Рішення від 12.11.2025 по справі 600/4499/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/4499/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Буддеталь" до Чернівецької міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення в частині, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Буддеталь" (далі - позивач), звернулось в суд з позовом до Чернівецької міської ради (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати рішення 52 сесії Чернівецької міської ради VIII скликання № 1945 від 04.09.2024 (пункт № 1) щодо надання Товариству з обмеженою відповідальністю «Буддеталь», земельної ділянки за адресою вул. лейтенанта Маланчука Олександра, 40, площею 1,8017га (кадастровий номер 7310136600:38:001:0105) в оренду терміном на 3 (три) роки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07) (для обслуговування нежитлових будівель) на підставі заяви ТОВ «Буддеталь», зареєстрована 19.06.2024р. за №24/01-08/1-2448 (ДНАП), свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 14.05.2010р. №13600309 - протиправним та незаконним;

- скасувати пункт 1 рішення 52 сесії Чернівецької міської ради VIII скликання №1945 від 04.09.2024 щодо надання Товариству з обмеженою відповідальністю «Буддеталь» (код ЄДРПОУ 31289779), земельної ділянки за адресою вул. лейтенанта Маланчука Олександра, 40, площею 1,8017га (кадастровий номер 7310136600:38:001:0105) в оренду терміном на 3 (три) роки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07) (для обслуговування нежитлових будівель) на підставі заяви ТОВ «Буддеталь», зареєстрована 19.06.2024р. за №24/01-08/1-2448 (ДНАП), свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 14.05.2010р. №13600309;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернівецької міської ради на користь ТОВ «Буддеталь» судовий збір в сумі 2411,40 грн.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

1. В обґрунтуванні поданого позову зазначено, що позивач звертався із заявою про надання в оренду земельної ділянки за адресою: вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, м. Чернівці площею 1,8017 га з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105, терміном на три роки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02). У заяві наголошувалося, що фактичне використання земельної ділянки - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

Пунктом 1 рішення 52 сесії Чернівецької міської ради VIII скликання №1945 від 04.09.2024 позивачу надано в оренду земельну ділянку за адресою: вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, м. Чернівці площею 1,8017 га з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105, терміном на три роки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07).

Позивач не погоджується із вказаним рішенням, оскільки, на його думку, відповідач безпідставно надав в оренду вказану земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07), в той час як у поданій заяві позивач просив надати в оренду земельну ділянку виключно для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02). При цьому, у заяві не було жодної інформації про надання в оренду земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07).

Таким чином, на переконання позивача, подана заява про надання в оренду терміном на три роки земельної ділянки по вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, м. Чернівці площею 1,8017 га з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02) повинна була залишитися без розгляду, адже у відповідача не було жодних правових підстав для надання в оренду земельної ділянки із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07) на підставі поданої заяви.

Крім того, у позові зверталась увага суду, що цільове призначення земельної ділянки площею 1,8017 га з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07) не відповідає фактичному використанню земельної ділянки, а також об'єктам нерухомості, що на ній розташовані.

2. Представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого заперечив щодо задоволення позовних вимог з огляду на те, що наявність спору у даній справі обґрунтовується наданням позивачу в оренду земельної ділянки на підставі його заяви, що виключає порушення будь-яких прав позивача. Також наголошувалось, що частиною 16 статті 123 Земельного кодексу України законодавець визначив, що саме відмова або бездіяльність органу місцевого самоврядування стосовно надання в оренду земельної ділянки можуть бути оскаржені до суду, а тому в даному випадку факт надання позивачу в оренду земельної ділянки виключає можливість порушеного права позивача.

Таким чином, представник відповідача вважає, що доводи позивача не містять жодного обґрунтування негативного впливу спірним рішенням на жодні конкретні реальні індивідуально виражені права, свободи чи інтереси та свідчать виключно про незгоду позивача з указаним рішенням, що не є тотожним порушення права, свобод чи інтересів.

3. Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій викладені переважно ті ж самі аргументи, що і зазначені в позовній заяві.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.

1. Ухвалою суду від 07.10.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

2. Ухвалою суду від 09.10.2024 відмовлено у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Буддеталь" про забезпечення позову.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.

