Справа № Справа № 333/8443/25
Провадження № 2-о/314/162/2025
"13" листопада 2025 р. Суддя Вільнянського районного суду Запорізької області Кіяшко В.О., при вирішенні питання про відкриття окремого провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту, що має юридичне значення,-
встановив:
представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Ігнатов Є.Є. (діє на підставі ордеру на надання правничої допомоги серії АР № 1262618 від 20.08.2025 року) в інтересах заявника в порядку окремого провадження звернувся до Комунарського районного суду м. Запоріжжя з заявою, яка сформована в системі «Електронний суд» 05.09.2025 року, про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: народження ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Заволжське, Пугачовського району. Саратовської області, Російської Федерації від батьків: батько: ОСОБА_3 та мати: ОСОБА_4 .
18.09.2025 ухвалою Комунарського районного суду м. Запоріжжя, справа направлена за підсудністю до Вільнянського районного суду Запорізької області. 29.10.2025 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справа надійшла в провадження судді Кіяшко В.О.
При вивченні заяви та доданих до неї документів встановлено, що дана заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Крім того, відповідно до роз'яснень, що містяться у п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст.ст. 175, 177 ЦПК України, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст. 318 ЦПК України.
Тим самим, заява про встановлення факту, що має юридичне значення, повинна відповідати загальним вимогам, які містяться в ст. ст. 175, 177 ЦПК України, а також спеціальним, які передбачені ст. 318 ЦПК України.
Відповідно до ст. 318 ЦПК України, у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
Тобто, суди встановлюють юридичні факти тільки у разі, коли особою вчинено всі можливі заходи по отриманню необхідних документів, і тільки у разі наявності об'єктивних причин, які не залежать від волі особи, що обумовлюють неможливість отримання документу на підтвердження юридичного факту, такий факт може встановити суд у порядку окремого провадження.
Суд звертає увагу на те, що вимога про встановлення будь-якого факту в рамках позовного або окремого провадження має переслідувати певну юридичну мету та безпосередньо призводити до ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів позивача/заявника. Суд не може встановлювати певний факт в резолютивній частині рішення лише для констатації самого факту, без юридичної мети його встановлення.
В порушення зазначених вимог процесуального закону заявник в обґрунтування своїх вимог не зазначив конкретну мету встановлення юридичного факту, про який просить заявник та які юридичні наслідки породжує цей факт, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав заявника.
Крім того, відповідно до вимог ч. 2 ст. 42 ЦПК України складом учасників у справах окремого провадження є заявники, інші заінтересовані особи. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб (ч. 4 ст. 294 ЦПК України).
При цьому, згідно з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 17.04.2024 (справа № справа № 686/12049/23, провадження № 61-1340св24) до заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають визнанню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб обумовлюється тим, що із визнанням обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників.
Поняття заінтересованих осіб в окремому провадженні обмежене за змістом. Заінтересованими будуть лише ті особи, взаємовідносини яких із заявником залежать від обставин, що підлягають встановленню і можуть вплинути на їх права та обов'язки.
Водночас відсутність у заяві чітко сформульованої мети встановлення вказаного факту не дає змоги з'ясувати, на виникнення яких саме прав чи обов'язків спрямоване встановлення такого факту, де саме ОСОБА_5 має намір використати рішення суду у разі задоволення її заяви. Відтак заявником не визначено, яке саме юридичне значення для неї (заявника) має встановлення відповідного факту, що, в свою чергу, позбавляє суд можливості визначити коло заінтересованих осіб у справі.
Враховуючи зазначене, заявнику необхідно вказати з якою метою вона звернулася до суду та визначитися із складом учасників судового процесу та зазначити заінтересованих осіб, а саме: їх повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету, а також, на виконання вимог ч. 1 ст. 177 ЦПК України надати до заяви доказ надсилання заінтересованим особам копії заяви з доданими до заяви документами до електронних кабінетів учасників справи, у разі ж відсутності в інших учасників справи електронних кабінетів чи відсутності відомостей про наявність в інших учасників справи електронних кабінетів, - докази направлення копії заяви з доданими до заяви документами у паперовій формі з описом вкладення з поіменним переліком документів.
Керуючись ст.ст. 294, 318, ч. 1 ст.185 Цивільного процесуального кодексу України,-
заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту, що має юридичне значення,- залишити без руху, надавши строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення заявнику ухвали.
Запропонувати заявнику в установлений строк виправити зазначені в мотивувальній частині ухвали недоліки заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме:
зазначити мету встановлення юридичного факту;
залежно від мети встановлення юридичного факту зазначити заінтересованих осіб, а саме: їх повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету, а також на виконання вимог ч. 1 ст. 177 ЦПК України надати до заяви доказ надсилання заінтересованим особам копії заяви з доданими до заяви документами до електронних кабінетів учасників справи, у разі ж відсутності в інших учасників справи електронних кабінетів чи відсутності відомостей про наявність в інших учасників справи електронних кабінетів, - докази направлення копії заяви з доданими до заяви документами у паперовій формі з описом вкладення з поіменним переліком документів;
Усунення вказаних недоліків передбачає подання заявником заяви про встановлення факту, що має юридичне значення в новій редакції.
Якщо заявник відповідно до ухвали у встановлений строк не виправить зазначені в ухвалі недоліки, заява буде вважатися неподаною та повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В. О. Кіяшко