Справа № 761/44254/25
Провадження № 3/761/8802/2025
12 листопада 2025 року
суддя Шевченківського районного суду м. Києва Бугіль Володимир Вячеславович, розглянувши матеріали, які надійшли від Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, РНОКПП НОМЕР_1 , займаючу посаду голови Комісії з припинення політичної партії «ПАРТІЯ ШАРІЯ» (код ЄДРПОУ 39644910), проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 212-21 Кодексу України про адміністративне правопорушення
З протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/1156 від 17.09.2025 року вбачається, що ОСОБА_1 , всупереч вимогам ст. ЗУ «Про запобігання корупції», не подала звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІ квартал 2025 року, чим вчинила адміністративне правопорушення передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Судом вживались заходи щодо належного повідомлення ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи, остання в судове засідання не з'явилась, що не перешкоджає розгляду.
Дослідивши адміністративні матеріали, а саме: Дослідивши адміністративні матеріали, а саме: протокол про адміністративне правопорушення від 17.09.2025 № 50-33/1156; Роздруківка з вебсайту Національного агентства щодо оприлюднення Списку політичних партій, які не подали свої Звіти за ІІ квартал 2025 року Рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2022 року у справі № П/857/1/22; Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 28.08.2025 за кодом доступу 506446299676; Копія Наказу Національного агентства від 01.01.2025 № 1/25 «Про визначення уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції»; Копія листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 28.08.2025 N? 50-20/72641-25; Роздруківка з вебсайту Національного агентства щодо повідомлення про дату, на яку ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення; Копія листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 11.09.2025 N? 50-20/75698-25; Роздруківка з вебсайту Національного агентства щодо повідомлення про дату, на яку ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення; Акт неявки ОСОБА_1 від 17.09.2025; Лист національного агентства щодо ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення від 18.09.2025 № 50-20/77408-25; Опис поштового вкладення; Список згрупованих поштових відправлень від 19.09.2025 № 5090, суд приходить до висновку що вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого їй адміністративного правопорушення підтверджується наявними доказами.
До такого висновку суд приходить враховуючи наступне.
Частиною 9 статті 17 Закону визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов?язана подати до Національного агентства Звіт про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Згідно з пунктами 1, 2 розділу ІІ та пунктами 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 N? 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за N? 507/36129 (далі - Порядок подання Звіту), звіт політичної партії с структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Єдиним державним реєстром звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (далі - Реєстр), та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.
Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
Пунктом 3 розділу ІІ Порядку подання Звіту визначено, що політичні партії отримують доступ до Реєстру за процедурою, визначеною Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, затвердженим наказом Національного агентства від 19 лютого 2021 року № 102/21.
Політичною партією «ПАРТІЯ ШАРІЯ» (код ЄДРПОУ 39644910) не виконано визначені Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру вимоги, що свідчить про відсутність облікового запису Партії в Реєстрі.
Відповідно до пунктів 2, З розділу III Порядку подання Звіту звітним періодом для складення Звіту є календарний квартал. Звіт подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу.
Політична партія подає до Національного агентства Звіт за II квартал - до 09 серпня 2025 року.
Якщо останній день строку подання Звіту припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем завершення строку подання Звіту є перший за ним робочий день (пункт 4 розділу III Порядку подання Звіту).
Таким чином, останнім днем подання Звіту Партії за II квартал 2025 року є 11 серпня 2025 року.
Відповідно до частини 20 статті 17 Закону, Національне агентство протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Керуючись частиною 20 статті 17 Закону Національним агентством сформовано Список політичних партій, які не подали свої Звіти за II квартал 2025 року у визначений Законом строк.
Вказаний Список політичних партій, які не подали свої Звіти за II квартал 2025 року розміщений на сайті Національного агентства за посиланням - https://nazk.gov.ua/uk/ponad-130-politychnyh-partiy-ne-podaly-zvity-za-ii-kvartal- 2025-гoku/.
Політичну партію «ПАРТІЯ ШАРІЯ» (код ЄДРПОУ 39644910) включено до вказаного вище Списку - пункт 101, що свідчить про факт неподання Партією Звіту за II квартал 2025 року.
Рішенням Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2022 року у справі N? 11/857/1/22 діяльність Партії заборонено.
Частиною 2 статті 21 Закону визначено, що заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про членів таких органів (крім керівника), припинення членства в політичній парті, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об?єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно.
