Рішення від 12.11.2025 по справі 320/24516/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 року м. Київ справа №320/24516/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОТТ Україна" до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "ОТТ Україна" з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.12.2024 №1394772303.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказує, що компанія Video Content Library Limited є фактичним (бенефіціарним) отримувачем доходу за умовами субліцензійних угод, укладених із позивачем, а тому висновки податкового органу, сформовані за результатом перевірки позивача, не відповідають дійсності та ґрунтуються на припущеннях перевіряючих. На переконання позивача, прийняте на підставі таких висновків спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню в силу своєї протиправності.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте податковим органом відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки під час проведення перевірки встановлено порушення вимог п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, в результаті чого протиправно занижено податок на прибуток іноземних юридичних осіб під час виплати на користь компанії «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія) доходу із джерелом його походження з України у вигляді роялті на загальну суму 418 129 грн.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 подана позовна заява була залишена без руху, позивачу визначено строк та спосіб для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 р. поновлено позивачу строк звернення до суду з цим позовом, відкрито провадження в адміністративній справі та визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Встановивши правові позиції сторін по справі та їх обґрунтування, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані до матеріалів справи, судом встановлено наступне.

ГУ ДПС у м. Києві проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «ОТТ Україна» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2017 по 30.06.2024, валютного - за період з 01.10.2017 по 30.06.2024, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 01.10.2017 по 30.06.2024 та іншого законодавства за відповідний період, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки, за результатами якої складено акт перевірки від 15.10.2024 № 113525/Ж5/26-15-07-02-01-03/341303621.

ГУ ДПС у м. Києві встановлено, що ТОВ «ОТТ УКРАЇНА» порушено вимоги п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, в результаті чого занижено податок на прибуток іноземних юридичних осіб під час виплати на користь компанії «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія) доходу із джерелом його походження з України у вигляді роялті на загальну суму 418 129 грн, у тому числі за 2019 рік - у сумі 104 765 грн, за 2021 рік - у сумі 273 820 грн, за 2022 рік - у сумі 7 481 грн та за І півріччя 2024 року - у сумі 32 063 грн.

Наведені висновки сформовані відповідачем на підставі таких обставин.

ТОВ «ОТТ Україна» було укладено ряд субліцензійних договорів з нерезидентом «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія):

1) Субліцензійний договір від 01.11.2018 № VCL-073944/2018, відповідно до п.1.1.1. якого Ліцензіар виступає ТОВ «А Серіал», а Ліцензіатом - «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED».

Предметом договору є надання невиключної ліцензії в межах території та ліцензійного терміну здійснювати використання Амедіатеки засобами відео-по-запиту в рамках підписки.

На виконання умов субліцензійного договору від 01.11.2018 № VCL-073944/2018 ТОВ «ОТТ УКРАЇНА» у 2019 році перераховано кошти у вигляді роялті нерезиденту «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія) у розмірі 26 600, 00 дол. США (еквів. 698 430, 31 грн).

2) Субліцензійний договір від 23.12.2019 № VCL-094909/2019, укладений між «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія) (Ліцензіат), який діє у відповідності до законодавства Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії та ТОВ «ОТТ УКРАЇНА» (Субліцензіат).

Предметом договору є надання невиключної ліцензії в межах території та ліцензійного терміну здійснювати використання Амедіатеки засобами відео-по-запиту в рамках підписки.

Відповідно до п.п. 1.1.1. субліцензійного договору від 23.12.2019 №VCL-094909/2019 Ліцензіаром виступає ТОВ «А Серіал», а Ліцензіатом - «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED».

На виконання умов субліцензійного договору від 23.12.2019 №VCL-094909/2019 ТОВ «ОТТ УКРАЇНА» у 2021 році перераховано кошти у вигляді роялті нерезиденту «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія) у розмірі 57 133, 68 дол. США (еквів. 1 551 956, 30 грн.).

3) Субліцензійний договір від 01.01.2021 № VCL-115530/2021, укладений між Ліцензіатом в особі «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» та Субліцензіатом - ТОВ «ОТТ УКРАЇНА».

