вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"31" жовтня 2025 р. м. Київ Справа № 911/2261/25
Суддя О.В. Конюх, при секретарі судового засідання Антоненко В.С., розглянувши у порядку загального позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ірпінське АТП 13250», м. Ірпінь Бучанського району Київської області
до відповідача: держави Російська Федерація в особі Уряду Російської Федерації, м. Москва,
про стягнення 24 362 751,00 грн.,
за участю представників:
від позивача: Мацкевич Д.А., адвокат, ордер АА №0054361 від 14.07.2025;
від відповідача: не з'явився;
позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Ірпінське АТП 13250», м. Ірпінь Київської області (далі по тексту - ТОВ «Ірпінське АТП 13250») 14.07.2025 звернувся до Господарського суду Київської області з позовом до відповідача - держави Російська Федерація в особі Уряду Російської Федерації, в якому просить суд стягнути з Російської Федерації на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ірпінське АТП 13250» матеріальну шкоду у розмірі 24 363 751,00 грн.
Позов обґрунтований тим, що в результаті воєнної агресії Російської Федерації проти України, в період окупації міста Ірпінь та смт Гостомель, ТОВ «Ірпінське АТП 13250» зазнало пошкоджень колісних транспортних засобів у кількості 29 інвентарних одиниць:
1) Рута 22 А нова, д.н.з. НОМЕР_1 ;
2) Рута 22 А нова, д.н.з. НОМЕР_2 ;
3) Рута 22 А нова, д.н.з. НОМЕР_3 ;
4) Рута 22 А нова, д.н.з. НОМЕР_4 ;
5) Рута 22 А нова, д.н.з. НОМЕР_5 ;
6) Рута 22 НОМЕР_6 , новий реєстраційний номер НОМЕР_7 ;
7) Рута 22 НОМЕР_8 , новий реєстраційний номер НОМЕР_9 ;
8) Рута 22 НОМЕР_10 , новий реєстраційний номер НОМЕР_11 ;
9) Рута 22 НОМЕР_12 , новий реєстраційний номер . НОМЕР_13 ;
10) Рута 22 НОМЕР_94;
11) Рута 22 інва НОМЕР_95, новий реєстраційний номер НОМЕР_14 ;
12) Рута 23 д.н.з. НОМЕР_15 ;
13) Рута 23 д.н.з. НОМЕР_16 ;
14) Рута 25 А Нова д.н.з. НОМЕР_17 ;
15) Рута НОМЕР_18 , новий реєстраційний номер НОМЕР_19 ;
16) Рута НОМЕР_20 , новий реєстраційний номер НОМЕР_21 ;
17) Рута-22 НОМЕР_22 , новий реєстраційний номер НОМЕР_23 ;
18) Рута-22 НОМЕР_24 , новий реєстраційний номер НОМЕР_25 ;
19) Рута-22 НОМЕР_26 , новий реєстраційний номер. НОМЕР_27 ;
20) Рута-22 НОМЕР_28 , новий реєстраційний номер НОМЕР_29 ;
21) Рута-22 НОМЕР_96, новий реєстраційний номер НОМЕР_30 ;
22) Рута-22 НОМЕР_97, новий реєстраційний номер НОМЕР_31 ;
23) Рута-22 НОМЕР_98, новий реєстраційний номер НОМЕР_32 ;
24) Рута-22 НОМЕР_33 , новий реєстраційний номер НОМЕР_34 ;
25) Рута-22 НОМЕР_35 , новий реєстраційний номер НОМЕР_36 ;
26) Рута-22 НОМЕР_37 , новий реєстраційний номер НОМЕР_38 ;
27) Рута-22 НОМЕР_39 , новий реєстраційний номер НОМЕР_40 ;
28) Рута-22 НОМЕР_41 , новий реєстраційний номер НОМЕР_42 ;
29) Рута-22 НОМЕР_43 , новий реєстраційний номер НОМЕР_44 ,
в результаті чого загальний розмір реальних збитків внаслідок пошкодження склав 10 944 223,42 грн. без ПДВ.
Також, ТОВ «Ірпінське АТП 13250» зазнало пошкоджень будівель та споруд комплексу автотранспортного підприємства у кількості 14 інвентарних одиниць:
1) Адмінкорпус, літера А, А1, площею 303,3 кв.м.;
2) Диспетчерський пункт, літера Б, Б1, площею 139,7 кв.м.;
3) Залізобетонна огорожа 1;
4) Залізобетонна огорожа 2;
5) Майстерня з ремонту великих автомобілів, літера В1, площею 878 кв.м.;
6) Навіс на МТО, літера Ф;
7) Споруда закритої мийки, літера Д, площею 247,7 кв.м.;
8) Споруда майстерень, склад, літери В, В2, В3, площею 1080,4 кв.м.;
9) Споруда маслосховищ, літера И, площею 63,6 кв.м.;
10) Споруда профілакторію, літери Г, Ґ1, площею 1237,2 кв.м.;
11) Споруда роз датчика, літера К, площею 3,7 кв.м.;
12) Споруда шиномонтажу, літери Д1, Д2, площею 342 кв.м.;
13) Підстанція КТПП 10/04-160кВ;
14 Підземний склад нафтопродуктів, літера К1, площею 5,6 кв.м.
в результаті чого загальний розмір збитків внаслідок пошкодження склав 13 419 527,54 грн. без ПДВ.
