Постанова від 10.11.2025 по справі 440/13275/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2025 р.Справа № 440/13275/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: П'янової Я.В.,

Суддів: Русанової В.Б. , Жигилія С.П. ,

за участю секретаря судового засідання Колесник О.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у м.Києві на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.06.2025, головуючий суддя І інстанції: С.С. Сич, м. Полтава, повний текст складено 30.06.25 у справі № 440/13275/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРОССТАР»

до Головного управління ДПС у м.Києві , Державної податкової служби України

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ГРОССТАР" (далі за текстом також - позивач, ТОВ "ГРОССТАР") звернулося до адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України (далі за текстом також - відповідачі), у якій просило:

1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС в місті Києві від 18.09.2024 за №11789570/45105152 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 03.06.2024, реєстраційний номер документа: 9177968881;

2) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС в місті Києві від 26.07.2024 за №11490862/45105152 про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 07.06.2024, реєстраційний номер документа: 9178021436;

3) зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 03.06.2024, №8 від 07.06.2024 ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГРОССТАР» датою їх фактичного подання.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 25 червня 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26 липня 2024 року №11490862/45105152.

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 07 червня 2024 року №8, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю “ГРОССТАР» (ідентифікаційний код 45105152) 28 червня 2024 року.

Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18 вересня 2024 року №11789570/45105152.

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 03 червня 2024 року №2, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю “ГРОССТАР» (ідентифікаційний код 45105152) 28 червня 2024 року.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ГРОССТАР» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2422 грн 40 коп.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ГРОССТАР» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2422 грн 40 коп.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, ГУ ДПС у м. Києві оскаржило його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що рішення ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, з викладенням у ньому висновків, які не відповідають обставинам справи.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги ГУ ДПС у м. Києві зазначило, що ухвалюючи рішення, Полтавський окружний адміністративний суд невірно застосував приписи п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11 грудня 2019 року, а також пунктів 4, 5, 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 за №520. Вказує, що позивачем за податковими накладними, стосовно яких виникли спірні правовідносини, не надано первинні документи, визначені чинним законодавством, а отже рішення Комісії ГУ ДПС, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, прийняті відповідно до чинного законодавства.

За результатами апеляційного розгляду ГУ ДПС у м. Києві просить скасувати оскаржуване рішення суду та ухвалити нове судове рішення, яким у позові відмовити повністю.

Від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він зазначає, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а тому апеляційну скаргу просить залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

10 листопада 2025 року надійшло клопотання ТОВ "ГРОССТАР" про призначення розгляду справи 10 листопада 2025 року о 13:45 в режимі відеоконференції (відеоконференції поза межами приміщення суду).

Відповідно до ч. 2 ст. 195 КАС України учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.

З огляду на порушення строків подання клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду клопотання ТОВ "ГРОССТАР" задоволенню не підлягає.

За відсутності доказів на підтвердження викладених у ньому обставин, посилання позивача на загальну безпекову ситуацію в Україні не може бути підставою визнання поважними причин неподання клопотання про участь в режимі ВКЗ за 5 днів до дати проведення судового засідання та поновлення відповідного строку.

Апеляційна скарга розглядається у судовому засіданні відповідно до приписів статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України).

Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ГРОССТАР" (ідентифікаційний код 45105152) зареєстроване як юридична особа, основним видом економічної діяльності позивача є 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "ГРОССТАР" /том 1 а.с. 27/.

28.06.2024 ТОВ "ГРОССТАР" подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 03.06.2024 (отримувач (покупець) БАХУС ФГ) на загальну суму - 368940,00 грн, в тому числі ПДВ - 61490,00 грн, на товар: Грогрін NPK 20-20-20+ТЕ (25 кг), код товару згідно з УКТ ЗЕД 3105201000, кількістю - 63 шт., ціна постачання одиниці товару без урахування ПДВ - 1830,00 грн, обсяги постачання без урахування ПДВ - 115290,00 грн; Грогрін Гель ФРУТ (5 кг), код товару згідно з УКТ ЗЕД 3102900000, кількістю - 127 шт., ціна постачання одиниці товару без урахування ПДВ - 698,11 грн, обсяги постачання без урахування ПДВ - 88660,00 грн; Грогрін Файв ФРУКТУС (5 кг), код товару згідно з УКТ ЗЕД 3105201000, кількістю - 150 шт., ціна постачання одиниці товару без урахування ПДВ - 690,00 грн, обсяги постачання без урахування ПДВ - 103500,00 грн /том 1 а.с. 127, 128/.

За результатами розгляду податкової накладної №2 від 03.06.2024 контролюючий орган 28.06.2024 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.8.109" направив ТОВ "ГРОССТАР" квитанцію, у якій зазначено: "Документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 03.06.2024 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3102, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=1.8514%, "Рпоточ"=205751.63 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. /том 1 а.с. 128/.

