Рішення від 12.11.2025 по справі 620/8376/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 року Чернігів Справа № 620/8376/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:

-визнати протиправною та скасувати постанову госпітальної військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 , яка оформлена Свідоцтвом про хворобу № 405 від 27.02.2025, що 21.03.2025 було затверджене постановою військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарська комісія Збройних Сил України, щодо діагнозу ОСОБА_1 : «Н35.3 Наслідки оперованого відшарування сітківки правого ока (12.02.2015-задня закрита субтотальна вітректомія з ендолазеркоагуляцією сітківки з ендотампонадою силіконом 1300, 05.05.2015 - виведення силікону на правому оці), у вигляді авітрії, периферичної хоріоретинопатії, артифакії (09.01.2025-ФЕК з імплантацією ІОЛ на правому оці), атрофічного макулярного розриву у вигляді сліпоти правого ока», в частині причинного зв'язку захворювання: «Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби»;

-зобов'язати військово-лікарську комісію Військової частини НОМЕР_1 та Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України внести зміни до Свідоцтва про хворобу № 405 від 27.02.2025 щодо діагнозу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер реєстраційної картки платника податків: НОМЕР_2 ): « НОМЕР_3 .3 Наслідки оперованого відшарування сітківки правого ока (12.02.2015-задня закрита субтотальна вітректомія з ендолазеркоагуляцією сітківки з ендотампонадою силіконом 1300, 05.05.2015 - виведення силікону на правому оці), у вигляді авітрії, периферичної хоріоретинопатії, артифакії (09.01.2025-ФЕК з імплантацією ІОЛ на правому оці), атрофічного макулярного розриву у вигляді сліпоти правого ока», в частині причинного зв'язку захворювання: «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини».Обґрунтовуючи вимоги, позивач вказує на порушення відповідачем у спірних правовідносинах чинного законодавства України на момент їх виникнення, що стало підставою для його звернення до суду.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 28.07.2025 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України подала до суду відзив на позов, в якому заперечує проти позовних вимог в повному обсязі, вважає їх необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню з огляду на таке. Вважає, що процедурних порушень при прийнятті оскаржуваної постанови ЦВЛК ЗС України допущено не було. Разом з тим, наголошують, що позивач не був позбавлений права звернутися до ЦВЛК ЗС України із заявою про перегляд постанови ВЛК військової частини НОМЕР_1 про причинний зв'язок захворювань, із наданням додаткових медичних та військово-облікових документів. При цьому зазначають, що втрата позивачем зору, особливо на правому оці, відмічалася ще на початку 2015 року. Тому у 2015 році йому було проведене оперативне втручання на правому оці через відшарування сітківки. Зір на правому оці після того оперативного втручання відновився лише до 0,2 н/к. Відповідно, за час проходження військової служби за призовом по мобілізації з 2022 року до 2025 року зір ОСОБА_1 погіршився, але не через обставини служби або шкідливі фактори її умов, а через об'єктивну динаміку невідворотного розвитку захворювання. Тому госпітальна військово-лікарська комісія Військової частини НОМЕР_4 , приймаючи відносно позивача рішення у формі свідоцтва про хворобу № 405 від 27 лютого 2025 року, не мала і не вбачала підстав для пов'язування заявлених у позові розладів здоров'я і захворювань ОСОБА_1 із захистом Батьківщини. Позиція Військової частини НОМЕР_1 ґрунтується на відомостях v медичній картці стаціонарного хворого № 823/36.

Позивачем подана відповідь на відзив на позов, в якій вказує, що відповідачі повинні були застосувати щодо нього підпункт «д» пункту 21.5 глави 21 розділу II Положення № 402: «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо воно виникло під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досягло такого розвитку, що призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби».

Військова частина НОМЕР_1 подала відзив на позов, в якому заперечують проти задоволення позову та вказують, що процедурних порушень ними не допущене, а оскаржуване рішення прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд враховує таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 24.02.2022 мобілізувався до Збройних Сил України та по 17.04.2025 проходив службу у Військовій частині НОМЕР_5 .

Відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.06.2025 № 6/3046 позивачу під час призову на

військову службу військово-лікарська комісія не проводилася.

04.10.2022 під час проходження позивачем медичного огляду гарнізонної військово- лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 позивачу встановлено діагноз: Складний міопічний астигматизм обох очей. Захворювання, Ні, не пов'язане з проходженням військової служби. За результатами проходження 04.10.2022 медичного огляду гарнізонної військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 позивача було визнано придатним до військової служби, що підтверджується довідкою військово-лікарської комісії від 04.10.2022 №1731 Військової частини НОМЕР_1 .

Позивач в періоди з 24.02.2022 по 04.04.2022, з 06.08.2023 по 22.01.2024, з 24.01.2024 по 12.02.2024, з 27.08.2024 по 01.12.2024, з 14.12.2024 по 22.12.2024, з 26.12.2024 по 05.01.2025, з 05.02.2025 по 06.02.2025, з 08.02.2025 по 09.02.2025 брав участь у бойових діях, що підтверджується довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 16.04.2025 №1511/214 Віськової частини НОМЕР_5 .

23.12.2024 у зв'язку зі значним погіршення зору, позивач звернувся за невідкладною медичною допомогою до медичної служби Військової частини НОМЕР_5 , під час огляду йому відразу було рекомендовано стаціонарне лікування в офтальмологічному відділенні. За результатами огляду медичною службою Військової частини НОМЕР_5 було заповнено первинну медичну картку № 35020 (форма № 100) та скеровано до відділення офтальмології КП «Дніпропетровська обласна клінічна офтальмологічна лікарня».

В подальшому позивач перебував на обстеженні та лікуванні у КП «Дніпропетровська обласна клінічна офтальмологічна лікарня» з 23.12.2024 по 26.12.2024, у КНП «Чернігівська обласна лікарня» з 07.01.2025 по 20.01.2025 та з 28.01.2025 по 03.02.2025, у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону з 10.02.2025 по 13.02.2025, у

Національному військово-медичному клінічному центрі «Головний військовий клінічний госпіталь» з 15.02.2025 по 20.02.2025.

З 21.02.2025 по 27.02.2025 позивачем пройдено госпітальну військово-лікарську комісію Військової частини НОМЕР_1 , результати проходження якої було оформлено Свідоцтвом про хворобу № 405 від 27.02.2025 госпітальної військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 , яке 21.03.2025 №1541 затверджене постановою військово- лікарської комісії Центральної військово-лікарська комісія Збройних Сил України.

Відповідно до п. 12 Свідоцтва про хворобу № 405 від 27.02.2025 госпітальної військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 позивачу встановлено діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025) та прийнята постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва: «Н35.3 Наслідки оперованого відшарування сітківки правого ока (12.02.2015-задня закрита субтотальна вітректомія з ендолазеркоагуляцією сітківки з ендотампонадою силіконом 1300, 05.05.2015 - виведення силікону на правому оці), у вигляді авітрії, периферичної хоріоретинопатії, артифакії (09.01.2025-ФЕК з імплантацією ІОЛ на правому оці), атрофічного макулярного розриву у вигляді сліпоти правого ока. К00.0 Вторинна часткова адентія верхньої і нижньої щелепи. Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби. Н52.1 Короткозорість в 1.5 лівого ока при гостроті зору з корекцією 1.0 лівого ока. Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби.

Відповідно до п. 13 Свідоцтва про хворобу № 405 від 27.02.2025 госпітальної військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 : «Постанова ВЛК про придатність до військової

служби, служби за військовою спеціальністю тощо. На підставі статей 31-а, 27-а, графи ІІ Розкладу хвороб. Непридатний до військової служби».

