Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
"12" листопада 2025 р. № 520/14237/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Холодногірсько-Новобаварського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 24.10.2025 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із заявою про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення, в якій просить суд змінити порядок виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.08.2025 по справі №520/14237/25 шляхом виключення із резолютивної частини рішення формулювання «зобов'язати Холодногірсько Новобаварський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції» і викладення резолютивної частини рішення у наступній редакції: «зняти арешт з нерухомого майна ОСОБА_1 , який накладено згідно повідомлення №13025 від 13.06.2005 ВДВС Ленінського району м. Харкова; об'єкт обтяження: невизначене майно, все майно, в т.ч. квартира за адресою: АДРЕСА_1 ».
В обґрунтування заяви зазначено, що при зверненні до Холодногірсько-Новобаварського відділу ДВС отримано відповідь про неможливість виконання рішення суду з причини відсутності у ДВС технічної можливості виконати рішення суду і отримано рекомендацію звернутися за виконанням рішення суду до державного реєстратора. Водночас, згідно резолютивної частини рішення, обов'язок зняти арешт з нерухомого майна ОСОБА_1 покладено саме на орган державної виконавчої служби, у зв'язку з чим підстави для звернення до державного реєстратора за виконанням рішення відсутні. Заявник вважає, що наявні підстави для зміни способу та порядку виконання судового рішення в даній справі.
Ухвалою від 28.10.2025 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення по справі та призначено судове засідання по адміністративній справі на 12.11.2025 о 10:30 год.
Учасники справи в судове засідання, призначене на 12.11.2025 о 10:00 год, не прибули, про дату, час та місце розгляду заяви були повідомлені своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Заявник подав до суду додаткові пояснення, згідно яких просив розглянути заяву без його участі та без участі його представника.
За приписами ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4, ч. 4 ст. 229 КАС України, беручи до уваги, що сторони у судове засідання не прибули, суд приходить до висновку про можливість розгляду заяви у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та подану заяву про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення по справі, суд встановив наступне.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.08.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 до Холодногірсько-Новобаварського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Холодногірсько-Новобаварського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо не зняття арешту з нерухомого майна ОСОБА_1 . Зобов'язано Холодногірсько-Новобаварський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції зняти арешт з нерухомого майна ОСОБА_1 , який накладено згідно повідомлення № 13025 від 13.06.2005 ВДВС Ленінського району м. Харкова; об'єкт обтяження: невизначене майно, все майно, в т.ч. квартира за адресою: АДРЕСА_1 . Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Холодногірсько-Новобаварського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції судовий збір у розмірі 1 211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок). Рішення набрало законної сили 19.09.2025.
За доводами заявника, викладеними в заяві про встановлення або зміну способу і порядку виконання судового рішення, на даний час наявний факт неможливості виконання рішення суду та наявності обставин, що істотно ускладнюють своєчасне виконання рішення або роблять його неможливим, що є підставою для зміни способу та порядку виконання судового рішення в даній справі.
Надаючи правову оцінку викладеним в заяві обставинам, суд дійшов наступного висновку.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Порядок та підстави для зміни способу, порядку та встановлення строку виконання судового рішення закріплені ст. 378 КАС України.
Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Отже, передумовою для прийняття судом рішення про зміну способу або порядку виконання судового рішення є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду.
Суд звертає увагу на те, що поняття "спосіб і порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке розраховане на виконавче провадження. Порядок виконання судового рішення означає визначену у рішенні суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним/приватним виконавцем, спосіб виконання судового рішення це спосіб реалізації та здійснення способу захисту. Під зміною способу виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі об'єктивної (безумовної) неможливості його виконання у спосіб, раніше встановлений судом.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 30.01.2018 у справі №281/1820/14-а, від 16.05.2018 у справі № 556/2609/14-а, від 11.11.2020 у справі № 817/628/15 та від 17.02.2021 у справі № 295/16238/14, від 24.07.2023 у справі № 420/6671/18.
Спосіб виконання судового рішення є способом реалізації захисту порушених прав позивача, який визначений самим рішенням та повинен відповідати вимогам закону. Під зміною ж способу і порядку виконання судового рішення необхідно розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації прийнятого рішення. Ці заходи мають забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Водночас, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати рішення по суті, торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду, а також змінювати обраний судом при ухваленні цього рішення спосіб відновлення порушеного права позивача.
Зазначені приписи чинного законодавства свідчать, що судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.08.2025, що набрало законної сили 19.09.2025, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано Холодногірсько-Новобаварський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції зняти арешт з нерухомого майна ОСОБА_1 , який накладено згідно повідомлення № 13025 від 13.06.2005 ВДВС Ленінського району м. Харкова; об'єкт обтяження: невизначене майно, все майно, в т.ч. квартира за адресою: АДРЕСА_1 .
Тобто, за результатами розгляду справи та вирішення спору між сторонами, суд постановив рішення, яким зобов'язав суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії задля захисту порушених прав позивача в спірних правовідносинах.
При цьому, судом задоволено позов позивача, виходячи з меж позовних вимог та обираючи належний та ефективний спосіб захисту прав позивача в спірних правовідносинах.
Натомість, у поданій заяві заявник просить суд змінити спосіб і порядок виконання вищевказаного рішення шляхом зняття арешту з нерухомого майна ОСОБА_1 , який накладено згідно повідомлення № 13025 від 13.06.2005 ВДВС Ленінського району м. Харкова; об'єкт обтяження: невизначене майно, все майно, в т.ч. квартира за адресою: АДРЕСА_1 .
Обраний спосіб відновлення порушених прав позивача фактично свідчить про зміну резолютивної частини рішення суду, із зобов'язального характеру (зобов'язання відповідача зняти арешт) в спосіб фактичного постановлення судом рішення про зняття арешту.
Обставин, що були би підставами для зміни способу і порядку виконання судового рішення, заявником не наведено.
Окрім того, матеріалами справи не підтверджено, що на даний час вичерпано загальний порядок виконання судового рішення, визначений Законом України «Про виконавче провадження», оскільки матеріали справи містять лише копію листа відповідача, згідно якого позивачу повідомлено про неможливість виконання ним судового рішення.
При цьому, з програми "Діловодство спеціалізованого суду" судом встановлено, що позивачем отримано по даній справі лише копію рішення, що набрало законної сили. Відомостей щодо отримання позивачем виконавчого листа по даній справі та звернення його до примусового виконання в порядку Закону України "Про виконавче провадження" судом не встановлено. Заявником відповідних доказів до суду не подано.
Отже, заявником не доведено, що на даний час виконання рішення суду у визначений судом спосіб є неможливим або утрудненим.
Враховуючи викладене, судом не встановлено обґрунтованих та доведених підстав для задоволення заяви позивача про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення по справі № 520/14237/25.
Згідно ч. 8 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалу за результатами розгляду питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.
На підставі викладеного, керуючись положеннями статей 241, 248, 256, 294, 295, 297, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Холодногірсько-Новобаварського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Дмитро ВОЛОШИН