ТОВ "ГРОССТАР" направило контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 29.08.2024 №1 (щодо податкової накладної від 03.06.2024 №2) /том 1 а.с. 129/, у якому зазначило, що 20-ОПП було подано 06.08.2024, квитанція № 2 додається в додатку. Більш детальне пояснення про діяльність підприємства та продаж товару, на підставі чого була створена податкова накладна, є в додатках. Товар імпортується з Бельгії з метою постачання його для фермерських господарств та підприємств, що мають землі і використовують це добриво для вирощування фруктів та овочів. Весь товар розмитнюється на території України, сплачується ПДВ та необхідні митні збори. Контракти та інвойси також є у додатках.

До вказаного повідомлення позивачем додано документи, копії яких наявні у матеріалах справи.

Комісією ГУ ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних направлено позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.09.2024 №11736227/45105152 (щодо податкової накладної від 03.06.2024 №2) з пропозицією щодо надання платником податку копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. Додаткова інформація: "Надати документальне підтвердження логістичних послуг (СМР, ТТН, довіреність, тощо)" /том 1 а.с. 235-236/.

ТОВ "ГРОССТАР" направило контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.09.2024 № 1 (щодо податкової накладної від 03.06.2024 за №2) з додатками /том 1 а.с. 237-239/.

18.09.2024 Комісією ГУ ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №11789570/45105152 про відмову у реєстрації податкової накладної від 03.06.2024 №2 /том 1 а.с. 65/. За змістом вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено "Ненаданням/ частковим наданням додаткових письмових пояснень та копiй документiв стосовно пiдтвердження iнформацiї, зазначеної у податковiй накладнiй / розрахунку коригування, реєстрацiю яких зупинено в Єдиному реєстрi податкових накладних, при отриманнi повiдомлення про необхiднiсть надання додаткових пояснень та/або документiв, необхiдних для розгляду питання прийняття комiсiєю регiонального рiвня рiшення про реєстрацiю податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрi податкових накладних, платником податку. Додаткова інформація: "Не надано транспортування товару до покупця (ТТН, довіреність, тощо)."

Також 28.06.2024 ТОВ "ГРОССТАР" подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №8 від 07.06.2024 (отримувач (покупець) Товариство з обмеженою відповідальністю "КГ АГРО" (далі - ТОВ "КГ АГРО") на загальну суму - 501 744,00 грн, в тому числі ПДВ - 83624,00 грн, на товар: Грогрін Гель БЛУ-С (1 кг), код товару згідно з УКТ ЗЕД 3102900000, кількістю - 50 шт., ціна постачання одиниці товару без урахування ПДВ - 360,00 грн, обсяги постачання без урахування ПДВ - 18000,00 грн; Грогрін Гель КАЛЬЦИФОС (1 кг), код товару згідно з УКТ ЗЕД 3105590000, кількістю - 50 шт., ціна постачання одиниці товару без урахування ПДВ - 228,00 грн, обсяги постачання без урахування ПДВ - 11400,00 грн; Грогрін Гель МЕДЖИК (1 кг), код товару згідно з УКТ ЗЕД 3102900000, кількістю - 100 шт., ціна постачання одиниці товару без урахування ПДВ - 231,00 грн, обсяги постачання без урахування ПДВ - 23100,00 грн; Грогрін Гель ФРУТ (1 кг), код товару згідно з УКТ ЗЕД 3102900000, кількістю - 100 шт., ціна постачання одиниці товару без урахування ПДВ - 212,00 грн, обсяги постачання без урахування ПДВ - 21200,00 грн; Грогрін Гель ФРУТ (5 кг), код товару згідно з УКТ ЗЕД 3102900000, кількістю - 100 шт., ціна постачання одиниці товару без урахування ПДВ - 690,00 грн, обсяги постачання без урахування ПДВ - 69000,00 грн; Грогрін Файв МУЛЬТІ (1 кг), код товару згідно з УКТ ЗЕД 3105201000, кількістю - 100 шт., ціна постачання одиниці товару без урахування ПДВ - 188,00 грн, обсяги постачання без урахування ПДВ - 18800,00 грн; Грогрін Гель Файв МУЛЬТІ (5 кг), код товару згідно з УКТ ЗЕД 3105201000, кількістю - 250 шт., ціна постачання одиниці товару без урахування ПДВ - 659,00 грн, обсяги постачання без урахування ПДВ - 164750,00 грн; Грогрін Файв ФРУКТУС (1 кг), код товару згідно з УКТ ЗЕД 3105201000, кількістю - 150 шт., ціна постачання одиниці товару без урахування ПДВ - 192,00 грн, обсяги постачання без урахування ПДВ - 28800,00 грн; Грогрін NРК 20-20-20 ТЕ (25 кг), код товару згідно з УКТ ЗЕД 3105201000, кількістю - 35 шт., ціна постачання одиниці товару без урахування ПДВ - 1802,00 грн, обсяги постачання без урахування ПДВ - 63070,00 грн /том 1 а.с. 45, 61/.

