Справа № 761/46706/25
Провадження № 1-кс/761/29624/2025
11 листопада 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах 2 відділу 4 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів,
Старший слідчий в особливо важливих справах 2 відділу 4 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 за погодженням із прокурором першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Обґрунтовуючи клопотання, зазначив, що Головним слідчим управлінням СБ України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022000000000480 від 20.04.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 113, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 110-2, ч. 4 ст. 110-2 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
В ході досудового розслідування кримінального провадження досліджуються факти використання грошових коштів, отриманих від здійснення на території України фінансово-господарської діяльності, підконтрольних Російській Федерації чи її громадянам, юридичних осіб, для фінансування діяльності на території України диверсійно-розвідувальних груп, з метою ослаблення України.
Так, громадяни рф ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , фінансують вчинення дій з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України.\
Вказані фінансуються, зокрема, за рахунок коштів, що перебувають/перебували на рахунках ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), які належать іноземній юридичній особі « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (Республіка Кіпр, реєстраційний номер НОМЕР_2 ), які є активом, щодо якого зазначені підсанкційні особи можуть прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними.
Так, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_6 від 19 жовтня 2022 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеним в дію Указом Президента України від 19 жовтня 2022 року № 726/2022 застосовано санкції у вигляді блокування активів до: ОСОБА_5 (мовою оригіналу - ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин російської федерації) та ОСОБА_7 (мовою оригіналу - ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин російської федерації). Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_6 від 19 жовтня 2022 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеним в дію Указом Президента України від 19 жовтня 2022 року № 727/2022 застосовано санкцію у виді блокування активів до ОСОБА_6 (мовою оригіналу - ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин російської федерації).
Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_6 від 05 липня 2023 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеним в дію Указом Президента України від 05.07.2023 № 371/2023 застосовано санкції у вигляді блокування активів до: компанії « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (мовою оригіналу - ІНФОРМАЦІЯ_8 . Відомості згідно з Торговельним реєстром Великого Герцогства Люксембург: реєстраційний номер - НОМЕР_9. місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_2 ); компанії « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (мовою оригіналу- ІНФОРМАЦІЯ_5 . Відомості згідно з даними Департаменту реєстрації компаній та інтелектуальної власності Республіки Кіпр: реєстраційний номер - НОМЕР_2 , місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_3 ).
ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 опосередковано через компанію « ІНФОРМАЦІЯ_8 » володіють акціями в українських компаніях, які входять до консорціуму « ІНФОРМАЦІЯ_10 ». Так, компанії « ІНФОРМАЦІЯ_8 » належить 100% акцій компанії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (Кіпр), якій в свою чергу належить 95,2246% ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » та 100% частки статутного капіталу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
25.09.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_15 подано до Вищого антикорупційного суду позовну заяву до ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , компанії « ІНФОРМАЦІЯ_16 » про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України «Про санкції».
26.09.2024 відкрито провадження у справі № 991/11063/24, наразі розгляд справи триває.
Серед іншого, заявлено до стягнення в дохід держави 86,2264% частки статутного капіталу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », які опосередковано, через компанію « ІНФОРМАЦІЯ_5 », належать ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 ..
Необхідно зазначити, що у справі № 991/8725/23 за позовом Мін'юсту до
ОСОБА_13 постановою Апеляційної палати ВАКС встановлено, що «153. Активи, якими володіє підсанкційна особа станом на момент їх блокування державою, не можуть бути зменшені (в тому числі внаслідок дій чи заходів третіх осіб, тим більше тимчасового характеру), таким чином, щоб це позбавило державу можливості звернути на них стягнення в умовах воєнного стану».
З урахуванням вищевикладеного, кошти, що перебувають/перебували на момент застосування санкцій на рахунках ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » також підлягають стягненню в дохід держави.
Крім того, кошти ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », перебувають на рахунках, відкритих в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 », як заблоковані кошти громадян рф та підсанкційних осіб відповідно до Постанови правління НБУ від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану».
В той же час, з метою незаконного обходу санкційних обмежень, недопущення стягнення в дохід держави заблокованих коштів та відновлення контролю над ними шляхом виведення за кордон, представники підконтрольних ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 товариств, вступили у злочинну змову з посадовими особами АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » та організували схему із формування псевдо юридичних підстав для списання коштів із заблокованих рахунків ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Крім того, за наявною інформацією для реалізації вказаного злочинного наміру, використано ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ). Директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » є ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , а засновником та кінцевим бенефіціарним власником є кіпрська компанія « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (реєстраційний номер країни походження НОМЕР_10). В свою чергу директором вказаної компанії є громадянин Великобританії ОСОБА_15 , який є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 ». Встановлено що вказана особа є громадянином російської федерації (далі мовою оригіналу): ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , место рождения: гор. Переславль-Залесский, Ярославской обл., ИНН НОМЕР_4 , паспорт НОМЕР_11, выдан 30.10.2008, адрес регистрации: АДРЕСА_4 .
