номер провадження справи 15/139/25
07.11.2025 Справа № 908/2648/25
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова І.С., розглянувши матеріали за позовом Заступника керівника Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя, 69035, м. Запоріжжя, вул. Якова Новицького, 5 в інтересах держави в особі:
позивача Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Промактив груп», 03127, м. Київ, проспект Голосіївський, 132
про стягнення коштів
без повідомлення (виклику) учасників справи
установив
27.08.2025 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна Заступника керівника Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя в інтересах держави в особі: позивача Запорізької міської ради до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Промактив груп» про стягнення заборгованості в розмірі 19 889,60 грн, а саме:
- несплаченої орендної плати за договором оренди землі, який зареєстрований в Управлінні Держкомзему міста Запоріжжя Запорізької області від 11.11.2011 за № 231010004000150 у розмірі 4922,35 грн;
- несплаченої орендної плати за договором оренди землі, який зареєстрований в Управлінні Держкомзему міста Запоріжжя Запорізької області від 11.11.2011 за № 231010004000138 у розмірі 8163,96 грн;
- несплаченої орендної плати за договором оренди землі, який зареєстрований в Управлінні Держкомзему міста Запоріжжя Запорізької області від 11.11.2011 за № 231010004000146 у розмірі 6803,29 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.07.2025, справу № 908/2184/25 передано на розгляд судді Горохову І.С.
Відповідно до ч. 1 ст. 250 ГПК України питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Ухвалою суду від 08.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/2235/25, присвоєно справі номер провадження 15/139/25. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Запропоновано відповідачу в строк до 08.10.2025 подати відзив на позовну заяву і всі можливі докази у підтвердження його заперечень проти позову або його визнання, позивачу запропоновано у строк до 23.10.2025 подати письмову відповідь щодо відзиву на позовну заяву, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, а також запропоновано відповідачу у строк до 07.11.2025 подати заперечення на відповідь на відзив, оформлені відповідно до ст. 167 ГПК України.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.
Прокурор позовні вимоги обґрунтовує невиконанням ТОВ «Промактив груп», обов'язку щодо сплати орендної плати за період з 03.04.2021 по 28.02.2022 за користування земельними ділянками з кадастровими номерами 2310100000:02:018:0102, 2310100000:02:018:0103, 2310100000:02:018:0104. В обґрунтування необхідності захисту інтересів держави та органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, прокурор вказав на нездійснення Запорізькою міською радою захисту порушених інтересів держави та територіальної громади міста Запоріжжя та наявність передбачених ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» підстав для їх представництва. Посилаючись на приписи ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 16, 628, 632, 651, 654 Цивільного кодексу України, ст.ст. 2, 12, 181, 189, 206 Земельного кодексу України, ст. ст. 271, 289 Податкового кодексу України, ст. ст. 1, 15, 21, 30 ЗаконуУкраїни «Про оренду землі», прокурор просив позов задовольнити.
Відповідач заяви по суті справи та докази в їх обґрунтування не надіслав. Клопотання, заяви не надходили.
Ухвала про відкриття провадження у справі доставлена відповідачу в його електронний кабінет 08.09.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Також про хід розгляду справи відповідач міг дізнатись з офіційного вебпорталу Судової влади України “Єдиний державний реєстр судових рішень»: //reyestr.court.gov.ua/. Названий вебпортал згідно з Законом України “Про доступ до судових рішень» № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.
З урахуванням наведеного, відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалою Господарського суду Запорізької області у даній справі в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
З урахуванням ч. 9 ст. 165 ГПК України, суд вирішив розглянути справу за наявними матеріалами.
Враховуючи приписи ч. ч. 4, 5 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
З урахуванням обставин справи та наданих доказів, суд щодо спору зазначає наступне.
Між Запорізькою міською радою (орендодавець за договором, позивач у справі) та Відкритим акціонерним товариством «Завод напівпровідників» (орендар) укладено договори оренди земельних ділянок, розміщених за адресою: вул. Теплична, 16, м. Запоріжжя, а саме:
- договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:018:0102 площею 0,0060 га від 11.11.2011 за № 231010004000150 (далі за тестом: договір № 231010004000150);
- договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:018:0103 площею 0,0096 га від 11.11.2011 за № 231010004000138 (далі за тестом: договір № 231010004000138);
- договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:018:0104 площею 0,0080 га від 11.11.2011 за № 231010004000146 (далі за тестом: договір № 231010004000146);
Пунктами 1 вищевказаних договорів визначено, що орендодавець, відповідно до рішення дев'ятої сесії шостого скликання Запорізької міської ради від 18.05.2011 за № 51/70 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки для розташування виробничого майданчика, розташовану за адресою: вул. Теплична, 16, м. Запоріжжя.
