Рішення від 12.11.2025 по справі 460/15555/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 року м. Рівне №460/15555/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доВійськової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправними дій відповідача щодо ненарахування та невиплати додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, в повному розмірі індексації грошового забезпечення, за період з 24 червня 2024 року по 23 червня 2025 року, а також щодо утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору з суми грошового забезпечення; зобов'язання нарахувати та виплатити першу частину одноразової грошової винагороди в розмірі 200 тис. грн. за підписання першого контракту у віці від 18 до 24 років; стягнення додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 за період з 24 червня 2024 року по 23 червня 2025 року (серпень 2024 року - 22258,06 грн (30000,00 - 7741,94); за вересень 2024 року - 24193,55 грн; за жовтень 2024 року - 7000,00 грн; за листопад 2024 року - 6774,19 грн; за березень 2025 року - 24642,86 грн; за квітень 2025 року - 7741,94 грн) у загальній сумі 92610,60 грн; зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 24 червня 2024 року по 23 червня 2025 року із застосуванням місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44 та з урахуванням виплачених сум; зобов'язання нарахувати та виплатити недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманих сум військового збору при виплаті грошового забезпечення.

Ухвалою суду від 29.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в справі; розгляд справи вирішено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 23.10.2025 витребувано у відповідача: накази командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди за період з 24 червня 2024 року по 23 червня 2025 року; документи, які підтверджують участь ОСОБА_1 у виконанні бойових (спеціальних) завдань у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, що передбачені пунктом 8 Особливостей виплати додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01 вересня 2023 року №729 «Деякі питання виплати військовослужбовцям Національної гвардії України винагород, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»» - помісячно відповідно до характеру виконуваних завдань, за період з 24 червня 2024 року по 23 червня 2025 року. У випадку відсутності усіх/частин документів, зобов'язано відповідача відповідні пояснення; зобов'язано надати пояснення щодо здійснення розрахунку ОСОБА_1 додаткової винагороди у грудні 2024 року в сумі 42129,03 грн; у червні 2025 року в сумі 47096,77 грн.

Ухвалою суду від 31.10.2025 продовжено відповідачу строк для подання витребовуваних доказів до 10.11.2025.

Згідно з позовною заявою, вимоги ґрунтуються на тому, що ОСОБА_1 1999 року народження, 24.06.2024 уклав контракт про проходження військової служби у відповідача строком на 1 рік. Вважає, що відповідно до абзацу 2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 року №153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» має право на отримання першої частини одноразової грошової винагороди в розмірі 200000,00 грн. Однак, відповідач протиправно не виплатив таку одноразову грошову винагороду. Також зазначає, що у період проходження служби відповідач протиправно не виплачував індексацію грошового забезпечення з застосуванням місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку - січень 2008 року. Крім того, вважає, що набув право на нарахування та виплату додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, в повному розмірі 30000,00 грн. Оскільки, відповідач такі суми в повному розмірі не виплачував, просить стягнути недоотримані виплати. При цьому, зазначає про порушене право щодо нарахування та виплату недоотриманого грошового забезпечення у вигляді утриманих сум військового збору. Просить позов задовольнити повністю.

У поданому відзиві на позовну заяву, відповідач зауважує, що враховуючи, що під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України в АДРЕСА_1 ОСОБА_1 не брав безпосередньої участі у бойових діях, а також з огляду на те, що форма укладеного ним контракту про проходження військової служби у зазначеній військовій частині відрізняється від тієї, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України №153 для громадян України віком від 18 до 25 років у межах реалізації відповідного експериментального проєкту, підстави для виплати йому одноразової грошової винагороди, передбаченої вказаною постановою, відсутні як з формальних підстав, так і за змістом виконуваних службових обов'язків, оскільки у відповідача відсутні будь-які докази безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях. Щодо вимоги про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 24.06.2024 до 23.06.2025 вказує, що така вимога також є безпідставною, а наведені позивачем обґрунтування суперечать чинному законодавству, оскільки виплати проводились з урахуванням статті 39 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» та статті 34 Закону України «Про Державний бюджет на 2025 рік» в повному розмірі. Щодо додаткової винагороди, передбаченої постановою №168 відповідач заявляє, що така грошова винагорода була виплачена позивачу в повному обсязі у відповідності до абзацу 4 пункту 1-1 цієї постанови, який встановлює, що військовослужбовцям, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 30000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань. У сукупності наведеного, у задоволенні позову просить відмовити повністю.

У встановлений судом строк від відповідача надійшли витребовувані докази.

Дослідженими по справі доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

24.06.2024 (у віці 24 роки) позивач підписав Контракт про проходження громадянами України військової служби у Національній гвардії України на посадах осіб рядового складу строком на 1 рік.

Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України №185 за період з 24 червня 2024 року по 23 червня 2025 року, ОСОБА_1 виплачено додаткову винагороду відповідно до постанови №168 всього 198615,20 грн, а саме в таких розмірах: у серпні 2024 року - 7741,94 грн; у вересні 2024 року - 5806,45 грн; у жовтні 2024 року - 23000,00 грн; у листопаді 2024 року - 23225,81 грн; у грудні 2024 року - 42129,03 грн; у березні 2025 року - 5357,14 грн; у квітні 2025 року - 22258,06 грн; у травні 2025 року - 22000,00 грн; у червні 2025 року - 47096,77 грн.

Також за змістом цієї довідки, ОСОБА_1 було виплачено індексацію всього 775,15 грн, а саме в таких розмірах: у вересні 2024 року - 130,20 грн; у жовтні 2024 року - 130,20 грн; у листопаді 2024 року - 130,20 грн; у грудні 2024 року 384,55 грн (як сума індексації за грудень 2024 року в розмірі 254,35 грн та серпні 2024 року в розмірі 130,20 грн). Такі ж відомості щодо виплати індексації грошового забезпечення наведені у довідці Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України №211 від 19.07.2025.

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (по стройовій частині) від 23.06.2025 №175, припинено (розірвано) контракт про проходження громадянами України військової служби у Національній гвардії України та виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення солдата військової служби за контрактом ОСОБА_1 , який здав справи та обов'язки за посадою кулеметника 3 відділення 3 взводу оперативного призначення роти оперативного призначення батальйону оперативного призначення та звільнений відповідно до підпункту «ж» пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», з військової служби наказом командира військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 20.06.2025 №21 о/с.

У відповідь на заяву позивача від 28.07.2025, Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України листом від 04.08.2025 №45/10/1-Т-2 повідомила, що одноразова грошова допомога після укладення першого контракту відповідно до положень постанови КМУ від 11.02.2025 №153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» не виплачувалась, як такому, що не набув на неї права.

