Рішення від 12.11.2025 по справі 440/9868/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

. 12 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/9868/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Альфа-Капітал» до Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті, в якій просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 066501 від 07 липня 2025 року Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Європейська, буд. 155, м. Полтава, 36008), Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Антоновича, буд. 51, м. Київ, 03150).

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що посадова особа відповідача не використала спеціальне обладнання призначене для здійснення габаритно-вагового контролю, а здійснювала такий контролю лише по наявним документам. Вказує, що документальний контроль є допоміжним, а не додатковим джерелом даних. Крім того, зазначає, що на ділянці дороги, де була здійснена рейдова перевірка були відсутні знаки, що інформують про наявність або початок зони габаритно-вагового контролю. Звертає увагу на те, що сплата позивачем адміністративно-господарського штрафу за оскаржуваною постановою не підтверджує факту визнання автомобільним перевізником правопорушення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Залучено до участі у справі у якості співвідповідача Державну службу України з безпеки на транспорті.

04.08.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог відповідач заперечує, просить у їх задоволенні відмовити. Вказує на те, що оскаржувана постанова винесена правомірно, адже зі змісту акту перевірки №047141 від 10.06.2025 встановлено порушення автомобільним перевізником встановлених вагових параметрів, а саме фактична маса транспортного засобу становить 40,36 т при допустимому 24,0 т (дорога місцевого значення). Перевищення склало 16,36 т, що у відсотковому відношенні складає 68,16%, чим порушено вимоги п. 22.5 ПДР України. Крім того вказує, що належним та допустимим доказом факту порушення габаритно вагових норм у випадку проведення документального габаритно-вагового контролю є саме товарно-транспортна накладна чи інший визначений законом документ на вантаж із вказівкою як повної маси транспортного засобу з вантажем, так і маси вантажу та власної маси транспортного засобу. Звертає увагу суду, що позивачем жодним чином не спростовано правомірність притягнення його до відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме що стосується перевищення габаритно-вагових норм.

08.08.2025 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач повністю підтримує позовні вимоги, просить їх задовольнити в повному обсязі.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

10.06.2025 на підставі направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) №001805 від 09.06.2025 посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області за адресою перехрестя доріг О-1719360 Шили-Надержинщина-Полтава та О-1719274 Сем'янівка (колишня назва - Кротенки) - Надержинщина було проведено перевірку дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт та перевірено транспортний засіб марки SCANIA, державний номерний знак НОМЕР_1 , з напівпричепом марки WIELTON, державний номерний знак НОМЕР_2 , що належать на праві власності згідно свідоцтв про реєстрацію та використовуються для здійснення перевезень ПП «Альфа-Капітал», за результатами якої встановлено порушення перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт, про що складено відповідний Акт проведення перевірки №047141 від 10.06.2025.

Актом проведення перевірки №047141 від 10.06.2025 посадовою особою виявлено порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, а саме «Здійснення вантажних перевезень згідно ТТН №1194 від 10.06.2025 з порушенням встановлених вагових параметрів, а саме: фактична маса транспортного засобу становить 40,36 т при допустимому 24,0 т (дорога місцевого значення). Перевищення склало 16,36 т, що у відсотковому відношенні складає 68,16%, чим порушено вимоги п. 22.5 ПДР України», відповідальність за яке передбачена абзацом 17 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу.

Водій транспортного засобу (Фисун Ю.І.) зі змістом вказаного акту та виявлених порушень ознайомлений, копію отримав, що засвідчив власним підписом, надав пояснення.

20.06.2025 Відповідачем завчасно, за 17 днів до призначеної дати розгляду справи, на адресу Позивача 38730, Полтавська обл., Полтавський р-н, с. Рунівщина, вул. Михайла Гаврилка, буд. 15, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу та підтверджена самим Позивачем в позовній заяві, рекомендованим листом з повідомленням про вручення №0601160271640 відповідно до списку згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих направлено повідомлення за вих. №54404/36/24-25 від 19.06.2025 про призначення розгляду справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт на 07.07.2025 та необхідність з'явитися до Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області для участь у розгляді справи та надання пояснень/заперечення. Відповідне поштове відправлення №0601160271640 було отримано Позивачем 24.06.2025, тобто завчасно за 13 днів до призначеної дати розгляду справи про порушення.