Але, частина 3 статті 21 Закону прямо вказує на те, що у разі якщо в рішенні суду про заборону діяльності політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об?єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи призначають голову, членів такої комісії або ліквідатора політичної партії, її структурних утворень в рішенні про їх припинення. Головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатором призначається, якщо інше не встановлено рішенням суду, керівник органу управління політичної партії або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, а якщо такі керівник та особа відсутні або повідомили про відмову від виконання відповідних обов?язків у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено, - інша особа, яка надала на це свою згоду у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено.
Положенням частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України визначено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Враховуючи положення частини 3 статті 21 Закону, частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України, з моменту набрання законної сили рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2022 року у справі № П/857/1/22, ОСОБА_1 визначено як голову Комісії з припинення (ліквідаційної комісії) Партії.
Відповідно до частини 5 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Таким чином, Звіти Партії та Звіти її місцевих організацій, які в установленому законом порядку набули статусу юридичної особи, що перебувають у стані ліквідації / припинення, необхідно подавати за відповідні періоди до дати ліквідації / припинення такого структурного утворення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру, а також структурні утворення політичних партій, що перебувають в процесі ліквідації / припинення поширюються права та обов?язки, визначені законом для юридичних осіб, у тому числі й щодо звітування.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, неподання ОСОБА_1 Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року до 11 серпня 2025 року с порушенням вимог частини 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», за що статтею 212-21 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність.
Стаття 3 Закону передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
У відповідності до частини 1 статті 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.
Повноваження ОСОБА_1 , як Голови Комісії з припинення Партії підтверджуються відомостями, отриманими з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців 28.08.2025 за кодом доступу 506446299676.
Положенням частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України визначено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Враховуючи положення частини 3 статті 21 Закону, частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України, з моменту набрання законної сили рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2022 року у справі № 11/857/1/22, ОСОБА_1 визначено як голову Комісії з припинення (ліквідаційної комісії) Партії.
Політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони їх діяльності чи анулювання реєстрації (ст. 23 Закону України «Про політичні партії в Україні»).
Заборона виникає у разі порушення законодавства. Зокрема, у випадку виявлення фактів вчинення дій, спрямованих на поширення відомостей, що містять виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України (ст. 23 Закону України «Про політичні партії в Україні»).
Тобто, заборона діяльності політичної партії тягне за собою відповідні юридичні обмеження, зокрема брати участь у виборах, та є підставою для запуску процедури її припинення як юридичної особи.
Законодавство не передбачає, що у випадку заборони діяльності партія автоматично не повинна подати Звіт. Відповідно до ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» вона має звітувати до Національного агентства про наявні в неї майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, а не про свою діяльність.
До моменту внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців запису про «припинення» політичної партії як юридичної особи, вона зберігає свою певну правосуб?єктність. Лише після цього її діяльність вважаться остаточно припиненою, у тому числі вона більше не є суб?єктом подання звітності до Національного агентства.
Наразі політичні партії зобов?язані подавати щоквартальні Звіти до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, а Національне агентство в межах статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» має їх перевіряти на предмет повноти та достовірності.
Зазначена позиція знайшла своє підтвердження у низці прийнятих судових рішень, зокрема щодо таких політичних партій як: «Опозиційна платформа - За життя» (справа № 757/27632/25-п), «Соціалісти» (справа № 757/13201/25-п), «Партія Шарія» (справа № 761/7403/25).
Враховуючи норми статті 19 Закону України «Про політичні партії в Україні», а також приписи статей 7, 9, 14, 23, 24 КУпАП, суб?єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, с безпосередньо керівник політичної партії, уповноважена особа політичної партії, або голова Комісії з припинення політичної партії / ліквідатор.
Таким чином, ОСОБА_1 , як посадова особа (Голова Комісії з припинення Партії) не подавши до Національного агентства Звіт Партії за ІІ квартал 2025 року, вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАП.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 судом враховується характер вчиненого правопорушення та його наслідки, особа правопорушника, його відношення до скоєного та майновий стан останнього.
При накладенні адміністративного стягнення, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, вважаю, що стягнення у вигляді штрафу відповідає вимогам ст.ст. 23, 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення і є домірним скоєному.
На підставі викладеного, керуючись ст. 212-21, ст. 36, 221, 279-280, 283-285 КУпАП, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 (п'ять тисяч сто) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір, що становить 605 грн 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Шевченківського районного суду м. Києва протягом 10 днів дня винесення постанови.
Суддя Бугіль В.В.