Згідно з п. 10 договорів, договірні відносини укладаються на 49 років.
Умовами вищезазначених договорів передбачено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їхнього цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 12. договорів).
Вимогами п. 14 договорів вказано, що розмір орендної плати переглядається, зокрема у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; затвердження нової нормативно грошової оцінки землі; в інших випадках, передбачених законом.
Підпунктами 33.6 п. 33 договорів встановлено, що орендар зобов'язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.
Орендодавець має право здійснювати контроль за виконанням умов договору з боку орендаря, в тому числі за правильністю індексування та повнотою перерахування орендної плати (пп. 30.8 п. 30 договорів).
Відповідно до свідоцтва про придбання нерухомого майна на аукціоні при продажу майна в провадженні у справі про банкрутство, зареєстрованого в реєстрі за № 1-123 від 01.04.2021, право власності на об'єкти нерухомості, зокрема розташованих на земельних ділянках з кадастровими номерами 2310100000:02:018:0102, 2310100000:02:018:0103, 2310100000:02:018:0104 перейшло від ПрАТ «Завод напівпровідників» до ТОВ «Промактив груп».
Рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя та з 01.01.2016 введено в дію нову нормативну грошову оцінку земель міста Запоріжжя.
Згідно з п. 8 Рішення № 7 нормативна грошова оцінка земель міста Запоріжжя підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства.
Пунктом 11 вказаного рішення відповідному управлінню Запорізької міської ради доручено здійснити з 01.01.2016 нарахування земельного податку і орендної плати за землю на підставі відповідних витягів з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до наданих витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки встановлено нормативну грошову оцінку земельної ділянки: з кадастровим номером 2310100000:02:018:0102 у розмірі 58 927,20 грн 20 (витяг від 21.04.2023 за № НВ-2300028412023), з кадастровим номером 2310100000:02:018:0103 у розмірі 97 733,76 грн, з кадастровим номером 2310100000:02:018:0104 у розмірі 81 444,80 грн (витяг від 21.04.2023 за № НВ-2300028432023).
На підставі вказаних вище витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Запорізькою міською радою здійснено розрахунки розміру орендної плати за 2021-2024 роки, складені за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2006 № 1724.
Щодо земельної ділянки площею 0,0060 га з кадастровим номером 2310100000:02:018:0102: враховуючи вказані розрахунки, розмір орендної плати за зазначену земельну ділянку у період з 03.04.2021 по 28.02.2022, з 01.01.2023 по 31.12.2024 мав складати: з 03.04.2021 по 31.12.2021: 1 040,35 грн (116,46 грн щомісячно); з 01.01.2022 по 28.02.2022: 256,21 грн (128,10 грн щомісячно); з 01.01.2023 по 31.12.2023: 1767,82 грн (147,32 грн щомісячно); з 01.01.2024 по 31.12.2024: 1857,97 грн (154,83 грн щомісячно).
Відповідно до інформації Головного управління ДПС у Запорізькій області від 16.09.2024 за № 10694/5/08-01-04-01-04 та від 12.06.2025 за № 5862/5/08- 01-04-01-05 ПрАТ «Завод напівпровідників» надавав податкову звітність з плати за землю (орендної плати з юридичних осіб) у період 2021-2024 років. Розмір сплаченої орендної плати за вказаний період становив 0,00 грн. ТОВ «Промактив груп» з 01.04.2021 по теперішній час не нараховує орендну плату за вказану земельну ділянку.
Розмір нарахованих податкових зобов'язань ТОВ «Промактив груп», згідно з фактично поданими податковими деклараціями за період з 03.04.2021 по 31.12.2021, складає 00,00 грн, а розрахунковий розмір орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою за цей же період дорівнює 1040,35 грн. Розмір несплачених ТОВ «Промактив груп» коштів за період з 03.04.2021 по 31.12.2021 дорівнює 1040,35 грн.