Предметом договору є «надання невиключної ліцензії в межах території та ліцензійного терміну здійснювати використання Амедіатеки засобами відео-по-запиту в рамках підписки».

На виконання умов субліцензійного договору від 01.01.2021 № VCL-115530/2021 ТОВ «ОТТ УКРАЇНА» у 2021 році перераховано кошти у вигляді роялті нерезиденту «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія) у розмірі 30 780, 00 дол. США (еквів. 840 087,77 грн).

4) Субліцензійний договір від 01.01.2021 № VCL-112576/2021, укладений між Ліцензіатом в особі «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Ліцензіат) та Субліцензіатом - ТОВ «ОТТ УКРАЇНА».

Ліцензіат надає Субліцензіату відповідну Ліцензію на Розповсюдження Програм на Території, в тому числі шляхом надання користувачам доступу до перегляду Програм на Ліцензійній мові.

Відповідно до п.п. 1.1. субліцензійного договору від 01.01.2021 №VCL-112576/2021 Програми - це об'єднана єдиною творчою концепцією сукупність передач (телепередач), включаючи анонси та рекламні блоки, які мають постійні назви (логотип) «UKRAINE 1», «UKRAINE 2», «NLO TV 1», «NLO TV 2», які на основі ліцензій транслюються Ліцензіаром відповідно до сітки мовлення та право на розповсюдження котрих, належним чином отримані Ліцензіатом від Ліцензіара.

Відповідно до п.п. 1.10. субліцензійного договору від 01.01.2021 №VCL-112576/2021, Ліцензіар - «MSC MEDIA SIA» (Латвійська Республіка), юридична особа, що діє відповідно до законодавства Латвійської Республіки, реєстраційний номер 40203150914, а компанія «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія) - Ліцензіат.

На виконання умов субліцензійного договору від 01.01.2021 №VCL-112576/2021 ТОВ «ОТТ УКРАЇНА» у 2021 та 2022 роках перераховано кошти у вигляді роялті нерезиденту «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія) у розмірі 10 260,00 дол. США (еквів. 280 315, 76 грн).

5) Субліцензійний договір від 23.12.2021 № VCL-1332391/2021, укладений між Ліцензіатом в особі «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» та Субліцензіатом - ТОВ «ОТТ УКРАЇНА».

Ліцензіат надає Субліцензіату відповідну Ліцензію на Розповсюдження Програм на Території, в тому числі шляхом надання користувачам доступу до перегляду Програм на Ліцензійній мові.

Відповідно до п.п. 1.1. субліцензійного договору від 23.12.2021 №VCL-1332391/2021 Програми - це об'єднана єдиною творчою концепцією сукупність передач (телепередач), включаючи анонси та рекламні блоки, які мають постійні назви (логотип) «UKRAINE 1», «UKRAINE 2», «NLO TV 1», «NLO TV 2», які на основі ліцензій транслюються Ліцензіаром відповідно до сітки мовлення та право на розповсюдження котрих, належним чином отримані Ліцензіатом від Ліцензіара.

Відповідно до п.п. 1.10. субліцензійного договору від 23.12.2021 №VCL-1332391/2021, Ліцензіар - «MSC MEDIA SIA» (Латвійська Республіка), юридична особа, що діє відповідно до законодавства Латвійської Республіки, реєстраційний номер 40203150914, а компанія «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія) - Ліцензіат.

На виконання умов субліцензійного договору від 23.12.2021 №VCL-1332391/2021 ТОВ «ОТТ УКРАЇНА» у І півріччі 2024 року перераховано кошти у вигляді роялті нерезиденту «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія) у розмірі 8 100,00 дол. США (еквів. 304 598,07 грн).

