Постанова від 11.11.2025 по справі 140/5952/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 140/5952/24 пров. № А/857/25498/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Пліша М.А.,

суддів: Курильця А.Р., Мікули О.І.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року (головуючий суддя Костюкевич С.Ф., м. Луцьк) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трейд-Авто Маркет» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання дії та бездіяльності протиправними,-

ВСТАНОВИВ:

ТзОВ «Трейд-Авто Маркет» звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області про: визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 09.04.2024 №20912; зобов'язання виключити товариство з переліку ризикових платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.04.2024 №20912 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Зобов'язано Головне управління ДПС у Волинській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Трейд-Авто Маркет» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідачем подана апеляційна скарга, в якій зазначає, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, не у повному обсязі з'ясовано обставини, що мають значення для справи.

Зокрема апелянт вказує на те, що комісією було прийнято рішення №20912 про відповідність ТзОВ «Трейд-Авто Маркет» пункту 8 Критеріїв ризиковості, підстава: відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності (код 03); накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності (код 11).

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, зокрема, у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, проте ТзОВ «Трейд-Авто Маркет» контролюючому органу не було подано доказів та документальних підтверджень на спростування ризиковості здійснення господарської операції. З урахуванням наведеного просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Позивачем поданий відзив на апеляційну скаргу, яким підтримує позицію суду першої інстанції, вважає ухвалу суду законною та обґрунтованою, прийнятою з дотриманням норм матеріального та процесуального права, при повному та всебічному з'ясуванні судом обставин, що мають значення для справи, доведеністю обставин, що мають значення для справи. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено та з матеріалів справи слідує, що позивач ТзОВ «Трейд-Авто Маркет» перебуває на обліку ГУ ДПС у Волинській області з 08.10.2018. Основним видом діяльності товариства є: 46.32 Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами.

14.03.2024 Комісією ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №13876 про відповідність платника податків ТзОВ «Трейд-Авто Маркет» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Підставою для прийняття вказаного рішення слугували наступні коди податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку:

03 - відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності;

11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.

У графі «інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку» вказано: 1) тип операції - придбання; період здійснення господарської операції з 16.09.2023 по 14.03.2024; код згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова - 02032; податковий код платника податку, задіяного в ризиковій операції - 33246737 (ТзОВ «Юрмія»); дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку - «-»; 2) тип операції: придбання, період здійснення господарської операції: з 16.09.2023 по 14.03.2024, код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 02031, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 33246737 (ТзОВ «Юрмія»), дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку - «-»; 3. тип операції: придбання, період здійснення господарської операції: з 16.09.2023 по 14.03.2024, код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 0206, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 33246737 (ТзОВ «Юрмія»), дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку - «-»; тип операції: придбання, період здійснення господарської операції: з 16.09.2023 по 14.03.2024, код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 0209, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 33246737 (ТзОВ «Юрмія»), дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку - «-».

01.04.2024 позивач надав до контролюючого органу повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку №1 та наступні документи: рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку№ 13876 від 14.03.2024; наказ 4 від 01.10.2022 з штатним розписом; наказ 1 від 01.01.2024 з штатним розписом; J3001001 повідомлення про прийняття працівника на роботу; J3001002 повідомлення про прийняття працівника на роботу; J1312005 форма 20-ОПП повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність 9794; договір оренди офісу 030220 з актом приймання передачі; договір оренди офісу 030124 з актом приймання передачі; акт 149 оренди офісу за 3 кв 2023 акт 579 оренди офісу; акт звірки розрахунків по оренді офісу; J1312005 форма 20-ОПП повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність 9793; дог. суборенди 1 від 21.02.2023 з актом прийняття-передачі; дог. суборенди 1 від 01.01.2024 з актом прийняття-передачі; акт звірки суборенди холод.; акти послуг суборенди 110115; акт 124 послуг з суборенди з додатковою угодою №1; акт 135 послуг з суборенди з додатковою угодою №2; акт 139 послуг з суборенди з додатковою угодою №3; акт 11 послуг з суборенди з додатковою угодою №1; акт 21 послуг з суборенди з додатковою угодою №2; платіжна інструкція 1055; платіжна інструкція 1073; договір поставки 45; додаткова угода до договору поставки 45; накладна 10105, ТТН, декларація виробника; накладна 10032, ТТН, декларація виробника; накладна 10361, ТТН, декларація виробника; накладна 10567, ТТН, декларація виробника; накладна 10520, ТТН, декларація виробника; накладна 10444, ТТН, декларація виробника; накладна 1000101, ТТН, декларація виробника накладна 11143, ТТН, декларація виробника; накладна 10848, ТТН, декларація виробника; накладна 1000908, ТТН, декларація виробника; накладна 1000520, ТТН, декларація виробника; накладна 1001281, ТТН, декларація виробника; накладна 1001381, ТТН, декларація виробника; накладна 1100111, ТТН, декларація виробника; накладна 1100166, ТТН, декларація виробника; накладна 1200104, ТТН, декларація виробника; накладна 1200458, ТТН декларація виробника; накладна 100032, ТТН, декларація виробника; накладна 1200786, ТТН, декларація виробника; накладна 1201133, ТТН, декларація виробника; накладна 120067, ТТН декларація виробника; накладна 1200644, ТТН, декларація виробника; накладна 901320, ТТН, декларація виробника; накладна 1100427, ТТН, декларація виробника; накладна 1100283, ТТН, декларація виробника; відомість залишку товару; платіжні інструкції про оплату постачальнику: № 1007, 1011, 1034, 1041, 938, 1006, 1027, 1016, 1036, 1081, 1008, 956, 1021, 1041, 1017, 988, 998, 999, 1035, 930, 983, 955, 1009.