Розмір нарахованих податкових зобов'язань ТОВ «Промактив груп», згідно з фактично поданими податковими деклараціями за період з 01.01.2022 по 28.02.2022, складає 00,00 грн, а розрахунковий розмір орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою за цей же період дорівнює 256,21 грн. Розмір несплачених ТОВ «Промактив груп» коштів за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 дорівнює 256,21 грн.
Розмір нарахованих податкових зобов'язань ТОВ «Промактив груп», згідно з фактично поданими податковими деклараціями за період з 01.01.2023 по 31.12.2023, складає 00,00 грн, а розрахунковий розмір орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою за цей же період дорівнює 1767,82 грн. Розмір несплачених ТОВ «Промактив груп» коштів за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 дорівнює 1767,82 грн.
Розмір нарахованих податкових зобов'язань ТОВ «Промактив груп», згідно з фактично поданими податковими деклараціями за період з 01.01.2024 по 31.12.2024, складає 00,00 грн, а розрахунковий розмір орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою за цей же період дорівнює 1857,97 грн. Розмір несплачених ТОВ «Промактив груп» коштів за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 дорівнює 1857,97 грн.
Загальний розмір несплачених коштів ТОВ «Промактив груп» за період з 03.04.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2024 становить 4922,35 грн.
Щодо земельної ділянки площею 0,0096 га з кадастровим номером 2310100000:02:018:0103: розмір орендної плати за вказану земельну ділянку у період з 03.04.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2024 мав складати: з 03.04.2021 по 31.12.2021: 1725,47 грн (193,15 грн щомісячно); з 01.01.2022 по 28.02.2022: 424,93 (212,47 грн щомісячно); з 01.01.2023 по 31.12.2023: 2932,01 грн (244,33 грн щомісячно); з 01.01.2024 по 31.12.2024: 3081,55 грн (256,79 грн щомісячно).
Відповідно до інформації Головного управління ДПС у Запорізькій області від 16.09.2024 за № 10694/5/08-01-04-01-04 та від 12.06.2025 за № 5862/5/08- 01-04-01-05 ПрАТ «Завод напівпровідників» надавав податкову звітність з плати за землю (орендної плати з юридичних осіб) у період 2021-2024 років. Розмір сплаченої орендної плати за вказаний період становив 0,00 грн. ТОВ «Промактив груп» з 01.04.2021 по теперішній час не нараховує орендну плату за вказану земельну ділянку.
Розмір нарахованих податкових зобов'язань ТОВ «Промактив груп», згідно з фактично поданими податковими деклараціями за період з 03.04.2021 по 31.12.2021, складає 00,00 грн, а розрахунковий розмір орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою за цей же період дорівнює 1725,47 грн.
Розмір несплачених ТОВ «Промактив груп» коштів за період з 03.04.2021 по 31.12.2021 дорівнює 1725,47 грн. Розмір нарахованих податкових зобов'язань ТОВ «Промактив груп», згідно з фактично поданими податковими деклараціями за період з 01.01.2022 по 28.02.2022, складає 00,00 грн, а розрахунковий розмір орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою за цей же період дорівнює 424,93 грн.
Розмір несплачених ТОВ «Промактив груп» коштів за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 дорівнює 424,93 грн. Розмір нарахованих податкових зобов'язань ТОВ «Промактив груп», згідно з фактично поданими податковими деклараціями за період з 01.01.2023 по 31.12.2023, складає 00,00 грн, а розрахунковий розмір орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою за цей же період дорівнює 2932,01 грн.
Розмір несплачених ТОВ «Промактив груп» коштів за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 дорівнює 2932,01 грн. Розмір нарахованих податкових зобов'язань ТОВ «Промактив груп», згідно з фактично поданими податковими деклараціями за період з 01.01.2024 по 31.12.2024, складає 00,00 грн, а розрахунковий розмір орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою за цей же період дорівнює 3081,55 грн.
Розмір несплачених ТОВ «Промактив груп» коштів за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 дорівнює 3081,55 грн.
Загальний розмір несплачених коштів ТОВ «Промактив груп» за період з 03.04.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2024 становить 8163,96 грн.
Щодо земельної ділянки площею 0,0080 га з кадастровим номером 2310100000:02:018:0104: розмір орендної плати за вказану земельну ділянку у період з 03.04.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2024 мав складати: з 03.04.2021 по 31.12.2021: 1 437,89 грн (160,96 грн щомісячно); з 01.01.2022 по 28.02.2022: 354,11 грн (177,05 грн щомісячно); з 01.01.2023 по 31.12.2023: 2443,34 грн (203,61 грн щомісячно); з 01.01.2024 по 31.12.2024: 2567,95 грн (214,00 грн щомісячно).
