про відмову у відкритті провадження у справі
13.11.2025м. СумиСправа № 920/1546/25
Суддя Господарського суду Сумської області Жерьобкіна Є.А., перевіривши матеріали позовної заяви (вх. № 5889 від 10.11.2025):
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ),
до відповідача Середино-Будської міської ради (41000, Сумська область, м. Середина-Буда, вул. Центральна, буд. 25, код ЄДРПОУ 24006272),
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
10.11.2025 позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд:
1) Визнати протиправним та скасувати рішення: Державний реєстратор Дуб В.В. Відділу «Центр надання адміністративних послуг» Ямпільської селищної ради, щодо державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, 03.06.2022р., 12:41:12, за № 1006221070020000069, а саме зміна керівника або відомостей про керівника юридичної особи Середино-Будської міської ради.
2) Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань код: 78888063612 від 18.04.2025р., що вчинене державним реєстратором Куліш Ю.М., відділу «Центр надання адміністративних послуг» Ямпільської селищної ради.
3) Зобов'язати державного реєстратора Куліш Ю.М. відділу «Центр надання адміністративних послуг» Ямпільської селищної ради, або у разі не здійснення своїх трудових функцій Куліш Ю.М., іншого уповноваженого державного реєстратора відділу «Центр надання адміністративних послуг» Ямпільської селищної ради, що має право на державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, вести відповідні зміни про керівника або відомостей про керівника юридичної особи, за поданою секретарем Середино-Будської міської ради ОСОБА_2 заявою від 11.04.2025р. щодо державної реєстрації юридичної особи-органу влади (з 01 травня 2023р.) про зміну керівника або відомостей про керівника Середино-Будської міської ради, зазначивши в відомостях про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи:
Керівник Ген Олександр Григорович,
Посада: міський голова,
Дата призначення (набуття повноважень): 20.0.2025р.,
Обмеження щодо представництва: відсутні.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.11.2025 справу № 920/1546/25 призначено до розгляду судді Жерьобкіній Є.А.
10.11.2025 представник позивача подав до суду клопотання (вх. № 5372 від 10.11.2025), згідно якого просить суд долучити до матеріалів справи докази сплати судового збору в розмірі 4844 грн 80 коп.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі, виходячи з наступного.
Позивач звернувся із позовом до Господарського суду Сумської області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до ст. 124 Конституції України, правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до ст. 125 Конституції України, судоустрій в Україні будується за принципами територіальності й спеціалізації та визначається законом.
За вимогами частини першої статті 18 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів», суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Важливість визначення юрисдикції підтверджується як закріпленням у Конституції України принципу верховенства права, окремими елементами якого є законність, правова визначеність та доступ до правосуддя, так і прецедентною практикою Європейського суду з прав людини.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Відповідно до ст. 4 Господарського процесуального кодексу України, право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до п. 17 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Законодавець урегулював питання, пов'язані з прийняттям (обранням, призначенням) громадян на публічну службу, її проходженням та звільненням з публічної служби (припиненням), спеціальними законами, до яких, зокрема, відноситься Закон України від 07 червня 2001 року № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон № 2493-III).
Відповідно до ст. 1 Закону № 2493-III, служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (стаття 2 Закону № 2493-III).
Відповідно до вимог статті 7 Закону № 2493-III посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
У статті 10 Закону № 2493-III визначено порядок прийняття на службу в органи місцевого самоврядування.
Таким чином, спір у цій справі стосується внесення змін про керівника юридичної особи - Середино-Будської міської ради, тобто посадової особи органу місцевого самоврядування, діяльність якої є публічною службою, і такий спір віднесено до юрисдикції адміністративних судів.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Згідно із ч. 6 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України, відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
За викладених обставин, з урахуванням правил визначення підсудності, суд відмовляє у відкритті провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України, оскільки заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства України, так як спір підсудний адміністративним судам України.
Керуючись ст. 3, 4, 175, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Відмовити у відкритті провадження у справі № 920/1546/25.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
3. Ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 255-257 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала підписана суддею 13.11.2025.
Суддя Є.А. Жерьобкіна