П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
12 листопада 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/16532/24
Перша інстанція: суддя Бойко О.Я.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Джабурії О.В.,
- Кравченка К.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
28 травня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не нарахування та не виплату йому пенсії по інвалідності з 01.08.2023 по 01.01.2024 з урахуванням збільшення пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 № 1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити пенсію по інвалідності з 01.08.2023 по 01.01.2024 з урахуванням збільшення пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 № 1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нарахування та виплату йому з 01.08.2023 пенсії по інвалідності без урахування доплати до пенсії по інвалідності у розмірі 25 % прожиткового мінімуму, як учаснику бойових дій;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію по інвалідності з 01.08.2023 з урахуванням доплати до пенсії по інвалідності у розмірі 25% прожиткового мінімуму, як учаснику бойових дій.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що в період з 28.07.2023 по 01.01.2024 пенсія йому нараховується та виплачується без збільшення основного розміру пенсії на 25%, а саме: без врахування інвалідності 3 групи, пов'язаної із захистом Батьківщини, статусу інваліда війни та без виплати надбавки як учаснику бойових дій. 3 01.01.2024 перерахунок пенсії ОСОБА_1 вже здійснена урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії (2250,91 грн) та її розмір складав 11 304, 56 грн. Заборгованість суми боргу за період з 01.08.2023 по 01.01.2024 після перерахунку пенсії не нарахована та не виплачена.
Відповідач заперечував проти задоволення позову, зазначаючи, що пенсія по інвалідності Позивачу призначена відповідно до статті 21 Закону України від 09.04.1992 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 28.07.2023 у розмірі 60% відповідних сум грошового забезпечення. Відповідач зазначив, що з перерахунку пенсії позивача вбачається, що пенсію збільшено на 25 відсотків розмірів пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статей 13 і 21 Закону 2262, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (збільшення на 25 відсотків) а саме: підвищення 25% розраховується з урахуванням збільшення пенсії з 01.08.2023 на 19.7%, тому на даний час відсутній спір по справі.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 липня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не нарахування та не виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 01.08.2023 по 01.11.2023, з урахуванням збільшення пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 № 1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії;
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з 01.08.2023 по 01.11.2023, з урахуванням збільшення пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 № 1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат;
Визнано протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.08.2023 пенсії по інвалідності без урахування доплати до пенсії по інвалідності у розмірі 25 % прожиткового мінімуму, як учаснику бойових дій;
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з 01.08.2023, з урахуванням доплати до пенсії по інвалідності у розмірі 25 % прожиткового мінімуму, як учаснику бойових дій.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Зокрема, апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що доопрацьовано алгоритм обчислення збільшення на 25 відсотків розмірів пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статей 13 і 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (збільшення на 25 відсотків)
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів зазначає наступне.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 згідно довідки МСЕК серії 12 ААГ № 504011 встановлено 3 групу інвалідності на період до 01.09.2024.
Позивач має статус учасника бойових дій.
13 грудня 2023 року Головним управління Пенсійного фонду України Одеській області позивачу з 28.07.2023 призначено пенсію по інвалідності, у зв'язку пораненням, пов'язаним із захистом Батьківщини, у розмірі 60% грошового забезпечення, до виплати визначено 9 003,65 грн.
22 грудня 2023 року пенсійним органом перераховано позивачу пенсію по інвалідності, яка з 01 січня 2024 року становить 11 932,46 грн.
01 березня 2024 року пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії позивача та визначив, що з 01 серпня 2023 року розмір пенсії позивача становить 10 785 грн.
01 березня 2024 року пенсійний орган також здійснив перерахунок пенсії позивача з урахуванням ОСНП2024 та визначив до виплати 12 908,72 грн.
Вважаючи, що пенсійний орган невірно обраховував його пенсію, починаючи з 01 серпня 2023 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на збільшення розміру пенсії на 25 відсотків згідно із приписами постанови № 1381 з моменту призначення пенсії. Крім того, суд встановив, що відповідачем не враховано статус позивача, як учасник бойових дій, та відповідно не здійснено підвищення розміру пенсії позивача, згідно із ч. 4 п. 22 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Спірні правовідносини врегульовані, зокрема, Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачу призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ з 28 липня 2023 року.
Згідно з п.1, п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.
З положень пункту 1 постанови № 1381 висновується, що 25 відсотків збільшення пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни вираховуються з двох складових: основного розміру пенсії та індексації пенсії на визначений щороку Урядом коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
Тобто збільшення пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни на 25 відсотків вираховується з величини, яка включає основний розмір пенсії та індексацію.
Враховуючи викладене, позивач, як особа з інвалідністю внаслідок війни, має право на збільшення основного розміру пенсії на 25% відповідно до постанови № 1381.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач 25 вересня 2024 року здійснив перерахунок розміру пенсії по інвалідності, з урахуванням збільшення пенсії на 25 відсотків, передбаченого постановою № 1381, на 25 відсотків - з 01.11.2023 року. Отже, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно нараховував та виплачував пенсію по інвалідності позивачу без урахування збільшення пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень постанови № 1381, з 01.08.2023 по 01.11.2023 (а.с. 51).
Колегія суддів наголошує, що в матеріалах справи наявний перерахунок пенсії позивача з 01 серпня 2023 року, який долучений позивачем до матеріалів справи, з якого вбачається, що позивачу нараховується збільшення основного розміру пенсії 25%, яке з 01 серпня 2023 року становило 1742,64 грн, у зв'язку із чим розмір пенсії позивача з 01 серпня 2023 року становив 10 785 грн (а.с.21).
Натомість, як вірно зазначив позивач, при математичному обрахунку 25% від основного розміру пенсії 9 003,65 грн становить саме 2 250,91 грн, а не 1 742,64 грн, як помилкового обрахував пенсійний орган з 01.08.2023 по 31.10.2023 року.
З викладеного вбачається, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення позовних в цій частині.
Щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з 01.08.2023, з урахуванням доплати до пенсії по інвалідності у розмірі 25 % прожиткового мінімуму, як учаснику бойових дій, судова колегія зазначає наступне.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII, учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до Закону України «Про держаний бюджет на 2023 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становив 2093 гривні.
За приписами Закону України «Про держаний бюджет на 2024 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становив 2 361 гривні.
Отже, доплата 25% відповідно до ст.12 Закону № 3551-XII, становила у 2023 році 523,25 грн, у 2024 році 590,25 грн.
З перерахунків пенсії позивача, які наявні в матеріалах справи вбачається, що відповідні суми позивачу не нараховувались ані у 2023 році ані у 2024 році.
Пенсійний орган з цього приводу, як у відзиві на позовну заяву, так і в апеляційній скарзі, будь - яких пояснень на навів.
Відповідно до ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог в цій частині.
З урахуванням того, що ОСОБА_1 не оскаржує рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог, колегія суддів не надає оцінку рішенню Одеського окружного адміністративного суду від 24 липня 2025 року в цій частині.
Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 03 червня 2024 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 липня 2025 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.В.Джабурія
Суддя: К.В.Кравченко