12 листопада 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/2527/25
Перша інстанція: суддя Катаєва Е.В.,
повний текст судового рішення
складено 29.08.2025, м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Димерлія О.О.,
суддів: Вербицької Н.В., Шляхтицького О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на додаткове рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 у справі №420/2527/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
12.06.2025 ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду скеровано заяву про ухвалення додаткового судового рішення по справі №420/2527/25.
Мотивуючи таке звернення позивач зазначає, що під час прийняття рішення по суті заявлених позовних вимог судом першої інстанції не вирішено питання щодо позовної вимоги про нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
Додатковим рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 у справі №420/2527/25 відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в частині визначення способу захисту прав - нарахування та виплати пенсії з 01.03.2024 без обмежень максимального розміру з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021.
Приймаючи вищевказане додаткове рішення суд першої інстанції вказав про безпідставність заявленої позивачем вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021.
Не погоджуючись із вищеозначеним судовим актом окружного адміністративного суду позивачем подано апеляційну скаргу, в якій, з посиланням на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, викладено прохання скасувати оскаржуваний судовий акт із прийняттям нового судового рішення про задоволення досліджуваної частини позовних вимог.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги ОСОБА_1 вказує, що він має право на отримання спірної щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021. Однак, орган Пенсійного фонду безпідставно відмовив у проведенні відповідного перерахунку пенсії з урахуванням такої доплати.
В силу приписів пункту 1 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, у системному зв'язку з положеннями чинного законодавства, судом апеляційної інстанції установлено наступні обставини.
Зокрема, колегією суддів з'ясовано, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З матеріалів справи убачається, що 26.11.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024.
Разом з тим, за наслідком проведеного перерахунку пенсії органом Пенсійного фонду не нараховано щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000грн, яку передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Уважаючи, що ОСОБА_1 має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000грн, яку передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», останнім до ГУ ПФУ в Одеській області скеровано відповідне звернення від 21.10.2024.
За результатом розгляду такої заяви органом Пенсійного фонду надано відповідь (лист від 20.11.2024 №31171-28592/Д-02/8-1500/24), у якій зазначено, що немає підстав для нарахування та виплати щомісячної доплати у розмірі 2000грн., яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, оскільки після перерахунку розмір пенсії збільшився.
Уважаючи порушеним своє право на отримання належного розміру пенсії, ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом.
Здійснюючи перегляд справи в апеляційному порядку в межах доводів апеляційних скарг колегія суддів зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Зазначені норми означають, що з метою гарантування правового порядку в Україні кожен суб'єкт приватного права зобов'язаний добросовісно виконувати свої обов'язки, передбачені законодавством, а у випадку невиконання відповідних приписів - зазнавати встановлених законодавством негативних наслідків.
Водночас, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Стаття 3 Конституції України регламенту, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Наведена норма є об'єктивним продовженням задекларованого в статті 1 Конституції України її статусу як соціальної та правової держави.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно із частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З метою поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінетом Міністрів України 14.07.2021 прийнято постанову №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 установлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
Як з'ясовано колегією суддів, здійснюючи ОСОБА_1 перерахунок пенсії органом Пенсійного фонду не нараховано щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000грн, яку передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», обґрунтовуючи тим, що фактично після здійсненого перерахунку пенсія збільшилась.
З даного приводу суд апеляційної інстанції вказує, що відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2000-2700грн.
Отже, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови №713 від 14.07.2021 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 названого акту Уряду є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість, перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Подібним правовідносинам уже надавалась оцінка Верховним Судом (постанова від 08.11.2022 у справі №420/2473/22).
Апеляційний адміністративний суд вказує, що в спірних правовідносинах, перерахунок пенсії позивача не здійснювався внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду у 2019 році, у результаті чого змінились складові грошового забезпечення.
Таким чином, оскільки проведений 26.11.2024 перерахунок пенсії позивача з 01.03.2024 не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, колегія суддів дійшла висновку, що ОСОБА_1 має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, яка має виплачуватись для досягнення мети її прийняття, зокрема, поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
Наведена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, сформульованими у постановах від 02.03.2023 у справі №600/870/22, від 18.04.2023 у справі № 560/6528/22, від 21.11.2023 у справі №300/5426/22, від 11.06.2024 у справі №320/11742/22, від 04.02.2025 у справі №620/4999/24, від 19.05.2025 у справі 620/10230/24.