На підставі Свідоцтва про хворобу № 405 від 27.02.2025 госпітальної військово- лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 , яке 21.03.2025 №1541 було затверджене постановою військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарська комісія Збройних Сил України, позивача наказом командира Військової частини НОМЕР_6 (по особовому складу) від 17.04.2025 № 26-РС звільнено у відставку за підпунктом «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово- лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців) пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а наказом командира Військової частини НОМЕР_5 (по стройовій частині) від 17.04.2025 № 107 позивача з 17.04.2025 виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

Позивач вважає, що постанова, оформлена Свідоцтвом про хворобу № 405 від 27.02.2025, яке 21.03.2025 №1541 затверджене постановою військово-лікарської комісії Центральної військово- лікарська комісії Збройних Сил України, в частині причинного зв'язку захворювання: «Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби» є протиправною та підлягає скасуванню, та заміни на: «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» та звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, який побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Вчинення ж державним органом чи органом місцевого самоврядування, їх посадовою особою дій у межах компетенції, але не передбаченим способом, у не передбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Обсяг судового контролю в адміністративних справах визначено частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускається бездіяльності.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2232-ХІІ, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Визначення військової служби міститься у частині першій статті 2 Закону № 2232-ХІІ та означає, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

На підставі частини другої цієї статті проходження військової служби здійснюється, зокрема, громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.

За змістом частини четвертої вказаної статті порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною першою статті 3 Закону № 2232-XII визначено, що правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який діє дотепер.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Статтею 70 Закону України від 19.11.1992 № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров'я» у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України за № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 .11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення №402, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Положення №402 визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу. Це Положення поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов'язаних та резервістів (пункт 1.1 глави 1 розділу І Положення №402).

Як передбачено пунктом 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це, зокрема, встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Основними завданнями військово-лікарської експертизи, як зазначено у пункті 1.3 глави 1 розділу I Положення №402, є, зокрема, визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть.

Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Пунктами 2.2. та 2.3. глави 2 розділу І Положення №402 встановлено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:

Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);

ВЛК регіону.

ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

На підставі підпунктів 2.6.3 та 2.6.4 пункту 2.6 глави 2 розділу І Положення №402 на госпітальну (гарнізонну) ВЛК покладається:

проведення медичного огляду осіб, указаних у пункті 1.2 розділу I Положення (крім допризовників), з метою визначення ступеня придатності до військової служби та в інших випадках, указаних у пункті 1.4 розділу II Положення;

ведення книги протоколів ВЛК та здавання її в архів;

проведення контролю за повнотою та якістю обстеження під час проведення медичного огляду, терміном проведення обстеження;

проведення разом із провідними медичними спеціалістами ВМКЦ регіонів та начальниками медичних служб військових частин, що знаходяться у зоні відповідальності закладу охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, детального аналізу визнання військовослужбовців непридатними до військової служби, розробка пропозицій щодо покращення стану здоров'я військовослужбовців та попередження їх дострокового звільнення з військової служби за станом здоров'я. Узагальнення пропозицій та надання їх до штатної ВЛК.

Госпітальна (гарнізонна) ВЛК має право, зокрема, приймати постанови відповідно до цього Положення.

За змістом пункту 21.1, 21.2 глави 21 розділу II Положення № 402 у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення.

Причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних ТЦК та СП на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК.

Пунктом 21.5 глави 21 розділу II Положення № 402 постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:

а) «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України».

б) «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини в період громадянської та Другої світової воєн» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби у складі діючої армії і флоту у роки громадянської війни, Другої світової війни, участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Другої світової війни.

в) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане, у разі фактичного виконання службових обов'язків під час проходження військової служби, крім поранень (контузій, травм, каліцтв), одержаних за обставин фактичного виконання службових обов'язків, передбачених у підпункті «а» цього пункту.

г) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку (вказується вид події, що призвела до нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» - якщо воно одержане військовослужбовцем у результаті нещасного випадку за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або одержане внаслідок вчинення ним правопорушення.

ґ) "Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії" - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період участі в бойових діях, забезпечення бойової діяльності військ (флотів) на території інших країн (Перелік країн затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.94 № 63 "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (із змінами), далі - Перелік країн), і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій.

