Справа № 276/1665/25
Провадження по справі № 3/276/549/25
13 листопада 2025 року с-ще Хорошів
Суддя Хорошівського районного суду Житомирської області Семенюк А.С., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №3 Житомирського РУП №2 ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_1 від 01.11.2018, Орган, що видав 1437, не працює, має на утриманні одну дитину,
за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
08.09.2025 року близько 12 год. 30 хв. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , ухилилася від виконання передбачених ст. 15 СК України обов'язків щодо виховання своєї малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме незадовільні умови для її проживання, житло потребує ремонту, матір дитини з огляду на зовнішній вигляд перебуває в нетверезому стані.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.184 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , у судове засідання не з'явилася. Про час та місце розгляду справи вона повідомлялася судом шляхом направлення судових повісток за адресою, вказаною у протоколі. Повістка про виклик на судове засідання на 13.11.2025 повернулася до суду з довідкою поштового відділення «адресат відсутній за вказаною адресою». Також, 23.10.2025 на офіційному веб-сайті суду було розміщено оголошення про виклик ОСОБА_1 до суду на 13.11.2025.
Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи від ОСОБА_1 до суду не надходило.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП, участь особи, яка притягається до відповідальності за ст. 184 КУпАП, не є обов'язковою. Враховуючи, що суд вжив усіх належних заходів для повідомлення ОСОБА_1 про розгляд справи, суд вважає за можливе розглянути справу за її відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1 ст.184 КУпАП, доведена доказами, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення; актом обстеження умов проживання; копією свідоцтва про народження ОСОБА_2 ; листом начальника служби у справах дітей Хорошівської селищної ради ОСОБА_3 від 08.09.2025 року за №328.
ОСОБА_1 в протоколі про адміністративне правопорушення свою вину визнала, обіцяла виправитися.
На підставі викладеного, приходжу до висновку, що вищенаведеними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Разом з тим, суд бере до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності та застосовується з метою виховання особи, що вчинила адміністративне правопорушення, у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
У справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року) Європейський Суд вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи.
Статтею 22 КУпАП передбачено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу винної, яка має на утриманні малолітню дитину, непрацююча, а також беручи до уваги, що санкцією ч.1 ст.184 КУпАП передбачено стягнення у виді попередження або штрафу у розмірі від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає від 850 до 1700 грн., і одночасно, у випадку накладення адміністративного стягнення, законодавством передбачено сплату судового збору, суд вважає, що в умовах воєнного стану накладення навіть найменшого стягнення значно погіршить становище насамперед малолітньої дитини, у зв'язку з чим, вбачає можливим звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Частиною другою ст. 284 КУпАП передбачено, що у разі оголошення особі, що притягається до адміністративної відповідальності усного зауваження, виноситься постанова про закриття справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 23, 24, 36, 40-1, ч. 1 ст. 184, ст.ст. 245, 251, 280, 283, 284 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення та звільнити її від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого правопорушення і обмежитись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.184 КУпАП закрити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови через Хорошівський районний суд Житомирської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя А.С. Семенюк