12 листопада 2025 року Справа № 580/3978/23
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О., перевіривши матеріали заяви Приватного підприємства «Еліт-Транс» про зміну порядку виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №580/3978/23 за позовом приватного підприємства "Еліт-Транс" до виконавчого комітету Черкаської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Дочірнє підприємство "Чарз-Авто" про скасування рішень та визнання нечинними договорів,
У провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом приватного підприємства "Еліт-Транс" до виконавчого комітету Черкаської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Дочірнє підприємство "Чарз-Авто" про скасування рішень та визнання нечинними договорів.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 адміністративний позов задоволено повністю. Скасовано рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 15.12.2022 № 1152 "Про призначення автомобільного перевізника до проведення конкурсу на автобусному маршруті загального користування № 7 "Вантажний порт - Вулиця Генерала Момота". Скасовано рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 15.12.2022 № 1153 "Про призначення автомобільного перевізника до проведення конкурсу на автобусному маршруті загального користування № 22 "Вулиця Сумгаїтська - ВАТ ЧЛФЗ "Аврора". Визнано нечинними договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом № 2-22, який укладено 19.12.2022 виконавчим Черкаської міської ради та ДП "Чарз-Авто" на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на маршруті загального користування № 7 "Вантажний порт - Вулиця Генерала Момота", а також Додаткову угоду № 1 до Договору на перевезення пасажирів автомобільним транспортом № 2-22 від 19.12.2022 який укладено 20.03.2023 виконавчим комітетом Черкаської міської ради та ДП "Чарз-Авто". Визнано нечинними договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом № 3-22, який укладено 19.12.2022 виконавчим комітетом Черкаської міської ради та ДП “Чарз-Авто» на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на маршруті загального користування № 22 "Вулиця Сумгаїтська - ВАТ ЧПФЗ "Аврора", а також Додаткову угоду № 1 до Договору на перевезення пасажирів автомобільним транспортом № 3-22 від 19.12.2022, яку укладено 20.03.2023 виконавчим комітетом Черкаської міської ради та ДП "Чарз- Авто". Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Черкаської міської ради (вул. Б. Вишневецького 36, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 04061547) на користь приватного підприємства "Еліт-Транс" (вул. Оборонна 8/1, м. Черкаси, 18008, код ЄДРПОУ 32414870) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 10 736 (десять тисяч сімсот тридцять шість) гривень 00 копійок та витрати на професійну правничу допомогу адвоката у сумі 13 0також для відмови у відкритті провадження
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2024 рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2023 р. у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "Еліт-Транс" до Виконавчого комітету Черкаської міської ради, третя особа - Дочірнє підприємство "ЧАРЗ-АВТО", про скасування рішень та визнання нечинними договорів - залишено без змін.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 у справі №580/3978/23 набрало законної сили 12.03.2024.
До Черкаського окружного адміністративного суду із заявою звернулось ПП "Еліт-Транс", в якій просить змінити порядок виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 в справі № 580/3978/23, та: «стягнути з виконавчого комітету Черкаської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 38764676) на користь приватного підприємства «Еліт - Транс» судові витрати зі сплати судового збору у сумі 10736 грн 00 коп. та витрати на професійну правничу допомогу адвоката у сумі 13000 грн 00 коп.».
Заява мотивована тим, що станом на 06.10.2025 виконавчий лист Черкаського окружного адміністративного суду в справі № 580/3978/23 в частині стягнення з виконавчого комітету Черкаської міської ради на користь приватного підприємства «Еліт - Транс» судових витрат зі сплати судового збору у сумі 10736 грн 00 коп. та витрати на професійну правничу допомогу адвоката у сумі 13000 грн 00 коп., залишається не виконаним, враховуючи відсутність механізму стягнення коштів з боржника - виконавчого комітету Черкаської міської ради, який не має відкритих рахунків в органах Казначейства. Тому, єдиним можливим способом виконання виконавчого листа суду в справі № 580/3978/23 в частині стягнення коштів, є зміна порядку виконання рішення суду шляхом: «стягнення з виконавчого комітету Черкаської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 38764676) на користь приватного підприємства «Еліт - Транс» судові витрати зі сплати судового збору у сумі 10736 грн 00 коп. та витрати на професійну правничу допомогу адвоката у сумі 13000 грн 00 коп.». В такому випадку виконавчий лист суду щодо стягнення коштів буде виконано органами Казначейства в межах діючого законодавства, шляхом безспірного списання коштів відповідно до пунктів 24 - 34 Порядку № 845.