Відповідно до частини 8 ст. 29 ГПК України позови про відшкодування шкоди, заподіяної майну, можуть пред'являтися також за місцем заподіяння шкоди.
Визначаючи, чи поширюється на Російську Федерацію судовий імунітет у справі, яка розглядається, суд врахував таке.
Предметом позову є відшкодування шкоди, завданої збройною агресією Російської Федерації проти України; місцем завдання шкоди є територія суверенної держави Україна; вбачається, що шкода завдана агентами Російської Федерації, які порушили принципи та цілі, закріплені у Статуті ООН, щодо заборони військової агресії, вчиненої стосовно іншої держави - України; вчинення актів збройної агресії іноземною державою не є реалізацією її суверенних прав, а свідчить про порушення зобов'язання поважати суверенітет та територіальну цілісність іншої держави - України, що закріплено у Статуті ООН. У зв'язку з повномасштабним вторгненням Російської Федерації на територію України 24 лютого 2022 року Україна розірвала дипломатичні відносини з Росією, що, у свою чергу, з цієї дати унеможливлює направлення різних запитів та листів до посольства Російської Федерації в Україні, у зв'язку із припиненням його роботи на території України. До таких висновків щодо розірвання дипломатичних відносин між Україною і Російською Федерацією, на основі аналізу наведених вище норм права та фактичних обставин, дійшов Верховний Суд у постановах від 14 квітня 2022 року у справі №308/9708/19, від 18 травня 2022 року №760/17232/20, а також Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12 травня 2022 року у справі №635/6172/17, провадження №14-167цс20 (пункт 58).
Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Як зазначено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.09.2022 у справі №990/80/22, Російська Федерація, вчинивши неспровокований та повномасштабний акт збройної агресії проти Української держави, численні акти геноциду Українського народу, не вправі надалі посилатися на свій судовий імунітет, заперечуючи тим самим юрисдикцію судів України на розгляд та вирішення справ про відшкодування шкоди, завданої такими актами агресії.
При цьому, Верховний Суд виходив з того, що країна-агресор діяла поза межами свого суверенного права на самооборону, навпаки, віроломно порушила усі суверенні права України, діючи на її території, тому безумовно Російська Федерація надалі не користується в такій категорії справ своїм судовим імунітетом. Такі висновки наведено в постановах Верховного Суду від 08 та 22 червня 2022 року у справах №490/9551/19 та №311/498/20.
Таких самих висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 18 травня 2022 року у справі №428/11673/19 та у справі №760/17232/20-ц, зазначивши додаткові аргументи непоширення судового імунітету Російської Федерації у спірних правовідносинах, а саме: підтримання юрисдикційного імунітету Російської Федерації позбавить позивача ефективного доступу до суду для захисту своїх прав, що є несумісним з пунктом 1 статті 6 Конвенції; судовий імунітет Російської Федерації не застосовується з огляду на звичаєве міжнародне право, кодифіковане в Конвенції ООН про юрисдикційні імунітети держав та їх власності (2004); підтримання імунітету Російської Федерації є несумісним з міжнародно-правовими зобов'язаннями України у сфері боротьби з тероризмом; судовий імунітет Російської Федерації не підлягає застосуванню з огляду на порушення нею державного суверенітету України, а отже, не є здійсненням Російською Федерацією своїх суверенних прав, що охороняються судовим імунітетом.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 17.07.2025 відкрито провадження у справі №911/2261/25 в порядку загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 18.08.2025.
Враховуючи неможливість виконання судового доручення про вручення відповідачу судових документів про відкриття провадження у справі №911/2261/25 дипломатичними каналами, суд дійшов висновку про подальше повідомлення відповідача про дату, час і місце розгляду справи шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
При цьому відповідно до ч. 4 ст. 122 ГПК України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Виклики відповідача у справі здійснювалися через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України (https://ko.arbitr.gov.ua/).
Крім того, інформація про час та місце проведення судового засідання була оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, доступ до якого є вільним, цілодобовим і безкоштовним.
28.07.2025 через систему «Електронний суд» представник позивача подав заяву на виконання ухвали Господарського суду Київської області від 17.07.2025, до якої додано документи та докази, витребувані ухвалою суду від 17.07.2025.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 18.08.2025 підготовче судове засідання у справі №911/2261/25 відкладено на 06.10.2025.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 06.10.2025 підготовче провадження закрито, призначено справу до судового розгляду по суті на 20.10.2025.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 20.10.2025 у судовому засіданні з розгляду справи по суті оголошено перерву до 31.10.2025.
31.10.2025 через систему «Електронний суд» представник позивача подав заяву про усунення технічної помилки у справі №911/2261/25.
У судове засідання з розгляду справи по суті 31.10.2025 з'явився представник позивача. Відповідач повноважного представника для участі в судовому засіданні повторно не направив, про судове засідання повідомлявся шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному веб-порталі судової влади України.
Відповідно до ч.1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Розглянувши позов ТОВ «Ірпінське АТП 13250» до держави Російська Федерація в особі уряду Російської Федерації про стягнення 24 362 751,00 грн., всебічно та повно вивчивши наявні у матеріалах справи докази, господарський суд
Відповідно до ч.1 ст. 316 Цивільного кодексу України (далі по тексту - ЦК України) правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Суб'єктами права власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 цього Кодексу (ч.1 ст. 318 ЦК України).
