Справа № 131/1862/25
Провадження № 3/131/830/2025
"13" листопада 2025 р. м. Іллінці
Суддя Іллінецького районного суду Вінницької області Марчук В.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції №3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
проживаючої по
АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.184 КУпАП,
12.11.2025 року до Іллінецького районного суду Вінницької області від Відділення поліції №3 Вінницького ГУНП у Вінницькій області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.184 КУпАП.
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення, серії ВАД №747966, складеного 07 листопада 2025 року старшим інспектором ЮП ВП №3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області капітаном поліції Гашинським С.В., 03.11.2025 року о 12 год. по вул.Центральна в с.Іллінецьке Вінницького району Вінницької області гр. ОСОБА_1 неналежно виконувала батьківські обов'язки щодо виховання, навчання, проживання свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме останній наніс тілесні ушкодження гр. ОСОБА_3 , чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.184 КУпАП.
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення та матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.184 КУпАП, підлягають поверненню для належного оформлення з наступних підстав.
Так, відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
Правильність та точність складання адміністративного протоколу впливає на набування ним доказової сили.
Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
У той же час, під час перевірки правильності складення протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення, з'ясовано, що у протоколі, що направлений на розгляд до суду, не зазначено місце і час (в тому числі, дата) скоєння правопорушення неповнолітнім ОСОБА_4 .
Відповідальність батьків за ч. 3 ст. 184 КУпАП може мати місце у випадку, коли неповнолітній віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
За таких обставин, у протоколі мали б бути наведені обставини (час і місце, спосіб і т.п.), що свідчать про вчинення неповнолітньою особою правопорушення, відповідальність за яке передбачено КУпАП, має бути зазначена частина статті КУпАП, яка передбачає відповідальність за це правопорушення. Натомість, судом встановлено, що особа, яка склала протокол не зазначила в ньому яке правопорушення, відповідальність за яке передбачено КУпАП, вчинив неповнолітній ОСОБА_4 , тобто відсутня кваліфікація його дій за нормами КУпАП.
Усі недоліки, наведені вище, позбавляють суд можливості повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та винести законну та обґрунтовану постанову.
За таких обставин, враховуючи що вищевказані дані мають суттєве значення для повного та об'єктивного розгляду справи, протокол про адміністративне правопорушення та матеріали справи про вчинене адміністративне правопорушення підлягають поверненню органу, від якого надійшов протокол, для належного оформлення.
Керуючись ст.ст.251, 252, 256, 278 КУпАП, суддя
Протокол про адміністративне правопорушення, серії ВАД №747966, складений 07 листопада 2025 року старшим інспектором ЮП ВП №3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області капітаном поліції Гашинським С.В., та матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.184 КУпАП, повернути Відділенню поліції №3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області - для належного оформлення та усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині постанови.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Іллінецького районного суду Вінницької області Валентина МАРЧУК