Під час розгляду заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд з'ясував наступне.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 26.09.2023, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2024, адміністративний позов задоволено повністю. Скасовано рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 15.12.2022 № 1152 "Про призначення автомобільного перевізника до проведення конкурсу на автобусному маршруті загального користування № 7 "Вантажний порт - Вулиця Генерала Момота". Скасовано рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 15.12.2022 № 1153 "Про призначення автомобільного перевізника до проведення конкурсу на автобусному маршруті загального користування № 22 "Вулиця Сумгаїтська - ВАТ ЧЛФЗ "Аврора". Визнано нечинними договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом № 2-22, який укладено 19.12.2022 виконавчим Черкаської міської ради та ДП "Чарз-Авто" на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на маршруті загального користування № 7 "Вантажний порт - Вулиця Генерала Момота", а також Додаткову угоду № 1 до Договору на перевезення пасажирів автомобільним транспортом № 2-22 від 19.12.2022 який укладено 20.03.2023 виконавчим комітетом Черкаської міської ради та ДП "Чарз-Авто". Визнано нечинними договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом № 3-22, який укладено 19.12.2022 виконавчим комітетом Черкаської міської ради та ДП “Чарз-Авто» на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на маршруті загального користування № 22 "Вулиця Сумгаїтська - ВАТ ЧПФЗ "Аврора", а також Додаткову угоду № 1 до Договору на перевезення пасажирів автомобільним транспортом № 3-22 від 19.12.2022, яку укладено 20.03.2023 виконавчим комітетом Черкаської міської ради та ДП "Чарз- Авто". Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Черкаської міської ради (вул. Б. Вишневецького 36, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 04061547) на користь приватного підприємства "Еліт-Транс" (вул. Оборонна 8/1, м. Черкаси, 18008, код ЄДРПОУ 32414870) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 10 736 (десять тисяч сімсот ттакож для відмови у відкритті провадження
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21 листопада 2024 року № 4094-IX внесені зміни, в тому числі, до розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) «Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах» (набули чинності 19 грудня 2024 року).
Зазначений розділ доповнено, зокрема, статтями 381-1, 382-1 - 382-3.
Відповідно до ч. 9 ст. 382-3 КАС України суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами ст. 378 цього Кодексу.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
При цьому, відповідно до частини 3 статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Отже, розгляд заяви про зміну способу і порядку виконання рішення здійснено з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом №4094-ІХ.
За приписами ст. 124, ч. 3 ст. 129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України, а обов'язковість рішень суду визнається однією з основних засад судочинства.
Обов'язковість судових рішень гарантується, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод: право на судовий захист було б примарним, якби правова система держави дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове судове рішення залишалося недіючим на шкоду одній зі сторін. Якщо органи влади відмовляються виконувати чи затримують виконання судових рішень, гарантії статті 6, якими користується особа на час судової стадії розгляду, втрачають зміст.
Судові рішення, що набрали законної сили, а також ті, що підлягають негайному виконанню, є обов'язковими для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
За правилами частини третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Отже, передумовою для прийняття судом рішення про зміну способу або порядку виконання судового рішення, є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України Про виконавче провадження рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845.
Відповідно до п. 3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.
