Справа № 947/21943/25
Провадження № 2-о/947/366/25
12.11.2025 року
Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Куриленко О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Петрової А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Ананьївська міська рада та Любашівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту, що має юридичне значення,
13 червня 2025 року представник заявника звернулася до суду з заявою, в якій просить: встановити факт народження ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Дачне Ананьївського району Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки в складі Української PCP (з 1991 року - с. Стародачне Романівської сільської ради Ананьївського району Одеської області); встановити факт того, що ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , постійно проживав в с. Дачне Ананьївського району Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки в складі Української PCP (з 1991 року - с. Стародачне Романівської сільської ради Ананьївського району Одеської області) з 04 вересня 1936 року по 28 червня 1940 року.
Ухвалою судді від 16.06.2025 року провадження по справі було відкрито та призначено судове засідання.
15.08.2025 року засобами поштового зв'язку від заінтересованої особи - Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) надійшло клопотання про заміну заінтересованої особи, зазначали, що вони є неналежною стороною по справі.
Ухвалою суду від 10.10.2025 року уточнену заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Ананьївська міська рада та Любашівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту, що має юридичне значення прийнято до розгляду. Ухвалено в подальшому розглядати справу з урахуванням уточнених заявлених вимог. Замінено первісну заінтересовану особу Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) на Любашівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса).
02.11.2025 року через систему «Електронний суд» (зареєстровано 03.11.2025 року) представник заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_5 надала уточнену заяву, в якій просила встановити факт народження ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Дачне Ананьївського району Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки в складі Української PCP (з 1991 року - с. Стародачне Романівської сільської ради Ананьївського району Одеської області), батько « ОСОБА_3 », мати « ОСОБА_4 » та зобов'язати Любашівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести відомості та поновити актовий запис про народження ОСОБА_2 . Встановити факт того, що ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , постійно проживав в с. Дачне Ананьївського району Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки в складі Української PCP (з 1991 року - с. Стародачне Романівської сільської ради Ананьївського району Одеської області) з 04 вересня 1936 року по 28 червня 1940 року.
10.11.2025 року засобами поштового зв'язку від Любашівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) надійшли пояснення по справі, в яких зазначалось про неможливість виконання майбутнього рішення у справі.
Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду сповіщені належним чином у порядку ст.ст. 128-130 ЦПК України.
У судове засідання, призначене на 12.11.2025 року, заявник - ОСОБА_1 не з'явився; 02.11.2025 року через систему «Електронний суд» (зареєстровано 03.11.2025 року) представник заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_5 надала заяву про розгляд справи без їх участі.
Заінтересовані особи - Ананьївська міська рада та Любашівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) у судове засідання не з'явилися, повідомлені належним чином; 19.06.2025 року представник Ананьївської міської ради через систему «Електронний суд» звернувся з клопотанням про розгляд справи за їх відсутності; 10.11.2025 року засобами поштового зв'язку, представник Любашівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) надала заяву, в якій просила здійснювати розгляд справи за їх відсутності.
На підставі частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Також у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Частиною першою статті 15 ЦПК України, визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За змістом частини першої статті 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Порядок розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в порядку окремого провадження визначений главами 1 і 6 розділу IV ЦПК України.
Окреме провадження є видом непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина перша статті 293 ЦПК України).
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (частина перша статті 315 ЦПК України).
Визначений у частині першій статті 315 ЦПК України перелік фактів, які можуть встановлюватися судом, не є вичерпним, оскільки згідно з частиною другою зазначеної статті у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
При цьому суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення такого факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право.
Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та іншої мети ні.
Відповідно до частини першої статті 318 ЦПК України, у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
Так, звертаючись до суду із заявою в порядку окремого провадження з посиланням на статті 293, 315 ЦПК України, заявник ОСОБА_1 зазначає, що він є онуком ОСОБА_2 . Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2 , він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Дачне Ананьївського району Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки в складі Української PCP. З 1991 року вказаний населений пункт мав назву с. Стародачне Романівської сільської ради Ананьївського (з 2020 року - Подільського) району Одеської області, що відображено у паспорті громадянина України ОСОБА_2 , де у графі «місце народження» зазначено с. Стародачне Ананьївського району Одеської області. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть.