Разом з тим, відповідно до інформації Головного управління ДПС у Запорізькій області від 16.09.2024 за № 10694/5/08-01-04-01-04 та від 12.06.2025 за № 5862/5/08- 01-04-01-05 ПрАТ «Завод напівпровідників» надавав податкову звітність з плати за землю (орендної плати з юридичних осіб) у період 2021-2024 років. Розмір сплаченої орендної плати за вказаний період становив 0,00 грн. ТОВ «Промактив груп» з 01.04.2021 по теперішній час не нараховує орендну плату за вказану земельну ділянку.
Розмір нарахованих податкових зобов'язань ТОВ «Промактив груп», згідно з фактично поданими податковими деклараціями за період з 03.04.2021 по 31.12.2021, складає 00,00 грн, а розрахунковий розмір орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою за цей же період дорівнює 1437,89 грн. Розмір несплачених ТОВ «Промактив груп» коштів за період з 03.04.2021 по 31.12.2021 дорівнює 1437,89 грн.
Розмір нарахованих податкових зобов'язань ТОВ «Промактив груп», згідно з фактично поданими податковими деклараціями за період з 01.01.2022 по 28.02.2022, складає 00,00 грн, а розрахунковий розмір орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою за цей же період дорівнює 354,11 грн. Розмір несплачених ТОВ «Промактив груп» коштів за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 дорівнює 354,11 грн.
Розмір нарахованих податкових зобов'язань ТОВ «Промактив груп», згідно з фактично поданими податковими деклараціями за період з 01.01.2023 по 31.12.2023, складає 00,00 грн, а розрахунковий розмір орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою за цей же період дорівнює 2443,34 грн. Розмір несплачених ТОВ «Промактив груп» коштів за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 дорівнює 2443,34 грн.
Розмір нарахованих податкових зобов'язань ТОВ «Промактив груп», згідно з фактично поданими податковими деклараціями за період з 01.01.2024 по 31.12.2024, складає 00,00 грн, а розрахунковий розмір орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою за цей же період дорівнює 2567,95 грн. Розмір несплачених ТОВ «Промактив груп» коштів за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 дорівнює 2567,95 грн.
Загальний розмір несплачених коштів ТОВ «Промактив груп» за період з 03.04.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2024 становить 6803,29 грн.
Не здійснення протягом тривалого часу Запорізькою міською радою захисту порушених інтересів держави та територіальної громади м. Запоріжжя стало підставою для звернення до суду прокурора з даним позовом.
Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з приписами частин 3, 4 ст. 53 ГПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Не виконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 174 цього Кодексу.
Рішенням Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року № 3-рп/99 визначено, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру», наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
Згідно з частиною 3 даної статті, прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а також у правовідносинах, пов'язаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських об'єднань.
Таким чином, прокурор має право здійснювати в господарському суді представництво законних інтересів держави в особі органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, за виключенням державних компаній.
Нездійснення захисту виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається. Здійснення захисту неналежним чином виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Статтею 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Земельні ділянки, які розташовані у місті за Запоріжжя за адресою: вул. Теплична, 16, з кадастровими номерами: 2310100000:02:018:0102, 2310100000:02:018:0103, 2310100000:02:018:0104, відносяться до земель комунальної власності.
Запорізька міська рада відповідно до вимог пунктів 3, 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» та ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України є органом, який від імені територіальної громади здійснює права власника щодо спірної земельної ділянки, тобто є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Вознесенівською окружною прокуратурою міста Запоріжжя Запорізької області направлено на адресу Запорізької міської ради запити від 03.10.2024 за № 52-103- 9360ВИХ-25 та від 23.01.2025 за № 52-1172-24 про надання інформації про вжиті заходи претензійно-позовного характеру щодо стягнення з ТОВ «Промактив груп» несплаченої орендної плати за фактичне використання земельних ділянок, кадастрові номери: 2310100000:02:018:0102, 2310100000:02:018:0103, 2310100000:02:018:0104.
Листом від 10.04.2025 № 06523/03.3-20/03 Запорізька міська рада надала окружній прокуратурі розрахунки розміру орендної плати за земельні ділянки, кадастровий номер: 2310100000:02:018:0102, 2310100000:02:018:0103, 2310100000:02:018:0104, за період з 03.04.2021 по 31.12.2024, складені за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2006 № 1724.
