Справа № 161/18842/25
Провадження № 2/161/6102/25
11 листопада 2025 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Олексюка А.В.,
при секретарі - Опальчук А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, -
Луцьке спеціальне комунальне автотранспортне підприємство «Луцькспецкомунтранс» звернулося в суд з позовом до відповідачів про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідачі є споживачами послуг з управління з побутовими відходами, що надається ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс».
Вказують, що відповідачі свого обов'язку по оплаті вказаних послуг не виконували, у них перед ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» виникла заборгованість по вказаною житлово-комунальною послугою в розмірі 11 868,01 грн.
Просять суд стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь позивача аборгованість за надані послуги з поводження з побутовими відходами в розмірі 11 868,01 грн. та понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 028,00 грн.
Ухвалою суду від 25.09.2025 ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
17.10.2025 на адресу суду надійшов відзив від відповідачів, обгрунтований тим, що позивач на підтвердження зазначеного щодо того, що між ним та відповідачами було укладено публічний договір не надав. Вказують, що ОСОБА_4 є повнолітньою з 02.05.2024 та з 01.09.2023 не проживає за адресою реєстрації у зв'язку з навчанням в м. Києві, а тому вважають включення її до розрахунку заборгованості незаконним. Посилаються на розбіжності в розрахунках позивача. Просили відмовити в задоволені позовної заяви за безпідставністю.
27.10.2025 представник позивача подав заяву про збільшення позовних вимог та відповідь на відзив. Просив стягнути солідарно з відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 заборгованість за послугу з поводження з побутовими відходами у розмірі 12254,33 грн. та судового збору у сумі 3 028,00 грн. Вказують, що нарахування плати за послугу з управління побутовими відходами нараховується відповідно до кількості зареєстрованих осіб. Тобто, тариф, визначений на одну людину в місяць відповідно до норм надання послуг з управління побутовими відходами множиться на кількість зареєстрованих осіб за конкретною адресою. Кожна фізична особа, незалежно від віку, у процесі життєдіяльності утворює побутові відходи - упаковку, харчові залишки, папір, інші предмети побутового використання. Норми надання послуги та порядок розрахунку не розрізняють дітей і дорослих, тому оплата визначається з розрахунку на всіх осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні. Посилаються на те, що відповідачі не зверталися до ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», як надавача комунально-житлових послуг про зняття нарахування плати за послугу з управління побутовими відходами з ОСОБА_4 у зв'язку з тимчасовою відсутністю у помешканні. Щодо невідповідності суми заборгованості у квитанціях та у розрахунку доданому до позовної заяви, це зумовлено тим що у вересні 2019 року споживачі здійснили оплату послуг у сумі 200 грн. Також, при розрахунку заборгованості виникла технічна помилка, через яку кінцева сума заборгованості не співпадає із фактичною сумою боргу, що проходить по системі ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», до того ж помилка виникла на користь відповідачів. Оплата у сумі 200 грн була зарахована за період з грудня 2018 по лютий 2019.
10.11.2025 на адресу суду надійшло заперечення на відповідь на відзив від відповідачів.
Представник позивача ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» подав заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримав у повному обсязі.
Відповідачі в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомлені судом про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до п.1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника), без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши у судовому засіданні матеріали справи та подані докази, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, суд дійшов до наступного висновку.
Приписами пункту 2 частини 1 статті 5Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживачі зобов'язані укласти договір з управління побутовими відходами (поводження з побутовими відходами) з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», яка кореспондується із приписами ст. 64 ЖК України, дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Судом з'ясовано, що ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» є єдиним виконавцем послуг з управління з побутовими відходами, що визначений на конкурсних засадах на території Луцької територіальної громади відповідно до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 17.06.2015 року № 336-1 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів у місті Луцьку» та рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 20.11.2019 року № 731-1 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів у місті Луцьку», рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 01.12.2021 року № 973-1 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів у Луцькій міській територіальній громаді».
Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що у випадку, коли споживачі комунальних послуг не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання. Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця, споживач не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги.
Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Згідно з приписами частин 1, 3, 4 статті 25Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов'язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку. Критерієм якості послуг з вивезення побутових відходів є дотримання графіка вивезення побутових відходів, дотримання правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, дотримання вимог законодавства щодо надання послуг з вивезення побутових відходів. Послуга з поводження з побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
У ч. 2, 3 ст.35-1Закону України "Про відходи" передбачено, що власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
27.01.2022 р. ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» з метою забезпечення належного санітарно-епідеміологічного стану Луцької територіальної громади, попередження утворення стихійних сміттєзвалищ, виконання чинного законодавства України про відходи, розмістило на офіційному веб-сайті Луцької міської ради повідомлення про опублікування публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами. Разом із повідомленням було розміщено типовий індивідуальний договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами, а також вимоги до якості надання послуги.
Договір із змінами розміщувався на офіційному вебсайті Луцької міської ради у вільному доступі за посиланням https://www.lutskrada.gov.ua/pages/publichnyi-dohovir .
Позивач стверджує, що відповідачі зі своєї сторони не вчиняли жодних дій, які б свідчили про відмову від послуги управління побутовими відходами, жодних скарг та заперечень від Відповідачів на адресу підприємства не надходило.
Відповідно до п. 2 вказаного Договору, фактом приєднання споживача до умов договору є прийняття пропозиції укласти договір (акцепт), вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви про укладення договору, сплата рахунку за надану послугу, факт споживання послуг.
