Справа № 420/34588/24
12 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.
Розглянувши в порядку письмового провадження заяву Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі №420/34588/24, -
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії та виплаті ОСОБА_1 пенсії по інвалідності без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб,які втратили працездатність, починаючи із дня ухвалення Другим Сенатом Конституційного Суду України Рішення №2-р(ІІ)/2024 від 20.03.2024 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з урахуванням раніше виплачених сум перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 20.03.2024 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення набрало законної сили 20.05.2025 року згідно постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду.
19.06.2025 року у справі видано виконавчий лист (який отриманий позивачем під підпис у приміщенні суду 01.07.2025 року).
24.10.2025 року до суду надійшла заява представника Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (сформована в системі «Електронний суд» 24.10.2025 року), у якій представник просить суд:
встановити чи змінити спосіб і порядок виконання по виконавчому провадженню №78953497 з примусового виконання виконавчого листа № 420/34588/24, виданого 19.06.2022 Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з урахуванням раніше виплачених сум перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 20.03.2024 року
на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 нарахованої доплати до пенсії за період з 20.03.2024 по 28.02.2025 в сумі 201621,42грн.;
розглянути заяву без участі представника Відділу;
винести ухвалу про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду у строки встановлені чинним законодавством та направити копію ухвали на адресу Відділу.
В обґрунтування заяви з посиланням на приписи ч.3 ст.378 КАС України зазначено, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) перебуває виконавче провадження №78953497 з примусового виконання виконавчого листа №420/34588/24, виданого 19.06.2022 Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язання ГУПФ України в Одеській області провести з урахуванням раніше виплачених сум перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 20.03.2024 року. 24.07.2024 державним виконавцем відділу керуючись вимогами статей 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону №1404-VІІІ прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження в АСВП № 78953497, копії якої надіслано сторонам виконавчого провадження. Постановою про відкриття виконавчого провадження, як це передбачено Законом, боржнику надано десять робочих днів для виконання рішення суду. На виконання вимог рішення суду по справі № 420/34588/24, ГУПФ України в Одеській області проведено перерахунок пенсії, розмір пенсії з 20.03.2024 становив 43680,02 грн. Сума доплати за період з 20.03.2024 по 28.02.2025 з урахуванням фактично виплачених сум складає 201621,42 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. Станом на теперішній час рішення суду в частині виплати нарахованої доплати пенсії за період з 20.03.2024 по 28.02.2025 в сумі 201621,42грн. залишається не виконаним, що в свою чергу свідчить про невиконання рішення суду без поважних причин та дає підстави для висновку про наявність обставин, які ускладнюють виконання судового рішення; для повного та фактичного виконання рішення суду необхідно встановити або змінити порядок та спосіб виконання рішення суду, тобто прийняти нові заходи для реалізації рішення.
Для розгляду заяви було призначене судове засідання на 11.11.2025 року.
11.11.2025 року надійшли заперечення ГУПФ України в Одеській області на вищезазначену заяву (сформовані в системі «Електронний суд» 10.11.2025 року), у якій відповідач просить:
залишити заяву Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) без задоволення;
розгляд заяви проводити без участі представника Головного управління.
У запереченнях, зокрема, зазначено, що частиною 3 ст. 378 КАС України визначено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Таким чином, наведеними вище положеннями законодавства суд наділений правом встановити або змінити порядок виконання судового рішення у разі існування обставин, які ускладнюють або унеможливлюють його виконання. Проте, у наведених положеннях законодавства не зазначено, що суд має повноваження при цьому переглядати саме судове рішення та змінювати його суть. Як вбачається з заяви заявника, він фактично просить суд змінити резолютивну частину рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 з “Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з урахуванням раніше виплачених сум перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 20.03.2024 року» на “стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 нарахованої доплати до пенсії за період з 20.03.2024 по 28.02.2025 в сумі 201621,42», що є недопустимим, оскільки питання щодо стягнення з Головного управління грошових коштів взагалі не було предметом розгляду справи №420/34588/24. Позиція Головного управління узгоджується з правовими висновками Верховного Суду. Зокрема, у постанові Верховного Суду від 30.01.2018 року по справі №281/1820/14-а судом було зазначено наступне: “зміна способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права, а тому зміна способу і порядку виконання рішення суду про зобов'язання органу ПФУ здійснити виплату на стягнення такої виплати є незаконною».
У судове засідання 11.11.2025 року учасники справи не з'явились, були повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання в «Електронні кабінети».
Суд розглядає заяву в порядку письмового провадження згідно ч.2 ст.378 КАС України.
Розглянувши заяву, суд зазначає наступне.
Згідно із ст.14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст. 124 Конституції України, ст. 370, 373 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України і виконуються на підставі виконавчого листа, виданого судом першої інстанції.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч.ч.1,2 ст.378 КАС України (в редакції, чинній з 19.12.2024 року) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Судом встановлено, що рішення суду від 17.02.2025 року, що набрало законної сили 20.05.2025року, не виконується відповідачем більше двох місяців з дня набрання ним законної сили в частині виплати донарахованої суми пенсії.
ГУПФ України в Одеській області нараховано на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 року доплату до пенсії ОСОБА_1 за період з 20.03.2024 року по 28.02.2025 року включно у сумі 201621,42грн., що підтверджується копією листа ГУПФ України в Одеській області від 05.09.2025 року (а.с.180-181) та не спростовано відповідачем в суді.
Проте сума доплати 201621,42грн. наразі залишається невиплаченою стягувачу, докази зворотнього відповідачем не надані.
Суд відхиляє заперечення відповідача та посилання ГУПФ України в Одеській області на правову позицію, висловлену у постанові Верховного Суду у справі №281/1820/14-а, оскільки ця постанова прийнята раніше (30.01.2018 року), ніж ст.378 КАС України набула чинності у новій редакції (19.12.2024 року).
Відповідно до ч.3 ст.3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Враховуючи вищевикладене, а також зміни, внесені до ст.378 КАС України, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, оскільки наразі рішення суду в частині виплати позивачу суми доплати до його пенсії Головним управлінням не виконане протягом більш ніж два місяці з дня набрання законної сили, що є самостійною підставою для зміни способу виконання рішення суду шляхом стягнення з суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Керуючись ст. ст. 241- 243, 248, 256, 293-297, 378 КАС України, суд,-
Заяву Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса ) - задовольнити.
Змінити спосіб виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 року у справі №420/34588/24 щодо зобов'язання провести з урахуванням раніше виплачених сум перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 20.03.2024 року, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385; адреса: вул.Канатна, буд.83, м.Одеса, 65012) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 суми доплати до пенсії за період з 20.03.2024 року по 28.02.2025 року включно у розмірі 201621(двісті одна тисяча шістсот двадцять одна)грн. 42коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею.
Ухвалу суду за результатами розгляду питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом (ч.8 ст.378 КАС України), до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.М. Аракелян