За результатами розгляду вказаних документів 09.04.2024 відповідач прийняв рішення №20912 про відповідність ТзОВ «Трейд-Авто Маркет» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, у якому зазначив про ненадання платником податків копій документів, які можуть свідчити про відповідність критеріям ризиковості платника податків, а саме: первинні документи щодо транспортування, розрахунковий документ, банківські виписки з особових рахунків: відсутні документи щодо розрахунків з нерезидентом, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, товаросупровідні документи, інвентаризаційні описи, складські документи, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, складські документи (інвентаризаційні описи).

Суд першої інстанції позов задовольнив з тих підстав, що відповідач не довів наявність обґрунтованих підстав для віднесення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості.

Апеляційний суд погоджується із висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).

Нормами пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Згідно з пунктом 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.

При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев'ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається: актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту; інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту.

У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев'ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

При цьому слід зауважити, що критерії ризиковості платника податків на додану вартість викладено у Додатку 1 до Порядку №1165, відповідно до яких таким критерієм є, зокрема:

« 8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС».

Додатком 4 до Порядку №1165 затверджено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку зазначається код (коди) податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно, з метою реалізації вимог абзацу другого пункту 8 додатка 1 до Порядку №1165 наказом Державної податкової служби України від 11.01.2023 №17 затверджено довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, зокрема:

03 - відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності;

11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.

Судом першої інстанції зґясовано, що підставою для прийняття Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Волинській області оскаржуваного рішення від 09.04.2024 №20912 слугувала відповідність позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку у зв'язку із наявністю наступної податкової інформації: коди 03, 11.

При цьому суд слушно зауважив, що відповідачем не надано жодних доказів, які б досліджувалися на засіданні комісії та які слугували підставою для прийняття оскаржуваного рішення про включення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, зокрема, доказів на підтвердження недостатньої кількості трудових ресурсів, накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання тощо.

При цьому, в матеріалах справи наявні первинні документи, які оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентами, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення, та які складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, що засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентами господарських зобов'язань.

