Рішення від 12.11.2025 по справі 560/14078/25

Справа № 560/14078/25

РІШЕННЯ

іменем України

12 листопада 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 в якому просить визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо обмеження відстрочки від призову на строк 90 днів. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 надати йому відстрочку на повний строк дії обставин, які є підставою для неї.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 було надано йому відстрочку від призову на військову службу на підставі п.3 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", строком на 90 днів, до 06.08.2025.

Однак позивач не погоджуються з такими діями відповідача, оскільки вважає, що відповідач повинен був надати йому відстрочку від призову на військову службу на підставі п.3 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" на весь строк дії обставин, які є підставою для неї.

Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Від відповідача на адресу суд надійшов відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Згідно даних АІТС «Оберіг» ОСОБА_1 , за станом на складання відзиву на його адміністративний позов, надана відстрочка до 05.11.2025 року, тобто на строк проведення мобілізації, визначений Указом Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» від 14.07.2025 № 479/2025.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що позивач є військовозобов'язаним та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно даних АІТС "Оберіг" ОСОБА_1 , надана відстрочка до 05.11.2025 року, тобто на строк проведення мобілізації, визначений Указом Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» від 14.07.2025 № 479/2025 на підставі п.3 ч.1 ст.23 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", строком на 90 днів.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо надання йому відстрочки від призову лише на 90 днів, а не на весь строк дії обставин, які є підставою для надання такої відстрочки, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, що неодноразово продовжувався.

Строк дії воєнного часу неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України і діяв, зокрема, станом на момент виникнення спірних правовідносин, а саме згідно Указу Президента України від 14.07.2025 № 478/2025 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні встановлено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 7 серпня 2025 року строком на 90 діб.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21J10.1993 №3543-ХІІ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон № 3543 - XII).

Водночас підстави звільнення від призову на військову службу під час мобілізації передбачені статтею 23 Законом № 3543-ХІІ.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 23 Закону № 3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

Відповідно до п. п. 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Відповідно до пункту 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного,- (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Додаток 5 цього Порядку визначає, що документами, що підтверджують право на відстрочку відповідно до п. З частини 1 статті 23 Закону № 3543-ХІІ є: свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов'язаного та один із документів: свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір'ю (батьком) дітей (трьох і більше) 1 або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір'ю), або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов'язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов'язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.

Відповідно до пункту 60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Суд звертає увагу позивача, що згідно абз. 10 п. 60 Постанови № 560 відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України.

Указом Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» від 14.07.2025 № 479/2025 встановлено продовжити з 7 серпня 2025 року строк проведення загальної мобілізації на 90 діб.

04.08.2025 року до відповідача від ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , надійшла заява про оформлення відстрочки.

Комісією для оформлення і надання відстрочок від призову на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 07.08.2025 року вирішено згідно п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" оформити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочку на строк дії відповідних законних підстав, але не більше ніж на 90 днів до 05.11.2025.

Рішення комісії оформлене проколом № 17 від 07.08.2025 року, вх.№3/6282.

Отже, з огляду на наведене вище комісією дотримано вимоги чинного законодавства України щодо строку надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, а саме на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України, тобто як і було надано позивачу, а тому дії відповідача були правомірними.

Враховуючи те, що позивачу було надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на строк дії Указу Президента України, а тому підстав для задоволення позовних вимог немає.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позивачу було відмовлено в задоволенні позовних вимог, а також враховуючи його звільнення від сплати судового збору, підстав для розподілу судових витрат немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )

Головуючий суддя О.П. Шевчук