Статтею 2 ЦК України передбачено, що учасниками цивільних відносин є фізичні особи та юридичні особи. Учасниками цивільних відносин є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти публічного права.
Приписами статті 321 ЦК України встановлено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Суд встановив, що відповідно до Державного акту серії ЯЕ №611468 від 04.09.2007 на право власності на земельну ділянку ТОВ «Ірпінське АТП 13250» є власником земельної ділянки з кадастровим номером 3210945900:01:022:0001 площею 1,7063 га, яка розташована у Київській області, Ірпінський регіон, смт Гостомель, вул. Чапаєва, 1.
Відповідно до витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно №30546916 від 07.07.2011, з 2011 року за ТОВ «Ірпінське АТП 13250» на праві приватної власності зареєстровано майно - частину АТП (майданчик №1), реєстраційний номер майна 34073707, загальною площею 4482,6 кв.м., що розташований за адресою Київська обл., м. Ірпінь, смт Гостомель, вул. Чапаєва, 1.
Відповідно до опису об'єкта, частина АТП, що належить ТОВ «Ірпінське АТП 13250» складається з: адмінкорпус 303,3 кв.м.; диспетчерська 139,7 кв.м.; майстерня, агрегатна 1958,4 кв.м.; профілакторій 1237,2 кв.м.; підвал; мийка, шиномонтаж 589,7 кв.м; заправка 63,6 кв.м.; заправка 3,7 кв.м.; склад 169,1 кв.м.; склад 12,3 кв.м.; склад; навіс; вбиральня; вбиральня; збірник бензину 5,6 кв.м.
Рішенням сесії Гостомельської селищної ради №1056-55-VІ від 28 травня 2015 року вул. Чапаєва перейменована на вул. Центральна.
Також, суд встановив, що ТОВ «Ірпінське АТП 13250» є власником 29 транспортних засобів, що підтверджується долученими до матеріалів справи копіями свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, а саме:
1) Рута 22А нова, д.н.з. НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_45 ;
2) Рута 22А нова, д.н.з. НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_46 ;
3) Рута 22А нова, д.н.з. НОМЕР_3 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_47 ;
4) Рута 22А нова, д.н.з. НОМЕР_4 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_48 ;
5) Рута 22А нова, д.н.з. НОМЕР_5 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_49 ;
6) Рута 22 НОМЕР_6 , новий реєстраційний номер НОМЕР_7 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_50 ;
7) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_8 , новий реєстраційний номер НОМЕР_9 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_51 ;
8) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_10 , новий реєстраційний номер НОМЕР_11 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_52 ;
9) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_12 , новий реєстраційний номер НОМЕР_13 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_53 ;
10) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_54 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_55 ;
11) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_56 , новий реєстраційний номер НОМЕР_14 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_57 ;
12) Рута 23, д.н.з. НОМЕР_15 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_58 ;
13) Рута 23, д.н.з. НОМЕР_16 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_59 ;
14) Рута 25А нова, д.н.з. НОМЕР_17 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_60 ;
15) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_18 , новий реєстраційний номер НОМЕР_19 , свідоцтво про реєстрацію
НОМЕР_61 ) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_20 , новий реєстраційний номер НОМЕР_21 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_62 ;
17) Рута 22, д.н.з НОМЕР_22 , новий реєстраційний номер НОМЕР_23 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_63 ;
18) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_24 , новий реєстраційний номер НОМЕР_25 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_64 ;
19) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_26 , новий реєстраційний номер НОМЕР_27 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_65 ;
20) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_28 , новий реєстраційний номер НОМЕР_29 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_66 ;
21) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_67 , новий реєстраційний номер НОМЕР_68 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_69 ;
22) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_70 , новий реєстраційний номер НОМЕР_71 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_72 ;
23) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_73 , новий реєстраційний номер НОМЕР_74 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_75 ;
24) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_76 , новий реєстраційний номер НОМЕР_77 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_78 ;
25) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_79 , новий реєстраційний номер НОМЕР_80 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_81 ;
26) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_82 , новий реєстраційний номер НОМЕР_83 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_84 ;
27) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_85 , новий реєстраційний номер НОМЕР_86 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_87 ;
28) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_88 , новий реєстраційний номер НОМЕР_89 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_90 ;
29) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_91 , новий реєстраційний номер НОМЕР_92 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_93 .
Позивач зазначає, що у період окупації м. Ірпінь, внаслідок повномасштабного вторгнення окупаційних військ рф на суверенну територію України належне позивачу рухоме та нерухоме майно було пошкоджене, внаслідок чого позивачу заподіяно матеріальну шкоду.
28.12.2023 керівник ТОВ «Ірпінське АТП 13250» звернувся із завою про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 438 Кримінального кодексу України.
Заява обґрунтована тим, що у період повномасштабного вторгнення окупаційних військ рф на територію України, під час артилерійських обстрілів з боку військовослужбовців рф, пошкоджено нежитлове приміщення, яке розташовано за адресою Київська обл., Бучанський район, смт Гостомель, вул. Центральна, буд. 1-А внаслідок чого заподіяно матеріальну шкоду.
Відповідно до відповіді наданої Національною поліцією України на запит представника ТОВ «Ірпінське АТП 13250» від 15.04.2205 щодо заяви про кримінальне правопорушення Лабунського О.В. в інтересах ТОВ «Ірпінське АТП 1320», повідомлено що 28.12.2023 слідчим відділом Бучанського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Київській області розпочато кримінальне провадження №12023111040006410 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 438 «Воєнні злочини» Кримінального кодексу України.