Як слідує з матеріалів справи, ТзОВ «Трейд-Авто Маркет» 01.04.2024 надано до контролюючого органу повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку №1 та наступні документи: рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку№ 13876 від 14.03.2024; наказ 4 від 01.10.2022 з штатним розписом; наказ 1 від 01.01.2024 з штатним розписом; J3001001 повідомлення про прийняття працівника на роботу; J3001002 повідомлення про прийняття працівника на роботу; J1312005 форма 20-ОПП повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність 9794; договір оренди офісу 030220 з актом приймання передачі; договір оренди офісу 030124 з актом приймання передачі; акт 149 оренди офісу за 3 кв 2023 акт 579 оренди офісу; акт звірки розрахунків по оренді офісу; J1312005 форма 20-ОПП повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність 9793; дог. суборенди 1 від 21.02.2023 з актом прийняття-передачі; дог. суборенди 1 від 01.01.2024 з актом прийняття-передачі; акт звірки суборенди холод.; акти послуг суборенди 110115; акт 124 послуг з суборенди з додатковою угодою №1; акт 135 послуг з суборенди з додатковою угодою №2; акт 139 послуг з суборенди з додатковою угодою №3; акт 11 послуг з суборенди з додатковою угодою №1; акт 21 послуг з суборенди з додатковою угодою №2; платіжна інструкція 1055; платіжна інструкція 1073; договір поставки 45; додаткова угода до договору поставки 45; накладна 10105, ТТН, декларація виробника; накладна 10032, ТТН, декларація виробника; накладна 10361, ТТН, декларація виробника; накладна 10567, ТТН, декларація виробника; накладна 10520, ТТН, декларація виробника; накладна 10444, ТТН, декларація виробника; накладна 1000101, ТТН, декларація виробника накладна 11143, ТТН, декларація виробника; накладна 10848, ТТН, декларація виробника; накладна 1000908, ТТН, декларація виробника; накладна 1000520, ТТН, декларація виробника; накладна 1001281, ТТН, декларація виробника; накладна 1001381, ТТН, декларація виробника; накладна 1100111, ТТН, декларація виробника; накладна 1100166, ТТН, декларація виробника; накладна 1200104, ТТН, декларація виробника; накладна 1200458, ТТН декларація виробника; накладна 100032, ТТН, декларація виробника; накладна 1200786, ТТН, декларація виробника; накладна 1201133, ТТН, декларація виробника; накладна 120067, ТТН декларація виробника; накладна 1200644, ТТН, декларація виробника; накладна 901320, ТТН, декларація виробника; накладна 1100427, ТТН, декларація виробника; накладна 1100283, ТТН, декларація виробника; відомість залишку товару; платіжні інструкції про оплату постачальнику: № 1007, 1011, 1034, 1041, 938, 1006, 1027, 1016, 1036, 1081, 1008, 956, 1021, 1041, 1017, 988, 998, 999, 1035, 930, 983, 955, 1009.

Також вищевказаними документами підтверджується, що штатна чисельність товариства складає 3 працівники (разом із директором) та ТзОВ «Трейд-Авто Маркет» для розміщення тимчасового зберігання м'ясопродуктів орендує в ТОВ «Рента - СН» (м. Рожище, код ЄДРПОУ - 43771397) нежитлове приміщення - окрему холодильну камеру №3 з підтриманням середньодобової температури -18-160С об'ємом 300 м3 та орендує офісне приміщення площею 20 м2 за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Фабрична, 1.

Щодо взаємовідносин із платником, задіяним в ризиковій операції, то як вказано в оскаржуваному рішенні, воно винесене за наслідками господарських операцій, здійснених в період з 16.09.2023 по 14.03.2024 за кодами товару згідно УКТЗЕД : 02032-, 02031-, 0206, 0209.

Податковий код контрагента, задіяного в ризиковій операції - 33246737, що є кодом ЄДРПОУ ТзОВ «Юрмія» (33500, Рівненська обл, Радивилівський район, с. Піски, вул. Лісова, 15), яке є виробником м'яса і м'ясопродуктів (коди КВЕД: 10.11 виробництво м'яса основний, 10.13 виробництво м'ясних продуктів). Взаємовідносини ТзОВ «Трейд-Авто Маркет» із ТзОВ «Юрмія» ґрунтуються на договорі поставки №45, укладеного 25.09.2019, який є довгостроковим, з моменту його укладення не був припинений чи розірваний і, в силу положень пункту 10.1 договору та пункту 1 додаткової угоди № 1 від 26.07.2023, діє на даний час.

Згідно пункту 1.1. договору №45 ТзОВ «Юрмія», як постачальник, зобов'язується передати покупцеві - ТзОВ «Трейд-Авто Маркет» товар : м'ясо та м'ясопродукти, а покупець зобов'язується приймати цей товар та своєчасно оплачувати його. Як визначено пунктом 4.1. договору №45, розрахунки за поставлений товар здійснюються в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок постачальника. З боку Товариства розрахунки за отриманий проводяться в повному обсязі. Пунктом 5.1. договору № 45 сторони погодили, що поставка товару здійснюється автотранспортом постачальника або перевізника на умовах DDP на склад покупця. Відповідно до пункту 6.1. Договору постачальник, разом із товаром, надає покупцеві: накладну, ТТН, документ, що підтверджує якість товару або декларацію виробника. В підтвердження виконання цього пункту договору до цього пояснення на кожну поставку додаються: видаткові накладні на товар, ТТН та належним чином оформлену декларацію виробника на м'ясну продукцію з відповідними відмітками Держветнагляду.

