Рішення від 12.11.2025 по справі 380/8552/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/8552/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Ланкевич Андрій Зіновійович, розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Будівельна компанія «РІДНИЙ ДІМ» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач з позовною заявою, в якій просить визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 17.12.2024 року №53641/13-01-04-06 про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість на загальну суму 225781,44 грн.

Посилається на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено на підставі акта перевірки від 12.11.2024 року №47975/13-01-04-07/35664556 «Про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість (14010100) ПП «БК «РІДНИЙ ДІМ» (ЄДРПОУ 35664556)», висновки якого, на думку позивача, не відповідають дійсності та суперечать вимогам чинного законодавства України. Зокрема, вказав, що згідно Уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 05.03.2023 року №9041324891 та від 20.04.2023 року №9085961951 Приватне підприємство «Будівельна компанія «РІДНИЙ ДІМ» не декларувало суми податку на додану вартість, що підлягають сплаті до бюджету (18 рядок уточнюючого розрахунку). Натомість такі були подані у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок. Враховуючи викладене, вважає, що позивачу не могли бути нараховані штрафні санкції на підставі до п.124.1 ст.124 Податкового кодексу України за несвоєчасну сплату узгоджених сум грошового зобов'язання. А тому, на його думку, податкове повідомлення-рішення від 17.12.2024 року №53641/13-01-04-06 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Просить позов задовольнити повністю.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, суть якого зводиться до наступного. Проведеною Головним управлінням ДПС у Львівській області камеральною перевіркою щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість (14010100) Приватним підприємством «Будівельна компанія «РІДНИЙ ДІМ», результати якої оформлені актом від 12.11.2024 року №47975/13-01-04-07/35664556, встановлено порушення позивачем п.57.1 ст.57, п.50.1 ст.50, п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України, а саме - порушення термінів сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання з податку на додану вартість, що тягне за собою відповідальність у вигляді штрафних санкцій, передбачених ст.124 Податкового кодексу України. Зазначив, що підприємство самостійно визначило та подало декларації, уточнюючі податкові декларації з податку на додану вартість, в яких задекларувало суми податкових зобов'язань до сплати, у зв'язку з чим у нього виникли узгоджені податкові зобов'язання з податку на додану вартість, які вчасно не сплачені. За таких обставин, вважає, що викладені в акті перевірки від 12.11.2024 року №47975/13-01-04-07/35664556 висновки є обґрунтованими, відповідно прийняте на їх підставі податкове повідомлення-рішення від 17.12.2024 року №53641/13-01-04-06 - правомірним і підстав для його скасування немає. Просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Ухвалою судді від 05.05.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Приватне підприємство «Будівельна компанія «РІДНИЙ ДІМ» (код ЄДРПОУ: 35664556; далі - ПП «БК «РІДНИЙ ДІМ») зареєстроване, як юридична особа, 09.01.2008 року; основним видом економічної діяльності товариства, згідно з відомостями, які містяться у ЄДР, є будівництво житлових і нежитлових будівель (41.20).

На підставі підп.20.1.4 п.20.1 ст.20 розділу І, п.75.1 ст.75 розділу ІІ Податкового кодексу України, у порядку, визначеному п.76.2 ст.76 розділу ІІ Податкового кодексу України, Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість (14010100) ПП «БК «РІДНИЙ ДІМ», про що складено акт від 12.11.2024 року №47975/13-01-04-07/35664556 (далі - акт перевірки від 12.11.2024 року).

За результатами вказаної перевірки відповідач дійшов висновку щодо порушення позивачем п.57.1 ст.57, п.50.1 ст.50, п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України, а саме - порушення термінів сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання з податку на додану вартість, що тягне за собою відповідальність у вигляді штрафних санкцій, передбачених ст.124 Податкового кодексу України.

На обґрунтування цих висновків, відповідач, зокрема, зазначив: «…Про терміни сплати узгодженого податкового зобов'язання інформація міститься інтерактивному календарі на сайті ДПС та у відкритій частині електронного кабінету платника податку та знаходиться у вільному доступі.

Для забезпечення виконання обов'язку зі сплати податкового зобов'язання платник податків був обізнаний з інформацією щодо бюджетного рахунку, який розмішено на сайті ДПС та в електронному кабінеті платника податку.

ПП «БК «РІДНИЙ ДІМ'самостійно визначив та подав декларації, уточнюючі податкові декларації з податку на додану вартість, в яких задекларував суми податкових зобов'язань до сплати. Вказані декларації складені і підписані відповідно до статті 48 Кодексу, та подана в спосіб, визначений діючим законодавством. В електронному кабінеті платника засобами податкового календаря контролюючий орган нагадує терміни декларування та сплати податків.

