Рішення від 12.11.2025 по справі 306/1928/25

СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 306/1928/25

Провадження № 2-а/306/38/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 року м. Свалява

Свалявський районний суд Закарпатської області у складі:

головуючого-судді Уліганинця П.І.

за участю секретаря судового засідання Сова-Фафула А.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Свалява адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з названим позовом, мотивуючи його тим, що 14.10.2025 року отримав протокол №785/1 від 08.10.2025 року про адміністративне правопорушення, а 16.10.2025 року - постанову №784/1 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, яка винесена у зв'язку із тим, що позивач, голова Керецьківської сільської ради, належним чином не організував виконання розпорядження начальника Хустської районної державної адміністрації - начальнка районної військової адміністрації від 03.09.2025 року №10-РК згідно якого Керецьківську сільску раду Хустського району Закарпатської області зобов'язано у вересні 2025 року забезпечити призов 17 військовозобов'язаних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період та 1 одиницю техніки і не вжив заходи в зазначені в розпорядженнях строки. Зазначає, що вищевказаний протокол був складений провідним спеціалістом обліку мобілізаційного ІНФОРМАЦІЯ_2 - ОСОБА_2 , в період, коли позивач перебував на лікарняному. Вважає дії вчинені посадовою особою від імені юридичної особи неправомірними, оскільки, в вищезгаданій постанові зазначено, що позивачем не виконано розпоряджень, але всі розпорядження які падходили до Керецьківської сільської ради у період за вересень-жовтень 2025 року виконувалися, також Керецьківська сільська рада у процесі передачі транспортного засобу: KIA SORENTO N JU3445 VIN НОМЕР_1 для потреб ЗСУ. Зазначає, що зі згаданою постановою не погоджується, вважає її незаконною, оскільки, на думку позивача, така не містить належних доказів про його винуваність у вчиненні адміністративного правопорушення та винесена з порушенням вимог норм матеріального та процесуального права. Тому просить визнати протиправною та скасувати вищевказану постанову, а також закрити справу про адміністративне правопорушення.

Учасники в судове засідання не з'явилися.

Від позивача до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. (а.с. 45).

Представник відповідача в судове засідання не з'явився по невідомим суду причинам, хоча був своєчасно та належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи (а.с.48-49).

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України: у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Постановою від 10.10.2025 року по справі про адміністративне правопорушення №784/1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, на позивача ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення в розмірі 34000,00 грн (а.с.9-11).

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 08.10.2025 року №785/1 за ст. 210 ч. 3 КУпАП, складеного стосовно позивача, останній не виконав розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03.09.2025 року №10-РК згідно якого Керецьківську сільску раду Хустського району Закарпатської області зобов'язано у вересні 2025 року забезпечити призов 17 військовозобов'язаних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період та 1 одиницю техніки і не вжив заходи в зазначені в розпорядженнях строки. (а.с. 13-15).

Відповідно до довідки КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Керецьківської сільської ради Хустського району Закарпатської області, ОСОБА_1 в період з 08.10.2025 року по 09.10.2025 року, мав захворювання або травму загального характеру, тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов'язані з нещасним випадком на виробництві (а.с.16).

Згідно Акту від серпня 2025 року, ГО СТ ПЕРЛИНА СТЕПУ з однієї сторони та БО "БФ Незламна нація Ужгород" з іншої сторони, уклали цей акт приймання-передачі транспортного засобу KIA SORENTO N JU3445 VIN НОМЕР_1 , що є гуманітарною допомогою.(а.с.42).

Згідно із частиною 1 статті 2 КАС України: завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як передбачено ст. 283 КУпАП: постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення. Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис; розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.

Зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.

Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.72 КАС України: доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

За нормою ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст.251 КУпАП: доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Частиною 3 ст.210-1 КУпАП передбачена відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію вчинене в особливий період.

Дана норма є бланкетною та відсилає до іншого законодавства, яке зокрема регулює порядок проведення мобілізації.

Відповідно до ст.18 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»: виконавчі органи сільських, селищних, міських рад організовують під час мобілізації в установленому порядку своєчасне оповіщення та прибуття громадян, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою - п'ятою статті 22 цього Закону, техніки на збірні пункти та у військові частини, виділення будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів і надання послуг Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту відповідно до мобілізаційних планів.

