СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/13687/25
пр. № 2-а/759/233/25
12 листопада 2025 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Шум Л.М. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій непрвомірними та зобов"язання вчинити дії,-
19.06.2025року представник позивача ОСОБА_1 , адвокат Ях"єв А.Ш. звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з позовною заявою, у якій просить: визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів недостовірних даних про порушення ОСОБА_1 , правил військового обліку без належних підстав, та щодо направлення до Національної поліції України звернення від 09.12.2024 № Е724645 щодо порушення ОСОБА_1 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та повідомити Національну поліцію України про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , щодо якого надсилалося звернення від 09.12.2024 № Е724645 (зареєстровано Святошинським управлінням поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві 22.02.2025 за№ 15487); стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 у розмірі 968,96 грн.
Свої позовні вимоги представник позивача обґрунтовує тим, що 28.11.2024 ОСОБА_1 , було уточнено свої військово-облікові дані, про що свідчить витяг з мобільного застосунку «ІНФОРМАЦІЯ_6»
20.05.2025 ОСОБА_1 після оновлення мобільного застосунку «ІНФОРМАЦІЯ_6» виявив, що в його військово-обліковому документі з'явилась інформація, що у нього наявне про «розшук ІНФОРМАЦІЯ_7 за порушення правил військового обліку. Причина розшуку: «Не прибув вчасно за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_7. Дата початку розшуку: 09.12.2024».
Припустивши, що вказана інформація з'явилась помилково, оскільки жодних повісток від ІНФОРМАЦІЯ_7 громадянин ОСОБА_1 не отримував, представником останнього було направлено адвокатські запити: до Департаменту інформаційно-аналітичної підтримки Національної поліції України з проханням надати відомості з бази даних «Розшук» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» стосовно можливого перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у державному розшуку та надати відомості стосовно можливого перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на обліку за категорією «особа, яка вчинила правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП», з вказанням ініціатора вказаного звернення; до ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.06.2025 з проханням надати наявну у ІНФОРМАЦІЯ_1 інформацію (відомості) з приводу можливого порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію та/або Правил військового обліку та, у разі наявної інформації щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію та/або Правил військового обліку - надати належним чином засвідчені копії документів з вказаного приводу (зокрема, копію постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Листом Департаменту інформаційно-аналітичної підтримки Національної поліції України НПУ № 812892025 від 02.06.2025 (977739) було повідомлено, що за результатами розгляду згідно з даними бази даних «Розшук» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі - система ІПНП), Інструкцію з формування та ведення якої затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28 червня 2023 року № 534, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2023 року за № 1486/40542, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у державному розшуку не перебував та станом на 01.06.2025 не перебуває.
Водночас, згідно вказаного листа, за даними системи «ІПНП» наявна інформація про реєстрацію звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку/па мобілізацію. Звернення від 09.12.2024 № Е724645, зареєстровано Святошинським управлінням поліції Головного управління Національної поліції в м. Києві 22.02.2025 за № 15487.
Відповіді від ІНФОРМАЦІЯ_1 на теперішній час досі не отримано, що є порушенням строків надання відповіді на адвокатський запит. Оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов 'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів.
Таким чином, будь-який відомостей від ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо можливого порушення ОСОБА_1 ст.ст. 210, 210-1 КУпАП не отримано позивачем.
При цьому ОСОБА_1 не надходило жодних листів з повістками з ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому йому не відомо про підстави такого звернення.
Представник позивача зазначає, що за відсутності будь-яких підстав у ІНФОРМАЦІЯ_1 для направлення 09.12.2024 звернення до органів Національної поліції для доставлення ОСОБА_1 як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколу про адміністративні правопорушення до ІНФОРМАЦІЯ_1 , вказані дії є протиправними, оскільки ці дії ІНФОРМАЦІЯ_1 тягнуть за собою ряд обмежень для ОСОБА_1 , зокрема є ризик бути безпідставно затриманим співробітниками поліції і доставленим до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З урахуванням обставин, викладених у позові, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою від 20.06.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін .
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 відзив на позовну заяву у встановлені строки не подав.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у несвоєчасному внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та зобов'язати їх внести відомості щодо виключення ОСОБА_1 , з військового обліку, суд зазначає наступне.
Частиною 6статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу'визначено підстави виключення з військового обліку.
Так, згідно пункту 3 частини 6статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу'виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_7 підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Зокрема, пунктом 6 вказаної норми, в редакції, що діяла 25.04.2023, передбачалося, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_7 (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які, зокрема, були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до пункту 79 Порядку районні ІНФОРМАЦІЯ_7:- організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;- здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;- проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;- організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_7 для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;- організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; - забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів.
