Рішення від 12.11.2025 по справі 520/20569/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 року № 520/20569/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Заічко О.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Міністерства освіти і науки України (просп. Берестейський, буд.10,м. Київ,01135, код ЄДРПОУ38621185) третя особа: Державне підприємство «ІНФОРЕСУРС» (вул. Довженка Олександра, буд. 3,м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37533381) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання дй протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України № 3/5491-25 від 03.07.2025 року у видачі довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти з зазначенням не порушення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту» та у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

- зобов'язати Міністерство освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185) внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо не порушення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".

В обґрунтування позовних вимог зазначив що Міністерством освіти і науки України та Державним підприємством “Інфоресурс» протиправно обмежено можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО.

По справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 262 КАС України та запропоновано відповідачам надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачам та отримана ними.

Від, Міністерства освіти і науки України, надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, вказавши, що листом від 03.06.2024 №1/9805-24 МОН повідомило ПАТ “Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій», що за результатами перевірки інформації в ЄДЕБО було виявлено факти внесення закладами освіти інформації про здобувачів освіти ступеня освіти “Доктор філософії» з суттєвим порушенням строків її внесення, яка має ознаки недостовірної та такої, що не відповідає законодавству у сфері освіти. З метою запобігання наданню недостовірної інформації до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки в рамках Договору між Міністерством освіти і науки України та ПАТ “Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» від 07 травня 2024 року №MOES-C1-EDEBO-01/2 здійснити розробку відповідного програмного забезпечення щодо тимчасового обмеження можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, для 5711 історій навчань здобувачів освіти згідно зі списком. При формуванні довідки для таких здобувачів має видаватися блокуюче повідомлення “Формування довідки тимчасово неможливе - інформація про здобувача освіти потребує уточнення. Для уточнення інформації зверніться до Міністерства освіти і науки України». Відповідні обмеження застосовувати до моменту вирішення Міністерством освіти і науки України питання щодо правомірності зарахування зазначених здобувачів освіти.

Третя особа відзив до суду не надала.

Позивач подав до суду відповіді на відзиви відповідачів, в яких позовні вимоги підтримав.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно вимог ст. 229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

ОСОБА_1 18.06.2011 року завершив навчання у Харківській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 101 Харківської міської ради Харківської області та отримав свідоцтво про базову загальну середню освіту серії НОМЕР_2 .

31.05.2013 року, позивачем було завершено навчання у Харківській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 101 Харківської міської ради Харківської області та отримано атестат про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_3 .

01.09.2013 року, позивач був зарахований до Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого для здобуття першого (бакалаврського) рівня вищої освіти на денну форму навчання за спеціальністю 6.030401 правознавство та завершив навчання 23.06.2017 року та отримав диплом бакалавра серії НОМЕР_4 .

ОСОБА_1 01.09.2013 був зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) у Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. Успішно завершено навчання 23.06.2017 р.

Позивач з 01.09.2017 року по 28.02.2019 рік навчався у Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого за спеціальністю 081 Право та отримав диплом Магістра серії НОМЕР_5 .

03 жовтня 2023 року, позивач зарахований до «Класичного приватного університету» для здобуття третього (освітньо-наукового/освітньо-творчого) рівня вищої освіти за спеціальністю 281 Публічне управління та адміністрування, де позивач навчається по теперішній час.

01 липня 2025 року адвокат представник позивача, звернувся з адвокатським запитом до Міністерства освіти і науки України з метою з'ясування чи порушує позивач послідовність здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту» та отримання довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, у якій буде зазначено чи порушує позивач послідовність здобуття освіти чи не порушує.

03 липня 2025 року, відповідач надав відповідь № 3/5491-25 на адвокатський запит, у якому зазначив що, Інформацію про зарахування на навчання здобувача освіти ОСОБА_1 було внесено Класичним приватним університетом з істотним порушенням строку, а саме 19.05.2024, що безпосередньо впливає на можливість формування довідки про здобуття освіти в послідовному порядку.

За результатами перевірки інформації в ЄДЕБО було виявлено факти внесення закладами освіти інформації про здобувачів освіти ступеня освіти «Доктор філософії» з суттєвим порушенням строків її внесення, яка має ознаки недостовірної та такої, що не відповідає законодавству у сфері освіти.

Позивач вважаючи дії Міністерства освіти і науки України та Державного підприємством “Інфоресурс» щодо обмеження можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО, звернувся до суду з цим позовом.

Суд дослідивши матеріали справи зазначає таке.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положенням про Міністерство освіти і науки України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року № 630 року (далі Положення № 630), визначено, що Міністерство освіти і науки України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної діяльності, інноваційної діяльності в зазначених сферах, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.

Міністерство освіти і науки України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Згідно Указу Президента України від 30.09.2010 № 926 “Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні» постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 року № 752 затверджено Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти.

Міністерству освіти і науки, молоді та спорту передбачено: забезпечити створення до 01.01.2012 та функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти; розробити та затвердити порядок формування та функціонування зазначеної Єдиної бази.

Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 10 статті 13 Закону України “Про вищу освіту» Міністерство освіти і науки України:

2) бере участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері вищої освіти, науки, підготовки фахівців з вищою освітою;

3) систематично відстежує та аналізує потреби вітчизняного ринку праці, вносить пропозиції щодо обсягів і напрямів державної підтримки підготовки фахівців з вищою освітою;

4) провадить аналітично-прогностичну діяльність у сфері вищої освіти, визначає тенденції її розвитку, вплив демографічної, етнічної, соціально-економічної ситуації, інфраструктури виробничої та невиробничої сфери, формує стратегічні напрями розвитку вищої освіти з урахуванням науково-технічного прогресу та інших факторів, узагальнює світовий і вітчизняний досвід розвитку вищої освіти.