Таким чином, суд звертає увагу, що в паспорті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серії НОМЕР_2 , копія якого наявна в матеріалах справи, зазначено місце народження: с. Стародачне Ананьївського району Одеської області, тому цей факт не підлягає встановленню у судовому порядку.
Крім, що з-поміж іншого, заявник просить зобов'язати Любашівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести відомості та поновити актовий запис про народження ОСОБА_2 , що не відповідає вимогам вимогам ч. 1 ст. 293 ЦПК України, оскільки окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства. У порядку окремого провадження не може бути заявлено вимог про зобов'язання вчинити дії, оскільки це є предметом позовного провадження. Окреме провадження стосується справ, де немає спірних правовідносин, тоді як позов передбачає вирішення спору між сторонами шляхом зобов'язання вчинити певні дії. З наведеного вбачається, що у порядку окремого провадження не може бути заявлено, вимог про зобов'язання вчинити дії.
У письмових поясненнях представника Любашівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) зазначено, що вони заперечують проти задоволення вимог у частині зазначення місця народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме «с.Дачне, Ананьївського району, Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки в складі Української РСР», оскільки відповідно абзацу другому пункту 2 Розділу II Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за № 719/4940 (зі змінами) зазначається що в актових записах цивільного стану у графах: «Дата народження», «Дата смерті» число і рік вказуються арабськими цифрами, місяць - словом; «Місце народження» та «Місце смерті» зазначаються повна офіційна назва держави та відомості про адміністративно-територіальну одиницю. У графі «Місце народження» актових записів про шлюб, зміну імені, смерть вказуються відомості про адміністративно-територіальну одиницю, зазначену в паспорті громадянина України (далі - паспорт), паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства (далі паспортний документ), чи у випадках, передбачених законодавством, за даними Єдиного державного демографічного реєстру.
Згідно інформації наданій у заяві вбачається, що у громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно паспорта зазначено місце народження згідно адміністративно-територіального розподілу «с. Стародачне, Ананьївського району, Одеської області, Україна». Ідентичну інформацію щодо місця народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 зазначено в свідоцтві про смерть особи. Тому відповідно саме такі дані щодо місця народження особи мають бути зазначені при складанні актового запису цивільного стану. Одночасно повідомляють про те, що у разі прийняття позитивного рішення в частині заявлених вимог його неможливо буде виконати, оскільки в актових записах цивільного стану про народження зазначається лише діючий адміністративно-територіальний поділ.
Крім того, суд звертає увагу, що жодних доказів постійного проживання ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , в с. Дачне Ананьївського району Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки в складі Української PCP (з 1991 року - с. Стародачне Романівської сільської ради Ананьївського району Одеської області) з 04 вересня 1936 року по 28 червня 1940 року матеріали справи не містять.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного архіву Одеської області від 21.11.2024 року № 7582/0621 Книги реєстрації актів цивільного стану про народження села Стародачне Подільського (Ананьївського) району Одеської області за 1936 рік на зберігання до Державного архіву Одеської області не надходили і вважаються втраченими у період окупації та воєнних дій 1941-1944 років. У зв'язку із зазначеним не є можливим надати інформацію про народження особи на ім'я (відповідно до запиту) « ОСОБА_2 » ІНФОРМАЦІЯ_1 . Іншими врахованими відомостями щодо витребуваної інформації Державний архів Одеської області не володіє.
Відповідно до довідки Ананьївської міської ради від 13.12.2024 року № 1550, інформація щодо проживання громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 1936 року по 1943 рік та з 1969 року по 2000 рік в Ананьївській міській раді відсутня. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно з погосподарськими книгами Романівської сільської ради проживав з 1944 року по 1968 рік за адресою: с. Стародачне, Ананьївський (колишній Троїцький) район.