Встановлено, що представники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » мають тісні зв'язки як із представниками та засновниками групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_10 » так із службовими, посадовими особами АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 ».
Для реалізації злочинного умислу, імовірно з метою фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, представники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » спільно із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » організували господарський процес про штучне визнання заборгованості останнього перед першим. Так, Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_22 (справа № 910/16151/23) від 14.03.2024 частково задоволено позов ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » та стягнуто на його користь 157 млн грн із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
На примусове виконання рішення у вказаній справі
ІНФОРМАЦІЯ_23 10.05.2024 видано відповідний наказ.
У подальшому грошові кошти, списані з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », з метою фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, легалізації їх походження, було переоформлено як депозитні вклади ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 ».
При цьому, за сприянням посадових осіб державної виконавчої служби, надходження постанов про списання коштів з рахунку до АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » сплановано у період, щоб встигнути їх провести до щомісячної (на перше число кожного місяця) подачі звітності до НБУ, після чого такі операції одразу були б виявлені регулятором та заблоковані, а саме у період з 03.09.2024 по 26.09.2024.
Враховуючи викладене, службові/посадові особи, засновники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 », всупереч наявним санкційним обмеженням, що розповсюджуються на кошти ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », імовірно вчиняють дії, спрямовані на фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
На підставі викладеного, Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 21.04.2025 (справа №761/15804/25) надано дозвіл на проведення обшуку за місцем фактичного місцезнаходження АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (колишня назва - АТ « ІНФОРМАЦІЯ_24 ») за адресою: АДРЕСА_5 з метою відшукання речей та документів, які містять відомості щодо обставин вчинення вказаного злочину.
13.05.2025 на підставі вищевказаної ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва проведено обшук за адресою: АДРЕСА_5 , в ході якого серед іншого виявлено та вилучено наступні мобільні телефони працівників АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 »:
- смартфон Xiaomi Redmi 9 модель M2004J19AG, що належить ОСОБА_17 , у якому виявлено корпоративний чат у месенджері «Viber» у групі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_25 » із листуванням щодо розблокування підконтрольних ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підприємств;
- смартфон Iphone 15 Pro модель MTV 092D/A, S/N LVR C2L4QFH, пароль « НОМЕР_5 », що належить ОСОБА_18 , у якому виявлено корпоративне листування у месенджері «Viber» у групі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_25 » щодо розблокування рахунків ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та проведення платежів;
- смартфон Xiaomi Redmi Note 8 Pro, пароль « НОМЕР_6 », модель M1906G7G, що належить ОСОБА_19 , у якому виявлено корпоративний чат у месенджері «Viber» у групі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_25 » із листуванням щодо розблокування підконтрольних ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підприємств.
На вказаних мобільних телефонах виявлено переписку щодо зняття блокування з рахунків підприємств, підконтрольних ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , у тому числі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », АТ « ІНФОРМАЦІЯ_26 », що може свідчити про умисні злочинні дії працівників АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » в інтересах зазначених громадян російської федерації.
В ході слідства встановлено обставини, що можуть свідчити, що діями працівників АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » і надалі керують колишні беніфіціарні власники - громадяни рф.
Так, відповідно до повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_27 встановлено факти видалення в інформаційних системах АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » - (ІНФОРМАЦІЯ_28) конфіденційних частин рішень Правління/колегіальних органів Банку, а також внутрішнього службового листування та відповідних матеріалів.
Серед видаленої інформації, зокрема, були листи, що свідчать про укладання «дзеркальних угод в нерезидентському полі» за форвардними валютними контрактами (без фактичної поставки товару) з клієнтами АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 ».
Крім того встановлено, що серед видалених банківських документів були рішення відповідних колегіальних органів АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 », що приймались за узгодженням з його кінцевими бенефіціарними власниками громадянами рф ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_6 .
Викладені обставини можуть свідчити про існування в системі корпоративного управління АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » паралельної структури управління, яка реалізовувала безпосередній вплив підсанкційних громадян рф ОСОБА_5 та ОСОБА_6 на господарську та комерційну діяльність банківської установи, що протирічить визначеним санкційним обмеженням, та міг ними використовуватись для здійснення своєї розвідувально-підривної діяльності проти України.