Запорізька міська рада листом від 02.05.2025 за № 21407-03.3-20/05, 02392/03.3-32/05, 06523/03.3-20/05 повідомила про те, що Департаментом правового забезпечення Запорізької міської ради не вживалися заходи претензійно-позовного характеру щодо стягнення з ТОВ «Промактив груп» несплаченої орендної плати за використання вказаних земельних ділянок з кадастровими номерами: 2310100000:02:018:0102, 2310100000:02:018:0103, 2310100000:02:018:0104.
Вказані обставини свідчать про не здійснення Запорізькою міською радою захисту порушених інтересів держави та територіальної громади міста Запоріжжя, та наявність передбачених ч. 3 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру» підстав для їх представництва.
Зважаючи на нездійснення Запорізькою міською радою заходів для звернення до суду та враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави, а також визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов до висновку, що прокурор обґрунтовано, у межах своїх повноважень, звернувся до суду з даним позовом.
Оцінивши наявні у матеріалах справи документи (докази) суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
За змістом ч. 9 ст. 93 Земельного кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
За правилами ст. 120 Земельного кодексу України у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
До особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда (ч. 3 ст. 7 Закону України «Про оренду землі» у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).
Аналогічні вимоги дублюються у ст. 377 Цивільного кодексу України у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин.
Аналіз положень наведених норм дає підстави для висновку про те, що у разі переходу права власності на майно, що знаходиться на орендованій земельній ділянці, до нового власника з моменту набуття права власності на це майно переходить право оренди земельної ділянки, на якій вказане майно розміщене у тому самому обсязі та умовах, які були у попереднього власника.
При цьому, договір оренди цієї земельної ділянки щодо попереднього її користувача (попереднього власника об'єкта нерухомості) припиняється відповідним правочином, на підставі якого новим власником набуто право власності на розташоване на цій земельній ділянці майно.
Відповідна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.02.2020 у справі № 922/510/19.
Такимчином, оскільки ТОВ «Промактив груп» набуло у приватну власність об'єкти нерухомості, які розташовані на земельних ділянках за адресою: вул. Теплична, 16, м. Запоріжжя, з кадастровими номерами: 2310100000:02:018:0102, 2310100000:02:018:0103, 2310100000:02:018:0104, а попередній власник таких об'єктів нерухомості: ПрАТ «Завод напівпровідників» мав право користування вказаними земельними ділянками на підставі договорів оренди землі, зареєстрованих в Управлінні Держкомзему міста Запоріжжя Запорізької області від 11.11.2011 за № 231010004000150, від 11.11.2011 за № 231010004000138, від 11.11.2011 за № 231010004000146, то право користування на відповідні земельні ділянки перейшло до ТОВ «Промактив груп».
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 3 Цивільного кодексу України закріплено, що серед загальних засад цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.
Частинами 1, 3 ст. 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Статтею 627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною 1 ст. 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Відповідно до ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства (ч. 1 та 2 ст. 648 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. 1-3 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно з ч. 1 ст. 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» визначено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Частиною 3 ст. 22 Закону України «Про оренду землі» визначено, що розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.
Таким чином, договір оренди землі є цивільно-правовим договором оренди (найму), що регулюється Цивільним кодексом України, іншими нормативними актами. Особливості правового регулювання відносин з оренди землі обумовлюються, зокрема, формою власності на земельні ділянки, що орендуються.
Норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.
Відповідно до вимог ст. 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України використання землі в Україні є платним, а земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, є об'єктом оподаткування.
Підпунктом 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з п. 271.1.1 ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування платою за землю є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Таким чином, для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За змістом ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений ст. 23 Закону України «Про оцінку земель». Частинами 1, 3 та 4 цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України.
Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Положеннями п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Із системного аналізу приписів Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про оцінку земель», Податкового кодексу України слідує висновок, що зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності призводить до зміни розміру орендної плати.
Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 Цивільного кодексу України відповідно до якого зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що орендується, затверджує орган місцевого самоврядування відповідним рішенням. В органу місцевого самоврядування відсутній обов'язок узгоджувати таке рішення з орендарем земельної ділянки.