Згідно з інформацією з Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.06.2024 Бучанською окружною прокуратурою кримінальне провадження №12023111040006410 об'єднано з кримінальним провадженням №12023111040005708.
21.06.2024 Бучанською окружною прокуратурою кримінальне провадження №12023111040005708 відповідно до вимог ст. 216 Кримінального процесуального кодексу України направлено для подальшого проведення досудового розслідування до Слідчого управління Головного управління Служби Безпеки України у м. Києві та Київській області.
Відповідно до інформації, що міститься в Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженому Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, місто Ірпінь Ірпінської міської територіальної громади перебувало на території, на яких ведуться (велися) бойові дії з 25.02.2022 до 31.03.2022.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №326 затверджено Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації (далі Порядок), який встановлює процедуру визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації (далі - шкода та збитки), починаючи з 19 лютого 2014 року.
Згідно з п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №326 Міністерствам, іншим центральним та місцевим органам виконавчої влади постановлено розробити і затвердити у шестимісячний строк методики, передбачені Порядком, затвердженим цією постановою.
Згідно з пп. 18 п. 2 Порядку визначення шкоди та збитків здійснюється окремо за таким напрямом:
18) економічні втрати підприємств (крім підприємств оборонно-промислового комплексу), у тому числі господарських товариств, - напрям включає втрати підприємств усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна, втрати фінансових активів, а також упущену вигоду від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності.
Основні показники, які оцінюються (зокрема):
вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна підприємств недержавної форми власності;
вартість втрачених фінансових активів підприємств недержавної форми власності;
Відповідно до п. 5 Загальних засад (додаток до Постанови Кабінету міністрів України від 20.03.2022 №326) оцінка збитків, завданих постраждалим, здійснюється шляхом проведення аналітичної оцінки збитків, стандартизованої, незалежної оцінки збитків або є результатом проведення судової експертизи.
Незалежна оцінка збитків проводиться суб'єктами оціночної діяльності - суб'єктами господарювання, визнаними такими Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (далі - суб'єкти оціночної діяльності), із дотриманням національних стандартів оцінки майна та Міжнародних стандартів оцінки майна з урахуванням особливостей, що визначені цими Загальними засадами та методиками оцінки шкоди та збитків, передбаченими пунктом 5 Порядку.
І. Для визначення розміру реальних збитків, завданих нерухомому майну, позивач звернувся до ТОВ «Контакт-Сервіс», яке має сертифікат суб'єкта оціночної діяльності від 04.08.2020 №684/20, для проведення незалежної оцінки та встановлення розміру завданих економічних втрат (реальних збитків).
12.06.2025 директором ТОВ «Контакт-Сервіс» Л.Й.Колеснік, яка має кваліфікаційне свідоцтво оцінювача серії МФ №6327 від 04.10.2008, затверджено звіт про оцінку збитків економічних втрат (реальних збитків) ТОВ «Ірпінське АТП 13250» (код ЄДРОПУ 30700463), внаслідок пошкодження та (або) знищення у зв'язку із збройною агресією рф в Україні основних засобів, а саме будівель та споруд комплексу автотранспортного підприємства у кількості 14 інвентарних одиниць згідно з переліком, розташовані за адресою: Київська область, Бучанський район, смт Гостомель, вул. Центральна, 1, станом на 05.05.2025.
Відповідно до вказаного звіту, оцінка реальних збитків здійснена на дату 05.05.2025.
Дослідження об'єкту оцінки, що є предметом даного звіту, здійснювалось оцінювачами впродовж 01.05.2025-19.06.2025, звіт складений та підписаний 19.06.2025.
Пунктом 2.3 встановлено, що об'єктом оцінки основні засоби ТОВ «Ірпінське АТП 13250» які були знищено та/або пошкоджено складаються із 14 інвентарних одиниць об'єктів нерухомого майна, а саме будівель та споруд згідно з переліком, який наведений в таблиці 2.3.1.
В розділі 4.1 викладено аналіз корисності, поточного використання на найбільш ефективного використання майна, якому були нанесені збитки. В розділі 4.2 наведено опис методичних засад оцінки реальних збитків внаслідок пошкодження, втрати та(або) знищення нерухомого майна відповідно до розділу ІІІ. Методичні засади оцінки реальних збитків (визначення розміру реальних збитків) наказу Мінекономіки та Фонду державного майна України від 18.10.2022 №3904/1223 «Про затвердження Методики визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації, а також упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності» (далі - Методика).
В таблиці 5.2.1 детально наведено узгоджена вартість економічних втрат (реальних збитків), яка обчислюється як різниця між значеннями вартості пошкодженого майна до та після заподіяння йому шкоди.
При цьому, для цілей Методики визначення шкоди та обсягу збитків за умовну грошову одиницю приймають долар США, а отриманий результат в еквіваленті умовної грошової одиниці переводять у гривневий еквівалент за курсом НБУ на дату оцінки.
Відтак, в таблиці наведено обсяг реальних збитків внаслідок пошкодження в доларах США та здійснено перерахунок станом на дату оцінки у гривневий еквівалент.
