Рішення від 16.10.2025 по справі 751/5827/25

Справа №751/5827/25

Провадження №2/751/1767/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2025 року місто Чернігів

Новозаводський районний суд міста Чернігова

в складі: головуючого - судді Діденко А. О.

секретаря судового засідання Рак Я.М.

учасники справи:

позивач - Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради

відповідач - ОСОБА_1

представник позивача - Марчук Ірина Петрівна

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернігова в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення коштів,

Встановив:

І. Стислий виклад позиції позивача

Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 54215,06 грн, а такош понесених судових витрат.

Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 зверталася до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради з заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, до яких додала декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, з неправдивими відомостями, в результаті чого останній було надмірно виплачено кошти. З 01.11.2022 виплату відповідачці припинено та проведено розрахунок перевиплати за весь період з червня 2020 по листопад 2022. Згідно розрахунку сума надмірно виплачених коштів складала 56 155,06 грн. 31.10.2022 між Управлінням та ОСОБА_1 було укладено угоду № 66 про погашення надміру виплаченої допомоги малозабезпеченим сім'ям, згідно якої ОСОБА_1 зобов'язалась сплачувати суму боргу частинами. Проте, у зв'язку з тим, що відповідачкою 01.12.2022 та 28.02.2023 було погашено лише 1940 грн, та більше ОСОБА_1 кошти на рахунок Департаменту більше не вносились, позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи та інші процесуальні дії у справі

Новозаводський районний суд міста Чернігова ухвалою від 07 липня 2025 року відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

У судове засідання представник позивача не була присутня, просила розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.

Відповідач у судове засідання не прибула, про день, час та місце розгляду справи повідомлялася у встановленому порядку за зареєстрованим місцем проживання, про причини неявки в судове засідання суд не повідомила, відзив на позовну заяву не подала.

З урахуванням вищевикладеного, судом 16.10.2025 постановлена ухвала про заочний розгляд справи, відповідно до положень ч. 4 ст. 223, ст.ст. 280-281 ЦПК України, на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин

Позивач є правонаступником Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові у зв'язку з припиненням останнього шляхом реорганізації через приєднання до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради.

24.06.2020, 02.12.2020, 01.06.2021, 10.12.2021 та 07.06.2022 ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради (правонаступником якої є Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради) з заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с. 5-6, 9, 12-13, 17-18, 21-22)

При заповненні заяв відповідачка власноруч ставила підпис про те, що:

- вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли би вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України;

- її попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або поверненні надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.

До заяв ОСОБА_1 додала декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги де у розділі III «Відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)» зазначила квартиру АДРЕСА_1 , власником якої є ОСОБА_1 (а.с. 7, 10)

Рішеннями Управління на підставі поданих документів, заяв та декларацій ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям відповідно на періоди з : 01.06.2020 по 30.06.2020 в розмірі 2 144,76 грн, а з 01.07.2020 о 30.11.2020 в розмірі 2 658,33 грн; 01.12.2020 по 31.05.2021 в розмірі 2 020,25 грн; 01.06.2021 по 30.06.2021 в розмірі 2 285,31 грн, а з 01.07.2021 по 30.11.2021 в розмірі 2 519,81 грн; 01.12.2021 по 31.05.2022 в розмірі 1 611,42 грн; 01.06.2022 по 30.06.2022 в розмірі 534,61 грн, а з 01.07.2022 по 30.11.2022 в розмірі 782,31 грн. (а.с.8, 11, 15, 20, 24)

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 21.10.2022 № 312995004, ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу на праві приватної власності належить двокімнатна квартира за адресою: АДРЕСА_2 , та квартира АДРЕСА_1 , яка належить ОСОБА_1 на праві приватної власності на підставі свідоцтва про право власності (а.с. 25-26)

У зв'язку з тим, що у власності ОСОБА_1 є більше одного житлового приміщення, права на призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідач не мала.

Розпорядженням Управління від 24.10.2022 відповідачці припинено виплату допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.11.2022.

Згідно розрахунку переплати від 26.10.2022 сума надміру виплачених коштів ОСОБА_1 складала 56 155,06 грн. (а.с. 29)

Як вбачається з копії угоди № 66 про погашення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у сумі 56 155,06 грн складеною між управлінням соціального захисту населення Новозаводського району департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради в особі начальника управління Величко С.В. з ОСОБА_1 , остання зобов'язалась сплачувати суму частинами щомісяця протягом 60-ти місяців: за листопад 2022 року - 900,06 грн, за період з грудня 2022 року по жовтень 2027 року включно - по 935 грн на розрахунковий рахунок департаменту. (а.с. 30)

Згідно копії виписок Державної казначеської служби від 01.12.2022 та 28.02.2023 ОСОБА_1 було погашено 1940 грн. (а.с.31, 32)

Департамент листами від 25.08.2023 № 21-04/9223, від 15.01.2024 № 21-04/749 та від 05.03.2024 № 21-04/3525 повідомило ОСОБА_1 про її обов'язок повернути надміру виплачені кошти, та попередило про те, що у разі неповернення коштів, вони будуть стягнуті Департаментом у судовому порядку (а.с.33, 34, 35).

Однак, наразі відповідачка вказану суму коштів у добровільному порядку не сплатила.

ІV. Норми права, які застосував суд, та оцінка аргументів сторін

Згідно ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України (ст. 5 ЦПК України).

Допомога малозабезпеченим сім'ям призначається та виплачується відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім'ї.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України, а також інші малозабезпечені сім'ї у випадках, встановлених законом.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Згідно пунктів 2, 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 250 від 24.02.2003 року (далі - Постанова № 250), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Згідно п. 16 Порядку № 250, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється, якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.

У відповідності до ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (в редакції на момент виникнення правовідносин) державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли з'ясовано, що у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму)..

Приховування від Управління відомостей про те, що у власності ОСОБА_1 є квартира АДРЕСА_3 , яка не була задекларована заявницею при зверненні за призначенням допомоги, вплинуло на право та розмір призначеної державної соціальної допомоги.

Отже, при призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї бралося до уваги задеклароване майно відповідача, оскільки в жодному пункті декларації про майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не було зазначено вищезазначеного житлового приміщення.

Відповідно до п. 25 Порядку № 250, якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.

У відповідності до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, цією статтею; доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Як встановлено статтею 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Зі змісту наведених правових норм вбачається покладення процесуального обов'язку на кожну із сторін довести належними доказами наявність або відсутність тих обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.

Оскільки відповідачем не надано жодних переконливих аргументів для спростування доводів представника позивача, суд приходить до висновку про доведеність позовних вимог, а тому вважає за необхідне задовольнити позов у повному обсязі.

Окрім того, суд звертає увагу на те, що відповідні розділи декларації, які були заповнені саме ОСОБА_1 , при поданні заяв про призначення соціальної допомоги є простими для заповнення та не передбачають двозначного трактування. Фактично, саме подання відповідачем недостовірної інформації і вплинуло на неправильне визначення позивачем розміру виплаченої їй соціальної допомоги.

V. Розподіл судових витрат

Позивачем понесені та документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в сумі 3 028,00 грн (а.с.1), які відповідно до положень ч. 1 ст. 141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 139, 141, 158, 258, 263, 264-265, 268 ЦПК України, суд

Вирішив:

Позов Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради 54215 (п'ятдесят чотири тисячі двісті п'ятнадцять) грн 06 коп надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради судовий збір у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення суду складено 24.10.2025.

Позивач - Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради (місцезнаходження: 14017, м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 19, ЄДРПОУ 43649464)

Відповідач - ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 )

Суддя А. О. Діденко