Вважаючи порушеними свої права, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Спірні правовідносини врегульовано, зокрема Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII) та Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII).

Частиною другою статті 2 Закону №2232-XII встановлено, що проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Згідно з частиною першою статті 1-1, статті 1-2 Закону №2011-ХІІ законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів. Військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно зі статтею 9 цього ж Закону, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану» №64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» №69/2022 від 24.02.2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Строк дії режиму воєнного стану неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває на даний час.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам в частині зобов'язання нарахувати та виплатити першу частину одноразової грошової винагороди в розмірі 200 тис. грн. за підписання першого контракту у віці від 18 до 24 років, суд виходить з такого.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.02.2025 №153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану» (далі - постанова №153) та затверджено «Порядок реалізації експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану».

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2025 №387 внесено зміни до постанови №153, зокрема назву постанови після слів «у Збройних Силах» доповнено словами «, Національній гвардії та Державній прикордонній службі».

Так, підпунктом 1 пункту 3 постанови №153 (у редакції від 01.04.2025) установлено, що учасниками експериментального проекту є громадяни України віком від 18 до 25 років, які приймаються на військову службу за контрактом до Збройних Сил, Національної гвардії або Державної прикордонної служби на посади рядового складу та зокрема, Національна гвардія.

Абзацом другим пункту 4 постанови №153 установлено, що особам рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. №64, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. №2102-IX, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора (далі - бойові дії в районах ведення воєнних (бойових) дій), строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, виплачується одноразова грошова винагорода за тривалість проходження служби в бойових умовах (далі - винагорода) у розмірі 1 млн. гривень.

Військовослужбовцям, зазначеним в абзаці другому цього пункту, які брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, винагорода виплачується пропорційно часу проходження військової служби із розрахунку 1/6 від 1 млн. гривень за кожні 30 днів безпосередньої участі у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій (сумарно обчислених).

Військовослужбовцям, зазначеним в абзаці другому цього пункту, які брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою у зв'язку із наявністю у них захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, або їх перебуванням та звільненням з полону (крім тих, які добровільно здалися в полон) винагорода виплачується в повному обсязі;

Військовослужбовцям, зазначеним в абзацах другому та третьому цього пункту у разі, коли вони два або більше разів за сукупністю притягувалися до кримінальної відповідальності, адміністративної відповідальності за вчинення військового адміністративного правопорушення або на підставі письмового наказу до дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни, які враховуються для оцінки стану дисципліни і строк дії дисциплінарних стягнень за які не закінчився, винагорода не виплачується.

Відповідно до пункту 1 Порядку реалізації експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану (далі - Порядок №153), метою експериментального проекту є підвищення рівня укомплектованості особовим складом бойових військових частин (підрозділів) Збройних Сил, Національної гвардії та Держприкордонслужби шляхом удосконалення механізму залучення громадян України віком від 18 до 25 років до проходження військової служби за контрактом та створення додаткових мотиваційних чинників для цього.

Пунктом 5 Порядку №153 передбачено, що контракт з окремими категоріями громадян укладається для проходження служби за штатними посадами відповідно до переліку, затвердженого Генеральним штабом Збройних Сил, а також Головним управлінням Національної гвардії або Адміністрацією Держприкордонслужби за погодженням з Генеральним штабом Збройних Сил.

Згідно з пунктом 6 Порядку №153 для організації базової загальновійськової підготовки, фахової підготовки, курсу адаптації осіб, які уклали контракт відповідно до цього Порядку, військовим частинам надаються додаткові бюджетні асигнування (за кодами економічної класифікації видатків 2210, 2240, 2260, 3110) в обсягах потреб, зазначених у заявках командирів військових частин, але не більше 200000 гривень на одну особу.

Вказані положення щодо надання додаткових бюджетних асигнувань в сумі не більше 200000 гривень на одну особу - самі по собі, без наявності правових підстав для такої виплати, не створюють умов для виплати відповідачем на користь позивача вказаної суми винагороди.

Пунктом 7 Порядку №153 визначено, що контракт з окремими категоріями громадян укладається строком на один рік з обов'язковою умовою безпосередньої участі таких громадян у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців протягом дії контракту.

Відповідно до пункту 13 Порядку №153 під час воєнного стану особи, які уклали контракт на умовах, визначених цим Порядком, призначаються до військових частин відповідно до переліку, затвердженого Генеральним штабом Збройних Сил, Головним управлінням Національної гвардії або Адміністрацією Держприкордонслужби. Однією з обов'язкових умов проходження військової служби є безпосередня участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком не менше шести місяців за сукупністю протягом дії контакту.

Отже, вищенаведеними приписами чітко передбачено, що обов'язковою умовою для виплати особам, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, одноразової грошової винагороди відповідно до абзацу 2 пункту 4 постанови №153, є безпосередня участь особи у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора - строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , 24.06.2024 (у віці 24 роки) підписав Контракт про проходження громадянами України військової служби у Національній гвардії України на посадах осіб рядового складу строком на 1 рік.

Постанова №153 набрала чинності 13.02.2025. Станом на вказану дату позивачу вже виповнилося 25 років.

Більше того, матеріалами справи не підтверджується, що ОСОБА_1 брав безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора - строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно не виплачував йому одноразову грошову винагороду, встановлену постановою №153.

Отже, у вказаній частині позовних вимог слід відмовити.

Щодо позовних вимог в частині стягнення додаткової винагороди, передбаченої постановою №168 за період з 24 червня 2024 року по 23 червня 2025 року (серпень 2024 року - 22258,06 грн (30000,00 - 7741,94); за вересень 2024 року - 24193,55 грн; за жовтень 2024 року - 7000,00 грн; за листопад 2024 року - 6774,19 грн; за березень 2025 року - 24642,86 грн; за квітень 2025 року - 7741,94 грн) у загальній сумі 92610,60 грн, суд зазначає наступне.

На виконання Указів Президента України №64/2022 та №69/2022 від 24.02.2022, Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - постанова №168).

Абзацом 4 пункту 1-1 постанови №168 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що на період воєнного стану військовослужбовцям, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 30000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.

Виплата додаткової винагороди та одноразової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників) (абзац перший пункту 1-2 постанови №168).

Відповідно до пункту пункту 2-1 постанови №168 міністерства та державні органи за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством економіки визначають, зокрема особливості виплати додаткової винагороди та винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) особам, зазначеним у пункті 1-1 цієї постанови, та додаткової винагороди особам, зазначеним у пункті 1-2 цієї постанови, у тому числі в частині встановлення переліку бойових (спеціальних) завдань та заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, для здійснення такої виплати, з урахуванням завдань, покладених на Збройні Сили, Службу безпеки, Службу зовнішньої розвідки, Головне управління розвідки Міністерства оборони, Національну гвардію, Державну прикордонну службу, Управління державної охорони, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, Державну спеціальну службу транспорту; порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги та одноразової винагороди.

