Справа № 455/1921/25
Провадження № 3/455/1083/2025
Іменем України
13 листопада 2025 року м.Старий Самбір
Суддя Старосамбірського районного суду Львівської області Клімченко М.І.,
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Відділення поліції №1 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює,
за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП),
15.09.2025 о 18 год. 17 хв. в смт. Стара Сіль, вул. Центральна, 2, водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки ВАЗ 2109 н. з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія, у встановленому законом порядку, проводився із застосуванням приладу Drager, результат огляду - 2,38 ‰. Своїми діями ОСОБА_1 порушив пункт 2.9.а Правил дорожнього руху. Таким чином, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлявся у встановленому законом порядку, причини неявки не відомі.
Крім того, ОСОБА_1 викликався до суду шляхом розміщення виклику у судове засідання на офіційному веб-сайті Судової влади України.
Отже, судом виконані усі необхідні дії щодо своєчасного повідомлення ОСОБА_1 про день та час розгляду справи.
При цьому, суд зазначає, що з огляду на практику, викладену в рішеннях ЄСПЛ у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» від 07.07.1989 та у справі «Пономарьов проти України» від 03.04.2008, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосується безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням розгляду справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури розгляду.
Відповідно до положень статті 268 КУпАП присутність особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 130 цього Кодексу, не є обов'язковою.
Оскільки вичерпані процесуальні можливості провести судовий розгляд справи за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд вважає необхідним провести розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до положень статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до пункту 1.3 Правил дорожнього руху (ПДР) учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Відповідно пункту 2.9.а ПДР водієві забороняється, зокрема, керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Адміністративна відповідальність за частиною 1 статті 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано встановленої форми акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та роздрукований результат спеціального технічного приладу газоаналізатору Alkotest Drager 6820, який становить 2,38 ‰, складені відносно ОСОБА_1 .
Протокол про адміністративне правопорушення є одним з основних доказів для встановлення наявності чи відсутності адміністративного правопорушення, винності особи в його вчиненні та встановлення інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, що передбачено положеннями статті 251 КУпАП.
Винність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , у вчиненні інкримінованого йому правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, підтверджується наступними доказами:
-протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №454921 від 15.09.2025, складеним відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 КУпАП за порушення пункту 2.9.а ПДР;
-рапортом поліцейського СРПП ВП №1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Панька В. від 15.09.2025 про вчинення адміністративного правопорушення, згідно якого, близько 18:05 год. 15.09.2025, в смт. Стара Сіль, вул. Центральна, 2, Самбірського району, в ході патрулювання, працівниками поліції було виявлено автомобіль марки ВАЗ 2109 н. з. НОМЕР_1 , водій якого, керуючи транспортним засобом, обладнаним засобами пасивної безпеки, не був пристебнутий ременем безпеки. Тому, працівники поліції з увімкненими проблисковими маячками синього та червоного кольору зупини водія вказаного транспортного засобу. Водій зупинився з дотриманням ПДР, встановлено його особу - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Під час спілкування з водієм, у останнього були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння (порушення мови, порушення координації рухів). Водію було запропоновано пройти тест на стан алкогольного сп'яніння за допомогою алкотестера Драгер, на що останній погодився, результат огляду 2,38 ‰. З результатом огляду водій погодився, від повторного проходження огляду та стан сп'яніння в медичному закладі ОСОБА_1 відмовився. Крім того, під час перевірки документів було встановлено, що у водія відсутнє посвідчення водія відповідної категорії. В подальшому на ОСОБА_1 було винесено постанову про адміністративне правопорушення за частиною 2 статті 126 КУпАП та складено протокол про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 130 КУпАП. З моменту зупинки транспортного засобу проводилась відеофіксація, без залучення свідків;
-роздрукованим результатом приладу Alkotest Drager 6820, який становить 2,38 проміле та актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів з відмітками про згоду з результатом та підписами особи, яку тестують - ОСОБА_1 ;
-відеозаписами з місця події, якими повністю зафіксовано події 15.09.2025, описані в протоколі та рапорті: виявлення працівниками поліції автомобілю ВАЗ 2109 н. з. НОМЕР_1 , зупинка водія за порушення ПДР, встановлення його особи - ОСОБА_1 та тієї обставини, що останній має ознаки перебування в стані алкогольного сп'яніння. На пропозицію працівників поліції ОСОБА_1 погодився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу. Зафіксована процедура проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу Alkotest Drager 6820 та результат тесту - 2,38 проміле. На запитання працівників поліції водій вказав, що вживав алкогольні напої - горілку, пояснив, що з результатом проведеного тесту та вчиненням ним правопорушення він згідний, також повідомив, що не має посвідчення водія. Крім того, відеозаписом зафіксовано роз'яснення працівниками поліції ОСОБА_1 , що відносно нього складено протокол про адміністративне правопорушення та постанову про адміністративне правопорушення, ознайомлення та підписання ОСОБА_1 вказаного протоколу.
Позицію ОСОБА_1 щодо нез'явлення до суду, суд розцінює як обраний спосіб захисту з метою уникнення покарання за вчинене адміністративне правопорушення, оскільки така спростовується доказами, зібраними у справі, всебічно, повно та об'єктивно дослідженими у судовому засіданні, що, у своїй сукупності, підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.
Згідно статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, досліджені докази у їх сукупності підтверджують факт порушення ОСОБА_1 вимог пункту 2.9.а Правил дорожнього руху та відповідно наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП - керування транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння.
При визначенні стягнення суд враховує особу ОСОБА_1 , який допустив вчинення правопорушення підвищеної суспільної небезпечності; обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до статей 34 та 35 КУпАП, не встановлено. Підстави для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності судом не встановлені.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що стягнення повинно бути накладене в межах санкції частини 1 статті 130 КУпАП у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік, що буде необхідною та достатньою мірою відповідальності для виховання ОСОБА_1 та запобігання вчинення ним нових правопорушень.
На підставі статті 40-1 КУпАП із ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 605 гривень 60 копійок.
Керуючись статтями 34, 35, 40-1, 130, 268, 283-284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в користь Державної судової адміністрації України, місце знаходження: м.Київ, вул. Липська, будинок №18/5, поштовий індекс 01601, отримувач коштів: ГУК м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Штраф, відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП, має бути сплачений особою, щодо якої застосований, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. В разі несплати штрафу у встановлений частиною 1 статті 307 КУпАП строк, стягується подвійний розмір штрафу у порядку примусового виконання постанови, відповідно до статті 308 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Старосамбірський районний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення. В разі оскарження перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Суддя М.І. Клімченко