В ході аналізу податкової звітності, наданої іноземним компетентним органом Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії на запит ГУ ДПС у м. Києві встановлено, що у періоді з 01.01.2017 рядом українських підприємств здійснено виплату доходу у вигляді роялті на користь компанії «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія), а саме: TOB «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ «УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 05744121); ТОВ «МЕДІА ГРУПА УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 37226740); ТОВ «ДІДЖІТАЛ СКРІНЗ» (код ЄДРПОУ 37833282); ТОВ «ПЛАТФОРМА ТВ» (код ЄДРПОУ 40312242); ТОВ «ОТТ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 41303621); ТОВ «ЕКСТРА-ТВ (код ЄДРПОУ 42685035). «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» не несе витрат, пов'язаних з трансляцією контенту, права на який належать «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED». Натомість, «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» отримує дохід від надання прав на використання контенту, в тому числі на його трансляцію на території України.

Згідно з відповіддю іноземного компетентного органу перевіркою встановлено, що перерахування коштів компанією «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED «(Великобританія) у вигляді роялті (плати за ліцензії) здійснювались на рахунки резидентів країн, які згідно Конвенцій з Україною мають вищу ставку оподаткування роялті, у порівнянні зі ставкою оподаткування роялті у Конвенції з Великобританією, яка складала 0% (до 2020 року) та 5% з 2020 року.

Враховуючи вищезазначені обставини, на переконання контролюючого органу, обґрунтовано встановлено протиправність заниження ТОВ «ОТТ УКРАЇНА» податку з доходів нерезидентів іноземних юридичних осіб під час виплати на користь компанії «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія) доходу із джерелом його походження з України у вигляді роялті на загальну суму 418 129 грн, у тому числі за 2019 рік - у сумі 104 765 грн, за 2021 рік - у сумі 273 820 грн, за 2022 рік - у сумі 7 481 грн та за І півріччя 2024 року - у сумі 32 063 грн.

Не погоджуючись з викладеними у акті перевірки висновками позивачем подано заперечення від 05.11.2024 до акта перевірки.

ГУ ДПС у м. Києві надано відповідь від 25.11.2024 №45971/Ж12/26-15-07-02-01-09 на вищевказане заперечення, яким висновки акта перевірки залишено без змін, а заперечення - без задоволення.

Таким чином, на підставі акта перевірки, а також враховуючи результати розгляду заперечення на акт перевірки, ГУ ДПС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.12.2024 № 1394772303 про збільшення суми грошового зобов'язання в загальному розмірі 487205,50 грн.

Надалі позивач у порядку адміністративного оскарження подав скаргу на ППР від 02.12.2024 № 1394772303 до контролюючого органу вищого рівня - Державної податкової служби України.

Рішенням ДПС України від 18.02.2025 № 4625/6/99-00-06-01-01-06 скаргу ТОВ «ОТТ Україна» залишено без задоволення, а ППР від 02.12.2024 № 1394772303 - без змін.

Позивач, вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним, звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).

За приписами підпункту 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 ПК України податкове законодавство України ґрунтується, у тому числі, на принципі презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Згідно з підпунктами 16.1.2.-16.1.5. пункту 16.1. статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний, зокрема: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язкова зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.

При цьому, відповідно до статей 19, 20 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, окрім іншого: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Контролюючі органи мають право, зокрема: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення (підпункт 20.1.4. пункту 20.1 ПКУ); визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.18. пункту 20.1 ПКУ); застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи (підпункт 20.1.19. пункту 20.1 ПКУ).

Водночас, посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані, окрім іншого: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій (підпункти 21.1.1, 21.1.4. пункту 21.1. статті 21 ПКУ).

Згідно з пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПК України доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цієї статті під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, слід розуміти зокрема роялті.

Відповідно до пп. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 ПК України роялті - будь-який платіж, в тому числі платіж, що сплачується користувачем об'єктів авторського права і (або) суміжних прав на користь організацій колективного управління, відповідно до Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об'єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інші аудіовізуальні твори, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).

Згідно з пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПК України резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3 - 141.4.6 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Стосовно доводів відповідача про заниження позивачем податку з доходів нерезидентів по взаємовідносинам з компанією «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Ліцензіат, Великобританія), суд зазначає наступне.

Відповідно до укладених субліцензійних угод від 01.11.2018 № VCL-073944/2018, від 23.12.2019 № VCL-094909/2019 та від 01.01.2021 № VCL-115530/2021 «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» як компанія компанія-нерезидент (Ліцензіат) надала позивачу як Субліцензіату невиключну ліцензію на в межах території та ліцензійного терміну здійснювати використання Амедіатеки засобами відео-по-запиту в рамках підписки.