1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Буддеталь" 04.01.2001 зареєстроване юридичною особою в Єдиному державного реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, основний вид діяльності «16.10 Лісопильне та стругальне виробництво».

2. Згідно державного акту на право постійного користування землею серії І-ЧВ №001167 від 15.06.1999, відособленому підрозділу «Буддеталь» виробничого об'єднання «Кварц» відповідно до рішень Чернівецької міської ради від 04.08.1998 №296/9 та від 24.11.1998 №549/16 надано у постійне користування земельну ділянку площею 1,8245 га за адресою АДРЕСА_1 , для виробничих потреб.

3. Рішенням 6 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 31.05.2021 №272 «Про проведення робіт із землеустрою щодо інвентаризації земель міста Чернівці» вирішено, зокрема: провести роботи із землеустрою щодо інвентаризації земель міста Чернівці; суб'єктам господарювання, які мають в користуванні земельні ділянки в межах території на якій пропонується провести інвентаризацію земель, забезпечувати доступ до об'єктів інвентаризації та надавати виконавцю робіт інформацію стосовно документів, що посвідчують право користування чи власності земельної ділянки; дозволено Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради виступити замовником технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.

4. 15.02.2022 між Департаментом урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Подільський земельний центр» укладено договір №1 на закупівлю послуг (послуги з розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель території міста Чернівці із застосуванням геоінформаційних технологій та наповнення ГІС даними, отриманими в результаті надання послуг.

5. Пунктом 7 рішення 36 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 31.08.2023 №1401 «Про постійне користування земельними ділянками» вирішено: вважати припиненим право постійного користування відособленому підрозділу «Буддеталь» виробничого об'єднання «Кварц» земельною ділянкою за адресою вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, площею 1,8245 га, для виробничих потреб, що посвідчене державним актом на право постійного користування землею у зв'язку з припиненням діяльності та набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.

Зобов'язано ТОВ «Буддеталь» до 01.10.2023 звернутися до департаменту адміністративних послуг міської ради із відповідною заявою щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку за адресою вул. Маланчука Олександра, 40 (пункт 7.1 ).

6. 09.10.2023 ТОВ «Буддеталь» було подано заяву до Департаменту урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради про надання дозволу на розробку проектів відведення земельної ділянки за адресою м. Чернівці, вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40.

7. 28.11.2023 відділ №1 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області здійснив державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки за адресою м. Чернівці, вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, площею 1,8017 га, кадастровий номер7310136600:38:001:0105, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, вид цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07). Інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки - технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель від 01.06.2023, ТОВ «ПоділляЗемЦентр».

8. 13.12.2023 Департамент урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради направив на адресу позивача лист №24/01-08/1-4342, в якому зазначено, що рішенням Чернівецької міської ради від 30.11.2023 №1548 проект рішення щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою м. Чернівці, вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, орієнтовною площею 1,8245 га направлено на доопрацювання постійної комісії з питань земельних відносин, архітектури та будівництва Чернівецької міської ради.

9. Рішенням 41 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 25.01.2024 №1623 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель» вирішено, зокрема: затвердити технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель та віднести земельні ділянки до відповідної категорії земель, виду цільового призначення земельних ділянок згідно з додатком до цього рішення.

10. У пункті 514 додатку до рішення міської ради VIII скликання від 25.01.2024 №1623 зазначено про земельну ділянку за адресою по вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, м. Чернівці, з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105, яку віднесено до категорій земель - землі житлової та громадської забудови, вид цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07).

11. 04.06.2024 Департамент урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради повідомив ТОВ «Буддеталь» про прийняте рішення 41 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 25.01.2024 №1623.

12. 17.06.2024 позивач звернувся до Департаменту урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради із заявою (зареєстровано у ЦНАП 19.06.2024 за №619937) про надання в оренду земельної ділянки площею 1,8017 га за адресою: вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, м. Чернівці, з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105, терміном на три роки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02).

