу (урив. 07:11). Далі, працівник поліції роз'яснив ОСОБА_1 процедуру проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, надав останньому трубку, яка була герметично запакована, і ще раз повідомив про можливість проходження огляду на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я, на що ОСОБА_1 вказав що пройде огляд на місці зупинки.
За результатами проходження огляду прилад виявив позитивний результат (1,62 ‰), який був озвучений ОСОБА_1 (урив.10:22), що підтверджується роздруківкою з газоаналізатору «алкотест».
Крім того, перед складанням протоколу про адміністративне правопорушення, водієві було запропоновано ознайомитися і підписати акт проходження агляду на стан сп'яніння, під час ознайомлення з ним водієві було запропоновано виразити з ним згоду або заперечити (урив.27:00), на що акт огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 підписав та зазначив свою згоду з ним.(урив. 27:30).
Окрім того, відповідно до ч. 3 ст. 256 КУпАП, у випадку незгоди із обставиною керування, міг скористатися своїм правом та зазначити в протоколі про адміністративне правопорушення, що він не керував транспортним засобом встані сп'яніння, проте протокол ним підписаний без зауважень, а в пункті 14 зазначеного протоколу зазначив: «стакан пива». ( урив.05:24) та підписав без зауважень (урив. 06:06).
Згідно з ОСОБА_2 п. 7 Наказу № 1452/735 від 09.11.2015 року «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» працівники поліції зобов'язані у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Таким чином, вимоги даного наказу працівниками поліції не були порушені.
Інші доводи особи, що притягається до адміністративної відповідальності, не спростовують вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення.
Відповідно до довідки, згідно облікових даних відділення поліції №1 Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області та бази даних НАІС «Посвідчення водія» громадянин ОСОБА_1 посвідчення водія отримував серії НОМЕР_2 категорій «A,B,C,D» від 31.07.1996 року.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що в діях ОСОБА_1 присутній склад правопорушення, передбачений ч.1 ст.130 КУпАП, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 444843 від 05 вересня 2025 року, квитанцією результату огляду на стан сп'яніння, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відеозаписом події на оптичному носії інформації «компакт-диск», отриманий за допомогою приладу «портативний відеореєстратор поліцейського».
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника. Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність - суддя не вбачає.
На підставі вищевикладеного з метою виховання особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами, вважаю, що на ОСОБА_1 необхідно накласти стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення - з правопорушника стягується судовий збір на користь державного бюджету України у сумі 605,60 гривень.
На підставі вищевикладеного, керуючись ч.1 ст.130, ст.284 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та притягнути до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн з позбавлення права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,60 грн до спеціального фонду Державного бюджету України.
Отримувач коштів ГУК в Од.обл./отг смт В.Мих./22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37607526
Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA718999980313141206000015582
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду через Великомихайлівський районний суд Одеської області.
Суддя Н.С. Чернецька
Постанова набрала законної сили _____ ________________ 20____ року
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 місяці