д) «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо воно виникло під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досягло такого розвитку, що призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби».

е) «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини в період громадянської та Другої світової воєн» - якщо воно виникло під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби у складі діючої армії і флоту у роки громадянської війни, Другої світової війни, участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Другої світової війни.

Зазначені у підпунктах «д» та «е» постанови приймаються також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, якщо вони етіопатогенетично дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання у період участі в бойових діях.

Відповідно до пункту 21.16 глави 21 розділу II Положення № 402 якщо у свідоцтві про хворобу (довідці ВЛК), складеному на військовослужбовця (осіб, звільнених з військової служби), зазначені хвороби (поранення), одержані (що виникли) за різних обставин, ВЛК приймає постанови про їх причинний зв'язок окремо.

Згідно із пунктом 21.18 глави 21 розділу II Положення № 402 якщо свідоцтво про хворобу не збереглося, підставою для прийняття постанови про причинний зв'язок захворювання (поранення) є записи в документах (історія хвороби, довідка архіву, медична довідка, медична, червоноармійська або службова книжки, прохідне свідоцтво, особова справа, свідоцтво про звільнення від військового обов'язку, військовий квиток, витяг із документів військової частини, матеріалів службового розслідування, дізнання, досудового слідства або суду).

За змістом пункту 21.20 глави 21 розділу II Положення № 402 якщо у військово-медичних документах, складених у роки Великої Вітчизняної війни, в інші періоди ведення бойових дій, у період проходження військової служби, є згадки про захворювання (поранення) або в цих самих документах зазначені тільки окремі симптоми захворювання (поранення), то ВЛК правомірна вирішувати питання їх причинного зв'язку і прийняття відповідної постанови.

На підставі пункту 21.25 глави 21 розділу II Положення № 402 для прийняття постанови про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), у тому числі які призвели до загибелі (смерті) військовослужбовця, до штатної ВЛК разом із заявою військовослужбовця (члена сім'ї, батьків, утриманців загиблого (померлого) військовослужбовця) або разом із листом командира (начальника) військової частини (закладу, установи), ТЦК та СП надаються такі документи (копії документів), зокрема, довідка про проходження військової служби або копія посвідчення офіцера, генерала (військового квитка рядового, сержантського і старшинського складу); довідка за формою, наведеною у Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (за наявності); медичні документи, які підтверджують початок розвитку, розвиток захворювання або одержання травми (поранення, контузії, каліцтва): медична книжка військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби), медичні карти стаціонарного (амбулаторного) хворого або витяги з них, довідки із закладів охорони здоров'я, свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК), витяг із книги обліку хворих в амбулаторії під час первинного звернення по медичну допомогу.

Штатною ВЛК враховуються: первинна медична картка, службова та медична характеристики, матеріали розслідування, дізнання або досудового слідства, атестації, архівні довідки, довідки про причину смерті, висновок судово-медичного експерта.

До вказаних документів особи, зазначені в абзаці першому цього пункту, за власним бажанням додають інші документи, які підтверджують причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), у тому числі які призвели до загибелі (смерті), з військовою службою.

Штатна ВЛК вивчає документи, за потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких вони подані (надсилає необхідні запити тощо), та в місячний строк із дня надходження документів приймає рішення щодо встановлення причинного зв'язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), у тому числі які призвели до загибелі (смерті)), з військовою службою, про що інформує військові частини (органи, підрозділи), ТЦК та СП, осіб, які звернулися до штатної ВЛК.

За правилами частини п'ятої статті 16 Закону № 2232-XII рішення районної (міської) комісії може бути оскаржено громадянином України до комісії вищого рівня або до суду в порядку, передбаченому законом.