З укладених субліцензійних угод від 01.01.2021 № VCL-112576/2021, від 23.12.2021 № VCL-1332391/2021 вбачається також, що «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» як компанія компанія-нерезидент (Ліцензіат) надала позивачу як Субліцензіату невиключну ліцензію на Розповсюдження Програм на Території, в тому числі шляхом надання користувачам доступу до перегляду Програм на Ліцензійній мові.

Як убачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, до перевірки ТОВ «ОТТ УКРАЇНА» надано оригінали довідок від 04.03.2019 б/н (апостиль від 18.03.2019 № АРО-1365049), від 25.03.2021 б/н, (апостиль від 24.04.2021 № АРО-2346056), від 01.03.2024 б/н, (апостиль від 11.04.2024 № АРО-YC32-6USV-2RLY-VPGU), якими засвідчується, що згідно з інформацією Управління з податкових і митних зборів її Величності, компанія «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» є податковим резидентом Великої Британії відповідно до статті 4 Конвенції між урядом Сполученого Королівства та урядом України у 2019, 2021, 2022 та 2024 роках.

Крім того, як вбачається з акту перевірки, ТОВ «ОТТ УКРАЇНА» при виплаті доходу у вигляді роялті згідно договору від 23.12.2019 № VCL-094909/2019, утримало та сплатило податок на прибуток іноземних юридичних осіб за ставкою 5% у загальному розмірі 81 682 грн.

При виплаті доходу у вигляді роялті нерезиденту «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія) згідно договору від 01.01.2021 № VCL115530/2021, утримано та сплачено податок на прибуток іноземних юридичних осіб за ставкою 5% у загальному розмірі 44 215 грн.

При виплаті доходу у вигляді роялті нерезиденту «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія), згідно договору від 01.01.2021 № VCL-112576/2021, ТОВ «ОТТ УКРАЇНА» також утримано та сплачено податок на прибуток іноземних юридичних осіб за ставкою 5% у загальному розмірі 14 754 грн.

При виплаті доходу у вигляді роялті нерезиденту «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія), згідно договору від 23.12.2021 № VCL-1332391/2021, ТОВ «ОТТ УКРАЇНА» також утримано та сплачено податок на прибуток іноземних юридичних осіб за ставкою 5% у загальному розмірі 16 032 грн.

Тобто, в межах спірних правовідносин не є спірним те, що компанія «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія) у 2019 та 2021 роках був резидентом Сполученого Королівства Великої Британії відповідно до статті 4 чинної Угоди про уникнення подвійного оподаткування, укладеної між Сполученим Королівством Великою Британією та Україною.

З наданих позивачем первинних документів по взаємовідносинам з компанією «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія), суд доходить висновку, що така компанія як Ліцензіат за умовами укладених субліцензійних угод, є бенефіціарним отримувачем доходу.

Протилежного відповідачем не доведено, як і не доведено, що нерезидент виконував у спірних правовідносинах посередницькі функції з отримання доходу та передання його на користь реального власника.

Відтак, на переконання суду, відповідачем не доведено того факту, що «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» не є кінцевим бенефіціарним власником доходу, а наведені аргументи, які на думку податкового органу підтверджують цей факт, є припущеннями, які не доведені належними доказами.

Відповідно до пунктів 103.1.-103.5. статті 103 ПК України застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.

Особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу (якщо відповідна умова передбачена міжнародним договором) і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.

Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами пункту 103.4 цієї статті.

Бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цілей застосування пониженої ставки податку згідно з правилами міжнародного договору України до дивідендів, процентів, роялті, винагород тощо нерезидента, отриманих із джерел в Україні (якщо відповідна умова передбачена міжнародним договором), вважається особа, що має право на отримання таких доходів та є вигодоотримувачем щодо них (має право фактично розпоряджатися таким доходом).