Враховуючи вищевикладене, з метою досягнення повноти, всебічності та неупередженості під час розслідування кримінального провадження, зокрема для отримання відомостей з речей і документів, які можуть бути використані як докази у вказаному провадженні, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів, шляхом вилучення їх та інформації, які містять банківську таємницю, а також вилучення копій документів, що знаходяться на електронних (магнітних) носіях, а саме: електронну копію бази даних E-Committee/E-Voting (резервної копії програмного забезпечення HCL Lotus «Автоматизація голосування колегіальних органів») в частині архівів (у т.ч. відновлених архівних даних) за період з 01.01.2012 по 01.10.2025, що містить конфіденційні протоколи (повністю або частково) засідань колегіальних органів АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (раніше АТ « ІНФОРМАЦІЯ_24 »), ЄДРПОУ НОМЕР_7 , а також супровідні матеріали до таких протоколів (з копією відповідного програмного забезпечення, необхідного для перегляду зазначеної інформації); електронну копію інформації з програмного забезпечення IBM Lotus Notes, а також резервних копій програмного забезпечення IBM Lotus Notes («HCL Notes») та з інших наявних джерел або архівних збережень (зокрема архівів електронного листування) щодо вхідних / вихідних повідомлень колишніх та/або діючих керівників і працівників АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (раніше АТ « ІНФОРМАЦІЯ_24 »), ЄДРПОУ НОМЕР_7 , з питань підготовки та ухвалення конфіденційних (повністю або частково) рішень колегіальних органів АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (раніше АТ « ІНФОРМАЦІЯ_24 »), ЄДРПОУ НОМЕР_7 за період з 01.01.2012 по 01.10.2025 (з копією відповідного програмного забезпечення, необхідного для перегляду зазначеної інформації).
Слідчий у судове засідання не з'явився, до суду подано заяву про розгляд справи без його участі та просить клопотання задовольнити.
Слідчий суддя на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України розглянув клопотання про тимчасовий доступ без виклику представників особи у володінні якої перебувають речі та документи.
Вивчивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що Головним слідчим управлінням СБ України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022000000000480 від 20.04.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 113, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 110-2, ч. 4 ст. 110-2 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» - інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, є банківською таємницею.
Банківською таємницею, зокрема, є:
1) відомості про стан рахунків клієнтів, у тому числі стан кореспондентських рахунків банків у Національному банку України;
2) операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди;
3) інформація про організаційно-правову структуру юридичної особи - клієнта, її керівників, напрями діяльності.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» - інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Частиною 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Абзацом 1 ч. 6 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно з ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи те, що документи самостійно і в сукупності з іншими фактичними даними мають значення для встановлення істини і можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, слідчим у клопотанні доведено можливість використання інформації, як доказ по справі та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159-166 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах 2 відділу 4 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати старшому слідчому в ОВС 1 відділу 4 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України майору підполковнику ОСОБА_3 , слідчим слідчої групи у даному кримінальному провадженні: ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 іншим слідчим слідчої групи, тимчасовий доступ до документів, які містять банківську таємницю, з можливістю вилучити їх копії, що знаходяться у банківській установі АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (МФО НОМЕР_8 ), а саме:
електронну копію бази даних E-Committee/E-Voting (резервної копії програмного забезпечення HCL Lotus «Автоматизація голосування колегіальних органів») в частині архівів (у т.ч. відновлених архівних даних) за період з 01.01.2012 по 01.10.2025, що містить конфіденційні протоколи (повністю або частково) засідань колегіальних органів АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (раніше АТ « ІНФОРМАЦІЯ_24 »), ЄДРПОУ НОМЕР_7 , а також супровідні матеріали до таких протоколів (з копією відповідного програмного забезпечення, необхідного для перегляду зазначеної інформації);
електронну копію інформації з програмного забезпечення IBM Lotus Notes, а також резервних копій програмного забезпечення IBM Lotus Notes («HCL Notes») та з інших наявних джерел або архівних збережень (зокрема архівів електронного листування) щодо вхідних / вихідних повідомлень колишніх та/або діючих керівників і працівників АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (раніше АТ « ІНФОРМАЦІЯ_24 »), ЄДРПОУ НОМЕР_7 , з питань підготовки та ухвалення конфіденційних (повністю або частково) рішень колегіальних органів АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (раніше АТ « ІНФОРМАЦІЯ_24 »), ЄДРПОУ НОМЕР_7 за період з 01.01.2012 по 01.10.2025 (з копією відповідного програмного забезпечення, необхідного для перегляду зазначеної інформації).
Строк дії ухвали становить два місяці з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Cлідчий суддя
Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_29