"13" листопада 2025 р. Єдиний унікальний номер судової справи: 150/821/25
Номер провадження: 3/150/451/25
13 листопада 2025 року с. Мазурівка
Суддя Чернівецького районного суду Вінницької області Суперсон С.П., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які складено СРПП Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації та проживання АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,-
На розгляд суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 470265, відповідно до якого 25 вересня 2025 року о 12 годині 51 хвилин біля поля № 41, у с. Вила-Ярузькі Бабчинецької територіальної громади Могилів-Подільського району Вінницької області, ОСОБА_1 керуючи трактором Беларус-1221.2, реєстраційний номер НОМЕР_2 буксеруючи напівпричеп Бункер-навантажувач перевантажувальний державний номерний знак НОМЕР_3 , при об'їзді не врахував дорожню обстановку, не дотримався бічного інтервалу та скоїв зіткнення з комбайном зернозбиральним CLAAS LEXION 580, реєстраційний номер НОМЕР_4 , який стояв, внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив п. 12.3 ПДР, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав повністю та суду показав, що дійсно в обідній час доби 25 вересня 2025 року під час керування трактором Беларус-1221.2 , здійснював об'їзд біля поля № 41, що орендує МХП «Агро Кряж» в с Вила-Ярузькі та не врахував дорожню обстановку та скоїв зіткнення з комбайном зернозбиральним CLAAS LEXION 580.
Суд, заслухавши покази особи, щодо якої складено адміністративні матеріали, дослідивши письмові матеріали справи дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, за наступних підстав.
Згідно із ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Частиною 1 ст. 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», суд здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно із ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Частиною 1 ст. 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Судом було досліджено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 470265 від 01 жовтня 2025 року, схему місця дорожньо-транспортної пригоди від 25 вересня 2025 року, відповідно до яких встановлено, що 25 вересня 2025 року о 12 годині 51 хвилин біля поля № 41, у с. Вила-Ярузькі Бабчинецької територіальної громади Могилів-Подільського району Вінницької області, ОСОБА_1 керуючи трактором Беларус-1221.2, реєстраційний номер НОМЕР_2 буксеруючи напівпричеп Бункер-навантажувач перевантажувальний державний номерний знак НОМЕР_3 , при об'їзді не врахував дорожню обстановку, не дотримався бічного інтервалу та скоїв зіткнення з комбайном зернозбиральним CLAAS LEXION 580, реєстраційний номер НОМЕР_4 , який стояв, внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Відповідно до диспозиції ст. 124 КУпАП, встановлено відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
З огляду на встановлені в ході судового розгляду обставини, в ході судового провадження було беззастережно доведено, що ОСОБА_1 порушено вимоги п. 13.3 Правил дорожнього руху, що тягне за собою відповідальність, встановлену ст. 124 КУпАП.
При накладенні на ОСОБА_1 стягнення, суд згідно з вимогами ст.ст. 33, 34, 35 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався. Обставин, що обтяжують чи пом'якшують його відповідальність, судом не встановлено.
З огляду на зазначені обставини, суд накладає на ОСОБА_1 стягнення в межах санкції ст. 124 КУпАП у виді штрафу. При цьому, суддя не вбачає підстав для накладення іншого виду стягнення.
Крім цього, відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір та порядок сплати якого встановлюється Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 279, 280, 283, 284, 285 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації та проживання АДРЕСА_1 ) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50,00 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить суму 850,00 (вісімсот п'ятдесят) гривень, що підлягає стягненню за наступними реквізитами: отримувач - ГУК у Він. обл./смт. Чернівці 21081100; код отримувача (ЄДРПОУ) -37979858;
банк отримувача - Казначейство України; номер рахунку (IBAN) - UA138999980314060542000002902; код класифікації доходів бюджету - 21081100- адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації та проживання АДРЕСА_1 ) в дохід держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить суму 605,60 грн., що підлягає стягненню за наступними реквізитами: отримувач- ГУК у м. Києві/м. Київ 22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету 22030106.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Особа вважається позбавленою права керування транспортним засобом після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права.
Після закінчення строку позбавлення права керування транспортним засобом посвідчення водія повертається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень ч. 1ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Дана постанова може бути оскаржена згідно статей 287-289 КУпАП особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду.
В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк може бути поновлено органом, правомочним розглядати дану справу.
Головуючий суддя С.П. СУПЕРСОН