Для цілей застосування цього пункту у випадках, коли резиденти - суб'єкти кінематографії України сплачують роялті нерезидентам за субліцензійними договорами за використання або за надання права на використання аудіовізуальних творів (у тому числі фільмів), а також об'єктів авторського права та/або суміжних прав, що використовуються при виробництві (створенні) аудіовізуальних творів (у тому числі фільмів), такі нерезиденти вважаються бенефіціарними (фактичними) отримувачами (власниками) щодо таких роялті.

Підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.

Довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України.

Відповідно до статті 12 Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, вчиненої у Лондоні 10.02.1993 роялті, які виникають в одній договірній Державі і сплачуються резиденту іншої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій іншій Державі. Однак роялті, що виникають у Договірній Державі, можуть також оподатковуватись у цій Державі відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо бенефіціарний власник роялті є резидентом іншої Договірної Держави, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати 5 відсотків від загальної суми роялті.

Термін «роялті» при використанні в цій статті означає платежі будь-якого виду, що одержують як відшкодування за користування або надання права користування будь-яким авторським правом на літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи кінематографічні фільми, будь-які патенти, торгові марки, дизайн або модель, план, таємну формулу або процес, або за інформацію («ноу-хау»), що стосується промислового, комерційного або наукового досвіду.

Виходячи з наведених положень чинного законодавства та обставин справи, враховуючи підтвердження статусу бенефіціарного (фактичного) власника доходів у вигляді роялті компанії «VIDEO CONTENT LIBRARY LIMITED» (Великобританія), суд доходить висновку, що з 2020 року позивачем правомірно утримано та сплачено до бюджету податок на прибуток іноземних юридичних осіб за ставкою 5% від суми отриманого доходу.

Отже, суд дійшов висновку про протиправність податкового повідомлення-рішення від 02.12.2024 №1394772303, прийнятого на підставі вищевикладених необґрунтованих висновків контролюючого органу.

Відповідачем не доведено тих обставин, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, як того вимагає від сторін приписи частини першої статті 77 КАС України.

За визначенням частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Достатніми, у розумінні частини першої статті 76 КАС України, є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

За змістом частини другої вищезазначеної правової норми процесуального закону, питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Разом з тим частина перша статті 77 КАС України покладає на кожну сторону обов'язок довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд наголошує, що обов'язок доказування в податкових спорах покладається на податковий орган, який у відповідності до принципу офіційного з'ясування обставин справи повинен доводити в суді обставини, що стали підставою для нарахування платнику податків спірних податкових зобов'язань, та правомірність прийняття свого рішення.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20.02.2018 у справі № 817/149/17, від 29.03.2018 у справі № 813/2758/16.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Суд зауважує, що усі сумніви щодо наявності обставин, за яких особа може бути притягнута до відповідальності за порушення податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючий орган, трактуються на користь такої особи.

Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 03.06.2025 у справі № 280/3703/23.

Податковим законодавством презюмується правомірність рішень, дій та бездіяльності платника податків (ст. 4 ПК України)

При цьому, позивачем надано достатні та беззаперечні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.

Інших доводів, що можуть вплинути на правильність вирішення судом спору, що розглядається, матеріали справи не містять.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності свого рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду у розмірі 7 308,08 грн, що документально підтверджується платіжною інструкцією від 09.04.2025 р. № 6818.

Суд зазначає, що на час вирішення справи, позивачем не заявлено до стягнення понесені витрати на професійну правничу допомогу, не надано до суду відповідних доказів, у зв'язку з чим, вирішенню судом такі витрати за ст. 134 та ст. 139 КАС України, під час винесення рішення у даній справі, не підлягають.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір за подачу позову до суду у сумі 7 308,08 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Головного управління ДПС у м. Києві.

Керуючись статтями 2, 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "ОТТ Україна" задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 02.12.2024 №1394772303.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у місті Києві (04116, м.Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 43141267) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ОТТ Україна" (03124, м.Київ, бул. Вацлава Гавела, буд. 6, корп. 17, код ЄДРПОУ 41303621) понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 7 308,08 грн. (сім тисяч триста вісім) гривень 08 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лисенко В.І.