За результатами розгляду податкової накладної №8 від 07.06.2024 контролюючий орган 28.06.2024 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.8.109" направив ТОВ "ГРОССТАР" квитанцію, у якій зазначено: "Документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 07.06.2024 №8 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3102, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=1.8514%, "Рпоточ"=520173.56 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі /том 1 а.с. 45/.

ТОВ "ГРОССТАР" направило контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 10.07.2024 №1 (щодо податкової накладної від 07.06.2024 за №8) /том 1 а.с. 184/, у якому зазначило, що більш детальне пояснення про діяльність підприємства та продаж товару, на підставі чого була створена податкова накладна, є в додатках. Товар імпортується з Бельгії з метою постачання його для фермерських господарств та підприємств, що мають землі і використовують це добриво для вирощування фруктів та овочів. Весь товар розмитнюється на території України, сплачується ПДВ та необхідні митні збори. Контракти та інвойси також є у додатках.

До вказаного повідомлення позивачем додано документи, копії яких наявні у матеріалах справи.

Комісією ГУ ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних направлено позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.07.2024 №11442302/45105152 (щодо податкової накладної від 07.06.2024 №8) з пропозицією щодо надання платником податку копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. Додаткова інформація: "Надати документальне підтвердження наявності у власності/оренді основних засобів (договори/акти прийому-передачі /акти наданих послуг/ розрахункові документи/виписки банку тощо), відсутні відомості про об'єкти оподаткування - звіт за формою 20-ОПП не надано". /том 1 а.с. 59-60/.

26.07.2024 Комісією ГУ ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №11490862/45105152 про відмову у реєстрації податкової накладної від 07.06.2024 №8 /том 1 а.с. 64/. За змістом вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено "Ненаданням/ частковим наданням додаткових письмових пояснень та копiй документiв стосовно пiдтвердження iнформацiї, зазначеної у податковiй накладнiй / розрахунку коригування, реєстрацiю яких зупинено в Єдиному реєстрi податкових накладних, при отриманнi повiдомлення про необхiднiсть надання додаткових пояснень та/або документiв, необхiдних для розгляду питання прийняття комiсiєю регiонального рiвня рiшення про реєстрацiю податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрi податкових накладних, платником податку. Додаткова інформація: "Платник податку не скористався правом та не подав до контролюючого органу додатковi пояснення та копiї документiв на пiдтвердження iнформацiї, зазначеної у податковiй накладнiй / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днiв з дня, наступного за днем отримання повiдомлення про необхiднiсть надання додаткових пояснень та/або документiв, необхiдних для розгляду питання прийняття комiсiєю регiонального рiвня рiшення про реєстрацiю податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі".

Скориставшись правом на оскарження рішень комісії про відмову в реєстрації спірних податкових накладних в судовому порядку, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.

Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що оспорювані у цій справі рішення суб'єкта владних повноважень - Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, не ґрунтуються на вимогах законодавства та фактичних обставинах, що свідчить про неправомірність таких рішень.

Зважаючи на відсутність підстав для відмови у реєстрації спірних податкових накладних, суд першої інстанції дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ДПС України зареєструвати спірні податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання на реєстрацію.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд апеляційної інстанції виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3, пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з підпунктом "а" пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів). (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України (пункт 201.10 статті 201 ПК України).

Відповідно до підпункту 14.1.60 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Положенням пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, платник податку - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 ПК України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку (пункт 8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних).

Згідно з пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пунктів 13-15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165, якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

За змістом пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

В силу пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Додатком 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій, відповідно до пункту 1 яких до цих Критеріїв віднесено обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Відповідно до пункту 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет /пункт 8 Порядку №1165/.

Пунктами 10, 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Верховним Судом у постанові від 07 травня 2020 року у справі №300/183/19 викладено висновок щодо застосування норм статей 8, 9, 77, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, за змістом якого предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації. Тобто позивач має довести, що ним було подано вичерпний перелік документів, достатніх для реєстрації податкової накладної, натомість відповідач має це спростовувати на підтвердження правильності свого рішення із наведенням обґрунтованих доводів, чому надані позивачем документи не були достатніми для реєстрації податкової накладної.

Як убачається з матеріалів справи, надіслані позивачу квитанції містили посилання на пункт 1 Критеріїв ризиковості платника податку та пропозицію щодо надання документів для прийняття контролюючим органом рішень про реєстрацію податкових накладних.

Враховуючи зміст квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної та відсутність конкретизації, які саме документи позивачу слід подати податковому органу, позивач направив контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій первинних документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено.

