справа№ 380/19591/24
12 листопада 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді: Морської Г.М. розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління ДПС у Львівській області про виконання рішення суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Відокремленого підрозділу Державної податкової служби України Головне управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, -
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Відокремленого підрозділу Державної податкової служби України - Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Львівській області від 16.09.2024 №29-дс про застосування до начальника відділу супроводження судових спорів щодо відмови у реєстрації податкових накладних управління правового забезпечення Головного управління ДПС у Львівській області ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з займаної посади державної служби за вчинення дисциплінарного проступку, передбаченого пунктами 1,2,4,5 частини другої статті 65 Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу";
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Львівській області від 17 вересня 2024 року №391-о про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 з посади начальника відділу супроводження судових спорів щодо відмови у реєстрації податкових накладних управління правового забезпечення Головного управління ДПС у Львівській області за вчинення дисциплінарного проступку, передбаченого пунктами 1 (Порушення Присяги державного службовця), 2 (порушення правил етичної поведінки державних службовців), 4 (дії, що шкодять авторитету державної служби), 5 (невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень) частини другої статті 65 Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" (зі змінами) і вважати датою звільнення перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначений у документі про тимчасову непрацездатність;
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Львівській області від 07 жовтня 2024 року №426-0 про визнання днем припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 з посади начальника відділу супроводження судових спорів щодо відмови у реєстрації податкових накладних управління правового забезпечення Головного управління ДПС у Львівській області за вчинення дисциплінарного проступку, передбаченого пунктами 1 (Порушення Присяги державного службовця), 2 (порушення правил етичної поведінки державних службовців), 4 (дії, що шкодять авторитету державної служби), 5 (невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень) частини другої статті 65 Закону України від 10 грудня 2015 року Nє889-VIK "Про державну службу" (зі змінами) 07 жовтня 2024 року;
- поновити ОСОБА_1 на роботі в Головному управлінні ДПС у Львівській області на посаді начальника відділу супроводження судових спорів щодо відмови у реєстрації податкових накладних управління правового забезпечення Головного управління ДПС у Львівській області з 08 жовтня 2024 року;
- стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 08 жовтня 2024 року до дати ухвалення судового рішення включно.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 позов задоволено:
- визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління ДПС у Львівській області від 16.09.2024 №29-дс "Про накладення дисциплінарного стягнення";
- визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління ДПС у Львівській області від 17.09.2024 №391-о "Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 ";
- визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління ДПС у Львівській області від 07.10.2024 №426-0 "Про проведення розрахунку з ОСОБА_1 ";
- поновлено ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на роботі в Головному управлінні ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43968090, м.Львів, сул.Стрийська, 35, 79026) на посаді начальника відділу супроводження судових спорів щодо відмови у реєстрації податкових накладних управління правового забезпечення Головного управління ДПС у Львівській області з 08.10.2024;
- стягнуто з Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43968090, м.Львів, сул.Стрийська, 35, 79026) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу у сумі 153750 (сто п'ятдесят три тисячі сімсот п'ятдесят) грн 80 коп., без урахування податків і зборів;
- допущено негайне виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на роботі в Головному управлінні ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43968090, м.Львів, сул.Стрийська, 35, 79026) на посаді начальника відділу супроводження судових спорів щодо відмови у реєстрації податкових накладних управління правового забезпечення Головного управління ДПС у Львівській області з 08.10.2024;
- допущено негайне виконання рішення суду в частині стягнення з Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43968090, м.Львів, сул.Стрийська, 35, 79026) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць в розмірі 47223 (сорок сім тисяч двісті двадцять три) грн. 46 коп., без урахування податків і зборів.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративну суду від 03.06.2025 апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі №380/19591/24 - без змін.
28.08.2025 позивач подав до суду заяву, у якій просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі №380/19591/24 та зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області подати до суду звіт про виконання судового рішення.
Згідно витягу з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 28.08.2025 заява передана судді Морській Г.М.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 22.09.2025 зобов'язано Головне управління ДПС у Львівській області подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі № 380/19591/24 протягом одного місяця з дати прийняття цієї ухвали.
На виконання зазначеної ухвали Головне управління ДПС у Львівській області надіслало заяву про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/19591/24, у якій просило постановити ухвалу про прийняття звіту.
Заява мотивована тим, що станом на час розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.08.2025 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 по справі № 380/19591/23, у ДКСУ ГУ ДКС України у Львівській області на виконанні перебуває виконавчий документ Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 по справі № 380/19591/23, про стягнення з Головного управління ДПС у Львівській області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу у сумі 47 223,46 грн без урахування податків і зборів. При цьому, стягнення з Головного управління ДПС у Львівській області середнього заробітку за час вимушеного прогулу у сумі 153750 грн. 80 коп., без урахування податків і зборів, не здійснюється в межах процедури примусового виконання рішень ДКСУ ГУ ДКС України у Львівській області. Тобто, перед тим як подати заяву про встановлення судового контролю, ОСОБА_1 не виконав всі можливі засоби для виконання судового рішення.
Відповідач зазначає, що виконання судових рішень у Головному управлінні ДПС у Львівській області здійснюється за КПКВ 3507090 «Виконання судових рішень» по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» з рахунку № НОМЕР_2 . Станом на 30.09.2025, на виконанні в Головному управлінні Державної казначейської служби у Львівській області перебувають виконавчі документи про стягнення коштів з Головного управління ДПС у Львівській області на загальну суму 12 142 365,16 грн, з них на підставі повідомлень, які зареєстровані у 2024 році на суму 6 926 677, 50 грн. та повідомлень, які зареєстровані у 2025 році - 5 215 687, 66 грн.