На виконання положень постанови №168 був виданий наказ Міністерства внутрішніх справ України від 01 вересня 2023 року №729 «Деякі питання виплати військовослужбовцям Національної гвардії України винагород, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»» (далі - Наказ №729), яким затверджено Особливості виплати додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) та порядок і умови виплати одноразової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України.

Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 цих Особливостей, на період воєнного стану виплачуються додаткова винагорода у розмірі 30000 гривень військовослужбовцям, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання в період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.

Згідно з пунктом 4 Особливостей до бойових (спеціальних) завдань у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, виконання яких передбачає виплату додаткової винагороди, зазначеної в абзаці четвертому підпункту 1 пункту 2 цих Особливостей, належать такі завдання, що виконуються військовослужбовцями, зокрема без обов'язкової умови включення до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, які виконують бойові (спеціальні) завдання відповідно до бойових наказів (бойових розпоряджень) командувачів (командирів (начальників)): з охорони та оборони важливих державних об'єктів, визначених розділом «Державний концерн «Укроборонпром»» Переліку важливих державних об'єктів, що підлягають охороні та обороні Національною гвардією України в особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року №685-011, об'єктів, визначених пунктами 1, 6, 8, 12-15 Переліку ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання державної власності, важливих державних об'єктів, що підлягають охороні Національною гвардією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 листопада 2014 року №628, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника (абзац 3 підпункту 2 пункту 4);

Пунктом 5 Особливостей передбачено, що військовослужбовцям строкової військової служби, які залучаються до виконання завдань, визначених пунктами 3, 4 цих Особливостей, виплачується додаткова винагорода відповідно в розмірах 100 000 та 30 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.

Пунктом 8 Особливостей передбачений конкретний перелік документів, які підтверджують участь військовослужбовців у виконанні бойових (спеціальних) завдань у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, відповідно до характеру виконуваних завдань наведених у пункті 4 Особливостей.

Так, документами, які підтверджують участь військовослужбовців у виконанні бойових (спеціальних) завдань у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначених абзацом третім підпункту 2 пункту 4 цих Особливостей, є:

бойовий наказ (бойове розпорядження) на виконання відповідних бойових (спеціальних) завдань або витяг з нього;

журнал бойових дій або рішення командира підрозділу, яке відображається у книзі служби;

постова відомість варти або патрульно-постова відомість сектору охорони, патруля, поста охорони порядку;

рапорт (донесення) командира підрозділу (у тому числі зведеного) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

На підставі долучених відповідачем додаткових доказів, судом встановлено наступне.

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 09.07.2024 №195 відповідно до постанови №168, наказу №729, наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 30.03.2024 №8дск «Про затвердження плану стабілізаційних (оборонних) дій 33п з оперативно підпорядкованими підрозділами в стабілізаційній операції ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 05.06.2024 №576т/окп/бр, бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 20.06.2024 №700т/окп/бр, бойового розпорядження командира 33 полку від 05.06.2024 №177дск, бойового розпорядження командира 33 полку від 20.06.2024 №195дск, журналу бойових дій №87дск-2023 від 24.11.2023, визначено виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника, за червень 2024 року - рекруту ОСОБА_1 , контролеру, 00 днів. Підстава: рапорт т.в.о командира батальйону охорони майора ОСОБА_2 , графік залучення військовослужбовців батальйону охорони до виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності) на червень 2024 року.

У рапорті т.в.о командира батальйону охорони майора ОСОБА_2 від 03.07.2024 про виплату спірної додаткової винагороди за червень 2024 року щодо ОСОБА_1 зазначено «0 днів, не прийняв військову присягу».

Згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 09.08.2024 №228 відповідно до постанови №168, наказу №729, наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 30.03.2024 №8дск «Про затвердження плану стабілізаційних (оборонних) дій 33п з оперативно підпорядкованими підрозділами в стабілізаційній операції ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 01.07.2024 №782т/окп/бр, бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 15.07.2024 №894т/окп/бр, бойового розпорядження командира 33 полку від 01.07.2024 №208дск, бойового розпорядження командира 33 полку від 15.07.2024 №223дск, журналу бойових дій №87дск-2023 від 24.11.2023, визначено виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника, за липень 2024 року - солдату ОСОБА_1 , контролеру, 08 днів. Підстава: рапорт командира батальйону охорони майора ОСОБА_3 , графік залучення військовослужбовців батальйону охорони до виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності) на липень 2024 року.

У рапорті командира батальйону охорони майора ОСОБА_3 від 02.08.2024 про виплату спірної додаткової винагороди за липень 2024 року щодо ОСОБА_1 зазначено «8 днів, прийняття військової присяги 04.07.2024; відрядження 16 днів, з 16 по 31; вихідних 4 дні: 06, 07, 13, 14».

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 09.09.2024 №259 відповідно до постанови №168, наказу №729, наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 30.03.2024 №8дск «Про затвердження плану стабілізаційних (оборонних) дій 33п з оперативно підпорядкованими підрозділами в стабілізаційній операції ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 01.08.2024 №1037т/окп/бр, бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 15.08.2024 №1145т/окп/бр, бойового розпорядження командира 33 полку від 01.08.2024 №243дск, бойового розпорядження командира НОМЕР_2 полку від 15.08.2024 №261дск, наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2024 №468 «Про посилений варіант несення служби», журналу бойових дій №87дск-2023 від 24.11.2023, визначено виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника, за серпень 2024 року - солдату ОСОБА_1 , контролеру, 06 днів. Підстава: рапорт командира батальйону охорони майора ОСОБА_3 , графік залучення військовослужбовців батальйону охорони до виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності) на серпень 2024 року.

У рапорті командира батальйону охорони майора ОСОБА_3 від 01.09.2024 про виплату спірної додаткової винагороди за серпень 2024 року щодо ОСОБА_1 зазначено «6 днів (відрядження 21 день, з 01 по 21; вихідних 4 дні: 24, 25, 30, 31)».

Згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 09.10.2024 №291 відповідно до постанови №168, наказу №729, наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 30.03.2024 №8дск «Про затвердження плану стабілізаційних (оборонних) дій 33п з оперативно підпорядкованими підрозділами в стабілізаційній операції ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 01.09.2024 №1286т/окп/бр, бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 15.09.2024 №1395т/окп/бр, бойового розпорядження командира 33 полку від 01.09.2024 №284дск, бойового розпорядження командира НОМЕР_2 полку від 15.09.2024 №299дск, наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2024 №468 «Про посилений варіант несення служби», журналу бойових дій №87дск-2023 від 24.11.2023, визначено виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника, за вересень 2024 року - солдату ОСОБА_1 , контролеру, 23 дні. Підстава: рапорт командира батальйону охорони майора ОСОБА_3 , графік залучення військовослужбовців батальйону охорони до виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності) на вересень 2024 року.