Так, ТОВ "ГРОССТАР" направило контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 29.08.2024 №1 (щодо податкової накладної від 03.06.2024 №2) /том 1 а.с. 129/, до якого додано письмові пояснення вих. №27/08/24 від 27 серпня 2024 року /том 1 а.с. 159-160/, за змістом яких Товариство з обмеженою відповідальністю "ГРОССТАР" зареєстроване 01.03.2023, основним видом діяльності є 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами. ТОВ "ГРОССТАР" з 2023 року має статус платника податку на прибуток на загальних підставах, платник ПДВ з 01.04.2023. Підприємство є ексклюзивним імпортером бельгійських та іспанських добрив, компаній LIMA EUROPE NV та BIOND AGROBIOTECHNOLOGY S.L.U. Документи, а саме, контракти, що підтверджують співпрацю додаються. Підприємство утворено членами товариства (2 особи). По штатному розпису у на підприємстві постійно працюють 5 осіб: директор, директор комерційний, директор фінансовий менеджер (управитель) з питань регіонального розвитку, менеджер (управитель) з маркетингу. Для здійснення господарської діяльності, зберігання товару підприємство використовує орендовані площі: за адресою - м. Київ, Вознесенський узвіз, 23Б; за адресою - вул. Мазепи 26, с. Біла, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47707, та вулиця Київська, 8, м. Вишневе, Київська обл. Зазначені споруди підприємство винаймає згідно договорів, що додаються. Підприємство імпортує добрива в сипучому та гелеобразному вигляді з Бельгії в ємностях по 25 кг мішки, 10 кг мішки, 5 кг банка та 1 кг банка. Підтвердженням цього є контракт про співпрацю, інвойси, специфікації, прайс листи, листи, калькуляції, калькуляції, сертифікати якості, сертифікати якості, паспорта на товар та ВМД, паспорта на товар та ВМД до кожної до кожної поставки. Доставка товару відбувається шляхом наземного транспорту, тобто доставка товару відбувається шляхом наземного транспорту, тобто авто, що можуть перевозити товар до 22 тон. Підприємство користується послугами декількох компаній з перевезення, що підтверджуються договорами про співпрацю. Товар зберігається на двох віддалених складах, що підтверджується договорами про надання послуг. Покупці самі організовують вивіз товару згідно видаткових накладних з місць, що вказано в договорі, як місце зберігання товару. На виконання умов за договором №03/06/24-1 від 03.06.2024 року, укладеним з ФГ "БАХУС", згідно видаткової накладної №96 від 03.06.2024 складено податкову накладну №2 від 03.06.2024 на загальну суму 368940,00 грн, в т.ч. ПДВ 20% - 61490,00 грн.

Позивачем також надано до контролюючого органу копії таких документів:

- договору поставки №03/06/24-1 від 03 червня 2024 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «ГРОССТАР» (постачальник) та Фермерським господарством «БАХУС» (покупець), за умовами постачальник передає у власність покупцеві, а покупець приймає та оплачує товар - добрива (далі за текстом - «товар») за ціною та на умовах, передбачених даним договором (пункт 1.1. розділу 1 договору). Найменування, асортимент, кількість, ціна, одиниця виміру товару визначається сторонами у видатковій накладній. (пункт 2.1. розділу 2 договору). Відповідно до пунктів 3.1-3.6 розділу 3 договору оплата товару здійснюється покупцем в національній валюті України шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок постачальника в порядку, на умовах та в строки, визначені цим договором. Датою оплати товару вважається день зарахування грошових коштів на банківський рахунок постачальника. Остаточна ціна договору визначається як вартість усіх поставок, здійснених постачальником покупцю протягом терміну дії цього договору, відповідно до підписаних сторонами видаткових накладних. Сторони домовилися, що видаткові накладні будуть оформлюватися в електронному вигляді з накладенням електронних цифрових підписів сторін у програмі «М.Е.Dос» та/або вчасно. Покупець зобов'язаний підписати такі видаткові накладні протягом 5 (п'яти) робочих днів від дати його оформлення, або надати мотивовану відмову від його підписання. Оплата товару покупцем повинна бути проведена у вигляді 100% передоплати. Всі розрахунки між cторонами проводяться у безготівковій формі. Вартість тари та упаковки, в якій постачається товар, входить до ціни товару. Пунктами 6.1, 6.2, 6.4 договору передбачено, що приймання товару за кількістю і якістю здійснюється сторонами в порядку, установленому чинним законодавством та умовами даного договору. Приймання - передача товару оформлюється накладною, яка складається у письмовій формі та є невід'ємною частиною даного договору. Постачання товару здійснюється шляхом само вивезення транспортом покупця зі складу постачальника за адресою: вул. Мазепи 26, с. Біла, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47707, Україна та вулиця Київська, 8, м. Вишневе, Київська обл. Згідно пункту 11.1 договору даний договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31.12.2025, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за даним договором /том 1 а.с. 180-182/;

