Справа № 363/6010/25
Провадження №3/366/2003/25
Іменем УКРАЇНИ
11 листопада 2025 року с-ще Іванків
Суддя Іванківського районного суду Київської області Корчков А.А., під час підготовки до судового розгляду протоколу про адміністративне правопорушення та долучених до нього матеріалів, які надійшли від 3 відділу 7 управління Департаменту Військової Контррозвідки Служби безпеки України, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , командира танкового батальйону, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , ВЧ НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 212-6 КУпАП,
До Іванківського районного суду Київської області за підсудністю з Вишгородського районного суду Київської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 17/7/3-3092/ві від 10 жовтня 2025 року та долучені до нього матеріали щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.4 ст.212-6 КУпАП.
Протокол складено старшим оперуповноваженим з ОВС 1 сектору 3 відділу 7 управління ДВКР СБ України майором ОСОБА_2 .
Відповідно до протоколу авторозподілу судової справи між суддями від 21.10.2025, головуючим суддею визначено суддю Корчкова А.А. Розгляд справи призначено на 11.11.2025.
Згідно з п.2 ч.1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Перевіривши матеріали вищезазначеної справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що вони підлягають поверненню до 3 відділу 7 управління Департаменту Військової Контррозвідки Служби безпеки України з наступних підстав.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Із змісту вказаної норми слідує, що протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів і єдиною підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності, складається за встановленою формою і має містити дані, необхідні для вирішення адміністративної справи, зокрема, про місце, час вчинення та суть правопорушення, спричинену матеріальну шкоду, а також про свідків і потерпілих. А тому предмет судового розгляду обмежений обставинами, які вказані у протоколі про адміністративне правопорушення та які визначають його суть. При цьому суддя при розгляді протоколу не в праві виходити за межі викладених в ньому обставин.
Так, у вказаному протоколі про адміністративне правопорушення зазначено місце складання протоколу, а саме: АДРЕСА_3 , проте не зазначено місце вчинення адміністративного правопорушення (населений пункт, район, область), що позбавляє суд можливості правильно визначити підсудність даної справи саме за Іванківським районним судом Київської області, оскільки згідно з ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем вчинення адміністративного правопорушення.
Суд зауважує, що з урахуванням введеного в Україні воєнного стану, необхідно вказати принаймні район населеного пункту, де було скоєно правопорушення.
Вказаний недолік унеможливлює повний, всебічний та об'єктивний розгляд адміністративного матеріалу і прийняття законного та обґрунтованого судового рішення, у зв'язку з чим матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню органу, який склав протокол, для доопрацювання та належного оформлення.
При цьому суд, приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, враховує позицію Верховного Суду України, згідно якої визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного до оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14) Позицію ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладену у п.12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 р. «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», згідно якої, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду, для належного оформлення
Таким чином суд, приймаючи викладені в постанові обставини, вважає, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно військовослужбовця ОСОБА_1 слід повернути для належного оформлення до 3 відділу 7 управління Департаменту Військової Контррозвідки Служби безпеки України, а саме для визначення місця вчинення адміністративного правопорушення
При цьому суд звертає увагу, що належно оформлену справу про адміністративне правопорушення необхідно направити до суду з урахуванням вимог ч. 2 ст. 38 КУпАП, за змістом якої, у справах про адміністративні правопорушення, що підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій-шостій цієї статті.
На основі вищевикладеного, керуючись статтями 256, 276, 278, 283 КУпАП України, суд
Протокол про адміністративне правопорушення № 17/7/3-3092/ві від 10 жовтня 2025 року та долучені до нього матеріали щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.4 ст.212-6 КУпАП направити до 3 відділу 7 управління Департаменту Військової Контррозвідки Служби безпеки України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Анатолій КОРЧКОВ