У рапорті командира батальйону охорони майора ОСОБА_3 від 03.10.2024 про виплату спірної додаткової винагороди за вересень 2024 року щодо ОСОБА_1 зазначено «23 дні (вихідних 7 днів: 01, 08, 14, 19, 24, 28, 29)».

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 08.11.2024 №324 відповідно до постанови №168, наказу №729, наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 30.03.2024 №8дск «Про затвердження плану стабілізаційних (оборонних) дій 33п з оперативно підпорядкованими підрозділами в стабілізаційній операції ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 15.10.2024 №1616т/окп/бр, бойового розпорядження командира 33 полку від 01.10.2024 №319дск, бойового розпорядження командира НОМЕР_2 полку від 15.10.2024 №335дск, наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2024 №468 «Про посилений варіант несення служби», журналу бойових дій №197/1дск-2024 від 01.08.2024, визначено виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника, за жовтень 2024 року - солдату ОСОБА_1 , контролеру, 24 дні. Підстава: рапорт т.в.о. командира батальйону охорони старшого лейтенанта ОСОБА_4 , графік залучення військовослужбовців батальйону охорони до виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності) на жовтень 2024 року.

У рапорті т.в.о. командира батальйону охорони старшого лейтенанта ОСОБА_4 від 04.11.2024 про виплату спірної додаткової винагороди за жовтень 2024 року щодо ОСОБА_1 зазначено «24 дні (вихідних 7 днів: 07, 11, 15, 19, 23, 27, 31)».

Згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 08.12.2024 №355 відповідно до постанови №168, наказу №729, наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 30.03.2024 №8дск «Про затвердження плану стабілізаційних (оборонних) дій 33п з оперативно підпорядкованими підрозділами в стабілізаційній операції ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 01.11.2024 №1741т/окп/бр, бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 15.11.2024 №1837т/окп/бр, бойового розпорядження командира 33 полку від 01.11.2024 №353дск, бойового розпорядження командира 33 полку від 15.11.2024 №369дск, наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 11.11.2024 №815 «Про посилений варіант несення служби», журналу бойових дій №197/1дск-2024 від 01.08.2024, визначено виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника, за листопад 2024 року - солдату ОСОБА_1 , контролеру, 16 днів. Підстава: рапорт командира батальйону охорони майора ОСОБА_5 , графік залучення військовослужбовців батальйону охорони до виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності) на листопад 2024 року.

У рапорті командира батальйону охорони майора ОСОБА_5 від 02.12.2024 про виплату спірної додаткової винагороди за листопад 2024 року щодо ОСОБА_1 зазначено «16 днів (відпустка 13 днів, з 16 по 28; вихідних 1 день: 08)».

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 18.12.2024 №368 відповідно до постанови №168, наказу №729, наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 30.03.2024 №8дск «Про затвердження плану стабілізаційних (оборонних) дій 33п з оперативно підпорядкованими підрозділами в стабілізаційній операції ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 01.12.2024 №1973т/окп/бр, бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 12.12.2024 №2049т/окп/бр, бойового розпорядження командира 33 полку від 01.12.2024 №386дск, бойового розпорядження командира 33 полку від 12.12.2024 №400дск, наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 11.11.2024 №815 «Про посилений варіант несення служби», журналу бойових дій №197/1дск-2024 від 01.08.2024, визначено виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника, за грудень 2024 року - солдату ОСОБА_1 , контролеру, 27 днів. Підстава: рапорт командира батальйону охорони майора ОСОБА_5 , графік залучення військовослужбовців батальйону охорони до виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності) на грудень 2024 року.

У рапорті командира батальйону охорони майора ОСОБА_5 від 16.12.2024 про виплату спірної додаткової винагороди за грудень 2024 року щодо ОСОБА_1 зазначено «27 днів (вихідних 4 дні: 06, 11, 14, 18)».

Згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 09.02.2025 №41 відповідно до постанови №168, наказу №729, наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 30.03.2024 №8дск «Про затвердження плану стабілізаційних (оборонних) дій 33п з оперативно підпорядкованими підрозділами в стабілізаційній операції ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 01.01.2025 №4т/окп/бр, бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 13.01.2025 №80т/окп/бр, бойового розпорядження командира 33 полку від 01.01.2025 №1дск, бойового розпорядження командира 33 полку від 13.01.2025 №18дск, наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 11.11.2024 №815 «Про посилений варіант несення служби», журналу бойових дій №197/1дск-2024 від 01.08.2024, визначено виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника, за січень 2025 року - солдату ОСОБА_1 , контролеру, 00 днів. Підстава: рапорт командира батальйону охорони майора ОСОБА_5 , графік залучення військовослужбовців батальйону охорони до виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності) на січень 2025 року.

У рапорті командира батальйону охорони майора ОСОБА_5 від 03.02.2025 про виплату спірної додаткової винагороди за січень 2025 року щодо ОСОБА_1 зазначено «0 днів (лікарняний 31 день: з 01 по 31)».

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 07.03.2025 №67 відповідно до постанови №168, наказу №729, наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 30.03.2024 №8дск «Про затвердження плану стабілізаційних (оборонних) дій 33п з оперативно підпорядкованими підрозділами в стабілізаційній операції ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 31.01.2025 №199т/окп/бр, бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 20.02.2025 №333т/окп/бр, бойового розпорядження командира 33 полку від 01.02.2025 №41дск, бойового розпорядження командира 33 полку від 20.02.2025 №64дск, наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 05.02.2025 №100 «Про посилений варіант несення служби», журналу бойових дій №197/1дск-2024 від 01.08.2024, визначено виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника, за лютий 2025 року - солдату ОСОБА_1 , контролеру, 05 днів. Підстава: рапорт командира батальйону охорони майора ОСОБА_5 , графік залучення військовослужбовців батальйону охорони до виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності) на лютий 2025 року.

У рапорті командира батальйону охорони майора ОСОБА_5 від 03.03.2025 про виплату спірної додаткової винагороди за лютий 2025 року щодо ОСОБА_1 зазначено «5 днів (лікарняний 23 дні: з 01 по 06, з 11 по 27)».

Згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 09.04.2025 №100 відповідно до постанови №168, наказу №729, наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 30.03.2024 №8дск «Про затвердження плану стабілізаційних (оборонних) дій 33п з оперативно підпорядкованими підрозділами в стабілізаційній операції ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 28.02.2025 №388т/окп/бр, бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 13.03.2025 №472т/окп/бр, бойового розпорядження командира 33 полку від 01.03.2025 №73дск, бойового розпорядження командира 33 полку від 13.03.2025 №86дск, наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 05.02.2025 №100 «Про посилений варіант несення служби», журналу бойових дій №197/1дск-2024 від 01.08.2024, визначено виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника, за березень 2025 року - солдату ОСОБА_1 , контролеру, 23 дні. Підстава: рапорт командира батальйону охорони майора ОСОБА_5 , графік залучення військовослужбовців батальйону охорони до виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності) на березень 2025 року.

У рапорті командира батальйону охорони майора ОСОБА_5 від 03.04.2025 про виплату спірної додаткової винагороди за березень 2025 року щодо ОСОБА_1 зазначено «23 дні (лікарняний 8 днів: з 10 по 17)».

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 09.05.2025 №130 відповідно до постанови №168, наказу №729, наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 30.03.2024 №8дск «Про затвердження плану стабілізаційних (оборонних) дій 33п з оперативно підпорядкованими підрозділами в стабілізаційній операції ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 01.04.2025 №593т/окп/бр, бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 14.04.2025 №681т/окп/бр, бойового розпорядження командира 33 полку від 01.04.2025 №106дск, бойового розпорядження командира НОМЕР_2 полку від 14.04.2025 №121дск, наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 05.02.2025 №100 «Про посилений варіант несення служби», журналу бойових дій №197/1дск-2024 від 01.08.2024, визначено виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника, за квітень 2025 року - солдату ОСОБА_1 , кулеметнику, 22 дні. Підстава: рапорт командира батальйону оперативного призначення підполковника ОСОБА_3 , графік залучення військовослужбовців батальйону оперативного призначення до виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності) на квітень 2025 року.

У рапорті командира батальйону оперативного призначення підполковника ОСОБА_3 від 02.05.2025 про виплату спірної додаткової винагороди за квітень 2025 року щодо ОСОБА_1 зазначено «22 дні (лікарняний 6-23)».

Згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 09.06.2025 №161 відповідно до постанови №168, наказу №729, наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 30.03.2024 №8дск «Про затвердження плану стабілізаційних (оборонних) дій 33п з оперативно підпорядкованими підрозділами в стабілізаційній операції ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 01.05.2025 №794т/окп/бр, бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 10.05.2025 №848т/окп/бр, бойового розпорядження командира 33 полку від 01.05.2025 №139дск, бойового розпорядження командира НОМЕР_2 полку від 10.05.2025 №152дск, наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 12.05.2025 №329 «Про посилений варіант несення служби», журналу бойових дій №197/1дск-2024 від 01.08.2024, визначено виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника, за травень 2025 року - солдату ОСОБА_1 , кулеметнику, 28 днів. Підстава: рапорт командира батальйону оперативного призначення підполковника ОСОБА_3 , графік залучення військовослужбовців батальйону оперативного призначення до виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності) на травень 2025 року.

У рапорті командира батальйону оперативного призначення підполковника ОСОБА_3 від 03.06.2025 про виплату спірної додаткової винагороди за травень 2025 року щодо ОСОБА_1 зазначено «28 днів (лікарняний 29-31)».

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 23.06.2025 №175, яким розірвано контракт з позивачем, на підставі постанови №168, наказу №729, наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 30.03.2024 №8дск «Про затвердження плану стабілізаційних (оборонних) дій 33п з оперативно підпорядкованими підрозділами в стабілізаційній операції ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 01.06.2025 №989т/окп/бр, бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 20.06.2025 №1120т/окп/бр, бойового розпорядження командира 33 полку від 01.06.2025 №179дск, бойового розпорядження командира НОМЕР_2 полку від 20.06.2025 №204дск, наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 12.05.2025 №329 «Про посилений варіант несення служби», журналу бойових дій військової частини НОМЕР_1 №197/1дск-2024 від 01.08.2024, графіку залучення військовослужбовців роти оперативного призначення батальйону оперативного призначення до виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (1 категорії критичності) на червень 2025 року, вирішено виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника, за червень 2025 року - 20 календарних днів.

У рапорті командира батальйону оперативного призначення підполковника ОСОБА_3 від 23.06.2025 про виплату спірної додаткової винагороди за червень 2025 року щодо ОСОБА_1 зазначено «20 днів (лікарняний 01-02, вихідний - 08)».

Також в матеріалах справи наявні витяги з графіку службового навантаження позивача у спірні періоди.

З приводу здійснення розрахунку солдату ОСОБА_1 додаткової винагороди в грудні 2024 року в сумі 42129,03 грн; у червні 2025 року в сумі 47096,77 грн відповідач пояснив таке. З питань нарахування грошового забезпечення військовослужбовцям, Військова частина НОМЕР_1 НГУ керується положеннями Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам, затвердженої наказом МВС України 15.03.2008 №200. Особливості нарахування та виплати додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168, полягають у тому, що вона виплачується в місяці, наступному за місяцем виконання особовим складом бойових (спеціальних) завдань: наприклад, в жовтні за вересень. Однак, додаткова винагорода за виконання бойових (спеціальних) завдань у грудні нараховується та виплачується також у грудні, що пов'язано зі специфікою фінансового планування видатків у бюджетному році. Таким чином, солдат ОСОБА_1 в грудні 2024 року отримав додаткову винагороду за 16 днів виконання бойових (спеціальних) завдань в листопаді 2024 року та 27 днів у грудні 2024 року, що була нарахована з розрахунку 30000,00 грн на місяць. При звільненні у червні 2025 року солдат ОСОБА_1 отримав додаткову винагороду за 28 днів виконання бойових (спеціальних) завдань у травні 2025 року та 20 днів у червні 2025 року, що була нарахована з розрахунку 30000,00 грн на місяць та виплачена в строк, передбачений ст. 116 КЗпП України.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 за спірні періоди (з 24 червня 2024 року по 23 червня 2025 року) виплачувалась додаткова винагороду в розмірі 30000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника, а саме (виплата наступному місяці):

у липні 2024 року - 0,00 грн, оскільки за червень 2024 року - 0 днів виконання бойових (спеціальних) завдань (не прийняв військову присягу);

у серпні 2024 року - 7741,94 грн за липень 2024 року - 8 днів виконання бойових (спеціальних) завдань (прийняття військової присяги 04.07.2024; відрядження 16 днів, з 16 по 31; вихідних 4 дні: 06, 07, 13, 14);