- видаткової накладної №96 від 03 червня 2024 року, складеної ТОВ «ГРОССТАР» на загальну суму 368940,00 грн, у тому числі ПДВ - 61490,00 грн, на товари: Грогрін NPK 20-20-20+ТЕ (25 кг), кількістю - 63 шт., ціна без ПДВ - 1830,00 грн, сума без ПДВ - 115290,00 грн; Грогрін Гель ФРУТ (5 кг), кількістю - 127 шт., ціна без ПДВ - 698,11 грн, сума без ПДВ - 88660,00 грн; Грогрін Файв ФРУКТУС (5 кг), кількістю - 150 шт., ціна без ПДВ - 690,00 грн, сума без ПДВ - 103500,00 грн /том 1 а.с. 183/;

- договору доручення про надання транспортно-експедиторського обслуговування №7141 від 06 квітня 2023 року, укладеного між позивачем (замовник) та ФОП ОСОБА_1 (експедитор) /том 1 а.с. 175-179/;

- договору відповідального зберігання № 20231211 від 01 січня 2024 року, укладеного між позивачем (поклажодавець) та ТОВ "ДИАД-ЛОГІСТИК" (зберігач), з додатками №№1,2,3 до цього договору /том 1 а.с. 171-174/;

- контракту купівлі-продажу №02-03 від 02.03.2023, укладеного між позивачем (покупець) та Компанією ЛІМА ЄВРОПА НВ (Королівство Бельгія) (продавець), за умовами якого продавець продає, а покупець купує згідно даного контракту добрива в подальшому названий товар /том 1 а.с. 223-224/;

- митних декларацій № 24UА209140012082U4 /том 1 а.с. 201-202/ та 24UА209140008785U2 /том 1 зворот а.с. 231, а.с. 232/ та документів, що подавалися разом із митими деклараціями (сертифікатів, рахунків, специфікацій, пакувальних листів, прайслистів, інших) /том 1 а.с. 203-222, 225-229/;

- податкової декларації «ГРОССТАР» з податку на прибуток підприємств за 2023 рік із квитанцією /том 1 а.с.132-134, зворот а.с. 134/;

- договору №АР-22 оренди нежитлового приміщення від 04 липня 2023 року, укладеного між позивачем (орендар) та ТОВ "АРОМАТИКА" (орендодавець) /том 1 а.с. 155-156/, акту прийому-передачі нежитлового приміщення від 05 липня 2023 року, що є додатком №1 до договору №АР-22 оренди нежитлового приміщення від 04 липня 2023 року /том 1 а.с. 157/;

- договору №05/07-2023-9 про компенсацію комплексу комунальних та експлуатаційних витрат від 05.07.2023 /том 1 зворот а.с. 157, а.с.158/.

Також ТОВ "ГРОССТАР" направило контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 10.07.2024 №1 (щодо податкової накладної від 07.06.2024 №8) /том 1 а.с. 154/, до якого позивачем було додано письмові пояснення вих. №08/07/24 від 08 липня 2024 року /том 1 а.с. 186-187/, за змістом яких Товариство з обмеженою відповідальністю "ГРОССТАР" зареєстроване 01.03.2023, основним видом діяльності є 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами. ТОВ "ГРОССТАР" з 2023 року має статус платника податку на прибуток на загальних підставах, платник ПДВ з 01.04.2023. Підприємство є ексклюзивним імпортером бельгійських та іспанських добрив, компаній LIMA EUROPE NV та BIOND AGROBIOTECHNOLOGY S.L.U. Документи, а саме контракти, що підтверджують співпрацю додаються. Підприємство утворено членами товариства (2 особи). По штатному розпису на підприємстві постійно працюють 5 осіб: директор, директор комерційний, директор фінансовий менеджер (управитель) з питань регіонального розвитку, менеджер (управитель) з маркетингу. Для здійснення господарської діяльності, зберігання товару підприємство використовує орендовані площі: за адресою - м. Київ, Вознесенський узвіз, 23Б; за адресою - вул. Мазепи 26, с. Біла, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47707, та вулиця Київська, 8, м. Вишневе, Київська обл. Зазначені споруди підприємство винаймає згідно договорів, що додаються. Підприємство імпортує добрива в сипучому та гелеобразному вигляді з Бельгії в ємностях по 25 кг мішки, 10 кг мішки, 5 кг банка та 1 кг банка. Підтвердженням цього є контракт про співпрацю, інвойси, специфікації, прайс листи, листи, калькуляції, калькуляції, сертифікати якості, сертифікати якості, паспорта на товар та ВМД, паспорта на товар та ВМД до кожної до кожної поставки. поставки. Доставка товару відбувається шляхом наземного транспорту, тобто доставка товару відбувається шляхом наземного транспорту, тобто авто, що можуть перевозити товар до 22 тон. Підприємство користується послугами декількох компаній з перевезення, що підтверджуються договорами про співпрацю. Товар зберігається на двох віддалених складах, що підтверджується договорами про надання послуг. Покупці самі організовують вивіз товару згідно видаткових накладних з місць, що вказано в договорі, як місце зберігання товару. На виконання умов за договором №3103/23 від 31.03.2023 та додаткової угоди до договору, укладеному з ТОВ «КГ АГРОГРО», згідно видаткової накладної №102 від 07.06.2024 складено податкову накладну №8 від 07.06.2024 на загальну суму 501744,00 грн, в т.ч. ПДВ 20% - 83624,00 грн.