Відповідно до вказаної таблиці, майну товариства були нанесені такі збитки:
1. Адмінкорпус, інвентарний номер 00014, площа 303,3 кв.м., обсяг реальних збитків становить 47 961,00 доларів США або 2 000 410,15 грн.
2. Диспетчерський пункт, інв. номер 00015, площа 139,7 кв.м., обсяг реальних збитків становить 39 153,00 доларів США або 1 633 036,39 грн.
3. Залізобетонна огорожа, інв. номер 00008, обсяг реальних збитків становить 1 427 доларів США або 59 518,89 грн.
4. Залізобетонна огорожа 2, інв. номер 00013, обсяг реальних збитків становить 3 902 доларів США або 162 748,91 грн.
5. Майстерня ремонту великих автомобілів, інв. номер 00017, площа 878 кв.м., обсяг реальних збитків становить 33 396,00 доларів США або 1 392 917,10 грн.
6. Навіс на МТО, інв. номер 00028, обсяг реальних збитків становить 3 669,00 доларів США або 153 030,69 грн.
7. Споруда закритої мийки, інв. номер 00019, площа 247,7 кв.м., обсяг реальних збитків становить 33 814,00 доларів США або 1 410 351,51 грн.
8. Споруда майстерень, склад, інв. номер 00016, площа 1080,4 кв.м., обсяг реальних збитків становить 41 133,00 доларів США або 1 715 620,41 грн.
9. Споруда маслосховищ, інв. номер 00021, площа 63,6 кв.м., обсяг реальних збитків становить 811 доларів США або 33 826,08 грн.
10. Споруда профілакторію, інв. номер 00018, площа 1237,2 кв.м., обсяг реальних збитків становить 66 886,00 доларів США або 2 789 754,86 грн.
11. Споруда роздатчика, інв. номер 00022, площа 3,7 кв.м., обсяг реальних збитків становить 35 доларів США або 1 459,82 грн.
12. Споруда шиномонтажу, інв. номер 00020, площа 342 кв.м., обсяг реальних збитків становить 47 003,00 доларів США або 1 960 452,83 грн.
13. Підстанція КГПП 10/04-160 кВ, інв. номер 00071, обсяг реальних збитків становить 2 497,00 доларів США або 104 147,62грн.
14. Підземний склад нафтопродуктів, інв. номер 00023, площа 5,6 кв.м., обсяг реальних збитків становить 54,00 доларів США або 2 252,29 грн.
Загальний обсяг реальних збитків становить 321 741 доларів США, що в гривневому еквіваленті становить 13 419 527,54 грн.
20.06.2025 на запит на проведення рецензування №60 від 15.05.2025 від директора ТОВ «Контакт-Сервіс» надано Рецензію на звіт про проведення оцінку збитків економічних втрат (реальних збитків) ТОВ «Ірпінське АТП 13250» внаслідок пошкодження та (або) знищення у зв'язку із збройною агресією рф в Україні основних засобів, а саме будівель та споруд комплексу автотранспортного підприємства у кількості 14 інвентарних одиниць згідно з переліком, розташовані за адресою Київська обл., Бучанський район, смт Гостомель, вул. Центральна, 1, станом на 05.05.2025.
Рецензування виконувалось Ковтуненко Анною Володимирівною - Головою представництва експертної ради УТО у м. Києві та Київській області, що має кваліфікаційні свідоцтва оцінювача МФ-6929 від 30.05.2009 та ЦМК-631 від 24.12.2011; посвідчення про підвищення кваліфікації оцінювача МФ №12938-ПК від 08.12.2022 та ЦМК №4165-ПК від 14.11.2024; сертифікат WAVO-WRV-PUAVS/2024-01/13 від 31.10.2019; сертифікат REV/UA/USOA/2028/4 від 01.06.2023.
Відповідно до загального висновку про достовірність оцінки, наданий оцінювачем Колеснік Л.П. звіт у цілому відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, але має незначні недоліки, що не вплинули на достовірність оцінки і може використовуватись з метою, вказаною у звіті.
Таким чином, підтверджено обсяг реальних збитків завданих нерухомому майну ТОВ «Ірпінське АТП 13250» у розмірі 321 741 доларів США, що в гривневому еквіваленті станом на дату оцінки становить 13 419 527,54 грн.
ІІ. Також, ТОВ «Контакт-Сервіс», яке має сертифікат суб'єкта оціночної діяльності від 04.08.2020 №684/20, провело оцінку завданих збитків ТОВ «Ірпінське АТП 13250» внаслідок пошкодження або знищення рухомого майна товариства.
Відповідно до висновку про вартість, завдано такий обсяг реальних збитків транспортним засобам товариства:
1) Рута 22А нова, д.н.з. НОМЕР_1 , інвентарний номер 00293, обсяг збитків становить 8 224,47 доларів США або 343 035,24 грн.
2) Рута 22А нова, д.н.з. НОМЕР_2 , інвентарний номер 00294, обсяг збитків становить 14 277,42 доларів США або 595 498,34 грн.
3) Рута 22А нова, д.н.з. НОМЕР_3 , інвентарний номер 00295, обсяг збитків становить 4 835,84 доларів США або 201 698,53 грн.
4) Рута 22А нова, д.н.з. НОМЕР_4 , інвентарний номер 00296, обсяг збитків становить 17 450,00 доларів США або 727 823,80 грн.
