Ухвала від 10.11.2025 по справі 480/8368/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

10 листопада 2025 року Справа № 480/8368/21

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Соп'яненко О.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області, Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Сумській області як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.01.2022 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області, Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Сумській області як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України задоволено.

Визнано протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Сумській області № 113-О від 28.07.2021 про припинення державної служби ОСОБА_1 . Поновлено ОСОБА_1 на посаді головного державного ревізора інспектора з юридичних питань Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області. Стягнуто з Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 43629 (сорок три тисячі шістсот двадцять дев'ять) грн. 33 коп.

Ухвалою суду від 16.09.2025 встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду в цій справі та зобов'язати ГУ ДФС в Сумській області протягом 30 днів з дня отримання даної ухвали подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 25.01.2022 по справі № 480/8368/21 в частині стягнення на користь позивача середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

27.10.2025 відповідач у справі подав звіт про виконання рішення суду від 25.01.2022 у справі № 480/8368/21.

Позивачем подано додаткові пояснення, в яких заперечує проти прийняття звіту.

Суд дослідивши матеріали справи та поданий відповідачем звіт про виконання рішення суду, зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Згідно з ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" від 2 червня 2016 року № 1404-VIII рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 5 червня 2012 року № 4901-VI виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Відповідно до листа ГУ ДКС України у Сумській області від 06.10.2025 № 04-11-06/6582 виконавчий лист по справі №480/8368/21 знаходиться на виконанні у Казначействі за бюджетною програмою КПКВК 3504040 "Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою".

ГУ ДФС у Сумській області повідомляє, що не має відкритих рахунків в органах казначейства, а тому виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від №480/8368/21 можливе лише за програмою КПКВК 3504040.

Згідно довідки ГУ ДКС України у Сумській області №06.1-09-06/2454 від 08.04.2025 у 2022-2025 роках кошторис на утримання ГУ ДФС у Сумській області відсутній та фінансування з Державного бюджету України не здійснювалися.

За таких обставин, суд вважає, що відповідачем були належним чином обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення та на момент подання відповідного звіту вжито заходи для виконання судового рішення, що у відповідності до приписів ч.5 ст. 382 КАС України, свідчить про наявність підстав для звільнення керівника відповідача від сплати відповідного штрафу.

В даному випадку невиконання рішення суду зумовлене лише відсутністю відповідного бюджетного асигнування та законодавчо встановленою черговістю виконання судових рішень, що в свою чергу не може бути підставою для покладення на боржника відповідальності за невиконання рішення суду.

При цьому суд не вбачає підстав для продовження судового контролю в порядку, визначеному частиною одинадцятою статті 382-3 КАС України, оскільки такі дії суду не вплинуть на наявність відповідного бюджетного асигнування та не можуть пришвидшити виконання судового рішення з огляду на встановлену черговість.

Враховуючи вище наведені обставини, за наслідками розгляду звіту ГУ ДФС у Сумській області про виконання судового рішення суд дійшов висновку про наявність підстав для постановлення ухвали про прийняття цього звіту.

Керуючись ст.ст. 245, 248, 256, 293-297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління ДФС у Сумській області від 27.10.2025 про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25.01.2022 у справі №480/8368/21.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О.В. Соп'яненко