Відповідно до п.3, 7, 8 п.24 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 (далі по тексту Порядок), з метою забезпечення персонально-первинного військового обліку виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють:

3)виявлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, що обслуговується виконавчими органами сільської, селищної, міської ради, і не перебувають в них на персонально-первинному військовому обліку, направлення таких громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік, взяття призовників, військовозобов'язаних та резервістів на персонально-первинний військовий облік;

7)оповіщення на вимогу відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки і забезпечення їх своєчасного прибуття;

8)взаємодію з відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, підрозділами Служби зовнішньої розвідки щодо здійснення спільних заходів в галузі оборонної роботи, строків та способів звіряння даних карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - картки первинного обліку), внесення відповідних змін до них, а також щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

Згідно п.25 Порядку: під час взяття призовників, військовозобов'язаних та резервістів на персонально-первинний військовий облік виконавчі органи сільських, селищних, міських рад: перевіряють дійсність та належність військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів їх власникам, наявність відміток про взяття на військовий облік у відповідному районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, органі СБУ, підрозділі Служби зовнішньої розвідки та своєчасність їх прибуття до виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, доводять під особистий підпис призовників, військовозобов'язаних та резервістів правила військового обліку та інформацію про відповідальність за невиконання цих правил.

Пунктом 32 Порядку передбачено, що у разі отримання розпорядження відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх явку на призовні дільниці (пункти попереднього збору), до органів СБУ, Служби зовнішньої розвідки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, визначення призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних (резервістів) виконавчі органи сільських, селищних, міських рад:

-відбирають картки первинного обліку зазначених у розпорядженні призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

-здійснюють оповіщення зазначених у розпорядженні призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання шляхом вручення під їх особистий підпис у картках первинного обліку повісток (додаток 11, для призовників - додаток 18 до Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 р. № 352 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 13, ст. 656; 2021 р., № 16, ст. 618);

-у триденний строк письмово повідомляють районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки про результати оповіщення, виконання призовниками, військовозобов'язаними та резервістами вимог законодавства;

-забезпечують контроль за прибуттям призовників, військовозобов'язаних та резервістів до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки.

А відповідно до п.34 Порядку: з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють: оповіщення на вимогу районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки і забезпечення їх своєчасного прибуття.

Згідно п.47 Порядку: у разі отримання розпоряджень районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки (додаток 13, для призовників - додаток 17 до Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 р. № 352) щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки керівники (голови) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій зобов'язані:

-видати наказ (розпорядження) про оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, довести його до відома таких осіб під особистий підпис у частині, що стосується їх прибуття до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки у визначені ним строки, та надіслати копію наказу (розпорядження) у триденний строк до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки;

-вручити призовникам, військовозобов'язаним та резервістам повістки про явку за викликом до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки (за наявністю);

-письмово повідомити з наданням витягів з наказів (розпоряджень) відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки про осіб з числа призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які тимчасово непрацездатні, перебувають у відпустці або у відрядженні;

-забезпечити здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям призовників, військовозобов'язаних та резервістів до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки.

Отже указаними нормами передбачений обов'язок органів місцевого самоврядування у разі отримання розпоряджень районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки здійснювати оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та забезпечувати здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям призовників, військовозобов'язаних та резервістів до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Установлено і учасниками справи не оспорюється, що позивач ОСОБА_1 працює на посаді голови Керецьківської сільської ради.

Як вбачається зі змісту протоколу та постанови - ОСОБА_1 було притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, у зв'язку з тим, що він належним чином не організував виконання розпорядження начальника Хустської районної державної адміністрації - начальнка районної військової адміністрації від 03.09.2025 року №10-РК згідно якого Керецьківську сільску раду Хустського району Закарпатської області зобов'язано у вересні 2025 року забезпечити призов 17 військовозобов'язаних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період та 1 одиницю техніки і не вжив заходи в зазначені в розпорядженнях строки.

У позовній заяві позивач стверджує, що протокол про адміністративне правопорушення від 08.10.2025 року №785/1 складений в період, коли останній перебував на лікарняному, а тому не мав змоги бути присутнім під час їх винесення.

За правилами ст. 77 КАС України обов'язок доказування правомірності рішення суб'єкта владних повноважень покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП є такою, що винесена з порушенням вимог закону, оскільки відповідачем не доведено належними та допустимими доказами факт неналежного виконання позивачем розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03.09.2025 року №10-РК. Крім того, у постанові не зазначено, які саме докази стали підставою для висновку про вчинення позивачем адміністративного правопорушення, не забезпечено належної підготовки до розгляду справи, не заслухано особу, яка притягається до відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення складено в період перебування позивача на лікарняному, а копію протоколу йому не було своєчасно вручено, що свідчить про порушення права на захист, гарантованого законодавством.

Відсутність підтвердження факту вручення чи доведення зазначених розпоряджень до відома позивача свідчить про недотримання суб'єктом владних повноважень вимог ст. 283 КУпАП щодо змісту постанови та ст. 77 КАС України щодо обов'язку доведення правомірності свого рішення.

Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 7, 210 КУпАП, ст. 2, 5, 9, 72-77, 241-246 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови - задовольнити.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП від 10.10.2025 року №784/1 якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34 000,00 гривень - скасувати.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса адреса АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 (мешканця АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати по справі, які складаються з судового збору у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

ГОЛОВУЮЧИЙ П.І.Уліганинець

12.11.2025 року