Позивачем також надано до контролюючого органу копії таких документів:

- договору поставки №3103/23 від 31 березня 2023 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «ГРОССТАР» (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «КГ АГРО» (покупець), за умовами постачальник передає у власність покупцеві, а покупець приймає та оплачує товар - добрива (далі за текстом - «товар») за ціною та на умовах, передбачених даним договором (пункт 1.1. розділу 1 договору). Найменування, асортимент, кількість, ціна, одиниця виміру товару визначається сторонами у видатковій накладній. (пункт 2.1. розділу 2 договору). Відповідно до пунктів 3.1-3.6 розділу 3 договору оплата товару здійснюється покупцем в національній валюті України шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок постачальника в порядку, на умовах та в строки, визначені цим договором. Датою оплати товару вважається день зарахування грошових коштів на банківський рахунок постачальника. Остаточна ціна договору визначається як вартість усіх поставок, здійснених постачальником покупцю протягом терміну дії цього договору, відповідно до підписаних сторонами видаткових накладних. Сторони домовилися, що видаткові накладні будуть оформлюватися в електронному вигляді з накладенням електронних цифрових підписів сторін у програмі «М.Е.Dос». Покупець зобов'язаний підписати такі видаткові накладні протягом 5 (п'яти) робочих днів від дати його оформлення, або надати мотивовану відмову від його підписання. Оплата товару покупцем повинна бути проведена у вигляді 100% передоплати. Всі розрахунки між cторонами проводяться у безготівковій формі. Вартість тари та упаковки, в якій постачається товар, входить до ціни товару. Розділом 6 договору передбачено, що приймання товару за кількістю і якістю здійснюється сторонами в порядку, установленому чинним законодавством та умовами даного договору. Приймання - передача товару оформлюється накладною, яка складається у письмовій формі та є невід'ємною частиною даного договору. Право власності на товар переходить до покупця у момент здійснення його повної оплати на умовах даного договору. Постачання товару здійснюється шляхом само вивезення транспортом покупця зі складу постачальника за адресою: вул. Мазепи 26, с. Біла, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47707, Україна та вулиця Київська, 8, м. Вишневе, Київська обл. Покупець повинен забезпечити прийняття товару уповноваженою особою, та за відсутності претензій до кількості товару підписати видаткову накладну. Згідно пункту 11.1 договору даний договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31.12.2025, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за даним договором /том 2 а.с. 166-171/;

- додаткової угоди від 31 березня 2023 року до договору поставки №3103/23 від 31 березня 2023 року, якою внесено зміни до пункту 13 договору та викладено його у новій редакції /том 2 а.с. 172/;

- видаткової накладної №102 від 07 червня 2024 року на суму всього 501744,00 грн, у тому числі ПДВ 836234,00 грн, складеної ТОВ "ГРОССТАР", на товари: Грогрін Гель БЛУ-С (1 кг), кількістю - 50 шт., ціна без ПДВ - 360,00 грн, сума без ПДВ - 18000,00 грн; Грогрін Гель КАЛЬЦИФОС (1 кг), кількістю - 50 шт., ціна без ПДВ - 228,00 грн, сума без ПДВ - 11400,00 грн; Грогрін Гель МЕДЖИК (1 кг), кількістю - 100 шт., ціна без ПДВ - 231,00 грн, сума без ПДВ - 23100,00 грн; Грогрін Гель ФРУТ (1 кг), кількістю - 100 шт., ціна без ПДВ - 212,00 грн, сума без ПДВ - 21200,00 грн; Грогрін Гель ФРУТ (5 кг), кількістю - 100 шт., ціна без ПДВ - 690,00 грн, сума без ПДВ - 69000,00 грн; Грогрін Файв МУЛЬТІ (1 кг), кількістю - 100 шт., ціна без ПДВ - 188,00 грн, сума без ПДВ - 18800,00 грн; Грогрін Гель Файв МУЛЬТІ (5 кг), кількістю - 250 шт., ціна без ПДВ - 659,00 грн, сума без ПДВ - 164750,00 грн; Грогрін Файв ФРУКТУС (1 кг), кількістю - 150 шт., ціна без ПДВ - 192,00 грн, сума без ПДВ - 28800,00 грн; Грогрін NРК 20-20-20 ТЕ (25 кг), кількістю - 35 шт., ціна без ПДВ - 1802,00 грн, сума без ПДВ - 63070,00 грн /том 2 а.с. 173/;

