11 листопада 2025 р. Справа № 440/9018/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Русанової В.Б.,
Суддів: Бегунца А.О. , П'янової Я.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.07.2025 (головуючий суддя І інстанції: І.Г. Ясиновський) у справі №440/9018/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 № 163750033484 від 03.06.2025;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за архівними довідками від 07.04.2025 року №01-12/04.3, №01-12/04.4, виданими комунальною установою “Архівна установа Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області».
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 28.07.2025 позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 03.06.2025 №163750033484.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2025 із врахуванням заробітної плати відповідно до довідок про заробітну плату від 07.04.2025 №01-12/04.3, №01-12/04.4, які видані комунальною установою “Архівна установа Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області», за вирахуванням фактично сплачених сум.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у 1211,20 грн.
ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не погодившись із рішенням суду, подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову .
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що довідки про заробітну плату від 07.04.2025 №01-12/04.3, №01-12/04.4, видані комунальною установою “Архівна установа Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області» за період з січня 1990 року по грудень 1999 року не підтверджені первинними документами.
До того ж, будь-яких інших документів, які б підтверджували нарахування, а крім того й виплату позивачеві зазначених в довідках сум (платіжні відомості тощо), що є необхідною умовою для включення відомостей про заробітну плату до довідки й, відповідно, врахування при обрахунку розміру пенсії, позивачем не надавалося, що судом І інстанції при винесенні рішення не враховано.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено склад колегії суддів: ОСОБА_2 - головуючий суддя, судді: Бегунц А.О., Калиновський В.А.
У зв'язку із звільненням судді ОСОБА_3 на підставі заяви про відставку, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено склад колегії суддів: Русанова В.Б. - головуючий суддя, судді: Бегунц А.О., П'янова Я.В.
Позивач правом на надання відзиву не скористався.
Відповідно до ч.1 ст.308, п.3 ч.1 ст. 311 КАС України справа розглянута в межах доводів апеляційної скарги, в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено апеляційним судом, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію.
27.05.2025 ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив перерахувати пенсію, у зв'язку з наданими додатковими документами. До заяви додав довідки про заробітну плату від 07.04.2025 року №01-12/04.3, №01-12/04.4, видані комунальною установою “Архівна установа Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області» за період з січня 1990 року по грудень 1999 року.
За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для прийняття рішення за результатами поданої заяви визначено ГУ ПФУ в Івано-Франківській області.
03.06.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийнято рішення № 163750033484 про відмову в перерахунку пенсії.
Підставою відмови зазначено, що архівні довідки не підтверджені первинними документами.
Не погодившись з рішенням відповідача, позивач звернувся з позовною заявою до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення пенсійного органу прийнято не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та з метою належного захисту прав позивача, зобов'язав пенсійний орган здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.06.2025 із врахуванням заробітної плати відповідно до довідок про заробітну плату від 07.04.2025 №01-12/04.3, №01-12/04.4, які видані комунальною установою “Архівна установа Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області», за вирахуванням фактично сплачених сум.
Надаючи оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, колегія суддів виходить з такого.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з положеннями ст. 1 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно із ч. 2 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
За приписами ч. 4 ст. 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст.40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
За правилами ч. ч. 1-3 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно із п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Форму і зміст довідки про заробітну плату для обчислення пенсії наведено в додатку 5 до Порядку № 22-1.
Так, довідка про заробітну плату для обчислення пенсії містить відомості щодо: сум заробітної плати з розшифруванням; сплати страхових внесків та первинних документів, на підставі яких видана довідка.
Отже, з наведеного правового регулювання слідує, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, зокрема особовими рахунками, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Довідка про заробітну плату для обчислення пенсії повинна містити відомості щодо: сум заробітної плати з розшифруванням; сплати страхових внесків та первинних документів, на підставі яких видана довідка.
