Постанова від 13.11.2025 по справі 635/2307/25

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2025 року

м. Харків

справа № 635/2307/25

провадження № 22-ц/818/4788/25

Харківській апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого судді - Тичкової О.Ю.,

суддів - Пилипчук Н.П., Мальованого Ю.М.

позивач - Департамент соціальної політики Луцької міської ради

відповідач - ОСОБА_1

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу Сніжка Павла Володимировича, який діє в інтересах ОСОБА_1 на рішення Новобаварського районного суду м. Харкова від 18 липня 2025 року в складі судді Труханович В.В,

ВСТАНОВИВ:

В березні 2025 року Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся до суду з позовом про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи в розмірі 22 000,00 грн. та судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог, що на підставі поданої ОСОБА_1 06.04.2022 заяви Департаментом було призначено їй допомогу з 01.03.2022 в розмірі 3000,00 гр. щомісячно, як особі з інвалідністю 3 групи загального захворювання. Рішення про призначення допомоги відповідачу прийнято Департаментом від 13.04.2022. Надалі виплата допомоги продовжувалась автоматично. У зв'язку зі зміною адреси проживання відповідач звернулась повторно з заявою до Департаменту 25.04.2023 та надала нову довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 25.04.2023 № 764-5000487255 за адресою фактичного проживання: АДРЕСА_1 . Рішення про призначення допомоги відповідачу прийнято департаментом від 26.04.2023. Надалі виплату допомоги відповідачу було продовжено автоматично. Даними верифікації Мінфіну від 20.06.2024 виявлено невідповідності за кодом 327 (за наданою інформацією Центральним банком даних з проблем інвалідності), у відповідача 01.06.2022 закінчився термін дії довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності. Оскільки термін дії довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності закінчився 01.06.2022, то відповідач мала подати нову довідку до акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, як це передбачено пунктом 10 Порядку 332, до 01.11.2023 (тобто з дати прийняття змін до пункту 10 Порядку 332). Проте відповідач упродовж трьох місяців не надала нову довідку до акту огляду МСЕК про встановлення інвалідності, не підтвердив право на отримання допомоги як особи з інвалідністю. Таким чином встановлено, що після закінчення строку дії довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, відповідач як особа з інвалідністю не мала наміру продовжувати статус особи з інвалідністю, оскільки на переогляд стану здоров?я до лікарсько-консультативних комісій лікувально-профілактичних закладів не звертався, при цьому, відповідач, усвідомлювала, що строк дії виплат закінчився, однак продовжувала отримувати соціальні виплати в період з 01.11.2023 року по 30.11.2024. Відповідач, знаючи про зміну обставин, які впливають на визначення права допомоги, після закінчення строку дії акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності 01.06.2022 не повідомила Департамент про ці нові обставини, що свідчить про її недобросовісність як набувача виплати та у відповідності з нормами ст. 1215 ЦК України є підставою повернення безпідставно набутої соціальної допомоги. Рішенням про визначення обсягу надміру виплачених коштів від 04.02.2025 відповідачу встановлено обсяг надміру виплачених коштів за період з 01.11.2023 по 29.02.2024 та 01.03.2024-30.11.2024 в розмірі 22 000,00 грн, встановлено термін повернення коштів до 14.02.2025. На момент звернення до суду відповідачем зазначені грошові кошти в добровільному порядку не повернуті.

Рішенням Новобаварського районного суду м. Харкова від 18 липня 2025 року позов Департаменту соціальної політики Луцької міської ради задоволено.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 22 000,00 грн та судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.

Рішення обґрунтовано тим, що враховуючи зміни з 01.08.2023 до пункту 10 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 р. № 709), ОСОБА_1 отримала надмірно виплачену допомогу за період з 01.11.2023 по 30.11.2024, загальний розмір якої становить 22 000,00 гривень, у зв?язку з ненаданням інформації Департаменту щодо закінчення строку дії акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності 01.06.2022.