13. Пунктом 1 рішення 52 сесії Чернівецької міської ради VIII скликання №1945 від 04.09.2024 «Про розгляд звернень юридичних осіб і громадян щодо надання земельних ділянок в оренду та визнання припиненими договорів оренди землі» вирішено надати товариству з обмеженою відповідальністю "Буддеталь" земельну ділянку за адресою: вул. Маланчука Олександра, 40, м. Чернівці, площею 1,8017 га (кадастровий номер 7310136600:38:001:0105) в оренду терміном на 3 (три) роки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07) (для обслуговування нежитлових будівель) (підстава: заява ТОВ "Буддеталь", зареєстрована 19.06.2024 за №24/01-08/1-2448 (ДНАП), свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 14.05.2010 №13600309).

14. Не погоджуючись із пунктом 1 оскаржуваного рішення 52 сесії Чернівецької міської ради VIII скликання №1945 від 04.09.2024 щодо надання земельної ділянки за адресою: вул. Маланчука Олександра, 40, м. Чернівці, площею 1,8017 га (кадастровий номер 7310136600:38:001:0105) в оренду терміном на 3 (три) роки, зокрема, саме для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07) (для обслуговування нежитлових будівель), позивач звернувся до суду із цим позовом.

ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.

1. Статтею 14 Конституції України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до статті 142 Конституції України встановлено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно приписів статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

2. Законом, який відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, є Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).

Згідно частини 1 статті 10 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

3. Статтею 1 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року №2768-ІІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Згідно статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Пунктом «а» частини 1 статті 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад.

Відповідно до приписів статті 18 Земельного кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим. Україна за межами її території може мати на праві державної власності земельні ділянки, правовий режим яких визначається законодавством відповідної країни.

Згідно частини 1 статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим (частина 3 статті 19 Земельного кодексу України).

Частиною 1 статті 20 Земельного кодексу України при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення. При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення.

Відповідно до частини 2 статті 20 Земельного кодексу України віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу.

Згідно частини 3 статті 20 Земельного кодексу України категорія земель та вид цільового призначення земельної ділянки визначаються в межах відповідного виду функціонального призначення території, передбаченого затвердженим комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади або генеральним планом населеного пункту.

Встановлення цільового призначення земельної ділянки може здійснюватися без додержання вимог, передбачених абзацом першим цієї частини, у випадках: передачі земельної ділянки державної, комунальної власності відповідно до частини третьої статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"; консервації деградованих і малопродуктивних, техногенно забруднених земель; віднесення земельної ділянки до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення; віднесення земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення; зміни виду цільового призначення земельної ділянки в межах категорії земель сільськогосподарського призначення (крім віднесення їх до земельних ділянок для садівництва, зміни цільового призначення земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами); віднесення до земель морського транспорту земельних ділянок у межах морського порту.

При внесенні до Державного земельного кадастру відомостей про встановлення або зміну цільового призначення земельної ділянки належність земельної ділянки до відповідної функціональної зони визначається за даними Державного земельного кадастру. Відомості про цільове призначення земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру (частина 4 статті 20 Земельного кодексу України).

Відповідно до частини 5 статті 20 Земельного кодексу України класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними, а також правила його застосування з визначенням категорій земель та видів цільового призначення земельних ділянок, які можуть встановлюватися в межах відповідної функціональної зони, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Зазначені класифікатор та правила використовуються для ведення Державного земельного кадастру і містобудівного кадастру. Віднесення земельних ділянок до певних категорії та виду цільового призначення земельних ділянок має відповідати класифікатору та правилам, зазначеним в абзаці першому цієї частини.

До земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування (стаття 38 Земельного кодексу України).

Частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Статтею 123 Земельного кодексу України врегульовано порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою (абзац 3 частини 1 статті 123).

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (частина 16 статті 123).

Згідно частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

4. За змістом частини другої статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно обставин цієї справи, між сторонами виник спір щодо правомірності прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, яким позивачу надано в оренду на три роки земельну ділянку з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105, саме для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07) на підставі його заяви.

На переконання позивача, прийняте рішення не відповідає змісту поданої заяви, оскільки у ній чітко зазначено про вимогу надати земельну ділянку виключно для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02), а тому у відповідача не було жодних правових підстав для надання земельної ділянки із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07), оскільки така вимога взагалі не заявлялася позивачем.

