12 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 380/14800/24 пров. № А/857/23088/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Курильця А.Р., Мікули О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року (ухвалене головуючим - суддею Клименко О.М. у м. Львові) у справі № 380/14800/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє законний представник (мати) ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Лопатинської селищної ради Червоноградського району Львівської області про визнання незаконними дій та бездіяльності, визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача в якому просив:
визнати незаконними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Лопатинської селищної ради Червоноградського району Львівської області щодо непризначення та невиплаті допомоги за заявою матері ОСОБА_2 дитині померлого годувальника малолітньому ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у встановленому порядку та розмірах допомогу як дитині померлого годувальника батька ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер - дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Лопатинської селищної ради Червоноградського району Львівської області у призначенні та виплаті допомоги за заявою матері ОСОБА_2 дитині померлого годувальника малолітньому ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у встановленому порядку та розмірах допомогу як дитині померлого годувальника батька ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер - дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
зобов'язати вчинити дії Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Лопатинську селищну раду Червоноградського району Львівської області розглянути заяву матері ОСОБА_2 , призначити та виплачувати в інтересах малолітнього ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у встановленому порядку та розмірах допомогу як дитині померлого годувальника батька ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер - дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
В обґрунтування позовних вимог вказував на те, що батько малолітнього ОСОБА_1 (годувальник) - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 помер. ОСОБА_2 (матір) в інтересах малолітнього сина - ОСОБА_1 двічі надсилала на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Лопатинської селищної ради Червоноградського району Львівської області та Комунального закладу Лопатинський центр соціального захисту та надання соціальних послуг заяву та пакет документів про призначення та виплату пенсії, а також допомоги дитині померлого годувальника, проте отримала безпідставні вимоги. Відповідні уповноважені органи не провели перевірку на наявність стажу роботи померлого батька дитини, надали формальні відписки та безпідставні відмови.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.04.2025 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо належного розгляду заяви законного представника малолітнього ОСОБА_1 - ОСОБА_2 від 20 жовтня 2023 року про призначення та виплату пенсії дитині померлого годувальника. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву законного представника малолітнього ОСОБА_1 - ОСОБА_2 від 20 жовтня 2023 року про призначення та виплату пенсії дитині померлого годувальника, ухваливши рішення за результатами її розгляду із врахуванням висновків суду. В решті позовних вимог - відмовлено.
Приймаючи оскаржене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області всупереч вимогам абзацу першого частини п'ятої статті 45 Закону № 1058 та пункту 4.3 розділу IV Порядку № 22-1 не розглянуло по суті заяву заявниці про призначення пенсії, а протиправно розглянуло її у порядку Закону України «Про звернення громадян», не ухваливши жодного рішення, за наявності імперативного обов'язку таке рішення ухвалити.
Щодо позовних вимог, заявлених позивачем до Лопатинської селищної ради Червоноградського району Львівської області, то суд першої інстанції дійшов висновку, що такі є передчасними та задоволенню не підлягають.
Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
З матеріалів справи слідує, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 є матір'ю, а ОСОБА_3 - батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 батько ОСОБА_1 - ОСОБА_3 помер.
Законний представник ОСОБА_1 (мати) ОСОБА_2 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою від 20 жовтня 2023 року про призначення та виплату пенсії дитині померлого годувальника, в якій просила призначити та виплачувати в інтересах малолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у встановленому порядку та розмірах пенсію як дитині померлого годувальника - батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер - дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 .
До вказаної заяви заявниця додала такі документи: копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 ; копію першої сторінки закордонного паспорта ОСОБА_1 ; копію довідки з місця проживання про склад сім'ї; копію паспорта громадянина України ОСОБА_2 ; копію картки платника податків ОСОБА_2 ; копію витягу про смерть ОСОБА_3 .
Листом від 08 березня 2024 року № 6766-6722/К-53/8-1300/24 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області у порядку Закону України “Про звернення громадян» роз'яснило ОСОБА_2 у відповідь на її заяву від 20 жовтня 2023 року про підстави та порядок звернення із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Також законний представник ОСОБА_1 (мати) ОСОБА_2 звернулася до Лопатинської селищної ради Червоноградського району Львівської області із заявою від 20 жовтня 2023 року про призначення та виплату допомоги дитині померлого годувальника, в якій просила призначити та виплачувати в інтересах малолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у встановленому порядку та розмірах допомогу як дитині померлого годувальника - батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер - дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 .
До вказаної заяви заявниця додала такі документи: копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 ; копію першої сторінки закордонного паспорта ОСОБА_1 ; копію довідки з місця проживання про склад сім'ї; копію паспорта громадянина України ОСОБА_2 ; копію картки платника податків ОСОБА_2 ; копію витягу про смерть ОСОБА_3 .
Листом від 06 березня 2024 року № 08.02/14-186 Лопатинська селищна рада Червоноградського району Львівської області повідомила ОСОБА_2 у відповідь на її заяву від 20 жовтня 2023 року про призначення та виплату допомоги дитині померлого годувальника, зокрема про те, що така допомога призначається дітям, які не мають права на пенсію у зв'язку з втратою годувальника (отримали відмову в органах Пенсійного фонду України), та роз'яснила порядок звернення за отриманням такої допомоги.