у вересні 2024 року - 5806,45 грн за серпень 2024 року - 6 днів виконання бойових (спеціальних) завдань (відрядження 21 день, з 01 по 21; вихідних 4 дні: 24, 25, 30, 31);

у жовтні 2024 року - 23000,00 грн за вересень 2024 року - 23 дні виконання бойових (спеціальних) завдань (вихідних 7 днів: 01, 08, 14, 19, 24, 28, 29);

у листопаді 2024 року - 23225,81 грн за жовтень 2024 року - 24 дні виконання бойових (спеціальних) завдань (вихідних 7 днів: 07, 11, 15, 19, 23, 27, 31);

у грудні 2024 року - 42129,03 грн за листопад 2024 року - 16 днів виконання бойових (спеціальних) завдань (відпустка 13 днів, з 16 по 28; вихідних 1 день: 08) та за грудень 2024 року -27 днів (вихідних 4 дні: 06, 11, 14, 18);

у лютому 2025 року - 0,00 грн, оскільки за січень 2025 року - 0 днів виконання бойових (спеціальних) завдань (лікарняний 31 день: з 01 по 31);

у березні 2025 року - 5357,14 грн за лютий 2025 року - 5 днів виконання бойових (спеціальних) завдань (лікарняний 23 дні: з 01 по 06, з 11 по 27);

у квітні 2025 року - 22258,06 грн за березень 2025 року - 23 дні виконання бойових (спеціальних) завдань (лікарняний 8 днів: з 10 по 17);

у травні 2025 року - 22000,00 грн за квітень 2025 року - 22 дні виконання бойових (спеціальних) завдань (лікарняний 6-23);

у червні 2025 року - 47096,77 грн за травень 2025 року - 28 днів виконання бойових (спеціальних) завдань (лікарняний 29-31)» та за червень 2025 року - 20 днів виконання бойових (спеціальних) завдань (лікарняний 01-02, вихідний - 08).

За інші періоди, відмінні від вищенаведених, відсутні докази виконання позивачем бойових (спеціальних) завдань.

Приписами постанови №168 не передбачена виплата в повному розмірі 30000 гривень без підтвердження часу виконання бойових (спеціальних) завдань за весь місяць.

Отже, матеріалами справи підтверджується, що позивачу нараховано та виплачено суми додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань.

Таким чином, у спірні періоди позивач не був позбавлений права на отримання додаткової винагороди, передбаченої постановою №168 та отримував її у розмірі, що відповідає характеру виконуваних завдань, саме пропорційно дням участі.

Відтак, відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача додаткової винагороди, передбаченої постановою №168 за період з 24 червня 2024 року по 23 червня 2025 року (серпень 2024 року - 22258,06 грн (30000,00 - 7741,94); за вересень 2024 року - 24193,55 грн; за жовтень 2024 року - 7000,00 грн; за листопад 2024 року - 6774,19 грн; за березень 2025 року - 24642,86 грн; за квітень 2025 року - 7741,94 грн) у загальній сумі 92610,60 грн.

У сукупності вищенаведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги у зазначеній частині задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 24 червня 2024 року по 23 червня 2025 року із застосуванням місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44 та з урахуванням виплачених сум, суд виходить з такого.

В силу абзацу 2 частини третьої статті 9 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін (стаття 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 №2017-III).

Статтею 19 цього Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Поняття індексації грошових доходів наведене у Законі України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII, де зазначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг

Так, згідно із статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (стаття 9 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

У відповідності до статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок №1078).

Пунктом 1-1 Порядку №1078 зазначено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 5 Порядку №1078 (в редакції, чинній до 01.12.2015) було визначено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1078 (в редакції від 15.12.2015 у відповідності до змін внесених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення заробітної плати перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення заробітної плати.

Якщо розмір підвищення заробітної плати не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення заробітної плати, сума індексації у цьому місяці розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення заробітної плати.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Тобто, з урахуванням наведених вище норм, вбачається, що фактично місяць, в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) є базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення військовослужбовців.

З аналізу вищевказаних норм слідує, що до 01.12.2015 будь-яке зростання доходів громадян, в тому числі військовослужбовців, мало наслідком зміну базового місяця для нарахування індексації. Таким чином, базовий місяць для обрахунку індексації не був прив'язаний до події зростання виключно тарифних окладів працівника.

Починаючи з грудня 2015 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №1294), грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 5 пункту 5 Порядку №1078, у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

З січня 2008 року набрала чинності нова Схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка затверджена Постановою №1294.

Отже, з 1 січня 2008 року базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації став січень 2008 року. Однак, місяць в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) є базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення військовослужбовців. Разом з тим, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то базовий період не змінюється, а сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Позивач вважає, що нарахування та виплата індексації грошового забезпечення з 24 червня 2024 року по 23 червня 2025 року повинна здійснюватись з урахуванням базового місяця - січень 2008 року.

Порядок №1078 у редакції, яка застосовувалася до 01 грудня 2015 року, містив поняття «базовий місяць». Так, базовим місяцем уважався той місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної заробітної плати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їхніх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати). Базовий місяць визначали окремо для кожного працівника у випадку, коли заробітна плата зростала внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої її постійної складової.

Отож, до 01 грудня 2015 року новим базовим місяцем для обчислення індексації грошового доходу міг бути місяць прийняття (виходу) працівника на роботу, місяць збільшення заробітної плати, а нарахування й виплата індексації мали індивідуальний характер для кожного працівника.

З 01 грудня 2015 року положення Порядку №1078 діють із змінами, внесеними Постановою №1013.

За змістом пояснюючої записки до проекту Постанови №1013 метою цього акту є внесення змін до умов оплати праці працівників установ, закладів, організацій окремих галузей бюджетної сфери, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, а також забезпечення єдиного підходу до проведення індексації при підвищенні заробітної плати працівників.

У зв'язку із цим указаною постановою удосконалено механізм проведення індексації доходів громадян, у тому числі з урахуванням періодів підвищення заробітної плати працівників (зокрема, пункт 5 Порядку №1078 викладено у новій редакції).

Внесені зміни, з-поміж іншого, передбачали не лише заміну терміну «базовий місяць» на «місяць підвищення доходу», а й надали іншого значення запровадженому новому терміну із зміною алгоритму визначення такого місяця підвищення.

На відміну від правил визначення «базового місяця», яким уважався місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної зарплати, пенсій, стипендій, виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати) та який визначався у разі, коли збільшувалася заробітна плата внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої постійної складової зарплати, «місяцем підвищення доходу» є місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) і визначається він тільки в разі, якщо підвищена тарифна ставка (оклад). Водночас зростання зарплати за рахунок інших постійних складових зарплати (без підвищення тарифної ставки чи окладу), за новими правилами, не впливає на індексацію та не призводить до зменшення суми індексації.