Стверджує, що Головне управління ДПС у Львівській області неодноразово зверталося до Державної податкової служби України листами від № 1108/8/13-01-10-00-07 від 12.02.2025, № 1853/8/13-01-10-00-07 від 10.03.2025, № 2785/8/13-01-10-00-07 від 11.04.2025, № 3603/8/13-01-10-00-07 від 13.05.2025, № 4497/8/13-01-10-00-07 від 17.06.2025, № 5302/8/13-01-10-00-07 від 16.07.2025, № 6013/8/13-01-10-00-07 від 12.08.2025, від 15.09.2025 № 6935/8/13-01-10-00-07, щодо виділення додаткових кошторисних призначень за КПКВ 3507090 «Виконання судових рішень» по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» (копії листів додаються). Проте, Державна податкова служба України листами № 18142/7/99-00-10-02-01-07 від 21.07.2025 та № 20744/7/99-00-10-02-01-07, а також від 19.09.2025 № 22643/7/99-00-10- 02-01-07 надає відповідь, що порушене питання щодо надання додаткових коштів за бюджетною програмою 3507090 «Виконання судових рішень» за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» може бути розглянуто ДПС у разі внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» у частині збільшення видатків для ДПС або наявності економії видатків, яка може бути перерозподілена.
Розглядаючи подану заяву суд зазначає наступне.
Суд критично оцінює посилання відповідача на те, що ОСОБА_1 не виконав всі можливі засоби для виконання судового рішення закрема, у межах процедури примусового виконання судового рішення, оскільки згідно положень ч.4 ст.382 КАС України відсутність виконавчого провадження з примусового виконання судового рішення не перешкоджає розгляду заяви.
Норми ст.382 КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача. При цьому, положення КАС України не містять обмеження щодо застосування заходів судового контролю, передбачених вказаною нормою КАС України, як до так і після ухвалення такого рішення.
Відтак, звернення позивачем судового рішення до примусового виконання не є обов'язковою передумовою для звернення до суду із заявою про встановлення судового контролю.
Щодо виконання рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу у сумі 153750 грн 80 коп., без урахування податків і зборів, та в частині виплати заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць в розмірі 47223 грн. 46 коп., без урахування податків і зборів необхідно відмітити таке.
Обґрунтовуючи неможливість виконання рішення суду відповідач посилається на листи Головного управління ДПС у Львівській області від № 1108/8/13-01-10- 00-07 від 12.02.2025, № 1853/8/13-01-10-00-07 від 10.03.2025, № 2785/8/13-01-10-00-07 від 11.04.2025, № 3603/8/13-01-10-00-07 від 13.05.2025, № 4497/8/13-01-10-00-07 від 17.06.2025, № 5302/8/13-01-10-00-07 від 16.07.2025, № 6013/8/13-01-10-00-07 від 12.08.2025, №6935/8/13-01-10-00-07 від 15.09.2025 до ДПС України щодо виділення додаткових кошторисних призначень за КПКВ 3507090 «Виконання судових рішень» по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки».
Згідно листа ДПС України від 19.09.2025 №22643/7/99-00-10-02-01-07 затверджений обсяг видатків повністю розподілений на утримання органів ДПС за бюджетною програмою. Помісячно видатки органів ДПС розподілені пропорційно до доведеного Міністерством фінансів України витягу помісячного розпису асигнувань загального фонду Державного бюджету України на 2025 рік. ДПС України зазначила, що з огляду на тенденцію відсутності економії коштів на сьогодні у ДПС не має можливості здійснити наближення кошторисних призначень ГУ ДПС у Львівській області на вересень 2025 року за КПКВК 3507090.
Однак, ДПС України зауважила, що у разі виявлення економії коштів за бюджетною програмою наближення можливо буде зробити за рахунок віддалення бюджетних асигнувань інших територіальних органів ДПС. ДПС неодноразово зверталась до Міністерства фінансів України щодо збільшення видатків на 2025 рік за бюджетною програмою 3507090 "Виконання судових рішень на користь фізичних та юридичних осіб". Проте, Міністерством фінансів України у відповіді зауважило, що бюджетні призначення на 2025 рік розподілені повністю, тому виділити додаткові асигнування для ДПС немає можливості.
Варто наголосити, що відповідач не заперечує факту невиконання рішення суду в частині виплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу, а посилається лише на необхідність часу для виконання такого рішення.
З урахуванням наведеного, відповідач не надав доказів належного виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі №380/19591/24.
Наслідки розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду врегульовано статтею 382-3 КАС України.
Зокрема, частиною 1 статті 382-3 КАС України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Приймаючи до уваги, що виконання судового рішення є частиною процедури відновлення порушеного права особи в судовому порядку, при цьому обов'язок суду контролювати виконання свого рішення закріплено безпосередньо Конституцією України, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню ДПС у Львівській області новий строк подання звіту з урахуванням висновків суду, зазначених в цій ухвалі та із наданням відповідних доказів.
Керуючись ст. 241, 248, КАС України, суд
ухвалив:
Відмовити Головному управлінню ДПС у Львівській області у прийнятті звіту про виконання рішення суду.
Встановити Головному управлінню ДПС у Львівській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі №380/19591/24.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області подати протягом одного місяця з дати прийняття цієї ухвали звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі №380/19591/24, а у випадку її апеляційного оскарження - протягом 30 днів - із дня прийняття Восьмим апеляційним адміністративним судом постанови за результатом апеляційного перегляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення в порядку частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суддя Морська Г.М.