Натомість в орендаря земельної ділянки державної або комунальної власності з моменту введення в дію нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.11.2021 у справі за № 635/4233/19 виснувала, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. При цьому зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін у договорі оренди землі про можливість такої зміни.
У постанові від 05.06.2024 у справі 914/2848/22 Велика Палата Верховного Суду дійшла до висновку, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.
Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування, відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України, рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Так, рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя. Нормативна грошова оцінка земель міста Запоріжжя введена в дію з 01.01.2016 року.
Відповідно до п. 8 Рішення за № 7 нормативна грошова оцінка земель міста Запоріжжя підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства.
У п. 10. Рішення № 7 передбачено, що Головне управління Держземагентства у Запорізькій області (актуальна назва - Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області) забезпечує оформлення та видачу витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок міста Запоріжжя.
Пунктом 11 Рішення № 7 доручено відповідному управлінню Запорізької міської ради здійснити з 01.01.2016 нарахування земельного податку і орендної плати за землю на підставі відповідних витягів з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до наданих витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки встановлено нормативну грошову оцінку земельних ділянок з наступними кадастровими номерами:
- 2310100000:02:018:0102 у розмірі 58 927 грн 20 коп. (витяг від 21.04.2023 за № НВ-2300028412023);
- 2310100000:02:018:0103 у розмірі 97 733 грн 76 коп. (витяг від 21.04.2023 за № НВ-2300028442023);
- 2310100000:02:018:0104 у розмірі 81 444 грн 80 коп. (витяг від 21.04.2023 за № НВ-2300028432023).
Пунктом 288.1. статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до п. 288.4. ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Положеннями пп. 288.5.1. п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку (3%) та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п. 284.1 Податкового кодексу України органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Пунктом 3.1 ст. 3 Податкового кодексу України до складу податкового законодавства України віднесено, зокрема, рішення органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів.
Рішення органів місцевого самоврядування напряму ідентифіковані законодавцем як нормативно-правові акти з питань оподаткування місцевими податками та зборами (пункт 12.5 статті 12 ПКУ) (позиція Верховного Суду, викладена в постанові від 10.12.2021 у справі № 940/2301/18).
Рішенням Запорізької міської ради від 28.11.2018 № 26 «Про встановлення розміру орендної плати» визначено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
Так, за використання земельних ділянок, наданих для розташування виробничого майданчика (інші земельні ділянки м. Запоріжжя) встановлено річну орендну плату у розмірі трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Пунктом 5 Рішення № 26 визначено привести у відповідність з даним рішенням договори оренди землі шляхом укладання додаткових угод про внесення змін (в частині розміру орендної плати) до договорів оренди землі.
Крім того, умовами договорів оренди землі, які зареєстровані в Управлінні Держкомзему міста Запоріжжя Запорізької області від 11.11.2011 за № 231010004000150, від 11.11.2011 за № 231010004000138, від 11.11.2011 за №231010004000146, безпосередньо передбачені випадки перегляду розміру орендної плати, зокрема у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; затвердження нової нормативно грошової оцінки землі; в інших випадках, передбачених законом (п. 14 вказаних договорів).
Таким чином, орендар (ПрАТ «Завод напівпровідників», а в подальшому ТОВ «Промактив груп») був зобов'язаний з моменту затвердження Запорізькою міською радою нового розміру орендної плати звернутись до Орендодавця із заявою про внесення змін до п. 11 вказаних договорів щодо зміни розміру орендної плати.
Разом із цим, відповідно до інформації Запорізької міської ради (лист від 25.07.2024 за № 1398/03.3-20/03) відповідних звернень від ТОВ «Промактив груп» не надходило.
З огляду на викладене, Запорізькою міською радою здійснено розрахунок орендної плати за вказані вище земельні ділянки з кадастровими номерами: 2310100000:02:018:0102, 2310100000:02:018:0103, 2310100000:02:018:0104, яку мало сплачувати ТОВ «Промактив груп» у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки вказаних земельних ділянок за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2006 № 1724.
Відповідно до вказаних розрахунків загальна сума орендної плати, яку мало сплатити ТОВ «Промактив груп» за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:02:018:0102 за період з 03.04.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2024 відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельних ділянок становить 4 922 грн 35 коп. (з 03.04.2021 по грудень 2021 року - 1040,35 грн ; січень - лютий 2022 року - 256,21 грн; січень - грудень 2023 року - 1767,82 грн; січень - грудень 2024 року - 1857,97 грн). Однак, за вказаний період орендарем сплачено до місцевого бюджету Запорізької міської ради 00,00 грн.