З матеріалів справи слідує, що під час проходження позивачем медичного огляду гарнізонної військово- лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 04.10.2022 позивачу, згідно довідки військово-лікарської комісії від 04.10.2022 №1731 Військової частини НОМЕР_1 встановлено діагноз: «Складний міопічний астигматизм обох очей. Захворювання, Ні, не пов'язане з проходженням військової служби. За результатами проходження 04.10.2022 медичного огляду гарнізонної військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 позивача було визнано придатним до військової служби».

Проте відповідно до Свідоцтва про хворобу № 405 від 27.02.2025 госпітальної військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 позивачу встановлено наступний діагноз: «Н35.3 Наслідки оперованого відшарування сітківки правого ока (12.02.2015-задня закрита субтотальна вітректомія з ендолазеркоагуляцією сітківки з ендотампонадою силіконом 1300, 05.05.2015 - виведення силікону на правому оці), у вигляді авітрії, периферичної хоріоретинопатії, артифакії (09.01.2025-ФЕК з імплантацією ІОЛ на правому оці), атрофічного макулярного розриву у вигляді сліпоти правого ока. К00.0 Вторинна часткова адентія верхньої і нижньої щелепи. Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби. Н52.1 Короткозорість в 1.5 лівого ока при гостроті зору з корекцією 1.0 лівого ока. Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби. На підставі статей 31-а, 27-а, графи ІІ Розкладу хвороб. Непридатний до військової служби».

При цьому судом встановлено, що позивач в періоди з 24.02.2022 по 04.04.2022, з 06.08.2023 по 22.01.2024, з 24.01.2024 по 12.02.2024, з 27.08.2024 по 01.12.2024, з 14.12.2024 по 22.12.2024, з 26.12.2024 по 05.01.2025, з 05.02.2025 по 06.02.2025, з 08.02.2025 по 09.02.2025 брав участь у бойових діях, що підтверджується довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 16.04.2025 №1511/214 Військової частини НОМЕР_5 .

Як випливає з підпункту д) пункту 21.5 глави 21 розділу II Положення № 402 постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань приймаються у формулюванні «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо воно виникло під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досягло такого розвитку, що призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби».

При цьому постанова в такому формулюванні приймається щодо військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, зазначених у підпункті «а» цього пункту, тобто в період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України.

Крім того така постанова приймається також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, якщо вони етіопатогенетично дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання у період участі в бойових діях, зазначених в абзаці першому цього підпункту.

Ураховуючи, що в період служби, а саме з 24.02.2022 по 17.04.2025, у позивача з'явились нові хвороби, які стали підставою для визнання його непридатним до військової служби, а також те, що в цей період позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, для встановлення причинного зв'язку захворювання позивача ВЛК мала встановити початок таких захворювань відповідно до Положення №402, за необхідності витребувати відповідні докази та надати їм оцінку, проте ВЛК цього не зробила.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним судом у постанові від 25.04.2025 у справі № 620/11008/24.

За висновком Верховного Суду, наведеним у постанові від 11 квітня 2025 року у справі № 480/278/23 (провадження № К/990/3734/24) невтручання в оцінку підстав прийняття висновку відповідача щодо встановлення причинного зв'язку захворювання зі смертю військовослужбовця на підставі медичних документів, для проведення якої потрібні спеціальні знання в медичній сфері, що виходить за межі необхідного дослідження щодо застосування норм матеріального права, не позбавляє суд обов'язку перевіряти дотримання процедури прийняття відповідного висновку ВЛК.

Суд вважає, що вказаний висновок є застосовним до цієї справи у контексті з'ясування дотримання ВЛК відповідної процедури, а саме щодо надання оцінки всім обставинам, медичним документам та іншим доказам, під час прийняття відповідного рішення ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку захворювання військовослужбовця, в тому числі витребуванням додаткових медичних документів, що стосуються позивача.

Як указано вище, завданням ВЛК відповідно до Положення №402, є, зокрема, визначення причинного зв'язку захворювань у військовослужбовців, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби. Для цього відповідач наділений правом витребовувати медичні документи, архівні довідки, витяги з наказів, актів, протоколів та інші документи, необхідні для прийняття постанови.