В свою чергу, відповідач наголошує, що позивачу надано в оренду земельну ділянку на підставі поданої заяви, що виключає порушення будь-яких його прав, свобод чи інтересів.

5. Надаючи оцінку наведеним доводам та аргументам сторін, суд зазначає наступне.

28.11.2023 відділ №1 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області здійснив державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки за адресою м. Чернівці, вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, площею 1,8017 га, кадастровий номер7310136600:38:001:0105, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, вид цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07). Інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки - технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель від 01.06.2023, ТОВ «ПоділляЗемЦентр».

Рішенням 41 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 25.01.2024 №1623 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель» вирішено, зокрема: затвердити технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель та віднести земельні ділянки до відповідної категорії земель, виду цільового призначення земельних ділянок згідно з додатком до цього рішення.

У пункті 514 додатку до рішення міської ради VIII скликання від 25.01.2024 №1623 зазначено про земельну ділянку за адресою по АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105, яку віднесено до категорій земель - землі житлової та громадської забудови, вид цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07).

6. З наведеного слідує, що 28.11.2023 земельна ділянка за адресою АДРЕСА_1 , площею 1,8017 га, кадастровий номер 7310136600:38:001:0105, була зареєстрована Державному земельному кадастрі та віднесена до категорії земель - землі житлової та громадської забудови, вид цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07).

В подальшому Чернівецька міська рада, в межах наданих законом повноважень, рішенням 41 сесії VIII скликання від 25.01.2024 №1623 затвердила технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель, в тому числі щодо земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , площею 1,8017 га, кадастровий номер7310136600:38:001:0105, яку віднесено до категорій земель - землі житлової та громадської забудови, вид цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07).

7. Матеріалами справи підтверджується, що 17.06.2024 позивач звернувся до Департаменту урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради із заявою (зареєстровано у ЦНАП 19.06.2024 за №619937) про надання в оренду земельної ділянки площею 1,8017 га за адресою: вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, м. Чернівці, з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105, терміном на три роки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02).

Таким чином, зі змісту поданої позивачем заяви вбачається, що останній просив надати в оренду земельну ділянку виключно для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02).

Позивач у заяві наголошував, що фактичне використання земельної ділянки здійснюватиметься для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості. При цьому, будь-яких вимог про надання земельної ділянки в оренду із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07) заява від 17.06.2024 не містить.

8. Разом з тим, пунктом 1 рішення 52 сесії Чернівецької міської ради VIII скликання №1945 від 04.09.2024 «Про розгляд звернень юридичних осіб і громадян щодо надання земельних ділянок в оренду та визнання припиненими договорів оренди землі» вирішено надати позивачу вказану земельну ділянку в оренду терміном на 3 (три) роки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07) (для обслуговування нежитлових будівель).

З оскаржуваного рішення та змісту поданого відповідачем відзиву фактично вбачається, що відповідач задовольнив заяву позивача від 17.06.2024 про надання в оренду земельної ділянки терміном на три роки, однак з іншим цільовим призначенням.

9. Разом з тим, суд звертає увагу, що у заяві від 17.06.2024 позивач заявляв вимогу щодо надання в оренду земельної ділянки виключно із цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02). Подана заява не містила будь-яких вимог про надання в оренду земельної ділянки із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07).

Матеріали справи також не містять доказів того, що після подання заяви від 17.06.2024 позивач подавав будь-які інші заяви (клопотання) із уточненням вимог в частині можливого надання в оренду земельної ділянки із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07).

10. Таким чином, проаналізувавши викладене, суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно прийняв рішення про надання позивачу в оренду земельної ділянки площею 1,8017 га за адресою: вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, м. Чернівці, з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07), оскільки подана заява позивача від 17.06.2024 не містила вимог про надання земельної ділянки саме із таким цільовим призначенням.

11. При цьому, суд погоджується із доводами позивача в частині того, що у органу місцевого самоврядування були наявні всі правові підстави для залишення без розгляду поданої заяви позивача у зв'язку із тим, що заявлена вимога про надання в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105 із цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02) не відповідала цільовому призначенню земельної ділянки, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру.