Не погодившись з рішенням суду Сніжко П.В., який діє в інтересах ОСОБА_1 , подав апеляційну скаргу в якій просило рішення суду першої інстанції скасувати ухвалите нове рішення яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що на дату звернення Відповідача для отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб, не могла знати про необхідність надання довідки повторного огляду медико-соціальною експертною комісією особи з інвалідністю для продовження виплати допомоги на проживання, оскільки зміни до п. 10 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам були встановлені після звернення Відповідача до Позивача із заявою 25.04.2023 року. Звертаючись до позивача із заявою про виплату допомоги у квітні 2022 року відповідач надала позивачеві довідку до акту огляду МСЕК із зазначеною датою чергового переогляду 03.05.2022. Тому інформація була відома позивачеві і жодного приховування чи недобросовісних дій відповідач не допустив. Пунктом 10 Порядку 332 встановлено граничний строк виплати допомоги якого повинні дотримуватися Органи соціального захисту населення. Вказана норма не містить зобов'язання особи надати нову довідки медико- соціальної експертної комісії або рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. Просить стягнути судові витрати.

У відзиві на апеляційну скаргу від 18.09.2025 представник Малашевська І.Ю., яка діє в інтересах Департаменту соціальної політики Луцької міської ради просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - залишити без змін. Відповідач в своєму відзиві наголошує, що після закінчення строку дії довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, Відповідач як особа з інвалідністю не мала наміру продовжувати статус особи з інвалідністю, оскільки на переогляд стану здоров'я до лікарсько- консультативних комісій лікувально-профілактичних закладів не звертався, при цьому, Відповідач, усвідомлювала, що строк дії виплат закінчився, однак продовжувала отримувати соціальні виплати в період з 01.11.2023 року по 30.11.2024 року.

18.09.2025 представник Малашевська І.Ю., яка дія в інтересах Департаменту соціальної політики Луцької міської ради подала відзив на апеляційну скаргу в якій просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення суду без змін. Зазначила, що оскільки термін дії довідки до акта огляду медико- соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності закінчився 01.06.2022, то Відповідач мала подати нову довідку до акта огляду медико- соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, як це передбачено пунктом 10 Порядку 332, до 01.11.2023., тому безпідставно набута особою щомісячна допомога підлягає поверненню.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги в межах вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що та підтверджується матеріалами справи що 06.04.2022 ОСОБА_1 подала до Департаменту соціальної політики заяву про призначення їй допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (а.с.18).

Згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 , ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи, загальне захворювання, 31.05.2022, термін дії 08.05.2022 (а.с. 24).

ОСОБА_1 фактично проживав за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 25.03.2022 № 764-5000487255 (а.с. 21)

13.04.2022 Департаментом соціальної політики м. Луцьк було прийнято рішення про призначення допомоги ОСОБА_1 , починаючи з 01.03.2022 в розмірі 3000,00 гривень щомісячно, як особі з інвалідністю 3 групи загального захворювання (а.с. 19).

25.04.2023 ОСОБА_1 звернулась повторно з заявою до Департаменту, у зв'язку зі зміною адреси проживання та надала нову довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 25.04.2023 № 764-5000487255 за адресою фактичного проживання: АДРЕСА_1 (а.с.23, 22).

26.04.2023 Департаментом соціальної політики м. Луцьк було прийнято рішення про призначення допомоги ОСОБА_1 , починаючи з 01.04.2023 в розмірі 3000,00 гривень щомісячно, як особі з інвалідністю 3 групи загального захворювання (а.с. 17).

27.12.2024 уповноваженою особою Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Волинській області проведено перевірку фактичного місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 та складено акт № 104 від 27.12.2024, відповідно до якого фактичне місце проживання/перебування відповідача за сказаною адресою не підтверджено (а.с.15).

За даними веб-системи «Єдиної інформаційної системи соціальної сфери» працівниками Департаменту встановлено, що ОСОБА_1 24.12.2024 самостійно через Єдиний державний веб-портал електронних послуг зняла себе з обліку як внутрішньо переміщена особа (а.с.16).

Рішенням про визначення обсягу надміру виплачених коштів від 04.02.2025 ОСОБА_1 встановлено обсяг надміру виплачених коштів за період з 01.11.2023 по 29.02.2024 та 01.03.2024 - 30.11.2024 в розмірі 22 000 грн, встановлено термін повернення коштів до 14.02.2025 (а.с. 14).