5) Рута 22А нова, д.н.з. НОМЕР_5 , інвентарний номер 00298, обсяг збитків становить 4 516,96 доларів США або 188 398,34 грн.
6) Рута 22 НОМЕР_6 , новий реєстраційний номер НОМЕР_7 , інвентарний номер 00316, обсяг збитків становить 12 087,25 доларів США або 504 148,32 грн.
7) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_8 , новий реєстраційний номер НОМЕР_9 , інвентарний номер 00326, обсяг збитків становить 3 200,70 доларів США або 133 498,32 грн.
8) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_10 , новий реєстраційний номер НОМЕР_11 , інвентарний номер 00327, обсяг збитків становить 3 208,30 доларів США або 133 815,31 грн.
9) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_12 , новий реєстраційний номер НОМЕР_13 , інвентарний номер 00264, обсяг збитків становить 16 430,00 доларів США або 685 280,51 грн.
10) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_54 , інвентарний номер 00285, обсяг збитків становить 6 864,98 доларів США або 286 332,14 грн.
11) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_56 , новий реєстраційний номер НОМЕР_14 , інвентарний номер 00265, обсяг збитків становить 4 071,01 доларів США або 169 798,16 грн.
12) Рута 23, д.н.з. НОМЕР_15 , інвентарний номер 00252, обсяг збитків становить 6 144,61 доларів США або 256 286,15 грн.
13) Рута 23, д.н.з. НОМЕР_16 , інвентарний номер 00276, обсяг збитків становить 6 301,70 доларів США або 262 838,24 грн.
14) Рута 25А нова, д.н.з. НОМЕР_17 , інвентарний номер 00301, обсяг збитків становить 3 412,16 доларів США або 142 318,12 грн.
15) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_18 , новий реєстраційний номер НОМЕР_19 , інвентарний номер 00317, обсяг збитків становить 7 668,07 доларів США або 319 828,30 грн.
16) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_20 , новий реєстраційний номер НОМЕР_21 , інвентарний номер 00-000001, обсяг збитків становить 6 209,64 доларів США або 258 998,50 грн.
17) Рута 22, д.н.з НОМЕР_22 , новий реєстраційний номер НОМЕР_23 , інвентарний номер 00335, обсяг збитків становить 15 580,09 оларів США або 649 831,53 грн.
18) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_24 , новий реєстраційний номер НОМЕР_25 , інвентарний номер 00336, обсяг збитків становить 10 441,01 доларів США або 435 485,13 грн.
19) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_26 , новий реєстраційний номер НОМЕР_27 , інвентарний номер 00331, обсяг збитків становить 4 285,55 доларів США або 178 746,43 грн.
20) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_28 , новий реєстраційний номер НОМЕР_29 , інвентарний номер 00332, обсяг збитків становить 12 794,94 доларів США або 533 665,43 грн.
21) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_67 , новий реєстраційний номер НОМЕР_68 , інвентарний номер 00333, обсяг збитків становить 16 838,01 доларів США або 702 298,24 грн.
22) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_70 , новий реєстраційний номер НОМЕР_71 , інвентарний номер 00329, обсяг збитків становить 8 731,87 доларів США або 364 198,44 грн.
23) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_73 , новий реєстраційний номер НОМЕР_74 , інвентарний номер 00323, обсяг збитків становить 3 708,98 доларів США або 154 698,22 грн.
24) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_76 , новий реєстраційний номер НОМЕР_77 , інвентарний номер 00309, обсяг збитків становить 11 746,80 доларів США або 489 948,46 грн.
25) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_79 , новий реєстраційний номер НОМЕР_80 , інвентарний номер 00310, обсяг збитків становить 6638,80 доларів США або 276 898,37 грн.
26) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_82 , новий реєстраційний номер НОМЕР_83 , інвентарний номер 00312, обсяг збитків становить 10 494,07 доларів США або 437 698,22 грн.
27) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_85 , новий реєстраційний номер НОМЕР_86 , інвентарний номер 00311, обсяг збитків становить 20 213,50 доларів США або 843 086,89 грн.
28) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_88 , новий реєстраційний номер НОМЕР_89 , інвентарний номер 00313, обсяг збитків становить 12 618,31 доларів США або 526 298,35 грн.
29) Рута 22, д.н.з. НОМЕР_91 , новий реєстраційний номер НОМЕР_92 , інвентарний номер 00337, обсяг збитків становить 3399,10 доларів США або 141 773,40 грн.
Загальний обсяг реальних збитків становить 262 394,14 доларів США, що в гривневому еквіваленті становить 10 944 223,42 грн.
20.06.2025 на запит на проведення рецензування №60 від 15.05.2025 від директора ТОВ «Контакт-Сервіс» надано Рецензію на звіт про проведення оцінку збитків економічних втрат (реальних збитків) ТОВ «Ірпінське АТП 13250» внаслідок пошкодження та (або) знищення у зв'язку із збройною агресією рф в Україні основних засобів, а саме колісних транспортних засобів у кількості 29 інвентарних одиниць згідно з переліком станом на 05.05.2025.
Рецензування виконувалось Ковтуненко Анною Володимирівною - Головою представництва експертної ради УТО у м. Києві та Київській області, що має кваліфікаційні свідоцтва оцінювача МФ-6929 від 30.05.2009 та ЦМК-631 від 24.12.2011; посвідчення про підвищення кваліфікації оцінювача МФ №12938-ПК від 08.12.2022 та ЦМК №4165-ПК від 14.11.2024; сертифікат WAVO-WRV-PUAVS/2024-01/13 від 31.10.2019; сертифікат REV/UA/USOA/2028/4 від 01.06.2023.