При цьому суд враховує, що ЦВЛК Збройних Сил України у відзиві на позов погодилась з тим, що позивач не був позбавлений права звернутися до ЦВЛК ЗС України із заявою про перегляд постанови ВЛК військової частини НОМЕР_1 про причинний зв'язок захворювань, із наданням додаткових медичних та військово-облікових документів.

На підставі частини першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11 березня 1980 року під дискреційним слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за певних обставин.

Комітет Міністрів Ради Європи сформулював принципи, які слугують змістовими гарантіями ухвалення справедливого рішення. Здійснюючи дискреційні повноваження, адміністративний орган: переслідує лише ту мету, задля якої його наділено такими повноваженнями; дотримується принципу об'єктивності й безсторонності, враховуючи лише ті чинники, які стосуються конкретної справи; дотримується принципу рівності перед законом, не допускаючи несправедливої дискримінації; забезпечує належну рівновагу між несприятливими наслідками, які його рішення може мати для прав, свобод чи інтересів осіб, та переслідуваною при цьому метою; приймає своє рішення в межах строку, прийнятного під кутом зору питання, яке вирішується; забезпечує послідовне застосування загальних адміністративних приписів з одночасним врахуванням конкретних обставин кожної справи.

У пункті 2.4 Рішення Конституційного Суду України від 08 червня 2016 року № 3-рп/2016 ідеться про те, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права (частина перша статті 8 Конституції України), одним з елементів якого є правова визначеність положень законів та інших нормативно-правових актів.

За правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, із конституційних принципів рівності і справедливості випливає вимога визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці, неминуче призводить до сваволі (абзац другий підпункту 5.4 пункту 5 мотивувальної частини).

Конституційний Суд України виходить із того, що принцип правової визначеності не виключає визнання за органом державної влади певних дискреційних повноважень у прийнятті рішень, однак у такому випадку має існувати механізм запобігання зловживанню ними. Цей механізм повинен забезпечувати, з одного боку, захист особи від свавільного втручання органів державної влади у її права і свободи, а з другого - наявність можливості в особи передбачати дії цих органів.

Практика ЄСПЛ свідчить, що надання правової дискреції органам влади у вигляді необмежених повноважень є несумісним з принципом верховенства права і закон має з достатньою чіткістю визначати межі такої дискреції, наданої компетентним органам, та порядок її здійснення, з урахуванням законної мети цього заходу, щоб забезпечити особі належний захист від свавільного втручання (див. рішення від 02 листопада 2006 року у справі «Волохи проти України», від 02 серпня 1984 року у справі «Мелоун проти Сполученого Королівства»).

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Отже враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позов має бути задоволений частково шляхом визнання протиправною та скасування постанови госпітальної військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 , яка оформлена Свідоцтвом про хворобу №405 від 27.02.2025 та затверджена 21.03.2025 №1541 Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України щодо діагнозу ОСОБА_1 в частині причинного зв'язку захворювання: «Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби» та зобов'язати госпітальну військово-лікарську комісію Військової частини НОМЕР_1 повторно дослідити питання щодо встановлення причинно-наслідкового зв'язку захворювань, які стали підставою для визнання ОСОБА_1 не придатним до військової служби та прийняти рішення з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні, а в іншій частині позову відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову госпітальної військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 , яка оформлена Свідоцтвом про хворобу № 405 від 27.02.2025 та затверджена 21.03.2025 №1541 Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України щодо діагнозу ОСОБА_1 в частині причинного зв'язку захворювання: «Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби».

Зобов'язати госпітальну військово-лікарську комісію Військової частини НОМЕР_1 повторно дослідити питання щодо встановлення причинно-наслідкового зв'язку захворювань, які стали підставою для визнання ОСОБА_1 не придатним до військової служби та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ).

Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_7 ).

Відповідач: Центральна військово-лікарська комісія Збройних сил України (вул. Госпітальна, буд. 16, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ - 08356179).

Суддя В.В. Падій