Позивач, вважаючи протиправною поведінку та відмови відповідачів щодо непризначення та невиплати допомоги за заявою матері ОСОБА_2 як дитині померлого годувальника у встановленому порядку та розмірах, звернувся до суду з відповідними позовними вимогами.
Оскільки учасники справи не оскаржують рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову, то в силу приписів статті 308 КАС України, рішення суду першої інстанції в цій частині не є предметом перегляду судом апеляційної інстанції.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до преамбули Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV), він визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Згідно із частиною першою статті 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначений статтею 44 Закону № 1058-IV, згідно положень якої звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком № 22-1.
Позиція Верховного Суду стосовно застосування зазначеного Положення сформована, зокрема, у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 766/6029/17, від 20 лютого 2018 року у справі № 296/3579/17, від 27 березня 2018 року у справі № 560/1073/17,від 27 березня 2018 року у справі № 640/12426/17, від 07 вересня 2018 року у справі № 562/3048/16-а, від 07 вересня 2018 року у справі № 803/1569/16, від 07 вересня 2018 року у справі № 806/215/17, від 19 вересня 2018 року у справі № 806/2479/16 та від 20 вересня 2018 року у справі № 320/8057/16-а(2а/320/300/16).
Відповідно до пункту 1.1. Порядку заява про призначення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (згідно бланків, доданих до Порядку), тощо подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно доПоложення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436
Отже, законодавцем визначені альтернативні способи подачі заяв до органів з питань призначення пенсій.
Відповідно до пункту 4.1. Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Рішення за результатами розгляду заявита поданих документів органом, що призначає пенсію,приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів. (пункт 4.3 Порядку № 22-1).
Згідно пункту 4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію,не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Аналізуючи зміст вищезазначених положень, колегія суддів доходить висновку про те, що особа, яка претендує на призначення (перерахунок) пенсії, наділена правом звернення до органу пенсійного фонду із заявою разом з доданими до неї документами, скориставшись бланком такої заяви та одним із способів її подання, що визначені Порядком №22-1. Результат розгляду порушеного у зверненні питання щодо призначення пенсії, згідно положень цього Порядку, має бути оформлений розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення (розпорядження) органу, що призначає пенсію, про призначення або відмову в призначенні із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження, яке за загальним правилом має бути прийнято не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Отже, Порядком № 22-1 визначено процедуру, яке є способом дій пенсійного органу у відповідь на звернення громадян щодо того чи іншого питання у сфері соціального захисту.
Згідно вимог пунктів 4.3 та 4.7 Порядку №12-1, результат розгляду заяви про призначення пенсії повинен бути оформлений розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення (розпорядження) органу, що призначає пенсію, про призначення або відмову в призначенні із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Як встановив суд першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що законний представник ОСОБА_1 (мати) ОСОБА_2 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою від 20 жовтня 2023 року про призначення та виплату пенсії дитині померлого годувальника, в якій просила призначити та виплачувати в інтересах малолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у встановленому порядку та розмірах пенсію як дитині померлого годувальника - батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер - дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 . До вказаної заяви заявниця додала такі документи: копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 ; копію першої сторінки закордонного паспорта ОСОБА_1 ; копію довідки з місця проживання про склад сім'ї; копію паспорта громадянина України ОСОБА_2 ; копію картки платника податків ОСОБА_2 ; копію витягу про смерть ОСОБА_3 .
Разом з цим, подану законним представником позивача заяву від 20 жовтня 2023 року про призначення пенсії та додані до неї документи пенсійний орган розглянув у порядку Закону України «Про звернення громадян», роз'яснивши заявниці своїм листом від 08 березня 2024 року № 6766-6722/К-53/8-1300/24 підстави та порядок звернення із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Однак заявниця у своїй заяві чітко просила здійснити призначення відповідного виду пенсії, а не надати інформацію (роз'яснення) щодо підстав та порядку звернення за таким призначенням.
Відтак, з порушенням вимог абзацу першого частини п'ятої статті 45 Закону № 1058 та пункту 4.3 розділу IV Порядку № 22-1 пенсійний орган за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 від 20 жовтня 2023 року про призначення пенсії не ухвалив жодного рішення з числа тих, що передбачені зазначеними нормами (про призначення або ж про мотивовану відмову в призначенні пенсії).
Суд апеляційної інстанції зазначає, що доступ до соціальних прав, зокрема права на призначення (перерахунку, переведення) пенсії, є важливим аспектом забезпечення гідного життя громадян. У цьому контексті можливість подання заяви у довільній формі є ключовим елементом, що спрощує процес отримання пенсійного забезпечення та сприяє реалізації такого конституційного права.
З огляду на наведене колегія суддів підтримує правильний висновок суду першої інстанції про те, що у спірному випадку Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області ухилилося від прийняття рішення, що віднесене до його компетенції, оскільки не прийняло жодного з рішень, які відповідно до вимог абзацу першого частини п'ятої статті 45 Закону №1058 та пункту 4.3 розділу IV Порядку №22-1 повинні бути прийняті за результатами розгляду заяви особи про перерахунок пенсії, а саме про перерахунок або ж про мотивовану відмову в перерахунку пенсії.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.
Щодо розподілу судових витрат, то такий у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 229, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року у справі № 380/14800/24 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає. Крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя С. М. Кузьмич
судді А. Р. Курилець
О. І. Мікула