Таким чином, ПП «БК «РІДНИЙ ДІМ» було обізнане з вимогами Кодексу в частині своєчасності та повноти сплати ПДВ у визначені законодавством терміни, а також з порядком перерахування узгодженого грошового зобов'язання до бюджету.».

На підставі вищевказаних висновків відповідач прийняв спірне податкове повідомлення-рішення від 17.12.2024 року №53641/13-01-04-06 про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість на загальну суму 225781,44 грн.

ПП «БК «РІДНИЙ ДІМ» скористалось правом адміністративного оскарження, однак за наслідками такого, названий акт індивідуальної дії рішенням Державної податкової служби України від 28.03.2025 року залишено без змін.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач не погоджується з оскаржуваним рішенням контролюючого органу, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Згідно зі ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку та в розмірах встановлених законом.

Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема: визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Статтею 16 ПК України установлено, що платник податків зобов'язаний, серед іншого, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.31.3 ст.31 ПК України, строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо. Зміна платником податку, податковим агентом або представником платника податку чи контролюючим органом встановленого строку сплати податку та збору забороняється, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Пунктом 54.1 ст.54 ПК України установлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з підп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підп..14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України).

Відповідно до підп.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

За змістом положень п.46.1 ст.46, підп.49.18.1 п.49.18 ст.49 ПК України, податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.

Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

При цьому, пунктом 203.1 ст.203 ПК України встановлено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до абз.1 п.57.1 ст.57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно абз.1 п.50.1 ст.50 ПК України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Відповідно до пунктів 200-1.1 і 200-1.2 статті 200-1 ПК України Кабінетом Міністрів України від 16.10.2014 року №569 затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року №569 (з наступними змінами і доповненнями; далі - Порядок №569).

Згідно приписів п.20 цього Порядку, у разі подання платниками податку уточнюючих розрахунків до податкових декларацій з податку за попередні звітні (податкові) періоди, за результатами яких зменшуються позитивні нарахування в межах залишку узгоджених податкових зобов'язань, не сплачених до бюджету, що обліковуються Казначейством до виконання в повному обсязі, ДПС не пізніше наступного робочого дня подання таких уточнюючих розрахунків надсилає Казначейству коригуючий реєстр. На підставі такого реєстру Казначейство уточнює інформацію, зазначену в раніше надісланих реєстрах.

Відповідно до п.31.1 ст.31 ПК України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

У ст.124 ПК України встановлена відповідальність за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання.

Зокрема, згідно положень ч.1 цієї статті, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Аналіз наведених норм ПК України у сукупності дає підстави для висновку, що на платника податків покладено обов'язок здійснити у встановлені строки сплату узгодженого грошового зобов'язання. Водночас за несплату або несвоєчасну сплату платником податків узгодженої суми податкового зобов'язання, такий притягується до відповідальності у вигляді штрафу на умовах, визначених податковим законодавством, а саме - ст.124 ПК України.

Отож, передумовою нарахування штрафних санкцій з підстав, визначених п.124.1 ст.124 ПК України, є несплата платником податків суми узгодженого грошового (податкового) зобов'язання у встановлені законом строки. Більш того, передбачена названим пунктом ст.124 ПК України відповідальність у вигляді штрафу застосовується в силу самого факту погашення (сплати) грошового зобов'язання з простроченням, і розмір такої відповідальності залежить виключно від терміну прострочення, а не від способу і порядку погашення грошового зобов'язання.

Відповідно до п.87.9 ст.87 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно із висновками акта перевірки від 12.11.2024 року, під час перевірки Головним управлінням ДПС у Львівській області встановлено несвоєчасну сплату ПП «БК «ІДНИЙ ДІМ» грошового зобов'язання, зокрема, за:

- уточнюючим розрахунком з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 05.03.2023 року №9041324891, граничний термін сплати - 06.03.2023 року, дата фактичної сплати суми податку/грошового зобов'язання - 08.01.2024 року, сума податкового боргу, що сплачено - 650000,00 грн, кількість днів прострочення - 309, сума штрафної санкції - 65000,00 грн;

- уточнюючим розрахунком з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 05.03.2023 року №9041324891, граничний термін сплати - 06.03.2023 року, дата фактичної сплати суми податку/грошового зобов'язання - 14.12.2023 року, сума податкового боргу, що сплачено - 200000,00 грн, кількість днів прострочення - 284, сума штрафної санкції - 20000,00 грн;

- уточнюючим розрахунком з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 05.03.2023 року №9041324891, граничний термін сплати - 06.03.2023, дата фактичної сплати суми податку/грошового зобов'язання - 29.11.2023, сума податкового боргу, що сплачено - 15000,00 грн, кількість днів прострочення - 269, сума штрафної санкції - 1500,00 грн;

- уточнюючим розрахунком з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 05.03.2023 року №9041324891, граничний термін сплати - 06.03.2023 року, дата фактичної сплати суми податку/грошового зобов'язання - 31.01.2024 року, сума податкового боргу, що сплачено - 856414,39 грн, кількість днів прострочення - 332, сума штрафної санкції - 85641,44 грн;

- уточнюючим розрахунком з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 20.04.2023 року №9085961951, граничний термін сплати - 21.04.2023, дата фактичної сплати суми податку/грошового зобов'язання - 31.01.2024 року, сума податкового боргу, що сплачено - 536400,00 грн, кількість днів прострочення - 286, сума штрафної санкції - 53640,00 грн.

Наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року№21 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.03.2021 року №131) затверджено форму та Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість (далі - Порядок №21).

У відповідності до підп.2 п.5 розділу V Порядку заповнення податкової декларації №21, якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов'язань (рядок 9) і податкового кредиту (рядок 17) отримано від'ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації.

Сума від'ємного значення (рядок 19) дорівнює сумі рядка «Усього» графи 6 таблиці 1 (Д2) (додаток 2).

При від'ємному значенні суми податку на додану вартість, розрахованої інвестором (оператором) за угодою про розподіл продукції, така сума підлягає відшкодуванню інвестору (оператору) в порядку та строки, передбачені угодою про розподіл продукції, затвердженою Кабінетом Міністрів України. При цьому інвестор (оператор) має право на автоматичне бюджетне відшкодування такої суми в повному обсязі.

При від'ємному значенні суми податку на додану вартість, розрахованої інвестором (оператором) за угодою про розподіл продукції, така сума підлягає відшкодуванню інвестору (оператору) в порядку та строки, передбачені угодою про розподіл продукції, затвердженою Кабінетом Міністрів України. При цьому інвестор (оператор) має право на автоматичне бюджетне відшкодування такої суми в повному обсязі.

З рядка 19 визначається сума перевищення від'ємного значення над сумою, обчисленою відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації. Визначена сума вказується у рядку 19.1 та зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21).

У разі якщо сума від'ємного значення (рядок 19) менша або дорівнює сумі, обчисленій відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, рядок 19.1 не заповнюється.

Сума, обчислена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, зазначається у відповідному службовому полі у рядку 19.1.

Згідно підп.3, 4 п.5 розділу V Порядку заповнення податкової декларації №21, сума від'ємного значення, що не перевищує суми, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (рядок 19 - рядок 19.1), зазначається у рядку 20.

Сума від'ємного значення (рядок 20): зараховується у зменшення суми податкового боргу, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу) (відображається у рядку 20.1).

Отож, з аналізу норм приведеного Порядку №21 слідує, що:

Рядок 19 вказує на суму податкового кредиту, яку платник податків має право включити в податкову декларацію за звітний період. Податковий кредит - це сума ПДВ, яку платник податків сплатив або повинен сплатити при покупці товарів чи послуг. Оскільки рядок 19 містить суму ПДВ яка підлягає відшкодуванню або зарахуванню на користь платника податків.

Рядок 19.1 є подальшим уточненням що визначає точну суму ПДВ, яку платник може віднести на податковий кредит у цьому періоді.

Рядок 20 використовується для відображення суми податкових зобов'язань яку платник податків повинен сплатити до бюджету на основі поданих показників декларації.

Рядок 20.1 визначає від'ємне значення ПДВ яке може бути зараховане або повернуте платнику. Погашення недоїмки по ПДВ здійснюється через сплату суми зазначеної в рядку 20, або через зарахування від'ємного значення, якщо воно вказане в рядку 20.1.

Суд установив, що 19.02.2023 року ПП «БК «РІДНИЙ ДІМ» було подано декларацію з податку на додану вартість за 1 місяць 2023 року (реєстраційний №9028616877), де у рядку 20.1 була зазначена сума податку на додану вартість в погашення податкового боргу - 4032530,00 грн, а в рядку 21 зазначена сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду - 634247,00 грн.

Згідно пояснень представника позивача, в декларації з податку на додану вартість за 1 місяць 2023 року від 19.02.2023 року реєстраційний №9028616877 була допущена помилка. Вказане підтверджується квитанцією №2 до декларації з ПДВ за 1 місяць 2023 року: «на момент прийняття декларації Sнакл складає 2941482,46 грн», а не 4032530,00 грн, як зазначено в рядку 20.1 декларації. Відповідно, позивач не міг декларувати суму податку на додану вартість в погашення податкового боргу в сумі 4032530,00 грн.