Згідно повідомлення Луцької міської ради Департаменту соціальної політики відповідачку від 04.02.2025 №33.2-16/1159/2025 повідомлено, що Даними верифікації Мінфіну від 20.06.2024 виявлено невідповідності за кодом 332 (за наданою інформацією Центральним банком даних з проблем інвалідності), у ОСОБА_1 01.06.2022 закінчився термін дії довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності. Відповідач мала подати нову довідку до акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, як це передбачено пунктом 10 Порядку 332, до 01.11.2023 (тобто з дати прийняття змін до пункту 10 Порядку 332). Обсяг надмірно виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам становить 22 000, 00 грн за періоди 01.11.2023-29.02.2024 та 01.03.2024-30.11.2024 (а.с. 12).

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» редакція від 14.10.2022 (виникнення спірних правовідносин) На отримання довідки мають право особи, які після введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні» воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204 “Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми “є Підтримка» (далі - територія адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії).

Пунктом 3 3. постанови Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» редакція від 14.10.2022 (виникнення спірних правовідносин) заява про взяття на облік повинна містити таку інформацію про заявника: прізвище, ім'я та по батькові; громадянство; дата та місце народження; стать; відомості про малолітніх, неповнолітніх внутрішньо переміщених осіб, які прибули разом з ним (у разі необхідності); відомості про законних представників, які супроводжують малолітню дитину, недієздатних осіб або осіб, дієздатність яких обмежена, та осіб, зазначених в абзаці дев'ятому пункту 2 цього Порядку; відомості про зареєстроване та фактичне місце проживання; адреса, за якою з особою може здійснюватися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та контактний номер телефону; обставини, що спричинили внутрішнє переміщення; відомості про житлові, соціальні, медичні, освітні та інші потреби; відомості про наявність інвалідності та потребу в технічних та інших засобах реабілітації; відомості про місце навчання/виховання дитини (найменування закладу); відомості про працевлаштування, освіту, спеціалізацію за професійною освітою, посаду, професію.

Порядок призначення та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам регулюються Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (далі - Порядок № 332) в редакції на момент звернення та виплати допомоги, враховуючи гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб визначені Законом України від 20.10.2014 № 1706-VІІ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Згідно зі статтею 4 цього Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Постійне місце проживання особи визначаються нормами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та пунктом 7 Правил реєстрації місця проживання - її адресою реєстрації.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 332 допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.

Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30 квітня 2022 року включно, надається починаючи з березня 2022 року.

Починаючи з травня 2022 року допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20 травня 2022 року заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.

Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

В подальшому, Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 № 709 внесено зміни до Порядку 332, зокрема пунктами 22-24 Порядку 332, відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» передбачено здійснення верифікації інформації, наданої уповноваженою особою.

Відповідно до абз. 1-8 п.22 Порядку 332, з метою встановлення права на призначення/продовження виплати допомоги уповноваженій особі/отримувачу Мінсоцполітики передає Мінфіну відповідну інформацію для здійснення верифікації відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».

Верифікація здійснюється шляхом перевірки інформації, наданої уповноваженою особою, з урахуванням даних, що розробляються стосовно них в інформаційно - аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, на відповідність вимогам, визначеним у цьому Порядку.

За результатами верифікації Мінфіну інформації щодо осіб Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики.

Якщо на інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу Мінфіну відсутні відомості щодо осіб, які звертаються за призначенням допомоги, перевірка проводиться автоматично в Єдиній системі на підставі даних, отриманих шляхом автоматизованого доступу/обміну електронними даними між Єдиною системою та системою електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством, зокрема з: Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - про зареєстрованих фізичних осіб - підприємців; реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування - відомості про трудову діяльність; Державного реєстру актів цивільного стану громадян - про смерть особи; Реєстру пошкодженого та знищеного майна - інформація про житло, зруйноване або непридатне для проживання, а також його відновлення.