07.07.2025 Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області винесено постанову №066501 про застосування до ПП «Альфа-Капітал» адміністративно-господарського штрафу в розмірі 51 000,00 грн. за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу.

На виконання зазначеного, вказана постанова була отримана особисто представником Позивача безпосередньо після розгляду справи, про що в матеріалах справи міститься відповідна відмітка.

Не погодившись з даним рішенням, позивач звернувся до суду.

Відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про транспорт» №232/94- ВР нормативні акти, які визначають умови перевезень, порядок використання засобів транспорту, шляхів сполучення, організації безпеки руху, охорони громадського порядку, пожежної безпеки, санітарні та екологічні вимоги, що діють на транспорті, є обов'язковими для власників транспорту і громадян, які користуються послугами транспорту та шляхами сполучення.

Відносини між автомобільними перевізниками, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон №2344-ІІІ).

Відповідно до частини дванадцятої статті 6 Закону №2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Відповідно до Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення №103) Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті, одним із основних завдань якого є здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті. Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 8 Положення №103).

Процедура проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) щодо дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт (далі - рейдова перевірка) визначена Порядком проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).

Так, положеннями Порядку №1567 врегульовано, що:

- рейдовим перевіркам підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України (пункт 2);

- рейдові перевірки на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення і направлення на рейдову перевірку (пункт 3);

- рейдова перевірка проводиться на підставі направлення на рейдову перевірку (у паперовій або електронній формі (за наявності технічної можливості) із зазначенням посадових осіб за формою згідно з додатком 1 (далі - направлення), що складається та підписується керівником або заступником керівника Укртрансбезпеки або її територіального органу (пункт 4);

- під час проведення рейдової перевірки перевіряється дотримання автомобільними перевізниками та водієм вимог законодавства про автомобільний транспорт; вичерпний перелік питань щодо дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, який перевіряється під час проведення рейдової перевірки посадовими особами, розробляється Укртрансбезпекою і затверджується Мінрозвитку (пункт 5);

- рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні, що не перевищує сім календарних днів (пункт 7);

- рейдова перевірка проводиться шляхом зупинення транспортного засобу або без такого зупинення; рейдова перевірка без зупинення транспортного засобу проводиться на автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, у місцях посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, у зонах габаритно-вагового контролю, на інших об'єктах, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (пункт 8).

Крім того, відповідно до пункту 6 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки посадові особи мають право:

використовувати спеціалізовані автомобілі, на яких розміщений напис “Укртрансбезпека»;

використовувати спеціальне обладнання, призначене для перевірки дотримання водіями норм режиму праці та відпочинку, встановлених законодавством України та Європейською угодою щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР);

використовувати спеціальне обладнання, призначене для здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та їх блокування;

використовувати засоби фото- і відеофіксації процесу перевірки, зокрема в автоматичному режимі; використовувати пристрої для копіювання, сканування інформації, що свідчить про правопорушення;

здійснювати опитування водія та пасажирів про обставини вчинення адміністративного правопорушення, свідками якого вони були або могли бути;

здійснювати супроводження автомобільного транспортного засобу, що має ознаки порушення нормативів вагових або габаритних параметрів, до найближчого місця зважування (на відстань не більш як 50 кілометрів) для здійснення габаритно-вагового контролю, а також заборони подальшого руху такого автомобільного транспортного засобу.

Так, з матеріалів справи встановлено, що направлення на рейдову перевірку №001805 від 09.06.2025, видане Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області, містить відомості щодо посадових осіб, яких уповноважено на проведення рейдової перевірки - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Кіяшко С.А., ОСОБА_4 , старші державні інспектори зазначеного Відділу.