Відповідно до загального висновку про достовірність оцінки звіт у цілому відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, але має незначні недоліки, що не вплинули на достовірність оцінки і може використовуватись з метою, вказаною у звіті.
Таким чином, підтверджено обсяг реальних збитків завданих колісним транспортним засобам у кількості 29 інвентарних одиниць, що належать ТОВ «Ірпінське АТП 13250» у розмірі 262 394,14 доларів США, що в гривневому еквіваленті станом на дату оцінки становить 10 944 223,42 грн.
Відповідно до статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події.
Статтею 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до статті 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу.
Відповідно до статті 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Якщо особа, яка порушила право, одержала у зв'язку з цим доходи, то розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право. На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо), якщо інше не встановлено законом.
Згідно зі статтею 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок непереборної сили, відшкодовується у випадках, встановлених законом. Шкода, завдана правомірними діями, відшкодовується у випадках, встановлених цим Кодексом та іншим законом.
Суд зазначає, що при вирішенні спорів про відшкодування шкоди за статтею 1166 ЦК України, доказуванню підлягає: факт спричинення шкоди, протиправність дій заподіювача шкоди і його вина, причинний зв'язок між протиправною дією та негативними наслідками. Відсутність хоча б одного з таких елементів виключає відповідальність за заподіяння шкоди.
Відповідно до Резолюції Генеральної Асамблеї ООН ES-11/1 від 02 березня 2022 року військова агресія Російської Федерації була засуджена як така, що порушує статтю 2 (4) Статуту ООН, а також суверенітет, незалежність та територіальну цілісність України. Крім того, Російську Федерацію було зобов'язано припинити застосування сили проти України та вивести свої збройні сили за межі міжнародно визнаних кордонів України.
Аналогічних висновків дійшов і Міжнародний суд ООН, який у своєму наказі про забезпечувальні заходи від 16 березня 2022 року у справі щодо звинувачень в геноциді за конвенцією про попередження та покарання злочину геноциду (Україна проти Російської Федерації) зобов'язав Російську Федерацію припинити військову агресію проти України.
Також Генеральна Асамблея ООН прийняла Резолюцію ES-12/1 від 24 березня 2022 року, якою додатково засуджує військову агресію Росії проти України, вимагає від Російської Федерації припинення військових дій, в тому числі атак проти цивільних осіб та цивільних об'єктів, а також засуджує всі порушення міжнародного гуманітарного права та порушення прав людини та вимагає безумовного дотримання міжнародного гуманітарного права, включно із Женевськими Конвенціями 1949 року та Додаткового протоколу І 1977 року до них.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 14 квітня 2022 року «Про Заяву Верховної Ради України «Про вчинення Російською Федерацією геноциду в Україні» визнано геноцидом Українського народу дії збройних сил, політичного і військового керівництва Росії під час збройної агресії проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, а також доручено Голові Верховної Ради України спрямувати цю заяву до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї НАТО, урядів та парламентів іноземних держав. Голові Верховної Ради України надано повноваження звернутися до Генеральної прокуратури, Міністерства закордонних справ України та Міністерства юстиції України щодо невідкладного вжиття заходів для належного документування фактів вчинення збройними силами Російської Федерації та її політичним і військовим керівництвом геноциду Українського народу, злочинів проти людяності, воєнних злочинів, інших тяжких злочинів на території України та ініціювання притягнення до відповідальності всіх винних осіб.
У постановах Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі №210/4458/15-ц, від 30 січня 2020 року у справі №287/167/18-ц, ухвалі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 16 серпня 2017 року у справі №761/9437/15-ц висловлено правову позицію про те, що факт збройної агресії Російської Федерації проти України встановленню в судовому порядку не потребує.
Відповідно до статей 1 та 2 Конституції України Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. Суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
У преамбулі Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» вказано, що Україна згідно з Конституцією України є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та Законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншим міжнародно-правовим актам є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Відповідно до частини 3 статті 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
Отже, протиправність діяння відповідача, як складового елементу факту збройної агресії Росії проти України в розумінні частини 3 статті 75 Господарського процесуального кодексу України є загальновідомим фактом, який закріплено державою на законодавчому рівні, а також визнано на найвищому міжнародному рівні.
Обов'язковою умовою покладення відповідальності має бути безпосередній причинний зв'язок між вчиненими порушеннями і завданими збитками. Підставою для відшкодування понесених збитків є спричинення їх внаслідок вчиненого порушення, тобто наявності прямого причинно-наслідкового зв'язку між діями однієї сторони та зменшення майнових прав іншої.
Згідно зі статтею 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до частини першої статті 74 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять до предмета доказування.
Необхідність доводити обставини, на які учасник справи посилається як на підставу своїх вимог і заперечень в господарському процесі, є складовою обов'язку сприяти всебічному, повному та об'єктивному встановленню усіх обставин справи, що передбачає, зокрема, подання належних доказів, тобто таких, що підтверджують обставини, які входять у предмет доказування у справі, з відповідним посиланням на те, які обставини цей доказ підтверджує.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 05.02.2019 у справі №914/1131/18, від 26.02.2019 у справі №914/385/18, від 10.04.2019 у справі № 04/6455/17, від 05.11.2019 у справі №915/641/18.