Визначаючи, чи пов'язується з встановленням зазначеного факту виникнення у заявника певних цивільних прав та обов'язків, суд застосовує положення статті 1 ЦК України. За змістом частини першої статті 1 ЦК України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини, засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників (цивільні відносини). Тобто цивільними є відносини, які відповідають наведеним критеріям.
Відповідно у порядку цивільного судочинства, за загальним правилом, не підлягають вирішенню спори (розгляду заяви), що виникають не з цивільних, земельних, трудових, сімейних або житлових правовідносин.
Усі інші спори, що виникають у публічно-правових відносинах за участю осіб, підлягають вирішенню у порядку цивільного судочинства виключно у тих випадках, коли безпосередньою нормою процесуального права визначено, що вирішення такого спору належить здійснювати саме в порядку цивільного судочинства.
Вимоги заявника у даній справі не пов'язані з будь-якими цивільними правами та обов'язками, їх виникненням, існуванням та припиненням. Відповідно, за своїм предметом та можливими правовими наслідками такі вимоги пов'язані з публічно-правовими відносинами заявника з державою, а отже, не підлягають вирішенню у порядку цивільного судочинства.
Тож, у спірних правовідносинах суд повинен врахувати правову мету звернення заявника до суду, яка полягає у підтвердженні його певного соціального статусу. Такий статус має правове значення виключно у публічно-правових відносинах, оскільки впливає на підтвердження та можливість реалізації прав у сфері соціального забезпечення.
Разом з цим, факт який просить встановити ОСОБА_1 не є правостановлюючим, а тому цей факт не може бути встановлений на підставі статті 315 ЦПК України, оскільки заявником не надано суду жодних належних та допустимих доказів можливості (чи відсутності такої) позасудового врегулювання питання щодо встановлення такого факту.
Такого ж висновку дійшов і Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 127/12175/21, провадження № 61-1151св22 в своїй постанові від 08 червня 2022 року.
Згідно зі статтею 5 Закону України «Про правонаступництво України» державний кордон Союзу PCP, що відмежовує територію України від інших держав, та кордон між Українською PCP і Білоруською PCP, РРФСР, Республікою Молдова за станом на 16 липня 1990 року є державним кордоном України.
Пунктом 1 Порядку передбачено, що для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку. У випадках, передбачених законодавством України, за подання заяви та інших документів з питань громадянства сплачується державне мито або консульський збір, документ про сплату якого подається разом із заявами та іншими документами з питань громадянства.
Згідно з пунктом 2 Порядку заяви з питань громадянства оформлюються: про встановлення та оформлення належності до громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім'я начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, місті Києві, Київській області, управління Міністерства внутрішніх справ України в області, місті Севастополі за місцем проживання особи; про оформлення набуття громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім'я начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, місті Києві, Київській області, управління Міністерства внутрішніх справ України в області, місті Севастополі за місцем проживання особи; про встановлення та оформлення належності до громадянства України особою, яка постійно проживає за кордоном, - на ім'я керівника дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи; про перевірку належності до громадянства України особою, яка перебуває за кордоном,- на ім'я керівника дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем перебування особи; про оформлення набуття громадянства України особою, яка постійно проживає за кордоном, - на ім'я керівника дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи.
Відповідно до пункту 4 Порядку заяви та інші документи з питань громадянства подаються: особою, яка проживає в Україні, - до районного, районного у місті, міського управління або відділу Міністерства внутрішніх справ України за місцем проживання особи; особою, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, - до районного, районного у місті, міського управління або відділу Міністерства внутрішніх справ України за місцем реєстрації особи; особою, яка постійно проживає за кордоном, - до дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи.
Таким чином, Порядком передбачено, що заяви та інші документи з питань громадянства подаються до органу за місцем постійного проживання особи. На території України - це територіальні органи Державної міграційної служби України, а за кордоном - консульські установи України, підпорядковані Міністерству закордонних справ України.
Заявник не подав суду доказів звернення до відповідних органів у визначеному порядку з заявою про набуття громадянства.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про те, що заява ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.76, 81, 89, 258-259, 263-265, 268, 315, 319, 354-355 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Ананьївська міська рада та Любашівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту, що має юридичне значення, - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О. М. Куриленко