11 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 160/20942/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Шальєвої В.А.,
суддів: Іванова С.М., Коршуна А.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року (суддя Захарчук-Борисенко Н.В.) в справі № 160/20942/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ) про:
визнання протиправними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», викладені в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 09 квітня 2024 року №21546-12507/Б-01/8-0400/24;
зобов'язання перерахувати пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80% від заробітної плати шахтаря, починаючи з дати призначення пенсії 30 березня 2023 року та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI в розмірі 80% від заробітної плати шахтаря, починаючи з дати призначення пенсії - з 30.03.2023 року та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Апелянт вказує, що при розгляді справи №160/21529/23 спірним було питання права позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, питання щодо обчислення розміру пенсії (наявність чи відсутність у позивача права за умови наявності відповідного стажу) за нормами Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не розглядалось, тому вважає, що відповідач діяв правомірно.
Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 року по справі №160/21529/23 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №046050016217 від 20.06.2023 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити з 30.03.2023 року ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 на підставі п. “а» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» (в редакції до внесення змін Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, з урахуванням висновків Конституційного Суду України, викладених у прийнятому 23.01.2020 рішенні №1-р/2020).
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 08.02.2024 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 року у справі №160/21529/23 повернуто заявнику.
11.03.2024 року позивач звернувся до пенсійного органу з приводу виконання рішення по справі №160/21529/23.
Відповідач у листі №21546-12507/Б-01/8-0400/24 від 09.04.2024 року зазначив про таке.
На виконання означеного судового рішення позивачу з 30.03.2023 року призначено пенсію.
Рішення суду від 20.11.2023 року по справі №160/21529/23 не містить зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії позивача відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Загальний страховий стаж для розрахунку пенсії, зарахований по 28.02.2023 року, складає 47 років 08 місяців 22 дні, в тому числі додаткові роки за Списком №1.
18.04.2024 року позивач звернулась із заявою до відповідача щодо перерахунку її пенсії із застосуванням Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» з 30.03.2023 року, так як її професія по всім нормам підпадає під дії ст. 1, 8, ч. 4 п. 6 ст. 10 цього Закону.
Відповідач листом №30173-19630/Б-01/8-0400/24 від 17.05.2024 року повідомив, що це питання було розглянуто у листі №21546-12507/Б-01/8-0400/24 від 09.04.2024 року.
Суд першої інстанції, встановивши, що позивач має більше 7,5 років стажу по Списку №1 на підземних роботах повний робочий день, вважав, що позивач має право на застосування відносно неї положень Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд визнає приведені висновки обґрунтованими, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 року по справі №160/21529/23, яке набрало законної сили 08 лютого 2024 року, призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 30 березня 2023 року, розмір якої обчислено за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач звернулась до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
ГУ ПФУ повідомило про відсутність підстав для перерахунку пенсії.
Виходячи з доводів апелянта, спірним під час апеляційного перегляду справи є питання наявності підстав для перерахунку пенсії позивача із урахуванням вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі статтею 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Статтею 24 Закону № 1058-IV визначені періоди, з яких складається страховий стаж.
Частиною першою статті 24 цього Закону встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За положеннями частини третьої цієї статті страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Верховною Радою України 02 вересня 2008 року прийнято Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI (далі - Закон №345-VI), який спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Статтею 8 Закону №345-VІ встановлено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Тобто, необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку, передбаченому Законом №345-VI, є зайнятість на підземних роботах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1.
Судом встановлено, що стаж роботи позивача за списком № 1 складає 21 рік.
Відповідачем не заперечується, що позивач має стаж на підземних роботах не менше 7,5 років.
Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що оскільки позивач має стаж на підземних роботах не менше 7,5 років, то вона набула право на призначення пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону №345-VI.
Доводи апелянта зводяться до того, що при вирішенні справи № 160/21529/23 не розглядалось питання обчислення розміру пенсії позивача із врахуванням статті 8 Закону №345-VI, проте такі доводи є юридично не змістовними.
Інших доводів апелянтом в апеляційній скарзі не приведено, зокрема, й не спростовано обраного судом першої інстанції способу захисту порушеного права позивача, тому судом не надається оцінка висновкам суду першої інстанції в цій частині.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Оскільки предметом позову в цій справі є дії (рішення) суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року в справі № 160/20942/24 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року в справі № 160/20942/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати ухвалення 11 листопада 2025 року та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Повне судове рішення складено 11 листопада 2025 року.
Суддя-доповідач В.А. Шальєва
суддя С.М. Іванов
суддя А.О. Коршун