12. Поряд з цим, суд також наголошує, що у поданому відзиві представник відповідача не зазначив, яким чином (згідно яких положень законодавства) відповідач на підставі заяви від 17.06.2024 надав позивачу в оренду земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07), в той час як у поданій заяві зазначалося взагалі про інший вид цільового призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02).

Іншими словами, представник відповідача не обґрунтував, яким чином заява позивача була задоволена шляхом прийняття відповідного рішення про надання в оренду земельної ділянки, в процесі прийняття якого відповідач фактично проігнорував вимогу позивача щодо надання в оренду земельної ділянки із цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02).

13. Суд також відхиляє доводи представника відповідача, щодо не порушення оскаржуваним рішення прав, свобод чи інтересів позивача, оскільки надання в оренду земельної ділянки відбулось не за тим цільовим призначенням, про який просив позивач у заяві, що фактично ставить у залежність подальше використання нерухомого майна для певного виду діяльності на земельній ділянці, яка з іншим видом цільового призначення (у випадку укладення договору оренди), з урахуванням відповідної специфіки господарської діяльності позивача та меті використання такої земельної ділянки в межах відповідного цільового призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02).

14. Окрім зазначеного вище, при вирішення спору суд не бере до уваги доводи позивача щодо протиправного віднесення земельної ділянки площею 1,8017 га за адресою: вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, м. Чернівці, з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105, до категорії земель - землі житлової та громадської забудови, вид цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07), оскільки правомірність оформлення та затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, зокрема вказаної земельної ділянки, а також її реєстрація у Державному земельному кадастрі не становлять предмет спору у даній справі.

15. Визначаючись щодо належного способу захисту порушеного права позивача - суд зазначає, що рішення 52 сесії Чернівецької міської ради VIII скликання №1945 від 04.09.2024 «Про розгляд звернень юридичних осіб і громадян щодо надання земельних ділянок в оренду та визнання припиненими договорів оренди землі» за своєю суттю є індивідуальним актом, оскільки поширює свою дію на чітке визначене коло осіб та врегульовує виключно земельні відносини по оренді земельних ділянок комунальної власності між орендодавцем (Чернівецькою міською радою) та конкретними орендарями (позивачем чи іншими суб'єктами господарювання).

Згідно підпункту 2 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправним та скасування пункту 1 рішення 52 сесії Чернівецької міської ради VIII скликання №1945 від 04.09.2024 щодо надання позивачу в оренду земельної ділянки за адресою вул. лейтенанта Маланчука Олександра, 40 площею 1,8017га (кадастровий номер 7310136600:38:001:0105) терміном на 3 (три) роки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07) (для обслуговування нежитлових будівель).

Решта доводів учасників справи не спростовують викладених вище висновків суду.

16. Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 90 КАС України).

17. Відповідно до норм статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

18. Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази надані позивачем - суд дійшов висновку, що обґрунтування на які посилається позивач, дають суду підстави для висновків, які спростовують доводи відповідача, а тому наявні підстави для задоволення позову.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

2. З урахуванням того, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір у сумі 2411,40 грн.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Буддеталь" до Чернівецької міської ради - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати пункт 1 рішення 52 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради «Про розгляд звернень юридичних осіб і громадян щодо надання земельних ділянок в оренду та визнання припиненими договорів оренди землі» №1945 від 04.09.2024, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Буддеталь" надано в оренду земельну ділянку за адресою: вул. лейтенанта Маланчука Олександра, 40, площею 1,8017 га (кадастровий номер 7310136600:38:001:0105) терміном на 3 (три) роки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07) (для обслуговування нежитлових будівель).

3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Буддеталь" за рахунок бюджетних асигнувань Чернівецької міської ради сплачений судовий збір у сумі 2411,40 грн.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Буддеталь" (вул. Маланчука Олександра, буд. 40, м. Чернівці, 58018, код ЄДРПОУ:31289779);

Відповідач - Чернівецька міська рада (площа Центральна, 1, м.Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ: 36068147).

Суддя О.В. Боднарюк