Рішення від 11.11.2025 по справі 380/13933/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/13933/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2025 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.

Обставини справи.

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління національної поліції у Львівській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді індексації грошового забезпечення з 10.10.2017 по 31.10.2017 р.;

- зобов'язати Головне управління національної поліції у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення у вигляді індексації грошового забезпечення з 10.10.2017 по 31.10.2017 р.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що проходила службу в Національній поліції України з 10.10.2017 по 31.10.2020 та була звільнена за власним бажанням.

Позивач стверджує, що за вказаний період (зокрема, з 10.10.2017 по 31.10.2017) Відповідач протиправно не нараховував та не виплачував їй індексацію грошового забезпечення. На думку Позивачки, оскільки останнє нормативне підвищення посадових окладів поліцейських (які були прирівняні до військовослужбовців) до 01.03.2018 відбулося у січні 2008 року (на підставі Постанови КМУ №1294), саме січень 2008 року мав бути "базовим" місяцем для розрахунку індексації у спірний період.

Листом від 07.02.2025 (отриманим у відповідь на адвокатський запит) та деталізованою довідкою про грошове забезпечення Відповідач підтвердив, що нарахування індексації розпочалося лише з листопада 2017 року, а за період з 10.10.2017 по 31.10.2017 індексація не нараховувалася.

Позивач вважає таку бездіяльність протиправною та просить захистити її право на належне грошове забезпечення. Також Позивачка зазначає, що строк звернення до суду нею не пропущено, оскільки індексація є складовою заробітної плати, а на момент її звільнення у 2020 році діяла редакція статті 233 КЗпП, яка не обмежувала строк звернення до суду у таких спорах.

Ухвалою від 10 липня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження. Вказаною ухвалою Відповідачу встановлено 15-денний строк для подання відзиву.

28.07.2025 Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Відповідач підтверджує, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до Закону (ст. 94 Закону № 580-VIII), однак зазначає, що механізм такої індексації визначається Порядком № 1078. Відповідач стверджує, що Постановою КМУ від 18.10.2017 №782 внесено зміни до пункту 2 Порядку №1078, якими до переліку осіб, чиї доходи індексуються, прямо додано "поліцейських".

На думку Відповідача, оскільки ці зміни набрали чинності лише з 18.10.2017, у Відповідача були відсутні правові підстави та спосіб нарахування індексації за період з 10.10.2017 по 17.10.2017 (до набрання чинності Постановою №782).

Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до пункту 2 частини першої та частини п'ятої статті 263 КАС України.

Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та

ВСТАНОВИВ:

Позивачка, в період з 10 жовтня 2017 року по 31 жовтня 2020 року, проходила службу в Національній поліції України та у відповідності до Наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області від 28 жовтня 2020 року № 37о/с «для службового користування» «По особовому складу» звільнена згідно із пунктом 7 частини 1 статті 77 Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII, за власним бажанням.

Під час проходження служби в Національній поліції України на Позивачку розповсюджувались всі права і гарантії передбачені законодавством щодо нарахування та виплати грошового забезпечення поліцейських, зокрема щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер).

Однак Відповідачем не проводилась індексація грошового забезпечення Позивачки у період з 10.10.2017 року по 31.10.2017 року, і як наслідок не здійснювались виплати належних їй сум.

Позивачка наголошує, що бездіяльність Відповідача щодо нарахування та виплати їй грошового забезпечення у вигляді індексації грошового забезпечення з 10.10.2017 по 31.10.2017 року, є протиправною, а тому звернулась до суду.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначає Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон України № 580).

Пунктом 4 частини 10 статті 62 Закону України № 580 визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.

Згідно із частинами 1, 2 і 5 статті 94 Закону України № 580 поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (надалі - Порядок № 1078).

Згідно з п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Положеннями пункту 2 Порядку № 1078 визначено чіткий перелік видів грошових доходів громадян, що підлягають індексації.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782 Про внесення змін до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Суд наголошує, що статтею 94 Закону України № 580 безпосередньо визначено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Критерії виплати грошового забезпечення, зокрема, поліцейським Національної поліції, визначають Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799).