Відповідно до статті 1 Закону №2344-III рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Суд зазначає, що законодавством не передбачено конкретизацію ділянок автомобільних шляхів в межах адміністративно-територіальної областей на які поширюється повноваження органу Укратрансбезпеки.

Відтак, проведення рейдової перевірки щодо належного позивачу транспортного засобу за адресою перехрестя доріг О-1719360 Шили-Надержинщина-Полтава та О-1719274 Сем'янівка (колишня назва- Кротенки)- Надержинщина, що територіально знаходиться в межах Полтавської області, за умови вказівки в направленні на рейдову перевірку №001805 від 09.06.2025 про проведення її на адміністративній території Полтавської області та міста Полтави, повністю відповідає вимогам чинного законодавства щодо підстав та порядку проведення рейдової перевірки.

Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 16.04.2025 №703 затверджено Вичерпний перелік питань щодо дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, який перевіряється під час проведення рейдової перевірки посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - Перелік №703).

Пунктом 8 розділу ІІ Переліку №703 передбачено, що одним із питань для перевірки під час здійснення перевезення вантажів у внутрішньому сполученні є дотримання вимог габаритних та/або вагових обмежень.

Відповідно до положень Закону №2344-ІІІ габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, що включає перевірку на відповідність встановленим законодавством нормативам вагових або габаритних параметрів таких транспортних засобів, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно з положеннями статті 34 Закону № 2344-ІІІ, автомобільний перевізник повинен, зокрема: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами» (далі - Правила №30) встановлено єдині вимоги до проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів з вантажем або без нього автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.

Відповідно до пункту 3 зазначених Правил транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (в редакції, чинній на момент проведення перевірки), рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують: б) фактичної маси: Тип транспортного засобу Максимальне значення для автомобільних доріг державного значення, тонн місцевого значення, тонн Комбіновані транспортні засоби: двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом 40 24.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах, визначається Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 (далі - Порядок №879).

Відповідно до пункту 3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль (пункт 15 Порядку №879).

Відповідно до пункту 16 зазначеного Порядку габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно у зонах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів (пункт 6 Порядку №879). В свою чергу, документальний габаритно-ваговий контроль відповідно до підпункту 51 пункту 2 Порядку №879 являє собою визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.

Документальний контроль - це складова габаритно-вагового контролю, який застосовується самостійно або у сукупності із точним контролем. Документальний контроль передбачає дослідження документів, які супроводжують транспортний засіб та в яких міститься інформація про власну масу транспортного засобу та масу вантажу. Документальний контроль може проводитись поза межами зони габаритно-вагового контролю (стаціонарний чи пересувний пункт ГВК) та може бути здійснено у будь-якому місці зупинки транспортного засобу для проведення рейдової перевірки відповідно до положень Порядку №1567. Метою такого контролю, як і точного контролю, є встановлення наявності перевищення встановлених габаритно-вагових норм в місцях, де немає стаціонарних чи пересувних пунктів габаритно-вагового контролю, особливо на дорогах місцевого значення, де є частими випадки проїзду транспортних засобів з вантажем із значним перевищенням дозволених вагових параметрів, та притягнення порушників до відповідальності.

Як встановлено з матеріалів справи, 10.06.2025 документальний габаритно-ваговий контроль транспортного засобу Позивача (додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу) відповідно до пункту 6 Порядку №879 проводився поза межами зони габаритно-вагового контролю (стаціонарний чи пересувний пункт ГВК) та безпосередньо зважування транспортного засобу з використанням вагового обладнання не проводилося, а тому у посадових осіб Відповідача відповідно до пункту 18 Порядку №879 був відсутній обов'язок складання довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю.

Відповідно до підпункту 5 пункту 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013 №1007/1207 (далі - Порядок №1007/1207), акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів складається для визначення суми плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31-1 Порядку №879.

За змістом системного аналізу положень чинного законодавства вимоги пункту 13 Порядку №1567 про складання акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів застосовуються лише при точному габаритно-ваговому контролі.