При цьому, одним з основних принципів господарського судочинства є принцип змагальності.
Названий принцип полягає в тому, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається на підтвердження чи заперечення вимог.
Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (близька за змістом правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 18.11.2019 зі справи №902/761/18, від 20.08.2020 зі справи №914/1680/18).
Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
В даному випадку суд встановив, що належне ТОВ «Ірпінське АТП 31250» рухоме та нерухоме майно було пошкоджено внаслідок протиправної та неспровокованої збройної агресії Російської Федерації та ведення бойових дій на території м. Ірпінь Ірпінської територіальної громади Київської області суверенної держави Україна.
Щодо вини, як складового елемента цивільного правопорушення, законодавством України не покладається на позивача обов'язок доказування вини відповідача у заподіянні шкоди; діє презумпція вини, тобто відсутність вини у завданні шкоди повинен доводити сам завдавач шкоди. Якщо під час розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є юридичною підставою для висновку про наявність вини заподіювача шкоди. В контексті зазначеного, саме відповідач повинен доводити відсутність своєї вини у спірних правовідносинах. Зазначений висновок підтверджується Верховним Судом, зокрема, у постанові від 21 квітня 2021 року у справі №648/2035/17, постанові від 14 лютого 2018 року у справі №686/10520/15-ц.
Суд враховує, що захист права власності гарантується першою статтею Додаткового протоколу до Європейської конвенції з прав людини, а відповідальність за порушення вказаного права покладається безпосередньо на державу і настає у тому випадку, коли будь-яке діяння держави має своїм прямим наслідком застосування до особи забороненого поводження.
Крім того, згідно з пунктами 1, 3 Гаазької Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі 1907 року відповідальність у формі відшкодування збитків у випадку порушення правил і звичаїв ведення воєнних дій покладається саме на державу в цілому, як воюючу сторону. Відтак, стягнення відповідної шкоди також має здійснюватись із держави в цілому, за рахунок усіх наявних у неї активів, зокрема і майна підрозділів специфічного апарату держави, який реалізує її функції, в тому числі як державних органів, так і інших підприємств, організацій, установ, які реалізовують відповідні державні функції.
Відповідно до правового висновку, висловленого Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 27.11.2019 у справі №242/4741/16-ц належним відповідачем у справах про відшкодування шкоди, завданої органом державної влади, їх посадовою або службовою особою, є держава як учасник цивільних відносин, як правило, в особі органу, якого відповідач зазначає порушником своїх прав.
За приписами пунктів 1, 3 Гаазької Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі 1907 року також передбачено, що договірні держави видають своїм сухопутним військам накази, які відповідають Положенню про закони і звичаї війни на суходолі. Воююча сторона, яка порушує норми зазначеного Положення, підлягає відповідальності у формі відшкодування збитків, якщо для цього є підстави. Вона є відповідальною за всі дії, вчинені особами, які входять до складу її збройних сил.
Таким чином, відповідно до наведених положень Цивільного кодексу України та наведеної Конвенції, за шкоду, спричинену порушенням законів і звичаїв війни, відповідальність несе воююча держава в цілому, незважаючи на те, який конкретно підрозділ її збройних сил заподіяв шкоду.
З огляду на викладене, вимога позивача про стягнення з відповідача суми завданої шкоди в загальному розмірі 24 363 751,00 грн. (збитки завдані нерухомому майну 13 419 527,54 грн. плюс збитки завдані рухомому майну 10 944 223,42 грн.) є обґрунтованою та такою, яку слід задовольнити повністю.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
При зверненні з позовом позивач не сплачував судовий збір, оскільки звільнений від його сплати в силу приписів п. 22 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», які визначають, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах за позовами до держави-агресора Російської Федерації про відшкодування завданої майнової та/або моральної шкоди у зв'язку з тимчасовою окупацією території України, збройною агресією, збройним конфліктом, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Відповідно до частини 2 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Позовна заява від 14.07.2025 подана через систему «Електронний суд», відтак, сума судового збору за розгляд даної справи складає 292 365,01 грн. (1,5% від ціни позову помножити на коефіцієнт 0,8), яка належить до стягнення з відповідача до Державного бюджету України.
Керуючись статтями 4, 12, 73-92, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ірпінське АТП 13250» задовольнити повністю.
2. Стягнути з держави Російська Федерація (Russian Federation код ISO ru/rus 643) в особі уряду Російської Федерації (РФ, 103274, м. Москва, Краснопресненская набережная, буд. 2, стр. 2) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ірпінське АТП 13250» (08205, Київська область, Бучанський район, м. Ірпінь, вул. Університетська 2/1, корпус 3, оф. 282, ідентифікаційний код 30700463)
24 363 751,00 грн. (двадцять чотири мільйона триста шістдесят три тисячі сімсот п'ятдесят одну гривню нуль копійок) збитків.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з держави Російська Федерація (Russian Federation код ISO ru/rus 643) в особі уряду Російської Федерації (РФ, 103274, м. Москва, Краснопресненская набережная, буд. 2, стр. 2) на користь Державного бюджету України
292 365,01 грн. (двісті дев'яносто дві тисячі триста шістдесят п'ять гривень одну копійку) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст.ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення підписано 13.11.2025.
Суддя О.В. Конюх