Акцептом визнається відповідь особи, якій адресована оферта, про її прийняття. Акцепт повинен бути повним і беззастережним. Мовчання за загальним правилом не є акцептом, якщо інше не випливає із закону, звичаю ділового обороту або з колишніх ділових відносин сторін. Мовчання можна вважати акцептом лише тоді, коли це прямо передбачено договором або законом(постанова Верховного Суду від 11.11.2019р. у справі № 646/834/17)
Частиною 3 ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що критеріями якості надання послуг з управління побутовими відходами є дотримання графіка збирання та перевезення побутових відходів, дотримання правил надання послуг з управління побутовими відходами та інших вимог законодавства. Вимоги щодо якості надання послуги поводження з побутовими відходами, що надає ЛСКАП "Луцькспецкомунтранс" опубліковані на веб-сайті Луцької міської ради у вільному доступі.
Статтею 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено порядок оформлення претензій споживачів, зокрема, у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг.
А тому, оскільки відповідачі не надали суду належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів того, що вони не користуються послугами ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» по вивезенню побутових відходів з території, вони вважаються такими, що прийняли оферту, оскільки факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживачів від оплати послуг у повному обсязі.
Крім того, доказів, що від відповідачів надходили скарги щодо якості надання послуги недотримання графіку чи неприбуття спеціальної техніки не надано суду.
Твердження відповідачів, що ОСОБА_4 на момент розрахунку заборгованості була неповнолітньою та те, що вона з 01.09.2023 у зв'язку із навчанням перебуває в іншому місті., а тому включення її як боржника є незаконним суд не бере до уваги оскільки це спростовується наступним.
ОСОБА_4 є утворювачем відходів, а й відповідно споживачем послуг з управління побутовими відходами до досягнення повноліття, норми надання послуги та порядок розрахунку не розрізняють дітей і дорослих, тому оплата визначається з розрахунку на всіх осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.
П. 11 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» зобов'язує споживачів інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача.
Однак, доказів, що відповідачі зверталися до ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», як надавача комунально-житлових послуг про зняття нарахування плати за послугу з управління побутовими відходами з ОСОБА_4 у зв'язку з тимчасовою відсутністю у помешканні суду не надали.
За змістом п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами
Тарифи на послуги із вивезення твердих побутових відходів та послугу з управління з побутовими відходами затверджуються рішенням виконавчого комітету, які відповідно ч. 11 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» підлягають обов'язковому оприлюдненню. Відтак, усі вказані рішення розміщенні на сайті Луцької міської ради.
Відповідно до п. 18 типового індивідуального договору про надання послуги з управління побутовими відходами, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2023 № 835: Під час здійснення оплати споживач зобов'язаний зазначити розрахунковий період, за який вона здійснюється, та призначення платежу (плата виконавцю, сплата пені, штрафів). У разі коли споживачем не визначено розрахунковий період або за зазначений споживачем період виникла переплата, виконавець має право зарахувати такий платіж (його частину в розмірі переплати) в рахунок заборгованості споживача за минулі розрахункові періоди в разі її наявності, а в разі відсутності такої заборгованості - в рахунок майбутніх платежів споживача починаючи з найближчих до дати здійснення платежу розрахункових періодів. Виконавець не має права зараховувати плату за послугу в рахунок погашення пені, нарахованої споживачу без згоди споживача.
П. 19 цього Договору передбачає: у разі коли споживач не повністю вніс плату виконавцю за розрахунковий період, а також коли виконавець здійснює зарахування переплати в рахунок заборгованості за минулі періоди або в рахунок майбутніх платежів споживача, отримані від споживача кошти зараховуються: у першу чергу - в рахунок плати за послугу; у другу чергу - в рахунок плати за абонентське обслуговування.
П. 18 та п. 19 кореспондується з п.п. 7.6. та 7.7. типового індивідуального договору, що опублікований на сайті Луцької міської ради (копія є в матеріалах справи).
Згідно розрахунку позивача станом на дату подання позовної заяви виникла заборгованість по оплаті послуг з управління з побутовими відходами у сумі 12 254,33 грн.
Оскільки, вказаний розрахунок відповідачами не спростований, контрозрахунок суду не наданий, суд приходить до висновку, що розрахунок, позивача є обґрунтованим та таким, що відповідає дійсності.
Таким чином, оцінивши зібрані і дослідженні в судовому засіданні докази в їх сукупності суд дійшов висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення, з відповідачів слід стягнути солідарно в користь позивача встановлену суму заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.
Крім того, на підставі ч. 1ст. 141 ЦПК України з відповідачів на користь ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028 грн.
На підставі ст.ст. 11, 15, 16, 509,625 ЦК України, ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», ЗУ «Про управління відходами» керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 77-81, 141, 259, 263-268,352, 354 ЦПК України, суд,
Позов задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» суму заборгованості за послуги з поводження з побутовими відходами в розмірі 12 254 (дванадцять тисяч двісті п'ятдесят чотири) гривні 33 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» судові витрати по сплаті судового збору в розмірі по 757 (сімсот п'ятдесят сім) гривень з кожного.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі складення рішення відповідно до ч. 6 ст.259ЦПК України з дня складення рішення в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: Луцьке спеціальне комунальне автотранспортне підприємство «Луцькспецкомунтранс», адреса місцезнаходження: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Дубнівська, 64, код ЄДРПОУ: 30659101.
Відповідачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідачка: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідачка: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Суддя Луцького міськрайонного суду А.В. Олексюк