Відповідно, належним та допустимим доказом факту порушення габаритно-вагових норм у випадку проведення документального габаритно-вагового контролю є саме товарно-транспортна накладна чи інший визначений законом документ на вантаж із вказівкою як повної маси транспортного засобу з вантажем, так і маси вантажу та власної маси транспортного засобу.

Відповідно абзацу 17 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

10.06.2025 під час проведення рейдової перевірки належного Позивачу транспортного засобу проводився саме документальний контроль, який не передбачає зважування автомобіля, а визначає масу автомобіля на підставі додавання власної маси автомобіля та маси вантажу, за наявності для цього даних у товарно-транспортних накладних.

Посадовими особами контролюючого органу такий контроль було здійснено на підставі даних, наявних у товарно-транспортній накладній, та виявлено їх перевищення понад 30% відповідно до встановлених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху. Зокрема, в ході проведення рейдової перевірки водієм транспортного засобу було надано товарно-транспортну накладну №1194 від 10.06.2025, відповідно до якої маса вантажу (насіння соняшнику) становить: нетто - 24880 кг, тара - 15480 кг, брутто - 40360 кг.

Відповідно до положень статті 48 Закону №2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів, зокрема є: для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

При оформленні товарно-транспортної накладної вантажовідправник зазначає такі обов'язкові реквізити, зокрема: транспортний засіб (марка, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля, причепа/ напівпричепа), його параметри із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто.

Статтею 49 вказаного Закону імперативно передбачено, що водій транспортного засобу зобов'язаний, серед іншого, мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.

Статтею 51-1 Закону №2344-ІІІ передбачено, що вантажовідправник зобов'язаний, серед іншого, вносити до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж відомості про масу або габарити вантажу, а також повне найменування вантажоодержувача та автомобільного перевізника (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті або відмітку у відповідному полі в ID-картці), прізвище, ім'я, по батькові, номер посвідчення водія, а також інші відомості, визначені законодавством; надавати перевізнику необхідні документи на вантаж, що містять достовірну інформацію.

При цьому, приймаючи вантаж до перевезення, проставляючи власноручний підпис водій та вантажовідправник підтверджують достовірність внесених до товарно-транспортної накладної даних.

Як вбачається з матеріалі справи, підписи у товаро-транспортній накладній №1194 від 10.06.2025, на підставі якої здійснювався документальний габаритно-ваговий контроль Перевізника - ПП «Альфа-Капітал» та вантажовідправника наявні.

Відтак суд висновує, що за даними наданої водієм в ході проведення перевірки товарно-транспортної накладної №1194 від 10.06.2025 було встановлено загальну масу транспортного засобу з вантажем 40360 кг (40,360 т) при нормативно допустимих 24,0 т для доріг місцевого значення, отже, у спірному випадку було встановлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм на 16,360 т, тобто на 68,18% від норми.

Отже, враховуючи наведене, маса транспортного засобу перевищила встановлені вагові норми (40,360 т при дозволених 24,000 т) на 68,16%, тобто більш ніж на 30%. Це свідчить про вчинення Позивачем порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту, відповідальність за яке передбачена абзацом сімнадцятим частини першої статті 60 Закону №2344-ІІІ.

Оскільки законом чітко визначена процедура здійснення саме документального габаритно-вагового контролю - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу (підпункт 5-1 пункту 2 Порядку № 879) а також п. 16 Порядку № 879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2024 у справі №480/12123/23.

Таким чином, враховуючи підтвердження факту перевищення позивачем встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30% під час перевезення подільного вантажу, суд вважає, що відповідачем було правомірно винесено постанову про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу № 066501 від 07.07.2025.

З урахуванням зазначеного, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

В задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Альфа-Капітал" (вул. Михайла Гаврилка, 15, с. Рунівщина, Полтавський район, Полтавська область, 38730, код ЄДРПОУ 35171344) до Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Європейська 155, м. Полтава, 36008), Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.О. Чеснокова