- митних декларацій №24UА209140012082U4 /том 1 а.с. 201-202/ та 24UА209140008785U2 /том 1 зворот а.с. 231, а.с. 232, том 2 а.с. 219-223/ та документів, що подавалися разом із митими деклараціями (сертифікатів, рахунків, специфікацій, пакувальних листів, прайслистів, інших) /том 1 а.с. 203-222, 225-229, том 2 а.с. 199-218, 224-234/;

- податкової декларації «ГРОССТАР» з податку на прибуток підприємств за 2023 рік із квитанцією /том 1 а.с.132-134, зворот а.с. 134/;

- договору №АР-22 оренди нежитлового приміщення від 04 липня 2023 року, укладеного між позивачем (орендар) та ТОВ "АРОМАТИКА" (орендодавець) /том 1 а.с. 155-156/, акту прийому-передачі нежитлового приміщення від 05 липня 2023 року, що є додатком №1 до договору №АР-22 оренди нежитлового приміщення від 04 липня 2023 року /том 1 а.с. 157/;

- договору №05/07-2023-9 про компенсацію комплексу комунальних та експлуатаційних витрат від 05.07.2023 /том 1 зворот а.с. 157, а.с.158/.

До суду позивачем додатково надано копію платіжної інструкції №92 від 03.06.2024 на суму 368940,00 грн, платник: ФГ "БАХУС", одержувач: ТОВ "ГРОССТАР"; призначення платежу: оплата за грогрін згідно рахунку на оплату №96 від 03.06.2024, у т.ч. ПДВ 20% - 61490,00 грн /том 1 а.с. 58/ та копію платіжної інструкції №2877 від 07.06.2024 на суму 501744,00 грн; платник - ТОВ "КГ АГРО", одержувач: ТОВ "ГРОССТАР", призначення платежу: за ЗЗР по рах. №102 від 06.06.2024 ПДВ 20% - 83624,00 грн /том 1 зворот а.с. 58/.

Після отримання позивачем повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.07.2024 за №11442302/45105152 (щодо податкової накладної від 07.06.2024 за №8) та від 05.09.2024 за №11736227/45105152 (щодо податкової накладної від 03.06.2024 за №2) ТОВ "ГРОССТАР" направило контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.09.2024 № 1 (щодо податкової накладної від 03.06.2024 за №2) з додатками та від 10.07.2024 за №1 (щодо податкової накладної від 07.06.2024 за №8) з відповідними поясненнями.

Тобто у контролюючого органу станом на час розгляду комісією документів були письмові пояснення позивача з доданими документами, які ним долучено на власний розсуд з метою підтвердження відповідних господарських операцій.

За результатами розгляду вказаних документів відповідач дійшов висновку про наявність підстав для відмов у реєстрації податкових накладних №2 від 03.06.2024 та №8 від 07.06.2024 у зв'язку з ненаданням платником податку копій документів, на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних.

Надаючи оцінку оскарженим рішенням, колегія суддів зауважує, що позивачем було надано до контролюючого органу документи на підтвердження реальності господарської операції.

Так, після зупинення реєстрації податкових накладних позивач направляв відповідачеві повідомлення про подання пояснень щодо суті господарської операції та копії документів до податкових накладних, реєстрація якої була зупинена.

Відповідно до приписів 1 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність" (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

За приписами частин 1, 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Отже, факт здійснення господарських операцій повинен підтверджуватися первинними документами (накладними, актами приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг), тощо), які містять відомості про такі господарські операції та повинні відповідати вимогам частини 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність".

За матеріалами справи платник податку, ТОВ "ГРОССТАР", після настання першої з умов виникнення податкових зобов'язань, встановлених статтею 187 Податкового кодексу України, склав та подав на реєстрацію податкові накладні, а відтак доводи контролюючого органу про порушення позивачем порядку оформлення спірних податкових накладних є помилковими.

Так, позивачем були надані до контролюючого органу копії видаткової накладної №96 від 03 червня 2024 року, складеної ТОВ «ГРОССТАР» на загальну суму 368940,00 грн, у тому числі ПДВ - 61490,00 грн, та видаткової накладної №102 від 07 червня 2024 року на суму всього 501744,00 грн, у тому числі ПДВ 836234,00 грн.

Водночас податкові накладні №2 від 03.06.2024 та №8 від 07.06.2024 відповідають вимогам пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, що контролюючий орган не заперечує.

В межах спірних правовідносин колегія суддів звертає увагу на той факт, що приймаючи рішення про реєстрацію податкових накладних, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результатами розгляду цієї справи не робить висновків щодо "товарності (реальності)" операції поставки за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

Зазначене узгоджується із висновками Верховного Суду, сформованими у постанові від 10 квітня 2020 року у справі № 819/330/18, від 7 грудня 2022 року у справі № 500/2237/20.