З аналізу вищенаведених норм слідує, що ІНФОРМАЦІЯ_7 забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.
Відповідно до вимог Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 28 березня 2022 року № 94 (далі Порядок №94, що був чинний станом на 25.04.2023 та втратив чинність на підставі наказу Міністерства оборони№ 478 від 16.07.2024), даний Порядок встановлював процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр).
Реєстр - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: ведення військового обліку громадян України; забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом в мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
Розділом ІІІ Порядку №94 визначено перелік відомостей, що вносяться до Реєстру, до якої відноситься інформація про персональні та службові дані призовника, військовозобов'язаного та резервіста.
Пунктом 6-12 Порядку №94 передбачено, що збирання відомостей здійснюється органами ведення Реєстру на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру особисто призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ІНФОРМАЦІЯ_7, військовими частинами.
Якщо відомості про особу вносяться до Реєстру вперше, автоматично формується окремий номер запису в Реєстрі та фіксуються час, дата та відомості про особу, яка здійснила запис (у електронній формі).
Видалення відомостей про особу проводиться після проходження 105 років з дати її народження, з відповідним записом та особистим підписом у журналі знищення відомостей, та з дозволу посадової особи володільця Реєстру, яка відповідає за захист інформації.
Виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.
Знищення відомостей про призовника, військовозобов'язаного та резервіста, у разі виявлення повторного запису про нього, здійснюються з відповідним записом та особистим підписом адміністратора володільця Реєстру у журналі знищення відомостей.
Інформація в Реєстрі зберігається у вигляді електронних облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів з можливістю формування необхідних відомостей.
Отримання призовником, військовозобов'язаним та резервістом інформації про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, здійснюється після особистого звернення та письмового запиту (в якому вказується прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує особу, яка подає запит) до органу ведення Реєстру або в електронному вигляді через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації.
Письмовий запит задовольняється протягом десяти календарних днів з дня його надходження.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» для формування бази даних Реєстру Центральна виборча комісія одноразово подає володільцю Реєстру відомості, передбаченістаттею 7цього Закону, стосовно усіх громадян України віком від 18 до 60 років.
Відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, знищуються суб'єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого володільцем Реєстру.
Відповідно до ст. 6 вказаного Закону до Реєстру заносяться та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів: 1) персональні дані;2) службові дані.
Згода призовників, військовозобов'язаних та резервістів на обробку їхніх персональних даних для цілей Реєстру не потрібна.
У разі відсутності окремих відомостей до Реєстру вноситься відмітка про їх відсутність.
Органам ведення Реєстру забороняється збирати, вносити до Реєстру та зберігати в базі даних Реєстру відомості, не передбачені цим Законом.
Таким чином, у ІНФОРМАЦІЯ_1 були відсутні повноваження щодо внесення інформації відносно позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, оскільки останній не відносився до переліку осіб, відомості про які підлягають включенню до нього.
Таким чином, позовні вимоги в частині визнати протиправною бездіяльність посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у несвоєчасному внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та зобов'язати їх внести відомості щодо виключення ОСОБА_1 , з військового обліку не підлягають задоволенню з огляду на вищевикладене.
Враховуючи вищевказане, суд не вбачає протиправної бездіяльності в діях відповідачів, оскільки в розумінні положень частини 6статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу'відсутні достовірні облікові дані для внесення даних до Інформації в реєстр "Оберіг".
Відтак, виходячи із зазначеного вище та чинного законодавства запис у тимчасовому квитку «знятий з військового обліку згідно ІІ ст. 46-а розкладу хвороб (наказ МО України 2008 р. №402) не означає, що особа не підлягає військовому обліку в подальшому у воєнний час.
Суд звертає увагу, що відповідно до частини 2статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів'призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Частинами 1, 3, 5статті 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу'передбачено, що військовий облік поділяється на облік призовників і облік військовозобов'язаних. Військовий облік усіх призовників і військовозобов'язаних ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік призовників і військовозобов'язаних ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 1статті 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу'персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_8.
А отже, з урахуванням викладеного та враховуючи внесення змін дозаконодавства, які набрали чинності 18 травня 2024 року, позивач повинен був надати до ІНФОРМАЦІЯ_1 достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний із належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (п.58 рішення у справі Серявін та інші проти України).
Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд. Відповідно до частини 1статті 2 КАС України,завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу, а за змістомст. 90 цього Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладених положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується з огляду на відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій непрвомірними та зобов"язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Л.М. Шум