Термін «підвищення тарифних ставок (окладів)» для працівників бюджетної сфери за змістом запроваджених нововведень застосовується у розумінні підвищення, що здійснюється відповідно до законодавства, а не у розумінні підвищення тарифної ставки (окладу) кожному працівнику індивідуально (зокрема, у зв'язку з призначенням на посаду чи переведенням на іншу посаду), як це було передбачено попереднім механізмом індексації. Отже, за новими правилами місяць підвищення тарифних ставок (окладів) для кожного окремого працівника не визначається індивідуально.

Якщо точкою відліку для обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) для проведення індексації за попереднім механізмом визначався базовий місяць, у якому індекс споживчих цін приймався за одиницю чи 100 відсотків, обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) розпочиналося із місяця, наступного за базовим, а нарахування індексації провадилося з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (частини третя і четверта статті 4 Закону №1282-ХІІ), то зміни, внесені Постановою №1013, передбачали здійснення обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) для проведення індексації не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу та зростання його доплат і надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.

Отже, з 01 грудня 2015 року відправною точкою для визначення місяця підвищення й початку обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник.

Задля досягнення поставленої мети (зміна механізму проведення індексації, який передбачав індивідуальний підхід для кожного окремого працівника, та перехід до механізму, який би забезпечував єдиний підхід до проведення індексації при підвищенні заробітної плати працівників) пунктом 3 Постанови №1013 постановлено міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів і власних коштів вжити заходів для підвищення з 01 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

За рахунок цього мала б «обнулитися» індексація минулих років, розмір якої зростав внаслідок довготривалого не підвищення доходу працівників, а тому абзацом 2 пункту 3 Постанови №1013 передбачено, що для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку №1078, який уже діяв із змінами, внесеними Постановою №1013, та передбачав єдиний підхід до проведення індексації при підвищенні заробітної плати працівників (з місяця останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник).

Так, якщо на виконання пункту 3 Постанови №1013 працівникам інших галузей бюджетної сфери були підвищені оклади, то особам рядового і начальницького складу оклади в грудні 2015 року не підвищувалися.

Станом на грудень 2015 року розмір посадових окладів осіб рядового і начальницького складу визначався постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка була чинною з 01 січня 2008 року та діяла до 01 березня 2018, тобто до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 (далі - Постанова №704), якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Таким чином, за умови останнього підвищення посадового окладу військовослужбовців в січні 2008 року, місяцем для розрахунку індексації грошового забезпечення у період з 01 січня 2016 року до 28 лютого 2018 року для цілей застосування Порядку №1078 (із змінами, внесеними Постановою №1013) є січень 2008 року.

Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення став березень 2018 року.

При цьому, відповідно до вимог пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», серед іншого, зупинено на 2023 рік дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відтак обов'язок нараховувати індексацію грошового забезпечення відсутній.

Однак, спірний період становить з 24 червня 2024 року по 23 червня 2025 року.

Статтею 39 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 №3460-IX установлено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року.

Отже, якщо приріст індексу споживчих цін (коефіцієнт індексації) обчислюється з 01.01.2024, то в силу вимог пункту 5 Порядку №1078 приріст розраховується з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення, тобто таким місяцем є грудень 2023 року.

Індексація грошових доходів проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103%.

Порядком №1078 визначено, що індекс споживчих цін обчислюється Державною службою статистики України і публікується в офіційних періодичних виданнях не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним.

Індекси споживчих цін опубліковані Державною службою статистики України в газеті «Урядовий кур'єр» та становили (по відношенню до попередніх місяців): за січень - 100,4% (дата опублікування 13.02.2024); за лютий - 100,3% (12.03.2024); за березень - 100,5% (11.04.2024); за квітень - 100,2% (14.05.2024); за травень - 100,6% (12.06.2024).

У червні 2024 року по відношенню до травня 2024-го року індекс споживчих цін становив 102,2%, за період січень-червень 2024 року - 104,3% (дата опублікування 12.07.2024).

Так, наростаючим підсумком індекс споживчих цін у період з січня по червень 2024 року перевищив 103% лише в червні 2024 року і склав 104,3%. До червня 2024 року перевищення індексом споживчих цін показника 103% не було.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку №1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Місяцем, в якому офіційно опублікований індекс споживчих цін за червень 2024 року, є липень 2024 року, тобто, підвищення заробітної плати військовослужбовця у зв'язку з її індексацією повинно здійснитись у серпні 2024 року.

За наведеного слідує, що починаючи з січня по липень 2024 року індексація військовослужбовців не проводилася, адже не було перевищення порогу індексації 103% відповідно до даних Державної служби статистики України.

З матеріалів справи судом встановлено, що з вересня 2024 року по грудень 2024 року включно позивачу нараховувалася та виплачувалася індексації грошового забезпечення: у вересні 2024 року - 130,20 грн; у жовтні 2024 року - 130,20 грн; у листопаді 2024 року - 130,20 грн; у грудні 2024 року 384,55 грн (як сума індексації за грудень 2024 року в розмірі 254,35 грн та серпні 2024 року в розмірі 130,20 грн).

У 2025 році індексація грошового забезпечення позивачу не нараховувалася та не виплачувалася.

Статтею 34 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 №4059-IX установлено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з січня 2025 року, який приймається за 1 або 100 відсотків. Сума індексації, яка склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується.

Згідно з даними, розміщеними на офіційному сайті Державної служби статистики України, індекс споживчих цін з січня 2025 року по травень 2025 року не перевищував 103%, а відтак з січня 2025 року по червень 2025 року індексація грошового забезпечення позивача відповідачем правомірно не проводилася.

Позовні вимоги зводяться виключно до того, що за період служби індексація грошового забезпечення повинна здійснюватись з визначенням базового місяця січень 2008 року.

Однак, враховуючи вищенаведене правове регулювання, суд наголошує, що січень 2008 року як базовий місяць слід застосовувати для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2016 по 28.02.2018, однак не у спірний період з 24.06.2024 по 23.06.2025. Тобто, підстав для нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 24.06.2024 по 23.06.2025 зі встановленням базового місяця січень 2008 року, немає.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність з боку відповідача протиправних дій в цій частині позовних вимог, а відтак в цій частині слід відмовити.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання нарахувати та виплатити недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманих сум військового збору при виплаті грошового забезпечення, суд враховує наступне.

Згідно з пунктом 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (далі - ПК України) тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Відповідно до підпункту 1.2 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України встановлено, що об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПК України.