05.03.2023 року, з метою усунення допущеної помилки в декларації з податку на додану вартість за 1 місяць 2023 року, позивачем подано Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації з ПДВ за 1 місяць 2023 року (реєстраційний №9041324891). У відповідності до цього розрахунку, підприємство зменшило суму податку на додану вартість в рахунок погашення податкового боргу (рядок 20.1) на суму 4032530,00 грн та збільшило суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на суму 4032530,00 грн (рядок 20.3 та рядок 21).

Тобто Уточнюючим розрахунком реєстраційний №9041324891 від 05.03.2023 року) уточнено показники декларації за 1 місяць 2023 року і при цьому вказаний уточнюючий розрахунок не містить відомостей щодо суми грошового зобов'язання, яка підлягає до сплаті до бюджету.

Крім того, 20.03.2023 року ПП «БК «РІДНИЙ ДІМ» було подано декларацію з податку на додану вартість за 2 місяць 2023 року (реєстраційний №9054287933), де у рядку 20.1 була зазначена сума податку на додану вартість в погашення податкового боргу 536400,00 грн, а в рядку 21 зазначена сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду - 4112477,00 грн.

Згідно пояснень представника позивача, в декларації з податку на додану вартість за 2 місяць 2023 року від 20.03.2023 року реєстраційний №9054287933 була допущена помилка.

20.04.2023 року, з метою усунення допущеної помилки в декларації з податку на додану вартість за 2 місяць 2023 року, позивачем подано Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації з ПДВ за 2 місяць 2023 року (реєстраційний №9085961951). У відповідності до цього розрахунку до декларації з ПДВ за 2 місяць 2023 року підприємство зменшило суму податку на додану вартість в рахунок погашення податкового боргу (рядок 20.1) на суму 536400,00 грн та збільшило суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на суму 536400,00 грн (рядок 20.3 та рядок 21).

Отже, аналогічно, Уточнюючим розрахунком реєстраційний №9085961951 від 20.04.2023 року уточнено показники декларації за 2 місяць 2023 року і при цьому вказаний уточнюючий розрахунок не містить відомостей щодо суми грошового зобов'язання, яка підлягає до сплаті до бюджету.

Дослідивши акт перевірки від 12.11.2024 року судом установлено, що такий не містить аналізу, як саме відображені у приведених Уточнюючих розрахунках показники вплинули на визначення узгодженого грошового зобов'язання, яке відображене у деклараціях з податку на додану вартість за 1 та 2 місяці 2023 року, як такого що підлягає сплаті до бюджету. Вказане питання залишилося поза межами вказаної перевірки і в ході її проведення жодного аналізу такого впливу не досліджено.

З огляду на що, аргументи відповідача про наявність узгодженого грошового зобов'язання з ПДВ, відображеного за даними Уточнюючих розрахунків (реєстраційні №9054287933 від 20.03.2023 року та №9085961951 від 20.04.2023 року), є таким, що не відповідають даним обумовлених уточнюючих розрахунків, позаяк такі розрахунки не містять відомостей про суму податку на додану вартість, яка підлягає сплаті.

Суд звертає увагу, що для застосування штрафної санкції відповідачу в ході проведення перевірки слід було здійснити аналіз впливу таких уточнених показників та задекларовані суми узгодженого податкового зобов'язання згідно декларацій з податку на додану вартість за 1 та 2 місяці 2023 року, до яких вони були подані, та у випадку наявності несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання до бюджету за відповідною декларацією - застосувати відповідні штрафні санкції за таке порушення на підставі відповідних декларацій з урахуванням їх уточнених показників. Натомість вказаного зроблено не було, а суд не вправі перебирати на себе функції контролюючого органу та змінювати підставу для нарахування штрафної санкції за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання з податку на додану вартість до бюджету.

Таким чином, шляхом співставлення зібраних по справі доказів, з урахуванням встановленого Кодексом адміністративного судочинства України обов'язку доведення правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, суд приходить висновку, що спірне рішення відповідача від 17.12.2024 року №53641/13-01-04-06 про застосування до ПП «БК «РІДНИЙ ДІМ» штрафних санкцій з податку на додану вартість на загальну суму 225781,44 грн є таким, що не відповідає критеріям, визначеним у частині 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема прийняте не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єктів владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю. А тому, виходячи з положень п.2 ч.2 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, спірне рішення слід скасувати як протиправне.

Щодо судового збору, то згідно частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовується позивачу в повному обсязі.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 17.12.2024 року №53641/13-01-04-06 про зобов'язання сплатити штраф у сумі 225781 (двісті двадцять п'ять тисяч сімсот вісімдесят одна) гривня 44 копійки за платежем «податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ ВП: 43968090) на користь Приватного підприємства «Будівельна компанія «РІДНИЙ ДІМ» (місцезнаходження: вул.Дубова, 40, м.Львів, 79067; код ЄДРПОУ: 35664556) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.