Пунктом 6 Порядку встановлено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними рішеннями про місцеві бюджети можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
Відповідно до ст. 28 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні до відання виконавчих органів міських рад належать власні повноваження, зокрема щодо забезпечення виконання місцевого бюджету, а також: здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
У заяві про зміну способу виконання судового рішення Приватне підприємство «Еліт-Транс» зазначило, що Виконавчий комітет Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 04061547) не обслуговується в Управлінні та не має відкритих рахунків в органах Казначейства. Станом на 06.10.2025 виконавчий лист Черкаського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 у справі № 580/3978/23 в частині стягнення з виконавчого комітету Черкаської міської ради на користь позивача судових витрат зі сплати судового збору у сумі 10 736 гривень 00 копійок та витрат на професійну правничу допомогу адвоката у сумі 13 000 гривень 00 копійок залишається не виконаним, враховуючи те, що в Управління відсутні механізми стягнення коштів з боржника виконавчого комітету Черкаської міської ради, який не має відкритих рахунків в органах Казначейства.
Суд з'ясував, що система органів місцевого самоврядування в місті Черкасах має певні особливості, які полягають в розподілі повноважень Черкаської міської ради та її виконавчого комітету між відповідними структурними підрозділами виключно департаментами/ управліннями Черкаської міської ради, які визначені головними розпорядниками додатком № 3 рішення міської ради Про бюджет Черкаської міської територіальної громади на 2025 рік (2357600000) від 24.12.2024 № 70-3. І саме департаменти/управління, як юридичні особи головні розпорядники (розпорядники) бюджетних коштів Черкаської міської ради та її виконавчого комітету, мають відкриті рахунки в органах казначейства та обслуговуються в Управлінні.
З метою виконання судових рішень відповідно до статті 129-1 Конституції України рішенням Черкаської міської ради від 28.03.2024 № 55-9 затверджено Програму забезпечення виконання судових рішень на 2024-2025 роки. Відповідальним виконавцем Програми забезпечення виконання судових рішень на 2024-2025 роки визначено Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради.
Також Черкаська міська рада листом від 24.04.2025 повідомила, що Виконавчий комітет Черкаської міської ради не має відкритих рахунків у органах Казначейства. З наведеного вбачається, що юридична особа - Виконавчий комітет Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 04061547) не є головним розпорядником коштів місцевого бюджету Черкаської територіальної громади та не' включена до мережі головних розпорядників коштів міського бюджету при виконанні програм і заходів державного та місцевих бюджетів. Також зазначають, що заборгованість в рамках справи №580/3978/23 буде внесена до Програми забезпечення виконання судових рішень на 2024-2025 роки. Додатково повідомили, що Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради не заперечує щодо зміни способу та порядку виконання рішення суду у справі №580/3978/23 за рахунок бюджетних асигнувань передбачених департаменту.
Таким чином, оскільки відсутня можливість стягнути з відповідача на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу та витрат за сплату судового збору у зв'язку із відсутністю відповідного рахунку, з якого можливе стягнення, однак такий рахунок наявний у Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради, тому є підстави для зміни способу виконання рішення суду.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Заяву Приватного підприємства «Еліт-Транс» про зміну порядку виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №580/3978/23 за позовом приватного підприємства "Еліт-Транс" до виконавчого комітету Черкаської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Дочірнє підприємство "Чарз-Авто" про скасування рішень та визнання нечинними договорів - задовольнити.
Змінити порядок виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 в справі № 580/3978/23, шляхом: «стягнути з виконавчого комітету Черкаської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 38764676) на користь приватного підприємства «Еліт - Транс» судові витрати зі сплати судового збору у сумі 10736 грн 00 коп. та витрати на професійну правничу допомогу адвоката у сумі 13000 грн 00 коп.».
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, що передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та в строки, що передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу складено, з урахуванням перебування головуючого судді на лікарняному у період з 28.10.2025 до 11.11.2024, у перший робочий день після виходу з лікарняного - 12.11.2025.
Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