10) формує пропозиції і розміщує державне замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою у порядку, встановленому законодавством.

Згідно ч. 2 ст. 10 Закону України “Про освіту» від 05.09.2017 року № 2145-VIII (далі Закон № 2145-VIII) рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

За п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про вищу освіту» від 01.07.2014 року № 1556-VII (далі - Закон № 1556-VII) вища освіта - це сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.

За абз. 1-5 ч. 1 ст. 5 Закону № 1556-VII підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.

Додатком 9 до зазначеного Порядку затверджено форму довідки, яка формується за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти та має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, а також на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти формувати висновок щодо того, чи порушує поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту».

03.06.2024 Міністерство освіти і науки України надіслав керівникам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерству оборони України та Державному підприємству “Інфоресурс» листа № 1/9758-24 від 03.06.2024, яким роз'яснив особливості правильного формування довідки про здобувача освіти на основі даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО).

Вищевказаним листом керівників закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерство оборони України та Державне підприємство “Інфоресурс» поінформовано, що з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, здійснено доопрацювання програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) для забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку.

Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 № 752 “Про створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти» (із змінами, внесеними згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 №1060) визначено, що державне підприємство “Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Міністерства освіти і науки України, є технічним адміністратором ЄДЕБО.

Технічний адміністратор Єдиної державної електронної бази з питань освіти здійснює заходи із створення, модернізації і супроводження програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти, у тому числі її реєстрів, та інформаційно- пошукової системи доступу до її відкритих даних, їх технічного і технологічного забезпечення, збереження та захисту відомостей та даних, надання, тимчасового припинення (блокування) та анулювання доступу до цієї бази та її реєстрів, надання послуг у сфері їх функціонування, а також інші функції, визначені законодавством.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 05 жовтня 2018 р. за № 1132/32584 (із змінами) (далі - Положення) інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб'єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО.

Згідно із цим Положенням, технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти.

Так, відповідно до Положення суб'єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти, засновники яких не мають органів управління освітою (суб'єкти освітньої діяльності приватної форми власності), а також професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти: вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у пунктах 6 - 9 розділу III цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми навчання особа подавала заяви в електронній формі) та інформації, зазначеної в підпункті 6 пункту 6) для таких суб'єктів освітньої діяльності.

Інформація вноситься до ЄДЕБО користувачами ЄДЕБО протягом п'яти робочих днів з моменту її створення або отримання, якщо інший строк не встановлений законодавством.

Відповідно до пункту 10 розділу IV Положення керівники уповноважених суб'єктів забезпечують, зокрема, достовірність, точність та повноту інформації, що міститься в ЄДЕБО, а також своєчасність її внесення.

З огляду на вищезазначене, питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО, а також надання довідки, яка формується за даними ЄДЕБО і має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності, в даному випадку - до повноважень Національної академії статистики, обліку та аудиту.

Судом встановлено, що листом від 03.06.2024 №1/9805-24 МОН повідомило ПАТ “Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій», що за результатами перевірки інформації в ЄДЕБО було виявлено факти внесення закладами освіти інформації про здобувачів освіти ступеня освіти “Доктор філософії» з суттєвим порушенням строків її внесення, яка має ознаки недостовірної та такої, що не відповідає законодавству у сфері освіти.

З метою запобігання наданню недостовірної інформації до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки просимо в рамках Договору між Міністерством освіти і науки України та ПАТ “Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» від 07 травня 2024 року №MOES-C1-EDEBO-01/2 здійснити розробку відповідного програмного забезпечення щодо тимчасового обмеження можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, наособливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, для 5711 історій навчань здобувачів освіти згідно зі списком.

При формуванні довідки для таких здобувачів має видаватися блокуюче повідомлення “Формування довідки тимчасово неможливе - інформація про здобувача освіти потребує уточнення. Для уточнення інформації зверніться до Міністерства освіти і науки України».

Відповідні обмеження застосовувати до моменту вирішення Міністерством освіти і науки України питання щодо правомірності зарахування зазначених здобувачів освіти.

Крім того, судом з'ясовано, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30.09.2024 у справі №280/7211/24 позовні вимоги Класичного приватного університету до Міністерства освіти та науки України задоволено у повному обсязі. Зокрема у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 30.09.2024 у справі №280/7211/24, зокрема, зазначено: "... Наказом МОН України від 22.07.2024 №495-л «Про результати позапланової перевірки «Класичний приватний університет»» анульовано ліцензії «Класичний приватний університет» на провадження освітньої діяльності: - на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти з ліцензованим обсягом 165 осіб (наказ МОН від 01.07.2021 №81-л); - за освітньо-науковою програмою Право спеціальності 081 Право на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти з ліцензованим обсягом 25 осіб (наказ МОН від 19.04.202 №49-л); - за освітньо-науковою програмою Правоохоронна діяльність спеціальності 262 Правоохоронна діяльність на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти з ліцензованим обсягом 20 осіб (наказ МОН від 19.04.2021 №49-л). ...".

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 24.12.2024 у справі №280/7211/24 апеляційну скаргу Міністерства освіти і науки України задоволено. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.09.2024 в адміністративній справі №280/7211/24 скасовано та прийнято нову постанову. В задоволенні позову Класичному приватному університету відмовлено.

Постановою Верховного суду від 05.08.2025 року касаційну скаргу Класичного приватного університету залишено без задоволення. Постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 24.12.2024 у справі № 280/7211/24 залишено без змін.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та відсутність підстав для задоволення позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Міністерства освіти і науки України (просп. Берестейський, буд.10,м. Київ,01135, код ЄДРПОУ38621185); третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Державне підприємство «Інфоресурс“ (03057, м. Київ, вул. Олександра Довженка, буд. 3, Код ЄДРПОУ 37533381) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Заічко О.В.