Колегія суддів зазначає, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Такі правові висновки викладені в постановах Верховного Суду від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, від 04.12.2018 у справі №821/1173/17, від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18, від 12.11.2019 у справі №816/2183/18, від 18 лютого 2020 року у справі №360/1776/19, від 27.04.2020 у справі №360/1050/19.

Отже, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів про ризиковість здійснених операцій та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації спірних податкових накладних.

Водночас відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навів обґрунтованих мотивів прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних ТОВ «ГРОССТАР» в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З урахуванням наведеного колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що Головним управлінням ДПС у м. Києві не доведено правомірності прийняття оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26 липня 2024 року №11490862/45105152 та від 18 вересня 2024 року №11789570/45105152, а тому позовні вимоги в частині визнання таких рішень протиправними та їх скасування є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо висновків суду першої інстанції про необхідність захисту прав позивача шляхом покладення на ДПС України обов'язку зареєструвати податкові накладні №2 від 03.06.2024 та №8 від 07.06.2024, складені ТОВ “ГРОССТАР», суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 за №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

У контексті наведеного колегією суддів ураховується, що відповідно до пунктів 2, 4, 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

За правилами частин третьої і четвертої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Аналіз наведених норм свідчить, що законодавець передбачив обов'язок суду змусити суб'єкта владних повноважень до правомірної поведінки.

Суд повинен відновлювати порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, у тому числі колегіального органу, прийняти конкретне рішення, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.

За приписами вказаної правової норми слідує, що у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єктом звернення дотримано всіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.

Якщо ж таким суб'єктом на момент прийняття рішення не перевірено дотримання суб'єктом звернення усіх визначених законом умов або при прийнятті такого рішення суб'єкт дійсно має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов'язати суб'єкта владних повноважень до прийняття рішення, з урахуванням оцінки суду.

Отже критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб'єктом звернення всіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб'єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.

Такий підхід, установлений процесуальним законодавством, є прийнятним не тільки при розгляді вимог про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, але і у випадку розгляду вимог про зобов'язання відповідного суб'єкта вчинити дії після скасування його адміністративного акта.

Тобто адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення з урахуванням обставин конкретної справи. Перебирання непритаманних суду повноважень державного органу не відбувається за відсутності обставин для застосування дискреції.

Така правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 16 травня 2019 року у справі № 826/17220/17.

Поняття дискреційних повноважень наведене, зокрема, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Дискреційні повноваження у більш вузькому розумінні - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).

Тобто дискреційним є право суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова “може». При цьому дискреційні повноваження завжди мають межі, встановлені законом.

Така позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 23 січня 2018 року у справі № 208/8402/14-а, від 29 березня 2018 року у справі № 816/303/16, від 6 березня 2019 року у справі № 200/11311/18-а, від 16 травня 2019 року у справі № 818/600/17 та від 21 листопада 2019 року у справі № 344/8720/16-а.

Як зазначається у рішенні Конституційного Суду України від 29 серпня 2012 року № 16-рп/2012 Конституція України гарантує здійснення судочинства судами на засадах, визначених у частині третій статті 129 Конституції, які забезпечують неупередженість здійснення правосуддя судом, законність та об'єктивність винесеного рішення тощо. Ці засади, є конституційними гарантіями права кожного на судовий захист, зокрема, шляхом забезпечення перевірки судових рішень в апеляційному та касаційному порядках, крім випадків, встановлених законом (рішення Конституційного Суду України від 2 листопада 2011 року № 13-рп/2011).

Крім того, Конституційний Суд України у рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 підкреслив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).

Разом з тим спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Така правова позиція сформована у постановах Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду від 28 листопада 2019 у справі № 2340/3933/18, від 16 вересня 2015 у справі № 21-1465а15 та від 02 лютого 2016 у справі № 804/14800/14.

Колегія суддів наголошує, що відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України метою адміністративного судочинства є ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Водночас Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) у справі "Чуйкіна проти України" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява № 28924/04) констатував: "50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява N 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява N 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".

З урахуванням того, що відмова у реєстрації податкових накладних визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається, колегія суддів уважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №2 від 03.06.2024 та №8 від 07.06.2024, складені ТОВ “ГРОССТАР», днем їх подання на реєстрацію.

Твердження ГУ ДПС у м. Києві про те, що судом першої інстанції у рішенні неправомірно зобов'язано ДПС України здійснити реєстрацію податкових накладних позивача з посиланням на те, що адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади, є безпідставними та такими, що спростовуються наведеним.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків, якими мотивоване рішення суду першої інстанції.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Зважаючи на результати апеляційного перегляду оскарженого судового рішення та положення статті 139 КАС України, у справі відсутні підстави для зміни розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 139, 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м.Києві залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.06.2025 у справі № 440/13275/24 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Я.В. П'янова

Судді В.Б. Русанова С.П. Жигилій

Повний текст постанови складено 12.11.2025