Рішення від 12.11.2025 по справі 340/5553/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5553/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) (21010, м. Вінниця, вул. Ботанічна, 24, код ЄДРПОУ 45400935)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , через представника ОСОБА_2 , звернувся до суду з позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Попри те, що грошове забезпечення поліцейських щорічно підвищується, позивачу його пенсія не перераховувалася. Позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив видати йому довідку про грошове забезпечення станом 01.01.2023 року з урахуванням середньої заробітної плати по його посаді для перерахунку пенсії з 01.02.2023 року. Втім відповідач відмовив у видачі такої довідки. Тож представник позивача просить суд:

- визнати протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) щодо відмови виготовити довідку про грошове забезпечення станом 01.01.2023 року з урахуванням середньої заробітної плати по його посаді для перерахунку з 01.02.2023 року основного розміру його пенсії відповідно до частини 4 статті 63 Закону України №2262-ХІІ;

- зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) виготовити довідку про грошове забезпечення станом 01.01.2023 року з урахуванням середньої заробітної плати по його посаді для перерахунку з 01.02.2023 року основного розміру його пенсії відповідно до частини 4 статті 63 Закону України №2262-ХІІ.

Ухвалою судді від 18.08.2025 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що передбачені статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні, оскільки Кабінет Міністрів України не приймав рішення про збільшення розмірів грошового забезпечення поліцейських та про перерахунок таких пенсій.

Третя особа подала пояснення із запереченнями проти позову.

Розглянувши справу в порядку спрощеного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, з якої у 2001 році був звільнений у запас з посади старшого слідчого СВ Ульянівського РВ УМВС України в Кіровоградській області у спеціальному званні майор міліції.

Після звільнення зі служби позивачу призначена довічна пенсія за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 55 % відповідних сум грошового забезпечення, а з 01.01.2008 року - розмірі 50 % відповідних сум грошового забезпечення.

У березні 2018 року УМВС України в Кіровоградській області з метою перерахунку пенсії позивача виходячи із грошового забезпечення поліцейських за постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", склало довідку №7189* від 11.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського та подала її до ГУ ПФУ в Кіровоградській області.

У квітні 2018 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області на підставі цієї довідки здійснило з 01.01.2016 року перерахунок основного розміру пенсії позивача.

Згодом Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" за заявою позивача оформила нову довідку №7189 від 17.06.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, зазначивши у ній види та розміри грошового забезпечення, що встановлені за прирівняною посадою постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", за нормами, чинними на листопад 2019 року.

У жовтні 2022 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області на підставі цієї довідки та на виконання рішення суду у справі №340/3616/22 здійснило з 01.12.2019 року новий перерахунок основного розміру пенсії позивача.

У серпні 2025 року позивач звернувся до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) із заявою, у якій просив надати йому довідку про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 року для перерахунку пенсії.

На цю заяву відповідач надав позивачу відповідь від 05.08.2025 року, у якій повідомив, що підстави для складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсутні через те, що з 01.01.2023 року грошове забезпечення поліцейських відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не підвищувалося.

Позивач, не погоджуючись з такою відмовою, звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).

Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Частинами 3, 4 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII від 23.12.2015 року) передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №45), яким передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Суд установив, що пенсія позивачу за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ призначена у липні 2011 року як особі начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції), звільненому зі служби в органах міліції.

З набранням чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року №900-VIII та з огляду на зміну грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, позивач як колишній працівник міліції з 01.01.2016 року набув право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських, за посадою, прирівняною до посади старшого слідчого районного відділу міліції.

Такий перерахунок пенсії позивачу був проведений з 01.01.2016 року та з 01.12.2019 року відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону №2262-XII на підставі довідок уповноважених органів про складові грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, які визначені постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за нормами, чинними на січень 2016 року та листопад 2019 року відповідно.

Суд зазначає, що відповідно до Закону №2262-XII, Порядку №45 перерахунок раніше призначених за цим Законом пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Ці обставини зумовлюють обов'язок уповноважених органів скласти та подати до органів Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначивши у них розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, за нормами, чинними на день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять дійсну службу, зокрема поліцейським. Для перерахунку пенсій грошове забезпечення, зокрема посадовий оклад та оклад за військовим (спеціальним) званням, враховується у розмірі, встановленому на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням. Інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд наголошує, що у правовідносинах щодо перерахунку пенсій відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ визначальним є момент виникнення права на перерахунок пенсії, який пов'язується зі зміною (підвищенням) грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, у відповідному державному органі. Такий масовий перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Зміна (збільшення) відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, за посадою відповідною або аналогічною тій, яку займала особа на час звільнення зі служби, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремими посадами не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому.

Пенсіонери не можуть вимагати від органів, уповноважених на складання довідок, чи від пенсійних органів визначення грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, чи проведення перерахунку пенсій на довільну (обрану ними) дату.

Доказів на підтвердження того, що за нормами, чинними станом на 01.01.2023 року змінилися (збільшилися/підвищилися) розміри посадових окладів, окладів за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в органах поліції, що б зумовлювало право осіб, яким призначено пенсії за Законом №2262-XII, на перерахунок таких пенсій, суду не надано.

У ході судового розгляду справи позивач не довів, що з 01.01.2023 року виникли обставини, які б відповідно до статей 43, 51, 63 Закону №2262-XII зумовлювали зміну розміру його пенсії, призначеної на підставі цього Закону як колишньому працівнику міліції, та покладали б на відповідача, як на уповноважений орган МВС, обов'язок визначити змінений розмір грошового забезпечення станом на цю дату для перерахунку раніше призначеної пенсії і скласти відповідну довідку, а органи Пенсійного фонду - провести перерахунок пенсії на підставі такої довідки.

Суд вважає, що відповідач у спірних правовідносинах діяв правомірно, протиправних дій чи бездіяльності не допустив, порушень прав позивача не вчиняв. Правові підстави для зобов'язання відповідача видати довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними на 01.01.2023 року, на чому наполягає позивач, відсутні.

Тому у задоволенні його позову слід відмовити.

Судові витрати сторони не понесли.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