Справа №766/16811/25 н/п 2-о/766/713/25
12 листопада 2025 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Кузьміної О.І.,
за участю секретаря судового засідання Савицького В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за заявою адвоката Мороз Анжели Іванівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , зацікавлена особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті,-
встановив:
Адвокат Мороз Анжела Іванівна, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення покликаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір Заявника, ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території селища Нова Маячка, Ювілейної селищної громади Херсонського району Херсонської області.
Зважуючи на тимчасову окупацію території на якій померла матір Заявника, він позбавлений можливості у встановленому законом порядку, здійснити реєстрацію факту смерті матері, оскільки документи на підтвердження цих обставин видані на тимчасово окупованій території, що унеможливлює отримання ним свідоцтва про смерть в органах державної реєстрації актів цивільного стану України.
В судове засідання заявник та його представник не з'явилися, адвокат Мороз А.І. надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, та дослідивши письмові докази, суд вважає необхідним задовольнити вимоги заявника з наступних підстав.
Факти збройної (військової) агресії російської федерації відносно України, окупації частини території України є загальновідомими, а тому не підлягають доказуванню згідно з приписами ч. 3 ст. 82 ЦПК України.
Починаючи з 2014 року, загальновідомим є той факт, що російська федерація чинить збройну агресію проти України.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 14.04.2022 року щодо заяви Верховної Ради України «Про вчинення Російською Федерацією геноциду в Україні» дії збройних сил, політичного і військового керівництва росії під час збройної агресії проти України, яка розпочалася 24.02.2022 року, визнано геноцидом Українського народу.
За офіційним роз'ясненням Міністерства юстиції України №2289/155842-33-22/37.4 від 06.01.2023 року, з дати зупинення дії Конвенції 1993 року відсутні правові підстави для здійснення безпосередніх зносин з установами юстиції рф відповідно Протоколу 1997 року до цієї Конвенції.
Відповідно до статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Як підтверджується свідоцтвом про народження виданим 17.08.1967 року Нижні-Сірогозьким районним бюро РАГС м. Херсона, серія НОМЕР_1 , ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , в пгт. Нижні Сірогози, Херсонської області, про що 17.08.1967 року зроблено в книзі записів актів громадянського стану про народження запис №66 де матір'ю значиться ОСОБА_2 , а отже змістом наведеного свідоцтва підтверджуються родинні зв'язки Заявника із померлою у рівні споріднення, як матір заявника.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 годин 30 хвилин 24.02.2022 року.
У відповідності до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року №376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», територія селища Нова Маячка, Ювілейної селищної громади Херсонського району Херсонської області віднесена до тимчасово окупованої з 24.02.2022 року, тимчасова окупація не завершена.
Як зазначається Заявником, станом на 24.02.2022 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: Херсонська область, Новотроїцький район, село Сивашський Борець, громадянка України, проживала в селищі Нова Маячка, Ювілейної селищної громади Херсонського району Херсонської області, а отже опинилася в тимчасовій окупації країною загарбником. До адміністративно-територіальної реформи та ліквідації Олешківського району, яка відбулась 19 липня 2020 року, селище входило до складу Олешківського району.
Із наданого до матеріалів справи медичного свідоцтва про смерть зразка, що не відповідає державному, вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: село Сивашський Борець, Новотроїцький район, Херсонська область померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в селищі Нова Маячка, Ювілейної селищної громади Херсонського району Херсонської області.
З метою отримання свідоцтва про смерть встановленого зразка Заявник звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану в м. Херсоні де йому надано усну відмову із поясненням про необхідність судового звернення задля отримання свідоцтва про смерть у відповідності до вимог чинного законодавства.
Відповідно до п.8 ч.1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час уразі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Частиною 3 ст. 49 Цивільного кодексу України встановлюється, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.
Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу МЮУ 24.12.2010 №3307/5), визначено, що документом, який підтверджує факт смерті фізичної особи може бути рішення суду про встановлення такого факту.
Приписами п.8 ч. 1ст. 256 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, а відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
У відповідності до п.п.1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Додані до заяви документи відповідно до інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо окремих питань застосування Закону України від 04.02.2016 року «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території» можуть братися до уваги під час розгляду справи, проте відповідно до частин два і три статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
В той же час, вказані у заяві документи підтверджують факт смерті громадянина України, а тому відсутність правової оцінки обставин викладених у них, означало би порушення прав Заявника як громадянина України.
Встановлення факту смерті матері Заявника, є фактом, що має юридичне значення та його встановлення необхідно йому для реєстрації смерті в єдиному державному реєстрі актів цивільного стану громадян України. Наявні у Заявника документи не створюють правових наслідків та не дозволяють вчинити державну реєстрацію смерті органом РАЦС.
З урахуванням вищевикладеного, з метою захисту прав Заявника, суд вважає, що заяву про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України слід задовольнити, оскільки лише такий спосіб може забезпечити можливість отримати заявнику свідоцтво про смерть особи, видане державним органом України.
Враховуючи наведені обставини, суд вважає, що на підставі ст.ст. 315-319 ЦПК України подана заява підлягає задоволенню.
Згідно пункту 8 частини першої статті 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись ст. ст.6-13,263,264,265,354 ЦПК України,-
вирішив:
Заяву адвоката Мороз Анжели Іванівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , зацікавлена особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті- задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , датою народження: ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження: село Сивашський Борець, Новотроїцького району, Херсонської області, Україна, дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті: с. Нова Маячка, Ювілейної селищної громади Херсонського району Херсонської області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяО. І. Кузьміна