Такий висновок суду узгоджується із правовим висновком Верховного Суду, викладеним в постановах від 31 серпня 2022 року у справі № 280/8521/20 та від 17 травня 2023 року у справі №400/2297/19.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, 27.05.2025 звернувся до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з наданням додаткових документів (зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000), до якої надав довідки про заробітку плату від 07.04.2025 №01-12/04.3, №01-12/04.4 видані комунальною установою “Архівна установа Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області» за період з січня 1990 року по грудень 1999 року.
Як вірно зазначив суд першої інстанції, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно з пунктом 4.7 розділу 4 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Як вбачається з рішення від 03.06.2025 №163750033484 підставою відмови в перерахунку пенсії зазначено відсутність підтвердження довідок про заробітну плату первинними документами.
Колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції надана оцінка довідкам від 07.04.2025 та встановлено, що вони містять відомості, що в документах архівного фонду підприємств, де працював позивач, у розрахунково-платіжних відомостях з нарахування заробітної плати колгоспникам колгоспу «Зоря комунізму» Рунівщинської сільської ради, с. Рунівщина Полтавського району Полтавської області (з 14.03.1991 - колективне сільськогосподарське підприємство «Зоря» Рунівщинської сільської ради, с. Рунівщина Полтавського району Полтавської області,з 17.02.1996 - приватне сільськогосподарське підприємство "Зоря" с. Рунівщина Полтавського району Полтавської області ) є відомості про кількість відпрацьованих вихододнів та суму нарахованої заробітної плати, де значиться ОСОБА_1 * за 1990-1991, 1993-1994 роки, ОСОБА_1 * за 1992 рік, ОСОБА_1 * за 1995, 1998-1999 роки, ОСОБА_1 * за 1996 рік, ОСОБА_1 * за 1997 рік, за професією водій* у 1997, 1999 роках.
Підставами їх видачі є: ф.1, оп.1 ОС, спр.294, арк. 17 зв.-18; спр.296, арк. 17 зв.-18; спр.298, арк. 19 зв.-20; спр.300, спр.303, спр.304 , арк. 17 зв.-18; спр.302, ; спр.306, арк. 25 зв.-37; спр.317, арк. 61 зв.-73; спр.323, арк. 62 зв.-74.
Вказані довідки містять підпис посадової особи, яка її видала, та печатку відповідної установи, а також посилання на розрахункові відомості.
Жодних зауважень щодо форми довідок пенсійним органом не висловлено.
Довідки про заробітну плату від 07.04.2025 року №01-12/04.3, №01-12/04.4 подані позивачем до пенсійного органу, доказів перевірки їх пенсійним органом не надано.
Крім того, Верховний Суд, зокрема, у постанові від 21.02.2020 у справі № 291/99/17 дійшов висновку, проте, що перевірка достовірності виданих документів покладається на Пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосування норми до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідачем не надано доказів здійснення дій щодо перевірки зазначених відомостей.
Згідно записів трудової книжки вбачається, що в період з 15.07.1985 до 25.02.2000 ОСОБА_1 прийнятий в члени колгоспу "Зоря комунізму" водієм.(а.с.7)
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо відсутності у відповідача підстав неврахування довідок про заробітну плату від 07.04.2025 №01-12/04.3, №01-12/04.4, виданих комунальною установою Архівна установа Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та неправомірність рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області від 03.06.2025 №163750033484.
Щодо доводів апеляційної скарги про необхідність підтвердження довідок первинними документами.
Відповідно до ч.3 ст. 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
В оскаржуваному рішенні відповідачем зазначено, про неврахування довідок з підстав не підтвердження їх первинними документами.
Втім матеріали справи не містять доказів реалізації відповідачем свого права щодо направлення відповідних запитів до архівної установи з метою перевірки обґрунтованості видачі довідок про заробітну плату та достовірності наявних в них відомостей.
Доводи апеляційної скарги висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
За правилами ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.07.2025 у справі №440/9018/25 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий суддя В.Б. Русанова
Судді А.О. Бегунц Я.В. П'янова