Справа № з420/16637/22
12 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання судового рішення від 23.01.2023 у справі № 420/16637/22,
В провадженні судді Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А. знаходилась адміністративна справа № 420/16637/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням судді Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А. від 23 січня 2023 року адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 в розрахунку пенсії державного службовця, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 28/14/28-10-10-02-55 від 17.08.2021 року, № 53/34-00-01/53/34-00-01 від 14.09.2021 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 49/34-00-10 від 30.08.2021 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити розрахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 01 вересня 2021 року, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 28/14/28-10-10-02-55 від 17.08.2021 року, № 53/34-00-01/53/34-00-01 від 14.09.2021 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 49/34-00-10 від 30.08.2021 року, без включення сум компенсації за невикористану відпустку та вихідної допомоги.
Ухвалою судді Левчук О.А. від 11.07.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у 30-денний строк з дати отримання копії даної ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 січня 2023 року по справі № 420/16637/22, в порядку, визначеному ст. 382-2 КАС України.
12.08.2025 до суду від ГУ ПФУ в Хмельницькій області надійшов звіт від 11.08.2025 № 2200-0804-8/61247 про виконання судового рішення по даній справі.
У зв'язку із звільненням судді ОСОБА_2 у відставку, розпорядженням керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду від 27.08.2025 призначено повторний автоматизований розподіл матеріалів справи (звіт про виконання судового рішення) № 420/16637/22, в результаті чого згідно з протоколом повторного розподілу справи між суддями від 27.08.2025 головуючим визначено суддю Завальнюка І.В.
Ухвалою судді Завальнюка І.В. від 01.09.2025 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.08.2025 № 2200-0804-8/61247 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.01.2023 у справі № 420/16637/22; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області новий двомісячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для подання звіту про виконання рішення суду від 23.01.2023 у справі № 420/16637/22 в частині проведення ОСОБА_1 виплат, нарахованих на виконання судового рішення.
03.11.2023 до суду від ГУ ПФУ в Хмельницькій області надійшов звіт від 31.10.2025 № 176633 про виконання судового рішення по даній справі
Дослідивши матеріали справи і наданий відповідачем звіт про виконання судового рішення, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Згідно з ч. ч. 1-5 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідно до ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Згідно наданого відповідачем звіту, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_1 здійснено розрахунок пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 28/14/28-10-10-02-55 від 17.08.2021 року, № 53/34-00-01/53/34-00-01 від 14.09.2021 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 49/34-00-10 від 30.08.2021 року, без включення сум компенсації за невикористану відпустку та вихідної допомоги.
Розрахунок пенсії з 01.09.2021 наступний: 5500,00 грн (посадовий оклад) + 500,00 грн (надбавка за ранг) + 2750,00 грн (надбавка за вислугу років 50%) + 2278,20 грн (середній розмір надбавки за інтенсивність праці) + 2578,73 грн (середній розмір премії місячної) + 2313,02 грн (інші виплати) = 15919,95 грн (заробіток для обчислення пенсії) Ч 60 % = 9551,97 грн.
Відповідно до пункту 4.10 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 після призначення пенсії електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації, фактичного проживання) особи для здійснення виплати пенсії.
Оскільки ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, після прийняття рішення про призначення позивачці пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.01.2023 у справі №420/16637/22 електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення направлена до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Крім того, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено лист від 04.08.2025 №2200-0403-9/59607 до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення виплати пенсії на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.01.2023 по справі №420/16637/22.
Згідно листа головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 11.08.2025 №1500-0401-9/136217 повідомлено, що за період з 01.09.2021 по 31.07.2025 нараховано доплату в сумі 42545,90 грн.
З 01.08.2025 розмір пенсії виплачується з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.01.2023 по справі № 420/16637/22.
Згідно пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України. бюджеті Пенсійного фонду України на 2023 рік у структурі коштів Державного бюджету України виокремлено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, річний обсяг яких передбачений в сумі 360,00 млн грн.
Фактична невиплата заборгованості зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень спрямовуються на виконання таких рішень у порядку черговості їх прийняття. Крім того, проблема невиконання рішень національних судів у соціальних спорах має загальнодержавний характер.
Відтак, проблема з виконанням рішення суду у цій справі не є індивідуальною, а охоплюється загальною проблемою неналежного виконання судових рішень в соціальних спорах, яка потребує системного підходу до її вирішення на найвищих рівнях влади.
Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35- 1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм.
Кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду». Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.
Інформація щодо потреби в коштах на виплату заборгованостей згідно судових рішень, що фінансуються за рахунок Державного бюджету України, подається до Пенсійного фонду України шляхом внесення даних про заборгованість до Реєстру Судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
У 2023- 2024 роках у бюджеті Пенсійного фонду України у структурі коштів Державного бюджету України було виокремлено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Планом доходів і видатків головного управління визначені такі видатки у 2023 році - 11,42 млн грн, у 2024 році - 5,57 млн грн. З урахуванням виділених коштів головним управлінням проведена виплата заборгованості з пенсійних виплат згідно з рішеннями суду, які набрали законної сили по 19.11.2020.
У бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік у структурі коштів Державного бюджету України виокремлено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, річний обсяг яких передбачений в сумі 250,00 млн грн.
Виплату заборгованості за рішенням суду буде здійснено відповідно до виділених коштів на вказану мету головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області.
Враховуючи зазначене, сума доплати згідно проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2021 по 31.07.2025 в розмірі 42545,90 грн. буде виплачена при відповідному фінансуванні в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
31.10.2025 головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно направлено лист на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення виплати пенсії на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.01.2023 по справі №420/16637/22.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виконано судове рішення по даній справі, а поданий звіт підтверджує вжиття належних заходів для виконання судового рішення та підлягає прийняттю, так як відповідач вчинив усі залежні від нього дії задля повного виконання судового рішення. При цьому подальше виконання судового рішення входить до компетенції ГУ ПФУ в Одеській області, де позивачка перебуває на пенсійному обліку.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 378, 382, 382-2, 382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт від 31.10.2025 № 176633 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання судового рішення від 23.01.2023 у справі № 420/16637/22.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.В. Завальнюк