За таких підстав є необґрунтованими посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відносно того, що ОСОБА_1 не має права на отримання передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000грн.
Саме із вищенаведеного мав виходити суд першої інстанції приймаючи рішення по суті заявлених позовних вимог.
Однак, означені обставини та відповідні позовні вимоги залишились без оцінки та не вирішено окружним адміністративним судом.
Згідно із п.3 ч.1 ст.252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення.
Процесуальний інститут додаткового рішення дозволяє виправляти помилки суду, спричинені недотриманням обов'язку, зокрема, щодо необхідності розгляду судом усіх заявлених позивачем вимог.
Отже, додатковим судовим рішенням вирішуються окремі вимоги позивача, які не вирішено в основному рішенні, за умови, якщо з приводу цих позовних вимог досліджувалися докази.
Оскільки судом першої інстанції в основному рішенні не вирішено позовної вимоги щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.03.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», колегія суддів дійшла висновку, що в досліджуваній ситуації є підстави для прийняття додаткового судового рішення про задоволення відповідного звернення позивача.
При цьому, апеляційний адміністративний суд зазначає про неправильність висновку суду першої інстанції відносно того, що в складі пенсії ОСОБА_1 не має інших складових, у тому числі, спірної доплати до пенсії, оскільки здійснюючи розгляд даної справи саме окружний адміністративний суд мав встановити наявність/відсутність у позивача права на її отримання.
Колегія суддів вказує, що позивач власне й звернувся до суду за відновленням порушеного права, у тому числі, щодо отримання в складі пенсійної виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
Не є юридично спроможним також висновок суду першої інстанції про те, що позивачем не пред'явлено вимог стосовно протиправності не нарахування йому та виплати доплати до пенсії з 01.07.2021, адже означене жодним чином не впливає можливість захисту його права з 01.03.2024.
Слід вказати, що згідно із задекларованим у КАС України принципом диспозитивності особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Формування змісту та обсягу позовних вимог є диспозитивним правом позивача.
Принцип диспозитивності покладає на суд обов'язок вирішувати лише ті питання, за вирішенням яких позивач звернувся до адміністративного суду. Суд вирішує лише ті вимоги по суті спору, про вирішення яких просять сторони, і за загальним правилом, не повинен виходити за межі цих вимог. Тобто, суд зв'язаний предметом і обсягом заявлених вимог.
Оскільки позивач звернувся до суду за вирішенням спірного питання з 01.03.2024, то, за загальним правилом, окружний адміністративний мав перевірити правовідносини саме у контексті можливості захисту прав позивача саме із вказаної дати, а не будь-якої іншої.
Висновки окружного адміністративного суду про те, що в позові не наведено фактичних обставин та обґрунтувань відносно спірної доплати, а також предмету і підстав позову в цій частині, спростовуються змістом адміністративного позову.
Вищенаведене у повному обсязі спростовує викладені судом першої інстанції в оскаржуваному судовому рішенні висновки.
Відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно із практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено апеляційним судом у даній справі.
Межі перегляду судом апеляційної інстанції справи визначено статтею 308 КАС України, відповідно до частини 1 якої суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно із п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Статтею 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.
Як установлено колегією суддів, викладені Одеським окружним адміністративним судом в оскаржуваному додатковому рішенні від 29.08.2025 у справі №420/2527/25 висновки не відповідають обставинам справи, а тому такий судовий акт підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст.252, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний адміністративний суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Додаткове рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 у справі №420/2527/25 скасувати.
Прийняти у справі нове судове рішення.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01.03.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2024 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги в сумі 1453(одна тисяча чотириста п'ятдесят три)грн. 44коп.
Постанова суду набирає законної сили з дати її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання сторонами копії судового рішення.
Суддя-доповідач О.О. Димерлій
Судді Н.В. Вербицька О.І. Шляхтицький