Таким чином, загальна сума несплачених до місцевого бюджету Запорізької міської ради коштів за оренду вказаної вище земельної ділянки за період з 03.04.2021 по 31.12.2024 становить 4922,35 грн.
Відповідно до вказаних розрахунків загальна сума орендної плати, яку мало сплатити ТОВ «Промактив груп» за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:02:018:0103 за період з 03.04.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2024 відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельних ділянок становить 8163,96 грн (з 03.04.2021 по грудень 2021 року - 1725,47 грн; січень - лютий 2022 року - 424,93 грн; січень - грудень 2023 року - 2932,01 грн; січень - грудень 2024 року - 3081,55 грн). Однак, за вказаний період орендарем сплачено до місцевого бюджету Запорізької міської ради 00,00 грн.
Таким чином, загальна сума несплачених до місцевого бюджету Запорізької міської ради коштів за оренду вказаної вище земельної ділянки за період з 03.04.2021 по 31.12.2024 становить 8163,96 грн.
Відповідно до вказаних розрахунків загальна сума орендної плати, яку мало сплатити ТОВ «Промактив груп» за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:02:018:0104 за період з 03.04.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2024 відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельних ділянок становить 6803,29 грн (з 03.04.2021 по грудень 2021 року - 1437,89 грн; січень - лютий 2022 року - 354,11 грн; січень - грудень 2023 року - 2443,34 грн; січень - грудень 2024 року - 2567,95 грн). Однак, за вказаний період орендарем сплачено до місцевого бюджету Запорізької міської ради 00,00 грн.
Таким чином, загальна сума несплачених до місцевого бюджету Запорізької міської ради коштів за оренду вказаної вище земельної ділянки за період з 03.04.2021 по 31.12.2024 становить 6803,29 грн.
Розрахунок орендної плати за користування земельними ділянками з кадастровими номерами: 2310100000:02:018:0102, 2310100000:02:018:0103, 2310100000:02:018:0104 судом перевірений та визнається правильним.
Відповідач проти позову не заперечив, належних та допустимих доказів на підтвердження сплати орендної плати за спірний період та контррозрахунку боргу не надав.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
З урахуванням наведених обставин та наданих доказів, враховуючи, що відповідачем не спростовано заявлені позовні вимоги, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повнісю.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Промактив груп» (пр. Голосіївський, буд. 132, м. Київ, 03127, ідентифікаційний код юридичної особи 43746308) на користь Запорізької міської ради (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) несплачену орендну плату за договором оренди землі, який зареєстрований в Управлінні Держкомзему міста Запоріжжя Запорізької області від 11.11.2011 за № 231010004000150, у розмірі 4922,35 грн (чотири тисячі дев'ятсот двадцять дві гривні 35 коп.). Видати наказ.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Промактив груп» (пр. Голосіївський, буд. 132, м. Київ, 03127, ідентифікаційний код юридичної особи 43746308) на користь Запорізької міської ради (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) несплачену орендну плату за договором оренди землі, який зареєстрований в Управлінні Держкомзему міста Запоріжжя Запорізької області від 11.11.2011 за № 231010004000138, у розмірі 8163,96 грн (вісім тисяч сто шістдесят три гривні 96 коп.). Видати наказ.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Промактив груп» (пр. Голосіївський, буд. 132, м. Київ, 03127, ідентифікаційний код юридичної особи 43746308) на користь Запорізької міської ради (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) несплачену орендну плату за договором оренди землі, який зареєстрований в Управлінні Держкомзему міста Запоріжжя Запорізької області від 11.11.2011 за № 231010004000146, у розмірі 6803,29 грн (шість тисяч вісімсот три гривні 29 коп). Видати наказ.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Промактив груп» (пр. Голосіївський, буд. 132, м. Київ, 03127, ідентифікаційний код юридичної особи 43746308) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя (вул. Якова Новицького, буд. 5, м. Запоріжжя, 69035, ідентифікаційний код юридичної особи 02909973, розрахунковий рахунок: UA438201720343180001000000271, відкритий в державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ЄДРПОУ 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені у 2025 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави у розмірі 7267,20 грн (сім тисяч двісті шістдесят сім гривень 20 коп.). Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 13.11.2025.
Суддя І. С. Горохов