Суд зазначає, що за вказаний у оскаржуваному рішенні період ТзОВ «Юрмія», як постачальником, зареєстровано усі податкові накладні на проданий для ТзОВ «Трейд-Авто Маркет» товар, що свідчить про відсутність заперечень податкового органу до господарський операцій між ТзОВ «Юрмія» та ТзОВ «Трейд-Авто Маркет», а також про відсутність порушень податкового обліку між цими платниками ПДВ в частині нарахування податкового зобов'язання та формування податкового кредиту.

Окрім того, аналізуючи норми Порядку №1165, колегія суддів дійшла висновку, що законодавцем установлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.

Так, рішенню Комісії щодо відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.

При цьому, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.

Отже, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.

При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.

Аналогічна правова позиція щодо необхідності дотримання податковим органом послідовності дій визначеної Порядком №1165 при прийнятті рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість викладена у постанові Верховного Суду від 23.06.2022 у справі №640/6130/20 та в силу приписів ч.5 ст.242 КАС України враховується судом при вирішенні даного спору.

Із дослідженого судом рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 09.04.2024 №20912 вбачається, що воно винесене за наслідками господарських операцій, здійснених в період з 16.09.2023 по 14.03.2024 за кодом товару згідно УКТЗЕД - 02032, 02031, 0206, 0209, у вказаний період - 09.12.2023, 12.10.2023, 20.01.2024, 13.01.2024, 15.01.2024, 02.10.2023, 27.01.2024, 06.11.2023, 09.11.2023. 03.01.2024, 28.10.2023, 02.11.2023 позивачем подано на реєстрацію та зареєстровано податкові накладні № 1200458, № 1000520, № 10848, № 10520, № 10567, № 1000032, № 11143, № 1100283, № 1100427, № 10105, № 101281, № 1100111 відповідно на суму 363 379,50 грн. в т.ч. ПДВ 60 563,25 грн., на суму 178 660,26 грн. в т.ч. ПДВ 29 776,71 грн., на суму 18 899,70 грн. в т.ч. ПДВ 3 149,95 грн., на суму 368 937,60 грн. в т.ч. ПДВ 61 489,60 грн., на суму 197 058,90 грн. в т.ч. ПДВ 32 843,15 грн., на суму 230 825,10 грн. в т.ч. ПДВ 38 470,85 грн., на суму 402 963,40 грн. в т.ч. ПДВ 67 158,90 грн., на суму 126 072,00 грн. в т.ч. ПДВ 21 012,00 грн., на суму 596 355,00 грн. в т.ч. ПДВ 99 392,50 грн., на суму 564 844,06 грн. в т.ч. ПДВ 94 140,68 грн., на суму 52 575,90 грн. в т.ч. ПДВ 8 762,65 грн., на суму 39 717,60 грн. в т.ч. ПДВ 6 619,60 грн. відповідно; покупець товару - ТзОВ «Трейд-Авто Маркет» (код ЄДРПОУ - 42529877); продавець товару - ТзОВ «Юрмія» (код ЄДРПОУ - 33246737).

З огляду на наведене, суд вважає, що первинне рішення про віднесення платника податків до ризикових від 09.04.2024 №20912 було прийняте комісією не за наслідками порушень та недоліків в поданих позивачем для реєстрації податкових накладних, оскільки останні були зареєстровані відповідачем без будь-яких зауважень, що свідчить про відсутність заперечень податкового органу до господарський операцій між ТзОВ «Юрмія» та ТзОВ «Трейд-Авто Маркет», а також про відсутність порушень податкового обліку між цими платниками ПДВ в частині нарахування податкового зобов'язання та формування податкового кредиту. Крім того, суду не надано доказів, які б вказували на наявність ознак ризиковості здійснення операцій у поданих на реєстрацію податкових накладних, що зумовило б включення товариства до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Таким чином, віднесення платника податку до ризикових відповідачем проведено всупереч вимог Порядку №1165.

Суд зазначає, що контролюючий орган здійснює моніторинг податкових накладних/розрахунків коригування шляхом аналізу наявної податкової інформації, що міститься в інформаційних ресурсах ДПС.

Здійснюючи такий моніторинг, контролюючий орган виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням Податкового кодексу України та неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг, дані про які зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов'язку.

Таким чином, комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, має обґрунтувати суду, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.

Враховуючи зазначені положення законодавства та фактичні обставини справи, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відповідач не довів наявність обґрунтованих підстав для віднесення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості.

Крім цього, згідно із ч. 2ст. 6 КАС України та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.

Так, у п. 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування рішення суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.

Керуючись статтями 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області - залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року у справі №140/5952/24 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий суддя М.А. Пліш

судді А. Р. Курилець

О. І. Мікула