308/15547/25
11.11.2025 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Іванов А.П., розглянувши матеріали об'єднаної адміністративної справи, які надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканця АДРЕСА_1 за ч. 2 ст. 204-1, ч. 2 ст. 185-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №007864Е від 22.08.2025 з'ясовано, що ОСОБА_1 о 03 год. 05 хв. 22.08.2025 був виявлений та затриманий прикордонним нарядом на відстані 50 метрів до державного кордону України на напрямку 312 прикордонного знаку за спробу незаконного перетинання державного кордону України в Словацьку Республіку в пішому порядку поза пунктом пропуску в складі групи осіб.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП за порушення вимог ст.ст. 9, 12 3У «Про державний кордон України».
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №007865Е від 22.08.2025 з'ясовано, що ОСОБА_1 о 03 год. 05 хв. 22.08.2025 під час спроби незаконного перетину ДК здійснив злісну непокору законній вимозі військовослужбовця Держприкордонслужби під час виконання ним службових обов'язків, а саме на неодноразово повторювану вимогу прикордонника зупинитися не реагував, вдався до втечі в складі групи осіб.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 2 ст. 185-10 КУпАП за порушення вимог ст. 34 3У «Про державний кордон України».
Особа, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, повідомлявся про розгляд справи.
Дослідивши матеріали об'єднаної справи, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП - перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади, вчинені групою осіб, а також склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 185-10 КУпАП - злісна непокора законному розпорядженню чи вимозі військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону. Ті самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за правопорушення, передбачене частиною першою цієї статті (ч. 2).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ ЗхРУ №007864Е від 22.08.2025, протоколом про адміністративне затримання, схемою місця затримання особи, рапортом інспекторів прикордонної служби, в якому міститься інформація про затримання інших осіб з числа групи тощо.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 185-10 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №007865Е від 22.08.2025, протокол про адміністративне затримання, рапортом інспекторів прикордонної служби тощо.
До розглядуваного протоколу також додано протокол особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів тощо.
Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер та ступінь адміністративного правопорушення, обставини адміністративного правопорушення, особу правопорушника, обставини, що обтяжують і пом'якшують відповідальність, суд приходить до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення з урахуванням положень ст. 36 КУпАП в межах санкції ч. 2 ст. 204-1 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 204-1 ч.1, 283-285, 287-291 КУпАП, суд
постановив:
громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбаченого ч. 2 ст. 204-1, ч. 2 ст. 185-10 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить суму у 8500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень.
Стягнути з громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати особою штрафу у строк, встановлений частиною 1 статті 307 КУпАП, у порядку примусового виконання цієї постанови органу державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Постанова про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її постановлення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду А.П. Іванов