Статтею 11 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» від 03.12.2019 № 324-ІХ визначено здійснення поточної верифікації, яка передбачає систематичну діяльність з аналізу даних щодо реципієнтів, встановлення відповідності повідомленої реципієнтами інформації даним, що обробляються стосовно них в інформаційно-аналітичній платформі, з урахуванням змін соціального та фінансово- майнового стану реципієнтів, що можуть впливати на призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат та їхній розмір.

Під час поточної верифікації: 1)проводяться систематичні перевірки інформації про реципієнтів, які отримують державні виплати; 2)здійснюється виявлення невідповідностей у джерелах інформації, що надається суб'єктами надання інформації, фактичним даним про реципієнта та/або вимогам законодавства, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат; 3)проводиться аналіз даних, отриманих за допомогою інформаційно-аналітичної платформи.

З 01.08.2023 відповідно до пункту 10 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 р. № 709), передбачено, що якщо під час отримання допомоги настав строк повторного огляду медико-соціальною експертною комісією особи з інвалідністю, така допомога продовжує надаватися протягом трьох місяців з дня закінчення строку дії довідки зазначеної комісії. Особи, які проживають на території, зазначеній у переліку територій, на яких медико-соціальні експертні комісії тимчасово не виконують свої повноваження, продовжують отримувати допомогу в розмірі, встановленому для осіб з інвалідністю незалежно від строку закінчення дії довідки медико-соціальної експертної комісії.

Статтею 1215 ЦК України передбачені винятки з правила, закріпленого в статті 1212 ЦК України: не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отримані відповідачкою кошти у розмірі 22 000,00 грн є допомогою на проживання внутрішньо переміщеним особам, тому при вирішенні питання повернення вказаних до застосування підлягають положення статті 1215 ЦК України.

Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 16.01.2019 у справі №753/15556/15 зазначила, що у статті 1215 ЦК України передбачені загальні випадки, за яких набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Її тлумачення свідчить, що законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності набувача такої виплати. При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Згідно ч.ч.1-3 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 6 ст. 81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно ст. 76 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Як визначено у ч. ч. 1, 2 ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Судом встановлено, що 25.04.2023 при повторному зверненні позивача до Департаменту, у заяві про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 в графі наявність статусу особи з інвалідністю зазначила «Так».

Даними верифікації Мінфіну від 20.06.2024 виявлено невідповідності за кодом 327 (за наданою інформацією Центральним банком даних з проблем інвалідності), у ОСОБА_1 01.06.2022 закінчився термін дії довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності.

Враховуючи, що відповідач, достовірно усвідомлюючи факт закінчення строку дії довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності 01.06.2022, у поданій 25.04.2023 заяві про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам зазначила відомості про наявність у неї статусу особи з інвалідністю та надалі отримувала щомісячні виплати в розмірі 3 000,00 грн як особа з інвалідністю, суд дійшов обґрунтованого висновку , що такі дії свідчать про недобросовісну поведінку відповідача, яка полягала у поданні до Департаменту недостовірних відомостей з метою безпідставного отримання державних коштів.

Особа, яка звертається за отриманням державної допомоги, має діяти сумлінно та надавати правдиву інформацію про обставини, що мають значення для її призначення та виплати. Незважаючи на обізнаність про припинення чинності довідки МСЕК і відсутність статусу особи з інвалідністю станом на 25.04.2023, відповідач не повідомила про це позивача, що свідчить про недобросовісну поведінку та призвело до безпідставного отримання коштів державної допомоги у розмірі 22 000 грн, які у добровільному порядку на вимоги позивача не повернуті. Тому суд ухвалив законне та обґрунтоване рішення про задоволення позову.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - залишити без змін.

Підстави для перерозподілу судових витрат відповідно до статті 141 ЦПК України відсутні.

Керуючись ст. ст. 367, 368, 369, 375, 381, 382, 383, 384 ЦПК України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

постановив:

Апеляційну скаргу Сніжка Павла Володимировича, який діє в інтересах ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Новобаварського районного суду м. Харкова від 18 липня 2025 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 13.11.2025.

Головуючий О. ІО. Тичкова

Судді Н.П. Пилипчук

Ю.М. Мальований