Згідно з пунктом 163.1 статті 163 ПК України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включаються доходи, перелік яких визначено підпунктами 164.2.1-164.2.18 пункту 164.2 ст. 164 ПК України. Крім того, до зазначеного вище переліку включаються інші доходи, крім визначених у статті 165 ПК України, що передбачені підпунктом 164.2.20 пункту 164.2 ст. 164 ПК України.

Ставка військового збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України (підпункт 1.3 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX ПК України).

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума грошового або майнового утримання чи забезпечення військовослужбовців строкової служби (у тому числі осіб, що проходять альтернативну службу), передбачена законом, яка виплачується з бюджету чи бюджетною установою (підпункт 165.1.10 пункту 165.1 ст. 165 ПК України).

Відповідно до абзацу 1 підпункту 1.7 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV ПК України не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 3 і 4 пункту 170.13 прим. 1 ст. 170 ПК України.

Законом України від 18.06.2015 №548-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції» доповнено підпункт 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України абзацом такого змісту: тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції.

Законом України від 19.06.2018 №2463-VIII «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відносин, пов'язаних із здійсненням заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях абзац другий підпункту 1.7 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України викладено у наступній редакції: тимчасово, на період проведення антитерористичної операції (далі АТО) та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації (далі РФ) у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в АТО та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення ООС.

З 24.02.2022 відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX «Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні», в Україні введено і діє воєнний стан.

Отже, до введення в Україні режиму військового стану, чинним законодавством були передбачені пільги з оподаткування військовим збором відповідно до підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України, які розповсюджувалися на осіб, які беруть безпосередню участь: 1) в антитерористичній операції; 2) у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС). На підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь, законодавством визначався відповідний перелік документів для підтвердження такого статусу.

Законом України від 19.06.2022 №2308-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь у бойових діях в умовах воєнного стану» (далі Закон №2308-ІХ), який набрав чинності 09.07.2022, внесено наступні зміни: підпункт 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України після абзацу другого доповнити новим абзацом такого змісту: у період дії правового режиму воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації. У зв'язку з цим абзац третій вважати абзацом четвертим.

Порядок підтвердження статусу зазначених осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором визначається Кабінетом Міністрів України (абзац 4 підпункт 1.7 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України).

Закон України від 19.06.2022 №2308-ІХ набрав чинності з дня його опублікування з 09.07.2022, та не має зворотної дії у часі.

З 24.02.2022 діє правовий режим воєнного стану, а не період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС).

Відтак, у період з 24.02.2022 по 08.07.2022 грошове забезпечення військовослужбовців, підлягало оподаткуванню військовим збором.

Крім того, вимоги підпункту 1.7 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України пов'язані та прямо відсилають до актів Кабінету Міністрів України, на підставі яких визначається порядок підтвердження статусу осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором.

Кабінетом Міністрів України відповідний порядок пільгового оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців на період дії правового режиму воєнного стану був визначений постановою №244 від 17.03.2023, яка набрала чинності з 24.03.2023, згідно з якою до постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1161 «Про порядок підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС)», з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором внесені зміни: «Назву постанови викладено в такій редакції: 1. Про порядок підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором. 2. У постановляючій частині: 1) після абзацу третього доповнити постанову новими абзацами такого змісту: у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів (копій наказів) командирів (начальників) про виплату додаткової винагороди, передбаченої абзацом першим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», особам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів. Особам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів, та позбавлені з будь-яких причин виплати додаткової винагороди, застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів (копій наказів) командирів (начальників) про позбавлення виплати додаткової винагороди, де зазначаються періоди безпосередньої участі у зазначених заходах, за які особа позбавлена такої виплати. У зв'язку з цим абзац четвертий вважати абзацом шостим; 2) абзац шостий після слів операції Об'єднаних сил (ООС) доповнити словами здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.».

Тільки з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №244 від 17.03.2023 необхідною умовою підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів (копій наказів) командирів (начальників) про виплату додаткової винагороди, передбаченої абзацом першим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», особам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Спірний період становить з 24.06.2024 по 23.06.2025.

Так, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором, було установлено, що підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь: у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів (копій наказів) командирів (начальників) про виплату додаткової винагороди, передбаченої абзацом першим пункту 1 та абзацом другим пункту 1-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора; особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів; військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора.

Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки про нарахування та утримання грошового забезпечення військовослужбовця ОСОБА_1 за період з 24.06.2024 по 23.06.2025, його грошове забезпечення щомісячно оподатковувалось військовим збором, а саме в загальній сумі 8589,49 грн за весь спірний період.

Однак, суд наголошує, що особа має право на компенсацію сум військового збору за умови безпосередньо її участі у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, а також за наявності відповідного наказу про виплату додаткової винагороди, передбаченої абзацом першим пункту 1 та абзацом другим пункту 1-1 постанови №168 (100000,00 грн/70000,00 грн).

Натомість, позивач отримував додаткову винагороду, передбачену абзацом 4 пункту 1-1 постанови №168 (30000,00 грн пропорційно часу участі).

Враховуючи, що матеріалами справи не підтверджено виплату позивачу додаткової винагороди у зв'язку безпосередньою участю у бойових діях або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів, жодного доказу такої участі позивач суду також не надав, тому військовий збір мав утримуватись з його грошового забезпечення, а тому відповідна позовна вимога задоволенню не підлягає.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до частини другої цієї статті, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно з статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Визначений цією правовою нормою обов'язок відповідача не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

З огляду на усе вищенаведене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, а факт наявності у позивача порушеного права не знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи.

За наведеного, у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправними дій щодо ненарахування та невиплати додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, в повному розмірі індексації грошового забезпечення, за період з 24.06.2024 по 23.06.2025, утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору з суми грошового забезпечення; зобов'язання нарахувати та виплатити першу частину одноразової грошової винагороди в розмірі 200 тис. грн. за підписання першого контракту у віці від 18 до 24 років; стягнення додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 за період з 24.06.2024 по 23.06.2025 (серпень 2024 року - 22258,06 грн (30000,00 - 7741,94); за вересень 2024 року - 24193,55 грн; за жовтень 2024 року - 7000,00 грн; за листопад 2024 року - 6774,19 грн; за березень 2025 року - 24642,86 грн; за квітень 2025 року - 7741,94 грн) у загальній сумі 92610,60 грн; зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 24.06.2024 по 23.06.2025 з застосуванням базового місяця для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44, з урахуванням виплачених сум; зобов'язання нарахувати та виплатити недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманих сум військового збору при виплаті грошового забезпечення, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 12 листопада 2025 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 )

Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 )

Суддя Н.В. Друзенко