Справа № 627/482/25
12.11.2025
про зупинення провадження у справі
"12" листопада 2025 р. с-ще Краснокутськ
Краснокутський районний суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Каліберди В.А.,
з участю секретаря судового засідання - Коломієць Н.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Краснокутськ Богодухівського району Харківської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «САНФОРД КАПІТАЛ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
До Краснокутського районного суду Харківської області 28 травня 2025 року засобами системи «Електронний суд» надійшла позовна заява ТОВ «САНФОРД КАПІТАЛ» до ОСОБА_1 , в якій представник позивача ОСОБА_2 просить стягнути з відповідача суму заборгованості за кредитним договором №22036000120917 від 11.04.2019 р. у розмірі 36777,23 грн., з яких: 28097,23 грн - залишок простроченого кредиту; 8680 грн - залишок прострочених комісій, а також стягнути судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422 грн 40 коп та оплату професійної правничої допомоги адвоката в сумі 7200 грн.
Ухвалою суду від 05 червня 2025 року відкрито провадження у даній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник ТОВ «САНФОРД КАПІТАЛ» Маслюженко М.П. у судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Від відповідача ОСОБА_1 до судового засідання на електронну пошту суду надійшла заява про зупинення провадження у справі до закінчення бойових дій, оскільки ОСОБА_1 перебуває на військовій службі, на підтвердження чого долучив копії військового квитка, учасника бойових дій, витягу з наказу по стройовій частині, витяг з бойового розпорядження та довідку форми 5 від 20.10.2025 року.
Вивчивши доводи поданого клопотання, а також докази, долучені до матеріалів справи, суд доходить до такого висновку.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб та оголошено проведення загальної мобілізації. В подальшому Указами Президента України воєнний стан неодноразово продовжувався і діє дотепер.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості. Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.
Згідно зі ст. 3 вказаного Закону військові частини, установи, організації Збройних Сил України входять до структури Збройних Сил України.
З оголошенням воєнного стану на всій території України ЗСУ починає функціонувати на всій території України в умовах особливого періоду, який передбачає переведення ЗСУ у повному складі на території всієї України на воєнний стан, зокрема організацію і штат воєнного часу.
Відповідно, будь-який військовослужбовець в Україні, мобілізований до ЗСУ, який здійснює військову службу у конкретній військовій частині під час воєнного стану є таким, що перебуває у штаті воєнного часу ЗСУ, які переведені на воєнний стан.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст.253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу, до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Згідно довідки командира військової частини НОМЕР_1 №7297 від 20.10.2025 солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 .
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданого 02.09.2024.
Згідно витягу із бойового розпорядження командира НОМЕР_3 окремої штурмової бригади військової частини НОМЕР_1 від 21.06.2025 підтверджено відрядження РТГр 3 шб НОМЕР_3 ошбр в район зосередження Донецької області для виконання бойових (спеціальних) завдань щодо відсічі збройної агресії з боку російської федерації.
Положеннями статті 129 Конституції України одними із основних засад судочинства проголошено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, а також забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках на касаційне оскарження судового рішення.
Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначається ЦПК України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови виконання процесуальних дій, сукупність цивільних процесуальних прав і обов'язків суб'єктів цивільно-процесуальних правовідносин та гарантій їх реалізації.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Дотримання судом процесуальних норм при зупиненні провадження у справі сприяє дотриманню принципу юридичної визначеності, оскільки сторони мають право очікувати, що ці норми будуть застосовані.
Норма передбачена п.2 ч.1 ст.251 ЦПК України носить імперативний характер, тобто зупинити провадження у справі є обов'язком суду, а не його правом.
При цьому, зупинення провадження обмежується строком перебування сторони у складі Збройних Сил України або в інших військових формуваннях і відповідно підстава для зупинення провадження у справі вичерпується тоді, коли участь сторони у складі ЗСУ або в інших військових формуваннях припиняється. Аналогічна позиція й у Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 25 липня 2024 року у справі №852/2а-2/24.
У постанові від 15 серпня 2023 у справі № 174/760/21 Верховний Суд зазначив, що підстав для зупинення провадження у справі через перебування позивача в ЗСУ немає, якщо він наполягає на продовженні розгляду справи.
Також Верховний Суд акцентує, що зупинення провадження у справі має бути доцільним і мотивованим. Суд аналізує ймовірні наслідки зупинення з урахуванням суті спірних правовідносин, щоб це не призвело до безпідставного затягування строків розгляду справи (постанова ВС від 1 лютого 2022 у справі №160/12705/19).
У постанові Верховного Суду України 7 жовтня 2015 у справі № 6-1367цс15 зазначено, що «зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення. Межі зупинення провадження у справі не повинні призводити до зменшення розумного строку розгляду справи».
Виходячи зі змісту статті 12, частини третьої статті 13 ЦПК України кожна сторона реалізує свої процесуальні права на власний розсуд з метою досягнення бажаного процесуального результату.
Приписи пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України мають своєю метою захист процесуальних прав учасника цивільного процесу, який перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан. Вони покликані забезпечити об'єктивний розгляд справи.
Провадження у справі підлягає зупиненню лише у випадку наявності обставин, які перешкоджають розгляду справи. Виходячи з принципу диспозитивності, суд не позбавлений можливості розглядати справу без участі особи, якщо така особа, яка знаходиться у лавах ЗСУ, подала заяву про те, щоб справу розглядали без його/її участі.
До таких висновків прийшов Верховний Суд у своїй постанові від 15.08.2023 року у справі №174/760/21.
Таким чином, судом достовірно встановлено, що відповідач дійсно мобілізований і на даний час проходить військову службу у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан, неодноразово подавав заяви про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю прибути до суду у зв'язку із знаходженням у зоні бойових дій.
З огляду на викладене, суд вважає необхідним зупинити провадження у даній справі до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
Керуючись статтями 247, 251, 253, 260, 261 ЦПК України, суд -
Заяву відповідача ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі - задовольнити.
Зупинити провадження у цивільній справі №627/482/25 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «САНФОРД КАПІТАЛ»до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості до припинення перебування відповідача ОСОБА_1 на військовій службі у складі Збройних Сил України.
Зобов'язати відповідача ОСОБА_1 невідкладно повідомити суд про припинення обставин, які слугували підставою для зупинення провадження.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів після її проголошення.
Суддя: В. А. Каліберда