Індексація грошових доходів громадян проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін, обчисленого наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації, який становить 103 % (абзац другий пункту 1-1 Порядку № 1078, в редакції після 01.01.2016). Для проведення подальшої індексації обчислення індексу споживчих цін здійснюється за місяцем, у якому відбувається перевищення порогу індексації. Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією проводиться з місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін і на підставі якого відбувається перевищення порога індексації.

Можливість проведення індексації грошових доходів залежить від порогу індексації величини індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення. В свою чергу, якщо величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (після 01.01.2016), індексація грошових доходів в такому місяці не проводиться.

Індекс споживчих цін (надалі - ІСЦ) - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які придбаває населення для невиробничого споживання. Цей показник розраховується на основі споживчого набору товарів продовольчого та непродовольчого призначення і послуг. Зазначений набір товарів (послуг) є єдиним для всіх регіонів країни та ґрунтується на структурі споживчих грошових витрат домогосподарств міських поселень.

Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (зокрема, у газеті Урядовий кур'єр).

Відповідно до пункту 10-2 Порядку № 1078 для працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби) на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (умов проходження служби) у разі продовження такими особами роботи (проходження служби) для новоприйнятих працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби, а також для тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати (грошового забезпечення), передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу, посадова особа митної служби.

У місяці, в якому відбувається підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соцстрахування, значення ІСЦ приймається за 1 або 100 % (абзац перший пункту 5 Порядку № 1078).

Національна поліція України є новоствореним органом, для всіх її працівників вперше визначено посадові оклади з листопада 2015 року, отже, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем встановлення посадових окладів - грудень 2015 року.

В силу пункту 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Доводи відповідача про те, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватися лише з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України № 782, є помилковими, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України "Про Національну поліцію" та Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Вказаний висновок узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у постанові від 16.07.2020 у справі № 2140/1763/18, яку суд застосовує до спірних правовідносин.

Відповідно до інформації, що міститься в листі Головного управління Національної поліції у Львівській області від 03.07.2025 року № 214475-2025 грошове забезпечення Позивача за період з 10.10.2017 по 31.10.2020 року індексувалось та відображено в «Деталізованій інформаційній довідці (розрахунковий лист) по грошовому забезпеченню».

Водночас, згідно Деталізованої інформаційної довідки (розрахункового листа) по грошовому забезпеченню з жовтня 2017 року по грудень 2017 року відсутнє нарахування і виплата індексації грошового забезпечення за період з 10.10.2017 року по 31.10.2017 року, а виплата розпочата у грудні 2017 року і виплачена за листопад 2017 року.

Суд беручи до уваги вищенаведене дійшов висновку, що Відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не нарахуванні та невиплаті Позивачці індексації грошового забезпечення з 10 по 31 жовтня 2017 року.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Оцінивши докази, суд вважає позицію Позивача доведеною.

Суд, діючи в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, керуючись принципами верховенства права та офіційного з'ясування всіх обставин справи (статті 2, 6, 8, 9 КАС України), дійшов висновку, що бездіяльність Відповідача порушила критерії правомірності, встановлені частиною другою статті 2 КАС України, оскільки вчинена всупереч вимогам чинного законодавства.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати. Як встановлено судом, індексація є складовою заробітної плати (грошового забезпечення). Позивач звільнений від сплати судового збору.

Відповідно до статті 139 КАС України, оскільки Позивач звільнений від сплати судового збору, а позов задоволено, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 2, 5, 6, 8, 9, 19, 72, 73, 77, 90, 122, 139, 162, 241-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління національної поліції у Львівській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді індексації грошового забезпечення з 10.10.2017 по 31.10.2017р.

3. Зобов'язати Головне управління національної поліції у Львівській області (ЄДРПОУ 40108833; 79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) грошове забезпечення у вигляді індексації грошового забезпечення з 10.10.2017 по 31.10.2017 р., з урахуванням раніше виплачених сум.

4. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 11 листопада 2025 року.

Суддя Коморний О.І.